کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

از شیر گرفتن کودک | زمان مناسب، عوارض و راهکار های مهمی که باید بدانید!

از شیر گرفتن کودک چه شرایطی دارد؟

چگونه بدون هیچ آسیبی، کودک را از شیر بگیریم؟

از شیر گرفتن کودک هم مانند دیگر چالش های بزرگ کردن بچه، مادر را نگران می کند. فکر کنید کودکی که مدام در آغوش مادرش بوده و او را لمس می کرده و با او آرام می گرفته، اکنون باید از او جدا شود. قطعا خیلی سخت است. زیرا از طرفی مادر دوست ندارد کودکش گریه کند و سعی می کند به هر طریقی او را آرام کند و از طرفی هم اگر او را از شیر نگیرد تا مدت ها این عادت را در کودکش تقویت می کند.

قبل از هر چیز به شما بگوییم که بهترین زمان برای از شیر گرفتن کودک، 14 ماهگی یا همان 2 سالگی است. زیرا شیر مادر پاسخگوی تمام نیاز های فرزندش  است و به شدت توصیه می شود غذای اصلی او شیر مادر باشد. قبل از هر چیز با خصوصیات شیر مادر آشنا شوید که چرا ما به شما می گوییم دو سالگی به بعد این او را از شیر بگیرید. برای اطلاعات بیشتر میتوانید به مشاوره کودک مراجعه کنید.

خواص شیر مادر:

شیر مادر علاوه بر اینکه باعث بیشتر شدن وابستگی و عشق میان مادر و کودک می شود، با داشتن انواع پروتئین ها و چربی ها، آهن و ویتامین های E,D,A,K کربوهیدرات ها، مهم ترین منبع تغذیه است. به دلایل زیر کودکتان را از شیر مادر محروم نکنید.

 • درمان اسهال
 • درمان عفونت های تنفسی
 • کمک به افزایش هوش نوزاد
 • جلوگیری از اختلالات روانی
 • جلوگیری از عفونت های ادراری
 • پیشگیری از بیماری آسم
 • پیشگیری از چاقی
 • پیشگیری و درمان دیابت و …..
 • سلامت دندان ها
 • افزایش هوش
 • کاهش وزن مادر و پیشگیری از بیماری های ناشی از چاقی
 • جلوگیری از خطرات سرطان پستان و سرطان دهانه رحم
 • طبیعی شدن حالت رحم و بازگشت رحم به حالت اول
 • جلوگیری از افسردگی
 • کاهش احتمال بارداری

بیشتر بخوانید: دلایل غذا نخوردن کودک چیست؟


از شیر گرفتن کودک چگونه است؟

مهم ترین ترفند های از شیر گرفتن کودک چیست؟

 1. صبر خود را بالا ببرید و به تدریج کودک را از شیر بگیرید نه یکباره…

اولین نکته درباره از شیر گرفتن کودک این است که نسبت به گریه بچه واکنش تکراری نشان ندهید. کاری که همه مادران بالاتفاق انجام می دهند، بغل کردن و شیر دادن به آنهاست. فقط می خواهند صدای گریه بچه را نشنوند حالا به هر قیمتی که شده. آرام باشید و نسبت به آن ها آگانه تصمیم بگیرید نه از روی احساسات مادرانه. اگر با هر بار گریه به او شیر دهید که نمی توانید او را از شیر بگیرید. پس یک برنامه پنج تا 6 هفته ای برای خود بچینید و در این پنج هفته با مرور شیر دادن را به او کم کنید.

اگر در روز 10 بار به کودکتان شیر می دادید برای روز اول آن را به 9 بار، روز دوم 8 بار ، روز سوم 7 بار و همانطور تعداد دفعات شیر گرفتن را کمتر و کمتر کنید. نه اینکه شکم او را خالی بگذارید. در این مدت باید به او غذاهایی مثل، سوپ، فرنی یا مایعات و آبمیوه بدهید. بچه ها در این مدت به شدت پرخاشگر و عصبی می شوند.

      2. وقت بیشتری برای کودک بگذارید

بیشترین دوران نزدیکی کودک و مادر به لحاظ روحی و روانی، دوران شیردهی است. کودک برای کاهش استرس و ترس خود نیاز به آغوش و شیر مادر دارد. پس قطع کردن این منبع مهم، آرامش و استرس را از او میگیرد. این کار در واقع نوعی ضربه روحی برای اوست. به همین دلیل روانشناسان و پزشکان کودک توصیه می کنند که در حین اینکه او را از شیر میگیرید سعی کنید کنید با او بازی کنید. او را در آغوش بگیرید و به او بیشتر از هر زمان دیگر محبت کنید.

       3. مایعات را فراموش نکنید

یکی دیگر از ترفند های از شیر گرفتن کودک این است که می توانید در ازای شیر مایعات بیشتری به او بدهید. آبمیوه های طبیعی، سوپ های مقوی و غذاهای آبداری که او دوست دارد جایگزین مناسبی برای شیر مادر است. سوپ برنج، سوپ جو، فرنی و … از این دسته هستند.

        4. مکمل های ویتامین را فراموش نکنید

شیر مادر به دلیل املاح و ویتامین هایی که دارد قطعا یک غذای کامل و مقوی برای کودک است. زمانی که کودک از شیر گرفته می شود بسیاری از ویتامین ها به بدنش نمی رسد. به همین دلیل توصیه می شود که از مکمل ها و مولتی ویتامین های مخصوص کودکان استفاده کنند. البته این کار حتما باید تحت نظر پزشک اطفال باشد.

 1. سرلاک جایگزین شیر مادر

کودک از سن 6 ماه نیاز دارد که بعضی از ویتامین ها را دریافت کند. سرلاک منبع مهمی از این ویتامین هاست. سرلاک یک نوع غلات است که سیستم ایمنی و گوارش نوزاد را تقویت می کند. این ماده حاوی ویتامین A,C,D و امگا 3 ست که طعم های مختلفی هم دارد.

 1. از همسرتان هم کمک بگیرید

سعی کنید برای اینکار مهم از همسرتان کمک بگیرید. مخصوصا نیمه شب که کودک گریه می کند و گرسنه است سعی کنید کمک کنید که حدالامکان شیر مادر نخورد. همسرتان می تواند او را آرام کند زیرا اگر کودک مادر خود را ببیند از او توقع دارد. اگر به او شیر ندهد ممکن است روی روحیه او تاثیر بدی بگذارد. پدر نقش مهمی در این زمینه ایفا می کند.

 1. مادران، داستان فلفل و زردچوبه را فراموش کنند

بعضی از مادران می گویند من به سینه هایم زردچوبه و فلفل می زنم. این روش سنتی اصلا توصیه نمی شود زیرا بعضی از کودکان حتی به رغم تندی و تلخی فلفل حاضرند که باز هم سینه مادر را بمکنند. بعضی از مادران هم به توصیه عطاری ها،  از گیاهانی مانند صبر زرد استفاده می کنند که برای کودک مضر است.

 1. سینه خود را زخمی نشان ندهید

مادران دیگر هم فکر می کنند با زخمی یا بیمار نشان دادن خود، کودک از آن ها فاصله می گیرد یا به قول دوستان بیخیال شیر خوردن می شود. در حالی که این کار باعث وحشت و ترس او می شود و باید به دنبال درمان روحی و روانی او باشید. به او بگویید شیر ندارم و نمی آید. با گریه او دلتان نسوزد و سعی کنید با بازی به او مایعات بدهید.


بیشتر بخوانید: چرا کودکان دست به خودکشی می زنند؟


توصیه های روانشناسان درباره از شیر گرفتن کودک چیست؟

روانشناسی از شیر گرفتن کودک توصیه های جالبی را در این زمینه دارد..

 1. عجله نکنید

هیچ روانشناس و پزشکی نمی گوید که کودک را به یکباره از شیر بگیرید. این کار نیاز به صبر و حوصله دارد. بعضی از مادران مخصوصا کارمندان سعی می کنند هر چه زودتر کودکشان از آب و گل در بیاید و به آن ها وابسته نباشند. شما که این همه صبر کرده ای.. حداقل یک ماه دیگر هم صبر کن و به تدریج و با صبر و حوصله این کار را انجام بده.

بعضی از مادران هم چون کودکشان به پستانک و شیشه شیر وابسته شده اند، فکر می کنند که آن ها می توانند به راحتی با این مساله کنار بیایند. این شیوه هم به لحاظ روانشناسی توصیه نمی شود.

2. به لحاظ روحی و روانی خود را آماده کنید

روانشناسان معتقدند که دورانی که کودک را از شیر می گیریم دوران استرس زا و پر تنشی است. پس تا آنجا که ممکن است خود را به لحاظ روحی و روانی آماده کنید. مثلا وسط این ماجرای مهم، داستان اسباب کشی، سفرهای اضطراری و پر تنش و دیگر اتفاقاتی که می توان از قبل پیشگیری کرد اتفاق نیوفتد تا بتوان به آسانی کودک را آماده پذیرش این کار کرد.

3. کودک را آماده غذا خوردن کنید

روانشناسی از شیر گرفتن کودک می گوید که زمانی که کودک آماده غذا خوردن شود، مخصوصا غذاهای مورد علاقه اش، میل او  به شیر مادر کمتر می شود. چون مزه های بهتری را امتحان می کند و به برنامه غذایی اش تنوع می دهد. مثلا سعی کنید از نی های زیبا برای خوردن مایعات استفاده کنید. یا غذاهایی که اشتها آور باشد  برای او درست کنید. حداقل در این مرحله و از سن 2 سال باید 5 وعده غذا بخورد.

4. از زمانی شروع کنید که کودک میل به غذا نداشته باشد

معمولا بچه ها در زمان هایی از روز میل به غذایشان کمتر می شود. از همان زمان شروع کنید. اگر وعده های غذایی بچه ها را بهتر بشناسید میتوانید با یک برنامه ریزی زمانی میل و عادت او را کمتر و کمتر کرده و به یک وعده غذایی در شب اکتفا نمایید.

5. عشقتان را در عمل نشان دهید و محیط را برای او آرام کنید

اگر تاکنون نسبت به بچه تان کمتر محبت می کردید وقتش رسیده که عشق و علاقه خود را با عمل نشان دهید. کودک از لحاظ روانی بیش از هر زمان دیگر به شما نیاز دارد. مخصوصا در این زمان سعی کنید از بحث های بی فایده با همسرتان جدا خودداری کنید. کودک در این مدت بیش از هر زمان دیگر حساس و زودرنج می شود. همیشه زمانی که عصبی می شد به مادر پناه می برد و با خوردن شیر آرام می گرفت. اما اکنون که شیری وجود ندارد پس  خیلی مراقب باشید که او را عصبی نکنید.

از شیر گرفتن کودک

عوارض از شیر گرفتن کودک برای مادر چیست؟

 • تغییرات روحی :

 1. مشکلات روحی و روانی

معمولا بیشتر مادران بعد از قطع شیردهی، دچار مشکلات روحی و روانی می شوند. معمولا همه مادران، عوارضی چون احساس ناراحتی، نوسان های عاطفی، پریشانی را تجربه می کننند. اما علت این تغییرات چیست؟ بعد از شیردهی هورمون پرولاکتین و اکسی توسین ( هورمون شادی) مادر کاهش پیدا می کند. این موضوع باعث ناآرامی و عدم آرامش او می شود.

اگر فرایند شیردهی کودک به تدریج انجام شود، نوسانات خلقی او کاهش می یابد. دراین مدت بدن فرصت می کند که با تغییرات سازگار شود. البته باز هم مادر این غم را تجربه می کند. در این زمان همسران بزرگترین کمک را به شما خواهند کرد.

 1. بالا بودن استرس مادر

از دیگر عوارض از شیر گرفتن کودک برای مادر، استرس بالای اوست. در این زمان کودک نیز استرس و اضطراب بالایی دارد و عصبی است. مادر هم نمی تواند او را آرام کند. به همین دلیل به شدت عصبی می شود و استرس این را دارد که آیا می تواند از پس این شرایط بر بیاید یا نه، فشار و مشکلات زندگی هم به این موضوع  اضافه کنید. هر کس باشد کم می آورد.

 1. احساس خستگی و بیماری

بعد از اینکه مادر، کودکش را از شیر گرفت معمولا به لحاظ روانی احساس خستگی می کند و فکر می کند بیمار است. این موضوع ناشی از تغییرات هورمونی است که رفته رفته و با گذشت زمان بهتر می شود.

 • تغییرات جسمی

 1. درد شدید پستان

اگر پروسه از شیر گرفتن کودک، تدریجی نباشد ممکن است شیر در پستان مادر بماند و تورم و آبسه کند. این موضوع باعث درد شدیدی در سینه های مادر می شود. دردی غیر قابل تحمل و وحشتناک.. علاوه بر این سینه عفونت می کند که به اصطلاح به آن ماستیت می گویند.

ماستیت باعث تب و قرمزی پستان نیز می شود. اگر احساس می کنید شیر دارید حتما از یک شیر دوش استفاده کنید و سینه خود را خالی کنید. اگر حس کردید که سینه درد دارید حتما باید به پزشک مراجعه کنید. او آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. در این مدت کمپرس آب گرم کمک زیادی می کند.

 1. اختلال در قاعدگی

قاعدگی بعضی از مادران در دوران شیردهی، با اختلال مواجه می شود. یعنی در این زمان شانس بارداری کمتر خواهد شد. اما بعد از شیردهی، سیکل قاعدگی دوباره به حالت اول برمیگردد.

 1. آکنه

شاید باورتان نشود اما خشکی پوست،  آکنه و مشکلات پوستی دیگر در بعضی مادران پس از شیردهی اتفاق می افتد. این موضوع هم ناشی از همان تغییرات هورمونی است. نگران نباشید. بعد از مدتی جوش ها از بین خواهند رفت.

 1. سردرد های شدید

مادرانی که کودکشان را تازه از شیر میگیرند معمولا مدتی دچار سردرد یا سوزش سر می شوند. اگر بعد از مدتی سردردها کاهش پیدا نکرد حتما به یک متخصص مراجعه کنید.


بیشتر بخوانید: پرورش مسئولیت پذیری در کودکان و نوجوانان چگونه باید صورت گیرد؟


بعد از قطع شیردهی، چه غذایی به کودک بدهیم و چه نکاتی را رعایت کنیم؟

تغذیه کودک بعد از شیر گرفتن او باید درست و اصولی باشد. مثلا بعضی از مادران فکر می کنند که با دادن غذاهای گوشتی و سنگین می توانند کمبود ویتامین های کودک را جبران کنند. در حالی که این کار اصلا درست نیست.

به دلیل اینکه دستگاه گوارش کودک، به غذاهای شل و آبکی مانند شیر و آبمیوه عادت کرده، پس باید به تدریج با غذاهای آبکی و شل شروع کرد و با مرور غذاهایی مثل گوشت را جایگزین نمود.

فرنی و سوپ مرغ

اولین غذایی که بعد از شیردهی برای کودک بسیار مناسب است، فرنی و سوپ مرغ یا آبگوشت مرغ است. فرنی صبح ها و آبگوشت مرغ طی چند بار ( نهایت 3 بار) در روز باید به کودک داده شود.

میوه ها

میوه یکی از ضروریات است. کودکی که میوه نخورد قطعا همیشه بیمار است. ویتامین ها و قند طبیعی درون میوه جایگزین بسیار مناسبی برای کودکان هستند. در سیب و موز یکی از مهم ترین میوه هاست که حتما باید در وعده غذایی کودک استفاده شود. می توانید سیب را له کنید و با قاشق دو بار در روز به کودک بدهید. روزانه یک سیب و یک موز برای کودک کافی است. میوه های دیگر مانند انبه ، آناناس، گلابی نیز خواص زیادی دارند. آن ها را هم می توانید تا دو هفته بعد در برنامه غذایی کودک بگنجانید.

سیب زمینی و هویج آبپز

روزانه یک سیب زمینی کوچک یا یک هویج آبپز را به صورت پوره کنید و در وعده ناهار به کودک بدهید. سیب زمینی کمی سنگین است. به اندازه 4 قاشق چایخوری کفایت می کند.

حبوبات و برنج

حبوبات سرشار از پروتئین و کلیسم است و برای رشد کودک عالیست. هفته ای 2 یا 3 بار لوبیا، عدس، لوبیا سفید را کاملا بپزید و آن را به صورت پوره در بیاورید. برنج را می توانید به عنوان سوپ برنج و هم به شکل برنج له شده هر روز به کودک بدهید. برنج، کمبود ویتامین B کودک را جبران می کند.

ماست

لبیناتی مثل ماست و شیر یک غذای بسیار کامل برای کودک است. خیلی از کودکان عاشق کته ماست هستند. این غذای کامل را نیز حتما در وعده غذایی کودک بگنجانید.

برنامه  تغذیه کودک بعد از شیرگرفتن، بسیار مهم است. از این رو توصیه می شود حتما قبل از هر چیز با پزشک متخصص اطفال یا مشاوره غذایی صحبت کنید و طبق برنامه آن ها پیش بروید.


بیشتر بخوانید: ۱۵ راهکار خواباندن کودک یک ماهه تا دوساله


چگونگی از شیر گرفتن کودک

غذاهایی که نباید بعد از شیر گرفتن به کودک داد چیست؟

 • ماهی ( محرک است و ممکن است خیلی از کودکان به آن آلرژی داشته باشند. )
 • سفیده تخم مرغ ( برای کودکان زیر 1 سال ممنوع است. زیرا دیر هضم شده و کودک به اصطلاح سنگین می شود)
 • عسل ( برای کودکی که تازه از شیر گرفته شده سنگین است و دادن آن تا سن 3 سال توصیه نمی شود. )
 • غذاهای کنسرو شده( همانگونه که از اسمش پیداست برای سیستم گوارش حساس کودک به شدت خطرناک است و عامل باکتری و عفونت می باشد. )
 • سبزیجات خام ( خوردن سبزیجات خام برای کودکان زیر 2 سال ممنوع است.)
 • کره حیوانی ( بر خلاف بعضی نظرات که کره حیوانی برای کودک مناسب است، پزشکان اعتقاد دارند که این کره ها باعث بالارفتن فشار خون کودک می شود. کره حیوانی بهتر است بعد از 5 یا 6 سالگی به کودک داده شود. )

سوالات متداول

علت تب شیر مادر چیست؟

در بیشتر مادران ، تب شیردهی معمولا در روزهای اول بعد از زایمان اتفاق می افتد. زمانی که سینه مادر پر از شیر است و نمی تواند به کودک شیر دهد اتفاق می افتد. در این زمان بهتر است که با شیردوش، شیر سینه را تخلیه کنید. ولی اگر تب و لرز بیشتر شد باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

درمان ماستیت یا آماس پستان چیست؟

آماس یا ماستیت همان تورم غده های داخل بافت پستان است که ممکن است بعد از شیردهی قرمز و حساس و دردناک شود. درمان ماستیت با تجویز پزشک و برحسب شدت بیماری مادر، آنتی بیوتیک است. اما شما می توانید در کنار آن از درمان های خانگی نیز استفاده کنید. کمپرس آب گرم، آویشن، رزماری و استفاده از شیردوش درمان های دیگر است. این عارضه به زودی خوب می شود و جای نگرانی نیست. تنها تب خطرناک است که با مصرف آنتی بیوتیک و کدوئین به تدریج برطرف می شود.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

براي مشاوره در زمينه از شیر گرفتن کودک | زمان مناسب، عوارض و راهکار های مهمی که باید بدانید!

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور