کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

اهمیت تربیت کودک از دیدگاه قرآن

اهمیت تربیت کودک
3.7/5 - (4 امتیاز)

تربیت کودک از دیدگاه قرآن

تربیت کودک از دیدگاه قرآن برای داشتن یک جامعه امن و مثبت تر ضروری است . در سراسر جهان متمدن امروز ، دولت ها ، نهادها و مردم قوانینی برای حفاظت از جامعه را برای داشتن یک جهان امن تر ایجاد میکنند . بدون این قواعد و راهنمایی ها ، انسانها محدودیات اخلاق را از دست میدهند و جامعه به هرج و مرج میافتد . در واقع ، فرزندان و نسل های آینده ما رهبران فردا خواهند بود و لذا تربیت کودک از دیدگاه قرآن موضوع مهمی است . سوال این است که آیا میتوانیم یک جامعه صلح آمیز و منظم را حفظ کنیم . تحقیقات نشان میدهد که والدین نه تنها بر رشد و درک کودک از محیطی که کودک در آن رشد میکند اثر دارند بلکه تا کودکان به رشد و توسعه عاطفی ، جسمی ، اجتماعی و فکری برسند آنها بیشترین تأثیر را دارند .


بیشتر بخوانید:  تربیت کودک ۲ ساله دختر و پسر


تربیت کودک در جهان غیر اسلامی

تربیت کودک از منظر قرآن نیازمند والدینی لزوما مسلمان نیست . اگر چه در مفاهیم فرزندپروری شباهت های جهانی وجود دارد ، جذاب است که چگونه سبک های والدین از فرهنگ به فرهنگ متفاوت است . عوامل مختلفی چون محیط فیزیکی و اجتماعی کودک ، آداب و رسوم مراقبت از کودک در کشورهای مختلف در درک مسئولیت های فرزندپروری مورد توجه است . صرف نظر از استراتژی های متفاوت والدین ، تربیت کودک از منظر قرآن در رابطه با والدین مفاهیم کلی و جامع برای هر پدر و مادر بیان کرده . این تعالیم تربیت کودک از دیدگاه قرآن منحصرا به والدین مسلمان محدود نمیشود . این مقاله به دنبال کشف یکی از بحرانی ترین مسائل جهان امروز یعنی رابطه والدین و فرزندان و تفسیر مفهوم اسلامی تربیت کودک از منظر قرآن است .


بیشتر بخوانید:  اهمیت تربیت کودک در اسلام


کودک

اصول تربیت کودک از دیدگاه قرآن ( principles of child upbringing in Quran )

اصول تربیت کودک از دیدگاه قرآن را در این متن مختصرا بیان میکنیم . خداوند متعال میگوید :

” و ما کتاب را برای تو فرستاده ایم تا درباره همه چیز راهنمایی ، رحمت و برکت را به کسانی که به خدا ایمان دارند ، توضیح دهیم ” . والدین نقش مهمی در اصول تربیت کودک از دیدگاه قرآن ایفا میکنند . توسعه فکری کودک بسیار مهم است و ترکیبی از مطالعات در زمینه روانشناسی ، سلامت ، جامعه شناسی و آموزش است . مبحث مشاوره تربیت کودک رشد کودک را از طریق مراحل مختلف مورد بررسی قرار داده است ، به این ترتیب که زمینه های اصلی توسعه فکری عبارتند از :

نحوه تربیت فرزند از نظر اسلام

مطالعات توسعه کودک که نظریه پردازان چندین دهه تحقیق کرده اند هنوز کامل نیستند . با این حال ، جذاب است که نکات تربیت کودک از منظر قرآن که مربوط به توسعه فکری کودک هستند 1400 سال پیش به ما نشان داده شده و به شکل قرآن کریم به ما ارسال شده است . تربیت کودک از دیدگاه قرآن بر اساس الزامات طبیعت انسانی است و توسط خداوند متعال در زمانی که ابزار معرفتی برای تحقیقات علمی ، روانشناختی یا پزشکی وجود نداشت ، بر ما نازل شدند . تربیت کودک از منظر قرآن میتواند از روزهای آغازین از تولد شروع شود به عنوان مثال ، مادر میتواند قبل از شروع هر کاری کلمه بسم الله را با کودک بخواند و میتواند دیگر نمازهای کوچک و کوتاه را به او یاد دهد و این خود از مهمترین اصول تربیت کودک از دیدگاه قرآن است .


بیشتر بخوانید:  روش تربیت کودک از نظر روانشناسی


اهمیت تربیت کودک

 

نکات تربیت کودک از دیدگاه قرآن از بدو تولد

تربیت دینی کودک

نکات تربیت کودک از دیدگاه قرآن از بدو تولد بسیار زیاد هستند و تربیت دینی کودک برای والدین میتواند بسیار چالش برانگیز باشد ، اما مهم این است که به یاد داشته باشید که هیچ سبک خاصی برای تربیت کودک در والدین وجود ندارد که برای همه موفقیت آمیز باشد نکات تربیت کودک از دیدگاه قرآن از بدو تولد از این رو مبحثی شگفت انگیز است که به والدین تا حد زیادی کمک میکند . والدین معمولا بصورت طبیعی دارای استراتژی های کلیدی مانند :

 • کنترل روال رشد کودک از بدو تولد
 • تغذیه خوب
 • سلامت عمومی و آموزش کودک
 • ارتباط و انسجام رفتاری مفید کودک
 • مدیریت رفتار
 • تشویق و توانمندسازی کودک در جهات مثبت
 • مسئولیت والدین
 • حفاظت کودکان از آسیب
 • آگاه ساختن کودک از عواقب کارها
 • آموزش مسئولیت پذیری و احترام به کودکان هستند .

  بیشتر بخوانید:  تربیت کودک یک ساله و چگونگی رفتار با آنها


چند نکته مهم در تربیت دینی کودک

استفاده از راهنمایی های تربیت دینی کودک از والدین ، پدر و مادرهایی با انرژی و تفکر مثبت میسازد . والدین مثبت تلاش میکنند فرزندان خود را بر اساس درک متقابل ترغیب کنند زیرا شناخت و احترام به حقوق یکدیگر در رابطه والدین و فرزندان بسیار مهم است . این رویکرد مطابق با آموزه های اسلام و تربیت دینی کودک است . از نظر قران و مبحث نکات تربیت کودک از دیدگاه قرآن از بدو تولد برای والدین ضروری است که جهان را از طریق چشم کودکانشان ببینند . قرآن والدین را از ضرب و شتم و آزار و اذیت کودکان بسیار منع کرده و این عمل را مورد نکوهش قرار میدهد و گاها در بعضی از آیات مشاهده میکنیم که خداوند فرموده این کار مصداق بارز ظلم و تکبر است . تربیت کودک از دیدگاه قرآن امری بسیار نیازمند عطوفت است . تربیت فرزند از جمله کارها و وظایف اصلی پدر و مادر است.


بیشتر بخوانید:  تربیت کودک ۳ ساله و چگونگی رفتار والدین


تربیت کودک از دیدگاه قرآن و اسلام ( child upbringing in Islam and Quran )

تربیت کودک از دیدگاه قرآن و اسلام والدین را قادر میسازد تا با آگاهی اخلاقی از فرزندان خود انها را در راه درست به نحوی متعادل سوق دهند تا رشد فکری کنند و یاد بگیرند و درک کنند که نیاز به انطباق با قوانین و مرزهای جامعه و خانه هایشان دارند . اسلام اطاعت از والدین را بسیار نیکو میداند . قرآن کریم میفرماید :

” پروردگار تو دستور داده است ، به جز او عبادت نکنید و با والدین خود مهربان باشید . »

با توجه به تربیت کودک از منظر قرآن پس از خدا انسان ها باید در اولویت بندی خود والدین خود را بر تمام چیزهای دیگر ترجیح دهند و عشق و مهربانی خود را با اطاعت و مراقبت نثار آنها کنند . با توجه به اهمیت جایگاه مادران ، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود : « بهشت زیر پای مادر است . »


بیشتر بخوانید:  روش های تربیت کودک ۲ ساله و ۳ساله


کودک

اهمیت احترام به والدین در اسلام

با در نظر گرفتن اهمیت تربیت کودک از دیدگاه قرآن و اسلام و با رعایت اصول تربیت کودک از دیدگاه قرآن والدین میتوانند به بهرین نتیجه ممکن برسند . پیرو مبحث قبلی همچنین با توجه به اهمیت جایگاه پدران ، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود : « پدر ، مركز ترین درب همه درهای بهشت ​​است ؛ به همین جهت شما آن را از دست میدهید اگر از آن محافظت نکنید . » یک متخصص مراقبت از کودک با توجه به اهمیت جایگاه پدر مینویسد : تأثیر پدران به ویژه در نوجوانی ظاهر میشود . اهمیت تاکید بر حقوق والدین در اسلام بسیار زیاد است . بر همین اساس والدین باید این نکته را در ابتدای کودکی به او آموزش بدهند . احترام گذاشتن ب اجتماع در وجود یک کودک از احترام به والدین در خانه شروع میشود .


بیشتر بخوانید:  مراحل تربیت کودک در سنین مختلف


راه های تربیت کودک از دیدگاه قرآن ( ways far child upbringing in Quran )

راه های تربیت کودک از دیدگاه قرآن در تربیت دینی کودک بسیار مهم هستند . در آیه ۱۶ تا ۱۹ سوره لقمان آمده است که لقمان به فرزندش گفته است : « پسرم ! اگر [ عمل تو ] هم‌وزن دانه خردلى و در تخته‏ سنگى یا در آسمان‌ها یا در زمین باشد خدا آن را میاورد که خدا بس دقیق و آگاه است ، اى پسرم  نماز را برپا دار و به کار پسندیده وادار و از کار ناپسند باز دار و بر آسیبى که بر تو وارد آمده است ‏شکیبا باش این [ حاکى ] از عزم [ و اراده تو در ] امور است ، و از مردم [ به نخوت ] رخ برمتاب و در زمین خرامان راه مرو که خدا خودپسند لافزن را دوست نمید‌‏ارد و در راه ‏رفتن خود میانه‏‌رو باش و صدایت را آهسته‏ ساز که بدترین آوازها بانگ خران است » .


بیشتر بخوانید:  مشاوره تربیت کودک لجباز بسیار ضروری است


سخن آخر با والدین

در تربیت دینی کودک والدین باید در ابتدای تولد توحید را به فرزند خود بیاموزند که از مهمترین آموزه های دینی ما مسلمانان است . در سوره لقمان خداوند به ارزش این اصل دین اشاره کرده است و فرموده که لقمان به پسرش گفته : « به خاطر بیاور هنگامى را که لقمان به فرزندش در حالى که او را موعظه میکرد گفت : پسرم ، چیزى را شریک خدا قرار مده که شرک ظلم عظیمى است . » با توجه به راه های تربیت کودک از دیدگاه قرآن  این عوامل کلیدی است که نشان میدهد که یک کودک رشد میکند تا فردی مسئول بالغ و با وجدان باشد . در خصوص تربیت کودک از دیدگاه قرآن برای مشاوره کودک به طرق اسلامی وقرآنی میتوانید از مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی نیز کمک بگیرید .


بیشتر بخوانید:  تربیت فرزند دختر از بدو تولد


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه تربیت کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:Parenting & Child Development – An Islamic Perspective 

براي مشاوره در زمينه اهمیت تربیت کودک از دیدگاه قرآن

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور