کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

بهترین نحوه رفتار با کودک چیست ؟

رفتار با کودک
5/5 - (1 امتیاز)

رفتار با کودک

رفتار با کودک بسیار حساس و آینده ساز است . اهمیت رفتار با کودک از مراحل قبل از تولد یعنی حاملگی و بعد از آن یعنی نوزادی اغاز میشود . رفتار با کودک مستلزم دانستن و آگاهی روحیات کودک است . کسی میتواند رفتار درستی با کودک داشته باشد که وارد دنیای کودک شود . با حس او همراه شود و با کودکی هایش کودکی کند . « گر سرو کارت با کودک فتاد پس زبان کودکی باید گشاد » . رفتار با کودک لازمه اش داشتن حوصله و علاقه مندی است . مهمترین رفتار مورد بحث رفتار والدین و پس از آن پرستار کودک است . کسانی که از کودک مراقبت میکنند خود باید از نظر روح و جسمی سالم باشند تا کودک سالمی پرورش دهند . رفتار با کودک فقط در یک مقوله نمیگنجد . مهمترین عامل موثر در رشد کودک چند بازه هستند که به آنها میپردازیم .

مهمترین عوامل محیطی و وراثت است . این دو عامل در رشد و سلامت کودک تاثیر دارند . شما وقتی میتوانید رفتار با کودک را بدانید که این عوامل را در کودکتان بررسی کنید . بدانید در کودک شما این عوامل تاثیر مثبت داشته یا منفی . روحیات کودکتان را آسیب شناسی کنید سپس به مداوا ، ترمیم یا تشویق بپردازید . رفتار با کودک مقوله بسیار مهمی است که با کمک مشاوران آسان میشود . مرکز روانشناسی کودک آویژه همراه کودک شماست . این مرکز با داشتن کادری مجرب آماده است تا با شما همراه باشد . برای تربیت ، برای پرورش و رشد مناسب روحی و جسمی کودک شما مشاوره بدهد . هدف ما داشتن جامعه ای سالم است . کودکان پایه ریزان جامعه آینده ما هستند . کودکان نیاز دارند مربیان و والدین آنها سالم و شاد باشند . رفتار با کودک از حیث تربیت بسیار مهم است .


بیشتر بخوانید:در مورد شیوه های تربیت کودک بیشتر دقت کنید


رفتار با کودک لجباز

رفتار با کودک لجباز

رفتار با کودک لجباز باید بسیار دقیق باشد . لجبازی یکی ازموارد بحث برانگیز و چالشی روانشناسی است . لجبازی عبارت است از بروز رفتارهای تکانه ای کودک در برابر عدم توازن رفتاری اطرافیان . دراین بحث باید ببینید با رفتار شما و یا غیر به کدام عامل استقلال کودکتان ضربه واردکرده است . کودکی لجبازی میکند که به حیطه قدرت و مالکیت او تجاوز شده باشد . یک کودک برای خود مالکیت هایی تعریف میکند . هنگامی که مالکیت خود را در خطر میبیند شروع به لجبازی میکند . رفتار با کودک لجباز باید حتما از روی آگاهی باشد تا تشدید نشود . در بحث رفتار با کودک لجباز شما باید حیطه مالکیت و تعریف استقلال او را دریابید . هر کودک برای استقلال خود تعریف مشخصی دارد . برخی نقاشی هایشان به آنها حس مالکیت خوبی میدهد . برخی دیگر در قبال اسباب بازی هایشان حس مالکیت دارند . برخی حوزه مالکیت شان محبت والدین میباشد .

به هرحال شما به عنوان مربی کودک باید بدانید کودک شما نسبت به اطرافش چه حسی دارد . باید حوزه قدرت او را تشخیص دهید . به طور کلی در بحث رفتار با کودک لجباز مدارا کردن پیشنهاد میشود . اگر قبول کنیم که او با لجبازی اعتراض خود را نسبت به رفتار ما بیان میکند بهتر خواهیم دانست چه باید کرد . وقتی شما در کوچکترین کارهای شخصی فرزندتان دخالت میکنید در واقع استقلال او را خدشه دار میکنید . او ممکن است با لجبازی و یا با در خود فرو رفتن رفتار تکانه ای خود را آغاز کند . هر کدام از این رفلکس ها رفتار خاصی را میطلبد . مشاوران آگاه شما را در این زمینه یاری میکنند . با کودک لجباز مدارا کنیم . با توجه زیاد به لجبازی به او میدان برای لجبازی های بیشتر ندهیم . برای رفتار درست مشاوره رفتار با کودک را مطالعه کنید .


بیشتر بخوانید:تربیت کودکان لجباز و نحوه رفتار با آنها


مشاوره رفتار با کودک

مشاوره رفتار با کودک

مشاوره رفتار با کودک و بخصوص کودک لجباز بسیار کارساز و پیش برنده است . بسیاری از ما در مقابل لجبازی کودک تنبیه را انتخاب میکنیم . اما مشاوره رفتار با کودک روش مدارا کردن را پیشنهاد میکند . در این روش بهتر است به کودک خود با نوازش کردن و مهربانی آرامش دهیم . سپس با او صحبت کرده و در مورد کنش نادرستش که نهایتا به لجبازی منجر شده توضیح دهیم . مثلا اگر او با گریه چیزی میخواهد به او بفهمانیم که راه بدست آوردن گریه کردن نیست . یا اگر مثلا نمیخوابد به او بفهمانیم که نخوابیدن باعث بیماری او میشود . مهمتر از همه مشاوره رفتار با کودک میگوید باید علت را دریافت . دلیل انتخاب فرزند شما چیست ؟ چرا او با شما یا با خود لجبازی میکند . او میخواهد جلب توجه کند ؟ آیا در توجه به او غفلت کرده اید ؟

آیا شما زیادی مهربان هستید و به فرزند دیگران در ظاهر بیشتر توجه میکنید ؟ آیا او در مقابل دیگران اختیار لوازم شخصی مانند لباس ، اسباب بازی ، دفتر و کتاب و وسایل داخل اتاقش را دارد ؟ یانه ؟ با ورود یک مهمان تمام اختیارات از او سلب شده و به فرزند مهمان واگذار میشود ؟ در این حالت او میخواهد از مالکیت و اختیارات خود دفاع کند . و منجر به لجبازی میشود . آیا شما به استقلال او احترام میگذارید ؟ یا در انتخابها به جای او تصمیم میگیرید ؟ آیا او اختیار دارد رنگ لباسش را خود انتخاب کند ؟ در مورد مدل موها و بشقاب غذا یش چطور ؟ دوستان اورا شما انتخاب میکنید یا خود او ؟ تمام اینها جزو حوزه استقلال او هستندکه شما فقط حق راهنمایی و نظارت دورادور دارید . بگذارید او انتخاب کند و شما راهنمایی کنید .


بیشتر بخوانید:مشاوره تربیت فرزند و مشکلات مشاوره کودکان


رفتار با کودک پرخاشگر

رفتار با کودک پرخاشگر نیز نیاز به ریشه یابی دارد . برای رفتار با کودک پرخاشگر ابتدا باید دلیل پرخاشگری مشخص شود . آیا او الگوی رفتاری نامناسبی در خانه دارد ؟ آیا شما برای اینکه اطرافیانتان از شما اطاعت کنند مدام داد میزنید ؟ آیا بی حوصله هستید و دوست دارید فوری دستورات شما اجرا شود ؟ یا پدر خانواده اینگونه رفتاری دارد ؟ در دوران بارداری از آرامش برخوردار بودید یا دچار هیجان و یا اضطراب بودید ؟ رفتار پرستار کودک او چگونه است ؟ یا مربی مهد کودک او ؟ به خاطر داشته باشید کودکانی که پرستار یا مربی مهمد شان پرخاشگر است علاوه بر الگو گرفتن از رفتارهای آنها دچار فوبیا نیز میشوند . ترس از محیط ، ترس از اطرافیان و ترس از جامعه که منجر به سرخوردگی میشود اینگونه کودک نمیتوانند حق خود را احقاق کنند .

اعتماد به نفس کودکانی که مورد پرخاشگری واقع میشوند پایین است و برای بدست آوردن وادار به باج دادن میشوند . آنها حتی اگر مورد بی حرمتی شوند به جای دفاع کردن از حقشان سکوت را انتخاب میکنند . پس در انتخاب مربی و پرستار کودک دقت کنید . نوازش کردن شب قبل از خواب به کودک آرامش میدهد . توجه کردن به خواسته های آنها رفتار پرخاشگرانه را کمتر میکند . دادن اطمینان خاطر به کودک پرخاشگر مهم است . گفتن جملاتی مانند « من تورو خیلی دوست دارم . دوست دارم همه چیز برات فراهم کنم ولی بعضی وقت ها امکانش نیست و در این موارد تو باید تحمل کنی » به او اطمینان خاطر میدهد و ظرفیت تحملش را تقویت میکند .


بیشتر بخوانید:مشاوره تربیت کودک لجباز بسیار ضروری است


رفتار با کودک نافرمان

رفتار با کودک نافرمان

رفتار با کودک نا فرمان با جایزه دادن به نتیجه خوبی میرسد . مثلا وقتی کودک نا فرمان اطاعت نمیکند خشمتان را بروز ندهید . ولی وقتی اطاعت میکند به او جایزه بدهید . این روش برای کودکان لجباز نیز موثر است . با کودک خود دوست باشید . برایش قصه تعریف کنید ، او را بخندانید . با او راز داشته باشید . گنج هایی پنهان کنید و کمک کنید تا آن گنج ها را بیابد . این یک روش عالی است برای اینکه محبت او  و اعتمادش را جلب کنید . رفتار با کودک نافرمان نیز حوصله و صبر می طلبد . شما با تحمل به مقصود که همان تربیت درست کودک است میرسید .

تربیت کودک در سایه اطلاع صحیح از درون کودک امکان پذیر است . روانشناسی کودک بحثی است با دامنه وسیع . یک والدین دلسوز همیشه مانند چکاب کردن بدن از مشاوره خانواده و مشاوره کودک غافل نمی شوند . مرکز مشاوره خانواده و کودک آویژه برای شما کودکانی سالم و پر انرژی آرزومند است .


بیشتر بخوانید:روش تربیت کودک از نظر روانشناسی


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره روانشناسی و خانواده خدمات متنوعی را در زمینه تربیت کودک آنلاین به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع : What is Level 1 Safeguarding Training?

براي مشاوره در زمينه بهترین نحوه رفتار با کودک چیست ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور