کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

تربیت فرزند پسر از بدو تولد

تربیت فرزند
5/5 - (1 امتیاز)

تربیت فرزند پسر ( boy`s upbringing )

تربیت فرزند پسر امری حساس و بسیار مهم است . باید بدانید که در رفتار دختران و پسران تفاوت های بسیاری وجود دارد . این تفاوت های رفتاری و ساختاری باید در تربیت فرزند پسر لحاظ شود . کودکان مثل خمیرهای شکل نگرفته هستند که به دست والدین شکل میگیرند و به مجسمه های زیبا تبدیل میشوند . بسیاری از نکات اخلاقی را برای تربیت فرزند پسر باید در سنین بسیار پایین به او آموخت . چرا که پسران تفاوت های یادگیری بسیاری با دختران دارند . باید بدانید که آموختن درس های اخلاقی به پسر در سنین پایین بسیار اثر گذارتر است . مفاهیم اخلاقی مثل احترام به بزرگتر ، احترام به هم نوع ، آرامش ، صبر ، دوری از نزاع و اعتیاد و امثال این ها را باید در سنین پایین به کودکان آموخت .


بیشتر بخوانید:  تربیت کودک دو ساله و خصوصیات این کودکان


اهمیت تربیت فرزند پسر

در تربیت فرزند پسر والدین باید صبر بسیاری داشته باشند . مهمترین نکته این است که در تربیت فرزند پسر از گفتن بعضی از جملات خودداری کنید . جملاتی مثل : ” مرد که گریه نمیکند ” یا امثال این ها بسیار مخرب و با اثرات منفی ماندگار هستند . شما باید بدانید که هر فرد باید اجازه ابراز احساسات را داشته باشد و این هیچ ربطی به جنسیت انسان ندارد . اولین زن و جنس مونث که یک پسر با آن روبرو میشود مادر است . از این رو پسران عطوفت و لطافت را باید از مادران خویش بیاموزند . در تربیت فرزند پسر خود سعی کنید مادری بسیار مهربان و لطیف الاخلاق باشید . مانند فرزند دختر ، فرزند پسر تان را درک کنید و به او اجازه ابراز احساسات بدهید . با او درد و دل کنید حرف بزنید و اجازه بدهید احساساتش را بیان کند .


بیشتر بخوانید:  روش تربیت کودک از نظر روانشناسی


اصول تربیت فرزند پسر

اصول تربیت فرزند پسر مبحثی بسیار گسترده است که ما در اینجا مختصرا برای آموزش به شما آنها را بیان میکنیم . سعی کنید از خصائل خوبه فرزند پسر خود تعریف بسیار کنید . پسران در سنین رشد به اعتماد به نفس احتیاج بسیاری دارند . آن ها تشنه هر گونه تعریف شما در باب مسائل زندگی خود هستند . برخلاف تصور والدین پسران نیازمند توجه و محبت بسیاری هستند . باید بدانید که مثلا اگر از سخت‌کوشی او تعریف کنید این خصائل در اون چند برابر خواهد شد . از مهمترین اصول تربیت فرزند پسر این است که از خصائل خوب او مثل گزینه های زیر تعریف کنید تا در وجود کودک تثبیت شوند این خصائل شامل  :

پسر

چند اصل مهم دیگر

اصول تربیت فرزند پسر به طور کل مبحثی شامل عناوین مختلف است . مثلا فرزندان پسر علاقه بیشتری به اظهار نظر در مسائل زندگی دارند . به آنها اجازه شرکت در بحث های خانوادگی و اظهار نظر بدهید . این برای تقویت روحیه کودک در آینده بسیار موثر است و باعث میشود کودک اعتماد به نفس بسیاری داشته باشد . از نکاتی که والدین همیشه نادیده میگیرند این است که فرزند پسر باید کمک به مادر را بیاموزد . اغلب مردم فکر میکنند که فرزند پسر نباید در خانه کار کند . این تصوری بسیار اشتباه و مخرب است . حتی میتوان گفت که این یک تصور قرون وسطایی است . یک خانواده مدرن باید بدانند که در تمام مسائل خانه باید عملکرد مشترک داشته باشند . همه اعضا خانواده باید در امور خانه مشارکت داشته باشند .


بیشتر بخوانید: تربیت کودک ۳ ساله و چگونگی رفتار والدین


تربیت فرزند پسر در اسلام ( boy`s upbringing in Islam )

تربیت فرزند پسر در اسلام امری بسیار یاد شده و مهم است البته باید بدانید از نظر دین اسلام فرزند پسر و فرزند دختر با یکدیگر هیچ فرقی ندارند . بطوریکه که خدا در قرآن میفرماید :

لِلَّهِ مُلْکُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ یَخْلُقُ مَا یَشَاءُ یَهَبُ لِمَنْ یَشَاءُ إِنَاثًا وَیَهَبُ لِمَن یَشَاءُ الذُّکُور َ؛

” فرمانروایى [مطلق] آسمان‌ها و زمین از آن خداست هر چه بخواهد میآفریند به هر کس بخواهد فرزند دختر و به هرکس بخواهد فرزند پسر میدهد ”

دین اسلام به موارد مختلفی در تربیت فرزند پسر اشاره میکند . همانطور که میدانید کودکانی که از ابتدا با مذهب آشنا میشوند نسبت به کودکانی که در خانواده های بی اعتقاد بزرگ میشوند کمتر در معرض اتفاقات بد در یک آینده سیاه و تاریک هستند . این کودکان موازین اخلاقی و قوانین اجتماعی را بیشتر رعایت میکنند و به چارچوب خانواده و احترام به بزرگتر اهمیت بسیار میدهند .


بیشتر بخوانید:  روش های تربیت کودک ۲ ساله و ۳ساله


اهمیت آموزه های دینی

تربیت فرزند پسر در اسلام امری مهم است که نشان میدهد این افراد در اجتماع فردی مثبت تر و مفید تر هستند . پس سعی کنید در تربیت فرزند پسرتان حتما از ابتدای تولد او را با داستانهای مذهبی و دینی آشنا سازید . از او بخواهید کتاب قران را بخواند . رفتار ها و جملات و کارهای انسانی پیامبران و امامان را به فرزند خود یاد دهید . از او بخواهید که از شخصیت‌های دینی و مذهبی نیز الگوبرداری کند . سعی کنید اصول و فروع دین را از ابتدای کودکی به کودک خود بیاموزید مثل توحید ، معاد ، امامت ، عدل و غیره . سعی کنید در سنین کودکی که کودک شما نسبت به انجام اعمال دینی علاقه‌مند است این کارها را انجام بدهید . در تربیت فرزند پسر در اسلام تاکید شده نماز خواندن را در سنین ۵ تا ۶ سالگی به کودک خود بیاموزید .


بیشتر بخوانید:  مراحل تربیت کودک در سنین مختلف


تربیت فرزند

چگونگی تربیت فرزند پسر

چگونگی تربیت فرزند پسر امری راحت و آموختنی است . بر طبق اصول تربیت فرزند پسر هیچ وقت سعی نکنید که مانع تحرک کودک خود باشید . یک کودک منفعل یک کودک ناکارآمد و ناموفق در آینده است . چنین کودکانی هرگز نمیتوانند در زندگی آینده خود و در مشاغل و اجتماع موفق باشد . به طور کل ما همیشه به مراجعه کنندگان خود پیشنهاد میکنیم که فرزند پسر خود را با موسیقی و هنر آشنا سازند . فضای ذهنی یک پسر نیازمند لطافت هنر موسیقی آرامش و غیره است .سعی کنید چنین بستری را برای تربیت فرزند پسر خود ایجاد کنید . کودک خود را به کلاس های آموزشی سوق دهید . اجازه دهید وقت فرزند پسرتان با کارهای مفید و هوشمندانه پر شود .


بیشتر بخوانید:  مشاوره تربیت کودک لجباز بسیار ضروری است


 چند نکته مهم

از آنجا که میدانید تربیت فرزند پسر تا اندازه زیادی به دست مادر است . فرزندان پسر رابطه عاطفی و پیوندهای محکم‌تری با مادر خود دارند . از این رو امام علی علیه السلام میفرماید : بر پدران سه چیز واجب است و مهمترین آنها این است که پدر اختیار تربیت فرزند را به مادر بدهد . سعی کنید تا آخرین حد توان تربیت فرزند پسر را به دست مادر بدهید و تنها در امور مردانه فرزند پسر خود مداخله کنید . در تربیت فرزند پسرتان از خشونت و تنبیه بدنی بپرهیزید چون دقیقا اثر عکس دارد و نتیجه مثبتی در اختیارتان نخواهد گذاشت . اینها مهمترین مطالب مشاوره کودک هستند .


بیشتر بخوانید:  مشاوره کودک: انواع بازی کودکان


پسر

راه های تربیت فرزند پسر ( ways for boy`s upbringing )

راه های تربیت فرزند پسر را در مبحث چگونگی تربیت فرزند پسر مختصرا بیان کردیم . یکی از غم انگیزترین اتفاقات در جوامع امروزی انتظار کشیدن والدین برای فرزند پسر است . اینکه شما از خداوند تنها فرزند پسر میخواهید به نوعی دخالت شما در خواست و اراده اوست . از دیدگاه جهان امروز فرزند پسر و فرزند دختر در یک جایگاه و مساوی هستند . هردو آنها نیازمند توجه و پیگیری هستند و نیاز به سرگرمی و خلق خلاقیت هستند . تمام راهکارهای شما برای تربیت فرزندانتان از هر جنسی سازنده آینده این کودکان است . پس در این راه از مشاوره تربیت کودک استفاده کنید و کمک بگیرید .


بیشتر بخوانید: تربیت فرزند از نظر روانشناسی و از بدو تولد


سخن آخر

سعی کنید تفاوت های فرزند پسر خود را بپذیرید و با او بگونه ای شایسته برخورد کنید اگر راه های تربیت فرزند پسر جوابگوی نیاز های شما در تربیت فرزند پسرتان نمیباشد و یا نیازمند راهنمایی های بیشتری هستید ، حتما از مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی در این امر مهم و حیاتی کمک بگیرید .


بیشتر بخوانید:  نکات تربیت پسر و دختر


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه تربیت کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: A father said to his son, “I was old as you now at the time of …

براي مشاوره در زمينه تربیت فرزند پسر از بدو تولد

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور