کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

در مورد شیوه های تربیت کودک بیشتر دقت کنید

در مورد شیوه های
5/5 - (3 امتیاز)

تربیت کودک

تربیت کودک و پرداختن به آن دغدغه فکری تمامی والدین میباشد . این که چگونه کودک شادی تربیت کنند که در آینده بتواند راه درست زندگی را پیدا کند . چراکه تربیت کودک باید از اولین روزهای تولد کودک شروع شود . متخصصان بر این باور هستند که کودک باید در 7 سال اولیه زندگی خود تربیت شود . بیشتر والدین در ابتدا هیچپونه تجربه و اطلاعات روانشناسی درباره تربیت کودک ندارند . برای همین در تربیت کودک به مشکلات زیادی برمیخورند . برای حل این موضوع میتوان به مراکز مشاوره خانواده و کودک مراجعه کرد و با مطالعه کتابهایی همچون « کودک و خانواده » با راه و اصول درست تربیت کودک بیشتر آشنا شد .میتوانیم بسیار ساده و با آرامش کودک خود را در کنار تمام مشکلات و دغدغه های زندگی بزرگ و تربیت کنیم . باید توجه داشت مخاطب تربیتی کودک است .

یک کودک دنیا را با دید خود میبیند . همانگونه ساده ، همانگونه عجیب . تربیت کودک ، در بزرگسالی نمایان میشود و نشان دهنده شخصیت خانواده ای است که  کودک در آن بزرگ شده . برای پاسخ به سوالات کودکان باید دامنه اطلاعاتی خود را گسترش داد و با روانشناسی کودک آشنا شد . وظیفه والدین تربیت کودک و ساختن انسانی شایسته در بزرگسالی است . برای تربیت کودک باید احساسات کودک خود را بشناسید . کودک همانطور بزرگ میشود که با او برخورد شده است . بحث تربیت کودک را باید جدی شمرد و علمی آموخت ، ولی با احساس و لبریز از عشق و محبت به مرحله اجرا درآورد . در تربیت کودک باید حد تعادل را در نظر گرفت . نه آنقدر جدی برخورد کنیم که احساس پایمال شود و نه آنقدر احساستی باشیم که از تربیت غافل شویم .


بیشتر بخوانید:بهترین تربیت کودکان هفت ساله


روش تربیت کودک

روش تربیت کودک با روابط او در آینده رابطه مستقیم دارد . کانون خانواده باید جایگاه امن و مایه آرامش کودک باشد . بزرگسالانی که جایگاه اجتماعی مناسبی ندارند ، کودکانی هستند که در کودکی با روش نادرستی تربیت شده اند . اولین اشتباه در روش تربیت کودک ، مقایسه است . مقایسه باعث از بین رفتن اعتماد به نفس در کودک میشود . او را دچار اضطراب کرده و باعث بوجود آمدن مشکل در تصمیمگیری هایش میشود . مخاطب تربیتی ما کودک است ، والدین با روش تربیتی اشتباه و غلط ناخواسته به روح و احساسات کودک خود آسیب میرسانند . کودکانی که به درست یا اشتباه بودن کارهای خود آگاه نیستند و فقط در مرحله تجربه هستند . تجربه ای که باعث آشنایی آنها با مسائل زندگی میشود و میتوانند راه حل ها را بیابند این مرحله کمک والدین را میطلبد .

دیگر روش تربیتی کودک : دنیا را باید از دید کودک نگاه کرد . او دنیا را کلی میبیند . سوالاتش کلی است ، اما پاسخهای کلی نمیخواهد . والدین باید برای سوالات کلی کودک خود پاسخی کامل ، درست و در حد فهم و درک کودک بدهد . پاسخی که والدین به کودک میدهند اورا به تخیل خود میبرد و پاسخ سوال خود را آنطور میبیند که برایش توضیح داده شده است . او درک کاملی از جهان اطراف خود ندارد . انسانها با احساسات متفاوتی خلق شده اند ولی خواسته های تمام کودکان یکسان است . یک روش تربیت کودک را نمیتوان برای تمام کودکان درنظر گرفت . فرهنگ ، آداب و رسوم خانواده ، در تربیت کودک نقش مهمی دارند . خانواده ها با مراجعه به مراکز مشاوره خانواده  و کودک میتوانند با چگونگی رفتاردرست با کودک آشنا شوند .


بیشتر بخوانید:تربیت کودکان هشت ساله


اصول تربیت کودک

اصول تربیت کودک را باید دانست . در تربیت کودک اصولی وجود دارد که باید حتما والدین با آن آشنا شوند . ما برای کودک خود باید وقت بگذاریم ، اورا در آغوش بگیریم . در آغوش کشیدن کودک باعث افزایش هورمون آرامش در کودک میشود و اعصاب او در حالت پاراسمپاتیک قرار میدهد . اصول تربیت کودک نکات زیادی دارد  که به اجمال به آن میپردازم . مهمترین اصل در تربیت کودک آشنا کردن او با حد ومرز ها میباشد . کودک باید بداند و بشناسد که چه کارهایی درست است و میتواند انجام دهد و از چه کارهایی باید اجتناب کند . اصول تربیت کودک را باید نکته به نکته و اصولی پیش برد و به کار گرفت . چنالنچه تربیت کودک خود را بدون رعایت اصول انجام دهیم نمیتوانیم کودکی خلاق با خصوصیات اخلاقی ثابت داشته باشیم .

دومین اصول در تربیت کودک ، محدودیتها میباشد . متاسفانه والدین محدودیتها را با حد ومرز اشتباه میگیرند . محدودیت یعنی کودک توانایی انجام کاری را دارد ولی به علت رفتار اشتباه خود اجازه ندارد آن کار ارتا مدت خاصی انجام دهد . این به معنای محدودیت است . منطق در تربیت کودک یک بجث گسترده و علمی میباشد که باید با توجه و ظرافت خاصی به آن پرداخت .

تربیت کودک


بیشتر بخوانید:مشاوره تربیت فرزند و مشکلات مشاوره کودکان


تربیت کودک از بدو تولد

تربیت کودک از بدو تولد بحثی است که به آن میپردازیم . باکمی اطلاعات ، آرامش و زمان میتوان در چگونگی تربیت کودک موفق شد . تنها با تکیه بر اطلاعات مادران قدیمی نمیشود راه های درست تربیت را شناخت . مشورت با مشاوران خانواده و مشاوران کودک اطلاعات دقیق و کاملی در اختیار والدین میگذارد . پدر و مادر باید توجه داشته باشند که تربیت کودکشان مستلزم صبر و حوصله است . تربیت کودک از بدو تولد بر عهده پدر و مادر میباشد . بسیار خوب است اگر کسی در  نگهداری کودک ، نه در تربیتش به والدین کمک کند . در اینصورت پدر و مادر زمانی برای استراحت و رسیدگی به کارهای شخصی خواهند داشت . متخصصان روانشناسی کودک معتقدند ، تربیت کودک از بدو تولد اوباید به صورت جدی آغاز شود .

والدین باید ابتدا خواسته های خود و انتظاراتی را که از کودک خود دارند ، بشناسند و منطقی بودن انتظارات خودرا با توجه به سن کودکشان و شرایط محیطی و خانوادگی که کودک در آن بزرگ شده ، بسنجند . والدین برای موفقیت در تربیت کودک خود ابتدا باید به نیازهای همسر خود توجه کنند . مهمترین دلیل موفق نبودن در تربیت کودک ، خستگی و برآورده نشدن خواسته ها و نادیده گرفتن احساسات والدین نسبت به یکدیگر است . وقتی کودکی در آغوش پدر و مادری بزرگ میشود که به یکدیگر احترام میگذارند احترام گذاشتن را می آموزد . اینگونه کودکان به انسانهای کامل و ارزشمندی تبدیل میشوند و در سایه این تربیت ، جامعه ای سالم بوجودمی آید . با مشاوره خانواده میتوان به راه رسیدن به خانواده آرمانی و ایده آل رسید . در سایه یک خانواده ایده آل نیز کودکی شاد خواهیم داشت .


بیشتر بخوانید:مراحل تربیت کودکان از بدو تولد


تربیت کودک ونوجوان

تربیت کودک ونوجوان راههای زیادی دارد . راه های تربیتی که به پدر ومادر کمک میکند متفاوت و متنوع است . بهترین این راهها مشاوران تربیتی و مشورت کردن با مشاوران کودک و مطالعه در زمینه تربیتی میباشد . در سالهای اول زندگی کودک لازم است حوصله بیشتری به خرج بدهیم . ابراز محبت و دادن مسئولیت به کودک بسیار اهمیت دارد .  آشنا کردن کودک و کمک کردن به او برای شناخت شخصیت خودش نیز مهم است . آماده کردن او برای شناخت  مسائل اطراف خودنیزاز نکات قابل توجه میباشد . تجربه نشان  داده بهتر است فرد قبل از انجام هر کار یا فعالیتی خود را برای انجام آن آماده کند . تربیت کودک نیز از این قاعده مستثنی نیست . قبل از اینکه صاحب اولاد باشیم بهتر است بیشتر بدانیم . در مورددنیای کودک ، خواسته هایش و روشهای تربیتی کودک .

تربیت کودک ونوجوان باید با هماهنگی کامل پدر و مادر انجام شود . زیرا تربیت کودک ونوجوان در چند مرحله صورت میگیرد . نوزادی ، تربیت کودک در 7 سال اول زندگیش و تربیت کودک در بعد از هفت سالگی . در طول زمان تربیت کودک ، والدین باید با اصول وروشهای تربیتی کودک در زمان های مختلف سنی کودک سنی کودک آشنا باشند . تربیت کودک و نوجوان بسیار متفاوت است . پاسخی که به سوالات کودک داده میشود بانوجوان متفاوت است . طرز بیان و توجه به احساسات فرزندهم نکته قابل توجهی است .


بیشتر بخوانید:تربیت فرزند دختر از بدو تولد


ارتباط عاطفی

ما از همان نوزادی که فرزند خود را درآغوش میگیریم با او رابطه عاطفی برقرار میکنیم . به ابراز احساسات را به صورت عملی می آموزیم . هنگامی که به او لبخند میزنیم و او یاد میگیرد لبخند بزند در واقع اولین ارتباطهای عاطفی برقرار میشود . نوزاد ما می آموزد در قبال احساسات خوشایند لبخند بزند . وقتی او گریه میکند و شما به شیر میدهید او یاد میگیرد باید برای نیازهای خود ارتباط برقرار کند . یاد میگیرد وقتی گرما وسرمای زیاد ویا هر عاملی اورا آزار میدهد باید گریه کند . اگر پدر یا مادر نتواند با کودک خود ارتباط برقرار کند کودکی نا آرام خواهد داشت . کودک به گریه وابراز نیاز به روش خودش ادامه میدهد ولی پاسخ درست و خوبی دریافت نمیکند . این کودک مدام احساس تنهایی و سرخوردگی میکند و در جوانی ونوجوانی از مادر حرفشنوی نخواهد داشت .

در نظر بگیرید کودکی گرسنه است گریه میکند مادر نمیداند دلیل گریه او چیست و سردر گم میشود . در واقع نتوانسته با کودکش ارتباط خوبی برقرار کند . از طرف مادر و کودک چند نوع کنش و واکنش انجام میشود . مادر ممکن است کلافه بودن خود را با یا اصواتی مانند اووف ، اه و آخ ابراز کند . این کودک در نوجوانی همین اصوات را برای کوچکترین نگرانی و ابرازاحساس ناخوشایند استفاده خواهد کرد . مادری که در اینگونه موارد کودکش را در آغوش میکشد و با او ابراز همدردی میکند کودکی منطقی تر خواهد داشت استفاده از کلماتی مانند « چی شده عزیزم ، آخی ، جونم و…» فرزند را عاطفی وبا درک متقابل بار خواهد آورد . و بالاخره مادری که قبل از مادر شدن از مشورت مشاوران و از تجربه بزرگترها بهره گرفته متفاوت عمل میکند . او میداندگریه کودک برای چیست .

بیشتر


بیشتر بخوانید:تربیت فرزند پسر از بدو تولد


کودکمان را علمی پرورش دهیم یا سنتی ؟

در زمان های قدیم علم با سنت توام بود . همه از یک روش برای درمان و زندگی استفاده میکردند . ایرادی که به این روش گرفته شد این بود که این علوم به صورت آکادمیک نبود . صرفا تجربی بود ودر قبال آموختن علوم مختلف مدرکی دریافت نمیشد .  عده ای هم بودند که به صرف اعتماد مردم دست به درمان میزدند . خیلی از مواقع به جای بهبود اوضاع بدتر میشد . اکنون در بحث تربیت کودک نیز چنین اتفاقاتی می افتد . در این زمان که در جامعه کودک سالاری حاکم است . اگر ما به روش سنتی کودکمان را پرورش دهیم در جامعه و مدرسه با همسالان خود همگون نخواهد بود . تربیت نوین به روش اگوئیسم و خود محوری است کودک دوست دارد حرف اول را بزند . این کودک در خانواده که اکثرا تک فرزندیست ممکن است بتواند حرف اول را بزند اما در جامعه هرگز .

در جامعه ای که همه به روش نوین تک فرزندی و اگوئیسم فرزند خود را پرورش داده اند همه میخواهند حرف اول را بزنند . این کودکان تعامل ، صبر ، تحمل و کوتاه آمدن را نیاموخته اند . برای رسیدن به خواسته های خود یا باید در یک رقابت سخت بجنگند یا تسلیم شوند . اگر پیروز شوند همیشه تضمینی نیست که مجبور نشوند روزی با قویتر از خود رقابت کنند . اگر تسلیم شوند روح آنها درگیر شکست خواهد بود . به یک مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی  مراجعه میکنیم و تلفیقی از روش نوین و سنتی میگیریم . در این روش بهترینهای دو روش انتخاب شده به نسبت خوبی تلفیق میشوند . با توجه به روحیات و توان خانواده و کودک توصیه میشود . این توصیه ازجانب کارشناسان میتواند برای آینده کودک در جامعه مفید باشد .


بیشتر بخوانید:اهمیت تربیت کودکان در اسلام


تقویت حضور در جامعه

برخی والدین فرزندان خود را به خود وابسته میکنند . شاید به دیگران اعتماد ندارند . شاید بنا به مسائل خانوادگی ومحکم کردن جایگاه خود در زندگی خانوادگی . برخی دیگر نیز اصلا به این مسائل نمی اندیشند . آنها آنقدر با هم هستند که ناخوداگاه به هم وابسته میشوند . آسیبی که وابستگی به کودک وارد میکند را بررسی میکنیم . کودک وابسته استقلال عملی و فکری ندارد . او نمیتواند انتخاب کند . اگر هم انتخاب کند انتخاب درستی نخواهد بود . کودک وابسته در رفتن به مدرسه مشکل خواهد داشت . او در دوستیابی مشکل دارد . نیاز به جایگزین اورا وادار میکند تا کسی را درجامعه جایگزین مادر کند . این شخص ممکن است احساسات کودک ما را خدشه دار کند . این شخص ممکن است از کودک ما سواستفاده نماید . کودک وابسته هر کاری انجام میدهد تا جایگزین را حفظ نماید .

کودک وابسته برای حفظ جایگزین ممکن است دست به کارهایی بزند که دوست ندارد انجام دهد . این کودک در بزرگسالی سلطه پذیر خواهد شد . او در تصمیم گیری نیاز به تایید و توصیه دیگران دارد . نیاز دارد انتخابهایی چون همسر ، شغل ، تعیین رشته تحصیلی و خرید ماشین وخانه دیگران انتخاب کنند . او نخواهد توانست با نظر دیگران مخالفت کند چون همواره محتاج تایید دیگران است . اعتمادبه نفس پایین دارد که ممکن است منجر به کاهش عزت نفسش شود . اگر رابطه اش با دوست ، همسر و یا دوست قطع شود نیاز به جایگزین خواهد داشت . جایگزین چون معمولا با افکار مغشوش و بدون دادن استراحت به ذهن انتخاب میشود ، نا مناسب خواهد بود . همیشه نگران است که تنها بماند . در تنهایی استرس شدید دارد و احساس درماندگی میکند .


بیشتر بخوانید:روش تربیت کودکان از نظر روانشناسی


چاره چیست ؟

کودکمان را هر چند وقت یکبار با پدر بزرگ یا مادربزرگ تنها بگذاریم . این کار هم به ما زمان میدهد تا به جسم و جان خود استراحت دهیم و هم از وابستگی افراطی کودک پیشگیری میکند . هراز گاهی بگذاریم با همسالان خود در میان اقوام حتی برای ساعاتی تنها بماند . مراقبتهایمان نا محسوس باشد . در انتخابهایش دخالت نکنیم . درمواقعی که انتخابش خیلی نا مناسب است دلایلمان را عنوان کنیم اما انتخاب مجدد را به خودش واگذاریم . در محیط بازی از دور مراقبت کنیم ومدام از او نخواهیم مواظب باشد . بگذاریم از بلندیها بالا برود . بالا رفتن از نردبان یا گله با مراقبت از او انسانی مستقل میسازد . به او پول توجیبی اختصاص دهیم تا بتواند برای پولهایش برنامه ریزی کند . مرتب کردن اتاقش را به عهده خودش بگذاریم . بستن دگمه یا بند کفشها به او روحیه مستقل میبخشد .

دقت کنید


بیشتر بخوانید:مراحل تربیت کودکان در سنین مختلف


اسباب بازی کودکان

اسباب بازی تمام دنیای کودک است . اجازه بدهید اسباب بازیهایش را خودش انتخاب کند . به صرف قیمت و جنس اسباب بازی اورا از دلخواسته اش محروم نکنید . هرگز پسرانه یا دخترانه بودن اسباب بازی نباید اورا از دلخواسته اش محروم کند . والدینی هستند که طبق ذهنیات خود فرزند دختر را وادار میکنند با عروسک و فرزند پسر با تفنگ بازی کند . برای دختر رنگ صورتی وبرای پسر رنگ آبی انتخاب مبکنند . برخی رنگها را مناسب و برخی را جلف میدانند . در صورتی که این قراردادها ذاتی نیست و اجتماعی است . وادار کردن کودکان به اعتقاد داشتن به این قوانین قراردادی باعث کشتن روحیه ابتکار و نوع اوری میشود . کودکانی که در انتخابهایشان دخالت کمتری میشود کودکانی خلاق و مبتکر بار می آیند . مشاوره خانواده در درک این مسائل میتواند کمک خوبی باشد .

برخی بازیها و اسباب بازیها میتواند روحیات کودک مارا مشخص کند . آزاد گذاشتن کودک در انتخاب میتواند از بروز برخی بیماریها و انحرافات بعد از بلوغ آگاهمان کند . دخترانی که علاقه شدید دارند با اسباب بازیهای پسرانه بازی کنند . پسرهایی که ادای دخترها را در می آورند نیاز به مشاوره دارند . عقده اودیپ یا اختلال هموسکشنال . تمام این اختلالها که بیان میشود فقط به خاطر آگاهی شما است . مشاوره کودک شمارا یاری خواهد کرد فرزندانی سالم داشته باشید . با آگاهی میتوان از اختلالهای احتمالی فرزندانمان بدون ترس ونگرانی مطلع شویم . درمان به موقع بهتر از بستن چشمان و هدر رفتن زمان است . امیدواریم فرزندانتان از ته دل و به شادی بخندند .


بیشتر بخوانید:مشاوره کودک: انواع بازی کودکان


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه تربیت کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:What Are Child Rearing Practices? | Livestrong.com

براي مشاوره در زمينه در مورد شیوه های تربیت کودک بیشتر دقت کنید

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور