کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

تربیت کودکان ده ساله و نحوه برخورد با آنها

تربیت کودکان ده ساله
5/5 - (1 امتیاز)

تربیت کودک ده ساله میتواند با آرامش بیشتری برای والدین همراه باشد . کودک شما در ده سالگی حالا یک دهه در جهان زندگی کرده و بسیاری از تجربه های فردی کودکی را پشت سر گذاشته و کمتر به هیجانات مدرسه اهمیت میدهد و کمتر با چالش‌های مدرسه روبرو میشود . او حالا توانایی بسیار زیادی برای برخورد با مسائل و مشکلات زندگی فردی و اجتماعی را دارد . مبحث مربوط به انتخاب دوست در تربیت کودک ده ساله نشان داده دوستانی که او انتخاب میکند عاقلانه تر هستند . کمتر لجبازی میکند و کمتر دروغ میگوید و در رفتارهایش قوانین اخلاقی را تا حدی بیشتری را رعایت میکند . البته در مبحث تربیت کودک ده ساله تمامی اینها نیازمند این است که والدین در سالهای پیشین به کودک خودشان این مفاهیم اخلاقی را آموزش داده باشند .


بیشتر بخوانید: مراحل تربیت کودک از بدو تولد


تربیت کودک ده ساله و نکات مهم تربیتی برای کودک ده ساله

در این سن معمولاً جنس مخالف برای کودک کم کم جذابیت پیدا میکند و کودک مفهوم ارتباط با جنس مخالف را درک میکند . در تربیت کودک ده ساله شما باید والدینی باشید که با کودک خود درباره این مسائل صحبت میکند . اگر این کار را نکنید کودک وارد چالش‌های بسیار زیادی میشود که مناسب سن او نیستند . تربیت کودک ده ساله شما میتوانید در انجام بسیاری از کارها به کودک خودتان اعتماد کنید ، زیرا کودک حالات تمرکز و مهارت حرکتی بسیار زیادی دارد . ممکن است که کودک در این سن با تغییرات جسمی روبرو شود که این تغییرات جسمی اندکی برای کودک غیرقابل پذیرش هستند . شما باید سعی کنید که با فرزند خود راجع به این تغییرات از قبل صحبت کرده و کودک را برای آن ها آماده کنید .


بیشتر بخوانید: روانشناسی کودک ۱۰ ساله


تربیت کودک ده ساله پسر

تربیت کودک ده ساله پسر اگرچه آسان تر از سالهای پیشین اما هنوز چالش برانگیز است . کودک ده ساله پسر شما حالا به استقلال فکری زیادی رسیده و شما نمیتوانید مثل یک کودک با او برخورد کنید . او توانایی و شجاعت مقابله با والدین خود را پیدا کرده و میتواند مخالفت و نافرمانی کند و به خواست خودش برسد . با توجه به مبحث تربیت کودک ده ساله پسر از دست دادن امتیازات در چنین شرایطی برای فرزندتان مفیدتر است . وقتی او به محدودیت ها توجه نکند شما باید یک امتیاز و موهبت همیشگی زندگی اش که در دستان شما است را از او بگیرید . یک کودک ده ساله قادر است درک کند که هنگامی که انتخاب میکند که اشتباهی را انجام دهد آن اشتباه میتواند برای او تاوانی داشته باشد . تربیت کودک ده ساله پسر معمولا با چالش های کمتری روبرو است .


بیشتر بخوانید: راه های تربیت فرزند دختر و پسر


نحوه برخورد با کودکان

اهمیت تربیت کودک ده ساله پسر

با توجه به تربیت کودک ده ساله پسر ، او بسیار کنجکاو است و شدیدا مشتاق به یادگیری است  . کودک ده ساله پسر شما به استقلال بیشتر در مدیریت و سازماندهی کار مدرسه و تکالیف خود نیاز دارد ، و البته نیاز به نظارت کمتر از سوی والدین در این امور دارد . اگرچه او میتواند مشکلات اجتماعی و عاطفی بسیاری را پیش روی خود ببیند که برخورد با این مشکلات برای او تجربه مفید میسازد اما نقش شما این نیست که همیشه او را تنها بگذارید تا با مشکلات این چنینی به تنهایی روبرو شود ، در چنین شرایطی او برای مقابله با هجوم مشکلات عاطفی و سختی ها به شما نیازمند است .


بیشتر بخوانید: تربیت فرزند از دیدگاه روانشناسی و نکات مهم آن


تربیت کودک ده ساله دختر

تربیت کودک ده ساله دختر همچون مبحث قبلی چالش برانگیز اما شیرین است . یک کودک ده ساله دختر میتواند تبدیل به یک انسان بالغ شده باشد . او میتواند ابعاد زندگی خودش را کنترل کند یک کودک دختر در ده سالگی دیگر نیاز به تصمیم گیری های والدین برای همه ابعاد زندگی اش ندارد . البته این به این معنی نیست که کودک نیازمند تشویق و افزایش اعتماد به نفس از سمت والدین خود نیست . والدین همیشه و در تمام مراحل زندگی در تربیت کودک ده ساله دختر ، در تقویت اعتماد به نفس و موفقیت کودک خود نقش دارند . کودکان دختر در سن ده سالگی مسئولیت پذیری بسیار بالایی دارند در نتیجه میتوانند در انجام بسیاری از امور زندگی کمک به همراه والدین خود باشند .


بیشتر بخوانید: روش های تربیت فرزند در اسلام


نکات مهم تربیت کودک ده ساله دختر

تربیت کودک ده ساله برای جنسیت های مختلف کمی متفاوت است مثلا دختران که به طور کلی از لحاظ فیزیکی با سرعت بیشتری نسبت به پسران رشد میکنند و زودتر از پسران به بلوغ میرسند ، گذار به دوره پرفراز و نشیب نوجوانی میتواند موجب ایجاد حالاتی از قبیل هیجانات لحظه ای ، عدم اطمینان نسبت به مسائل ، ترس و اضطراب و حتی خجالت زدگی شود . در سن ده سالگی فرزندتان کنترل بیشتری بر احساسات خود دارد و بیشتر اوقات ممکن است که او راه  برخورد با اختلافات و راه حل های مذاکره دوستانه را بیشتر بداند . در این زمان ، ممکن است برخی از نوسانات در احساسات کودک خود را ببینید . تربیت کودک ده ساله دختر نیازمند صبر و آرامش والدین در برخورد با کودک دختر است .


بیشتر بخوانید: نکات تربیت فرزند پسر و دختر


تربیت کودکان ده ساله

اصول تربیت کودک ده ساله

اصول تربیت کودک ده ساله در مباحث پیشین مختصرا برای کمک به والدین در مبحث مشاوره تربیت کودک بیان شد . کودکان در این سن بسیار باهوش تر از قبل هستند آنها حرف هایی میزنند که شبیه به بزرگسالان است در نتیجه در مباحث حضور پررنگ تر دارند و صحبت کردن آنها برای بقیه عجیب نیست . شما باید سعی کنید که در زندگی کودک ده ساله خود یک والد موثر باشید این به این معنی است که ابعاد زندگی کودک ده ساله خود را درک کنید . با توجه به اصول تربیت کودک ده ساله شما باید با کودک خود دوست باشید . کودک در ده سالگی با چالش های بزرگ تر از قبل درگیر است . برای یک کودک ده سالگی به منزله آغاز دوران نوجوانی است .


بیشتر بخوانید: روش تربیت کودک از بدو تولد


نکات مهم تربیت کودک

با توجه به مطالعات و تحقیقات در زمینه مشاوره کودک ، در ده سالگی کودک میتواند بسیاری از مفاهیم سخت زندگی را درک کند مسئولیت پذیری در وجود کودک به میزان بسیار چشمگیری افزایش پیدا کرده است . شما حتی میتوانید بسیاری از مسئولیت های سخت را به کودک خود  واگذارید زیرا کودک چالش‌های بسیار زیادی را در زندگی تجربه کرده است و اصطلاحا سرد و گرم روزگار را چشیده است . کودکان ده ساله با احساسی بسیار نزدیک به والدین ، خواهر و برادران و خانواده هایشان هستند . البته ممکن است آنها با خواهر و برادر خود درگیر باشند ، مخصوصا با خواهر و برادر جوانترشان اما کماکان به خانواده خود وابسته هستند و دوری از آنها کودک را دچار تشویش میکند .


بیشتر بخوانید: تربیت فرزند از نظر روانشناسی و از بدو تولد


اهمیت تربیت کودک ده ساله

اهمیت تربیت کودک ده ساله بسیار زیاد است و نباید پیش پا افتاده با آن برخورد کرد . بسیاری از والدین به اشتباه فکر میکنند که کودک آنها اصطلاحا از آب و گل درآمده و دیگر نیازمند راهنمایی و پیگیری نیست . اتفاقا در ده سالگی کودکان ریسک پذیری خطرناک تری دارند زیرا آنها استقلال و آزادی خود را با هوش اجتماعی اشتباه گرفته و درگیر مسائل خطرناکی میشوند که به آینده آنها ضربه میزند . از عواملی که میتواند نقش مهمی در تغییرات خلق و ضربه روحی به کودک داشته باشد ، استرس است .  وجود استرس ممکن است در کودک 10 ساله معمولی باشد زیرا او تلاش میکند با تمام تغییرات جسمی و فیزیکی و سایر تغییرات عاطفی و اجتماعی در زندگی اش مقابله کند .


بیشتر بخوانید: تربیت فرزند پسر از بدو تولد


نحوه برخورد با کودکان

سخن آخر

اهمیت تربیت کودک ده ساله به قدری زیاد است که بی توجهی به آن میتواند پیامد های بسیار بدی در آینده او داشته باشد . کمک به فرزندتان برای یادگیری نحوه برخورد با احساسات ناراحت کننده از جمله سرخوردگی ، خشم ، ناامیدی ، گناه ، اضطراب ، ناراحتی و خستگی امری بسیار نیازمند توجه و مطالعه است . اگر شما توانایی برخورد با این مشکلات را به تنهایی یا با مطالعه ندارید میتوانید به یک مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی در نزدیکی محل زندگی خود مراجعه کرده و یا با آن در تماس باشید تا اطلاعات و راهکار های مفیدی را در اختیار شما بگذارد .


بیشتر بخوانید: تربیت فرزند دختر از بدو تولد


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه تربیت فرزند به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: 15 strategies to help your kids become more responsible

براي مشاوره در زمينه تربیت کودکان ده ساله و نحوه برخورد با آنها

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور