کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

راه های تربیت فرزند دختر و پسر

تربیت فرزند,مشاوره کودک,
4.1/5 - (24 امتیاز)

تربیت فرزند چگونه است ؟

تربیت فرزند یکی از دغدغه های مهم والدین است . اغلب والدین نگران این موضوع هستند که مشکلات به سایر موقعیت ها نفوذ پیدا کند . آینده فرزندشان تحت تاثیر قرار بگیرد که خود این افکار منفی ، نگرش والدین را نسبت به فرزند خود متاثر میسازد . یکی از مسائلی که در تربیت فرزند والدین با آن مواجه هستند مسئله « خودسری » است . اما واقعا « خودسری » چیست ؟

شاید موضوع خودسری و نافرمانی را بتوان اینگونه تفسیر کرد :

 • زمانی که والدین به فرزند خود امری را برای اجرا محول میکنند . کودک نمیتواند در یک زمان منطقی شروع به انجام آن بکند . این زمان میتواند 10 ثانیه بعد از صادر شدن دستور از طرف والدین باشد .
 • کودک نمیتواند تا رسیدن و انجام کامل دستور به فرمانبری از دستور والدین توجه کنند .
 • کودک قادر نیست قواعدی که از قبل والدین به او آموخته اند را در موقعیت مشابه دیگری به کار گیرد . مانند بی اجازه وسیله ای را از فروشگاه بردارند . این موضوع در تربیت فرزند برای والدین بسیار مهم است . زیرا قبلاً برای آن وقت صرف کرده اند .

  بیشتر بخوانید: در مورد شیوه های تربیت کودک بیشتر دقت کنید


مشاوره کودک نافرمان

در مشاوره کودک واژه نافرمانی مترادف با خودسری تعریف میگردد . که در این صورت کودک از اجرای فرمان سرپیچی کرده و مقاومت فیزیکی و کلامی انجام میدهد . در تربیت فرزند بسیار مهم است که بدانیم کدام رفتار ، خودسری تلقی میشود . یکی از راه های تربیت فرزند نیز آگاهی از شیوه های خودسری و نافرمانی کودکان است . یکی از مهم ترین کارهایی که در آموزش والدین در تربیت کودک صورت میگیرد همین هدف قرار دادن خودسری است .


بیشتر بخوانید: مراحل تربیت کودک از بدو تولد


تربیت فرزند پسر,تربیت فرزند دختر

انواع رفتارهایی که نافرمانی یا به شکل اختلال رفتاری تلقی میشوند :

 • جیغ زدن
 • نق زدن
 • شکایت کردن
 • سرپیچی کردن
 • فریاد زدن
 • بدخلقی
 • فحش دادن
 • حاضر جوابی کردن
 • پرت کردن اشیاء
 • دزدی کردن
 • دروغ گفتن
 • مشاجره کردن
 • تحقیر کردن
 • مسخره کردن
 • بی توجهی به دستورات
 • فرار کردن
 • گریه کردن
 • مقاومت فیزیکی
 • صدمه زدن به اشیاء
 • درگیری فیزیکی
 • انجام ندادن تکالیف مدرسه
 • آسیب رساندن به کارها و وسایل دیگران
 • بی توجهی به سلامت خود

  بیشتر بخوانید: تربیت کودکان لجباز و نحوه رفتار با آنها


مشاوره تربیت فرزند شامل چه مواردی است ؟

مشاوره تربیت فرزند مسائلی که درمورد خودسری در سطور بالا ذکر شد را جدی تلقی میکند . مشاوره تربیت فرزند به این نتیجه رسیده است که انجام اینگونه رفتارها در کودکی خطرات مهمی را به دنبال دارد . کودک در این حالت به سمت ابعاد جدی تر مشکلات رفتاری ، فعالیت ضداجتماعی و حتی بزهکاری سوق پیدا میکند . گرچه هدف اصلی مشاوره خانواده این است که والدین به چارچوبی هت فهم علل بدرفتاری کودک دست یابند . اما این نیز بسیار سودمند است که برداشت های والدین درمورد علل نافرمانی کودکان مورد سنجش قرار گیرد . این امر از طریق مشاوره کودک قابل دست یافتن است .

در مشاوره کودک میبایست از والدین دعوت شود درمورد دلایل مشکلات فرزندشان صحبت کنند . یادداشت کردن این دلایل به روند درمان کمک میکند . همچنین به روانشناسان مرکز مشاوره در ارائه راه حل ها یاری میرساند .


بیشتر بخوانید: روش های تربیت در اسلام


تربیت فرزند چگونه است ؟

تفاوت تربیت فرزند پسر با فرزند دختر

تربیت فرزند پسر با تربیت فرزند دختر تفاوت هایی دارد که والدین میبایست به آنها توجه کنند . پسرها نسبت به دخترها ممکن است شیطنت بیشتری داشته باشند . کارهای مخاطره آمیزی که آنها انجام میدهند نیز بیشتر است . لذا والدین در تربیت فرزند پسر میبایست فضای کافی و فرصت مناسب جهت بازی برای او را فراهم کنند . در کشف دنیای پیرامون او را یاری نمایند . مراقبت های لازم را نیز در نظر داشته باشند . در تربیت فرزند پسر سعی والدین باید بر این باشد بین غرور و تواضع یک توازن برقرار کنند .

رفتار شما با شریک زندگی تان میتواند الگوی خوبی برای اخلاق بهتر باشد . در تربیت کودک پسر به یاد داشته باشید لازم نیست کلیشه های سنتی یک مرد را در او درونی کنید . پسرها نیز میتوانند گریه کنند و گاهی خجالت بکشند . با تقدیر و تمجید از فرزند پسر خود ، اعتماد به نفس او را تقویت کنید . اما مراقب باشید بی جهت و بدون انجام کار این را صورت ندهید زیرا ممکن است پایه های اعتماد به نفس کاذب را بگذارید . در تربیت کودک پسر خود لازم است به این نکته توجه کنید که جرات ورزی را به او آموزش دهید . این مسئله باعث میشود در آینده احساسات خود را به راحتی بیان کند . در آخر ، هنگام برخورد با کودک پسر خود سعی کنید برای نظرات او ارزش قائل شوید . هنگامی که به سخنان پسر خود گوش میدهید ، رفته رفته او روحیه خلاقانه تری را برای خود پرورش خواهد داد .


بیشتر بخوانید: روش تربیت کودک از بدو تولد


تربیت فرزند دختر

تربیت فرزند دختر امروز با گذشته کمی متفاوت تر شده است . این از جایی سرچشمه میگیرد که دید جامعه نیز نسبت به جنسیت تغییر کرده است . امروزه هویت دختر صرفاً با حساسیت و لطافت تعریف نمیشود . دختران در جامعه در موقعیت های شغلی و اجتماعی سهم بیشتری را به خود اختصاص داده اند . همین موضوع در نوع هنجارهای رفتاری دختران تاثیر گذاشته است . به همین نحو شیوه تربیت فرزند دختر نیز با تغییراتی همراه شده است . اما تغییر این هنجارها نباید مانع از این شود که والدین به نیازهای عاطفی فرزندان دختر خود کم توجهی کنند .

مهم ترین نکته ای که در تربیت کودک دختر باید بدان توجه کرد این است که آنها بیشتر از پسرها در معرض افسردگی و اضطراب هستند . در تربیت فرزندان دختر باید به یاد داشته باشیم که آنها از مادر خود بیشتر تاثیر میپذیرند . الگوی بیشتر دختران برای رفتارها و حتی نوع صحبت کردن مادرانشان هستند . بدین نحو نقش مادران در این حیطه بسیار حساس است . نگاه دختران برای ارزیابی درستی و نادرستی رفتارهایشان بیشتر به سمت مادر خودشان است . متاسفانه بر طبق یافته های پژوهش های انجام شده اعتماد به نفس دختران کمتر از پسران است . در این مورد میشود با شیوه های رفتاری مانند استقلال بیشتر ، در تصمیم گیری و تمجید از استعدادهای آنها اعتماد به نفس آنها را افزایش داد .

والدین باید اجازه دهند فرزندان از میان گزینه های مختلف ، خود انتخاب کننده باشند . بدین نحو اعتماد به توامندی هایشان بیشتر میشود . از طرفی باید توجه کرد که چگونگی برخورد با جنس مخالف برای دختران با الگوگیری از پدر صورت میپذیرد . پدران باید در اینجا در چگونگی رفتارهایشان مخصوصاً با شریک زندگی خود حساس باشند .


بیشتر بخوانید: روش تربیت کودک از نظر روانشناسی


مرکز مشاوره کودک

مرکز مشاوره کودک باید به این نکته توجه کند که راه های تربیت فرزند با توجه به خانواده و نوع شخصیت کودکان متفاوت است . هنگامی که راه های تربیت فرزند از جانب والدین و روانشناس ارزیابی میشود باید اهداف زیر مدنظر قرار گیرد :

 1. والدین درمورد علل رفتارهای کودکان آموزش لازم را ببینند .
 2. والدین باید نسبت به شناسایی عوامل و دلایلی که باعث رفتار پرخاشگرانه ای که ریشه در خانواده دارند حساس باشند .
 3. والدین را باید برای انجام راه حل گوناگون برای رفع نافرمانی کودکان ترغیب کرد .

بیشتر بخوانید: روش های تربیت کودک 2 ساله و 3ساله


راه های تربیت فرزندان

راه های تربیت فرزندان

باید توجه کنیم که راه های تربیت فرزند از گفتگوی آزاد درمورد دلایل بدرفتاری کودکان بین والدین میگذرد . والدین باید در این مورد با صراحت دیدگاه های خود را بیان کنند . علاوه بر این موارد زیر نیز در راه های تربیت فرزندان دخیل است :

 • خصوصیات کودک
 • خصوصیات والدین
 • موقعیت خانواده
 • موقعیت های استرس زای خانوادگی

مشاوره کودک تلفنی یکی از شرایط و موقعیت های مفیدی است که والدین میتوانند از آن استفاده نمایند . در شرایط امروزی به دلیل مشغله های فراوانی که خانواده ها دارند استفاده از مشاوره کودک تلفنی بسیار حائز اهمیت است . زیرا خانواده ها نمیتوانند به صورت حضوری برای مشاوره در مراکز موجود حضور یابند . بنابراین مشاوره کودک تلفنی بهترین راه حل برای والدین عزیز میباشد .


بیشتر بخوانید: مرکز مشاوره رایگان کودک


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Ways to Raise a Well-Rounded Kid

براي مشاوره در زمينه راه های تربیت فرزند دختر و پسر

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور