کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

راه های تربیت فرزند دختر و پسر

تربیت فرزند,مشاوره کودک,

تربیت فرزند چگونه است ؟

تربیت فرزند یکی از دغدغه های مهم والدین است . اغلب والدین نگران این موضوع هستند که مشکلات به سایر موقعیت ها نفوذ پیدا کند . آینده فرزندشان تحت تاثیر قرار بگیرد که خود این افکار منفی ، نگرش والدین را نسبت به فرزند خود متاثر میسازد . یکی از مسائلی که در تربیت فرزند والدین با آن مواجه هستند مسئله « خودسری » است . اما واقعا « خودسری » چیست ؟

شاید موضوع خودسری و نافرمانی را بتوان اینگونه تفسیر کرد :

 • زمانی که والدین به فرزند خود امری را برای اجرا محول میکنند . کودک نمیتواند در یک زمان منطقی شروع به انجام آن بکند . این زمان میتواند ۱۰ ثانیه بعد از صادر شدن دستور از طرف والدین باشد .
 • کودک نمیتواند تا رسیدن و انجام کامل دستور به فرمانبری از دستور والدین توجه کنند .
 • کودک قادر نیست قواعدی که از قبل والدین به او آموخته اند را در موقعیت مشابه دیگری به کار گیرد . مانند بی اجازه وسیله ای را از فروشگاه بردارند . این موضوع در تربیت فرزند برای والدین بسیار مهم است . زیرا قبلاً برای آن وقت صرف کرده اند .

  بیشتر بخوانید: در مورد شیوه های تربیت کودک بیشتر دقت کنید


مشاوره کودک نافرمان

در مشاوره کودک واژه نافرمانی مترادف با خودسری تعریف میگردد . که در این صورت کودک از اجرای فرمان سرپیچی کرده و مقاومت فیزیکی و کلامی انجام میدهد . در تربیت فرزند بسیار مهم است که بدانیم کدام رفتار ، خودسری تلقی میشود . یکی از راه های تربیت فرزند نیز آگاهی از شیوه های خودسری و نافرمانی کودکان است . یکی از مهم ترین کارهایی که در آموزش والدین در تربیت کودک صورت میگیرد همین هدف قرار دادن خودسری است .


بیشتر بخوانید: مراحل تربیت کودک از بدو تولد


تربیت فرزند پسر,تربیت فرزند دختر

انواع رفتارهایی که نافرمانی یا به شکل اختلال رفتاری تلقی میشوند :

 • جیغ زدن
 • نق زدن
 • شکایت کردن
 • سرپیچی کردن
 • فریاد زدن
 • بدخلقی
 • فحش دادن
 • حاضر جوابی کردن
 • پرت کردن اشیاء
 • دزدی کردن
 • دروغ گفتن
 • مشاجره کردن
 • تحقیر کردن
 • مسخره کردن
 • بی توجهی به دستورات
 • فرار کردن
 • گریه کردن
 • مقاومت فیزیکی
 • صدمه زدن به اشیاء
 • درگیری فیزیکی
 • انجام ندادن تکالیف مدرسه
 • آسیب رساندن به کارها و وسایل دیگران
 • بی توجهی به سلامت خود

  بیشتر بخوانید: تربیت کودکان لجباز و نحوه رفتار با آنها


مشاوره تربیت فرزند شامل چه مواردی است ؟

مشاوره تربیت فرزند مسائلی که درمورد خودسری در سطور بالا ذکر شد را جدی تلقی میکند . مشاوره تربیت فرزند به این نتیجه رسیده است که انجام اینگونه رفتارها در کودکی خطرات مهمی را به دنبال دارد . کودک در این حالت به سمت ابعاد جدی تر مشکلات رفتاری ، فعالیت ضداجتماعی و حتی بزهکاری سوق پیدا میکند . گرچه هدف اصلی مشاوره خانواده این است که والدین به چارچوبی هت فهم علل بدرفتاری کودک دست یابند . اما این نیز بسیار سودمند است که برداشت های والدین درمورد علل نافرمانی کودکان مورد سنجش قرار گیرد . این امر از طریق مشاوره کودک قابل دست یافتن است .

در مشاوره کودک میبایست از والدین دعوت شود درمورد دلایل مشکلات فرزندشان صحبت کنند . یادداشت کردن این دلایل به روند درمان کمک میکند . همچنین به روانشناسان مرکز مشاوره در ارائه راه حل ها یاری میرساند .


بیشتر بخوانید: روش های تربیت در اسلام


تربیت فرزند چگونه است ؟

تفاوت تربیت فرزند پسر با فرزند دختر

تربیت فرزند پسر با تربیت فرزند دختر تفاوت هایی دارد که والدین میبایست به آنها توجه کنند . پسرها نسبت به دخترها ممکن است شیطنت بیشتری داشته باشند . کارهای مخاطره آمیزی که آنها انجام میدهند نیز بیشتر است . لذا والدین در تربیت فرزند پسر میبایست فضای کافی و فرصت مناسب جهت بازی برای او را فراهم کنند . در کشف دنیای پیرامون او را یاری نمایند . مراقبت های لازم را نیز در نظر داشته باشند . در تربیت فرزند پسر سعی والدین باید بر این باشد بین غرور و تواضع یک توازن برقرار کنند .

رفتار شما با شریک زندگی تان میتواند الگوی خوبی برای اخلاق بهتر باشد . در تربیت کودک پسر به یاد داشته باشید لازم نیست کلیشه های سنتی یک مرد را در او درونی کنید . پسرها نیز میتوانند گریه کنند و گاهی خجالت بکشند . با تقدیر و تمجید از فرزند پسر خود ، اعتماد به نفس او را تقویت کنید . اما مراقب باشید بی جهت و بدون انجام کار این را صورت ندهید زیرا ممکن است پایه های اعتماد به نفس کاذب را بگذارید . در تربیت کودک پسر خود لازم است به این نکته توجه کنید که جرات ورزی را به او آموزش دهید . این مسئله باعث میشود در آینده احساسات خود را به راحتی بیان کند . در آخر ، هنگام برخورد با کودک پسر خود سعی کنید برای نظرات او ارزش قائل شوید . هنگامی که به سخنان پسر خود گوش میدهید ، رفته رفته او روحیه خلاقانه تری را برای خود پرورش خواهد داد .


بیشتر بخوانید: روش تربیت کودک از بدو تولد


تربیت فرزند دختر

تربیت فرزند دختر امروز با گذشته کمی متفاوت تر شده است . این از جایی سرچشمه میگیرد که دید جامعه نیز نسبت به جنسیت تغییر کرده است . امروزه هویت دختر صرفاً با حساسیت و لطافت تعریف نمیشود . دختران در جامعه در موقعیت های شغلی و اجتماعی سهم بیشتری را به خود اختصاص داده اند . همین موضوع در نوع هنجارهای رفتاری دختران تاثیر گذاشته است . به همین نحو شیوه تربیت فرزند دختر نیز با تغییراتی همراه شده است . اما تغییر این هنجارها نباید مانع از این شود که والدین به نیازهای عاطفی فرزندان دختر خود کم توجهی کنند .

مهم ترین نکته ای که در تربیت کودک دختر باید بدان توجه کرد این است که آنها بیشتر از پسرها در معرض افسردگی و اضطراب هستند . در تربیت فرزندان دختر باید به یاد داشته باشیم که آنها از مادر خود بیشتر تاثیر میپذیرند . الگوی بیشتر دختران برای رفتارها و حتی نوع صحبت کردن مادرانشان هستند . بدین نحو نقش مادران در این حیطه بسیار حساس است . نگاه دختران برای ارزیابی درستی و نادرستی رفتارهایشان بیشتر به سمت مادر خودشان است . متاسفانه بر طبق یافته های پژوهش های انجام شده اعتماد به نفس دختران کمتر از پسران است . در این مورد میشود با شیوه های رفتاری مانند استقلال بیشتر ، در تصمیم گیری و تمجید از استعدادهای آنها اعتماد به نفس آنها را افزایش داد .

والدین باید اجازه دهند فرزندان از میان گزینه های مختلف ، خود انتخاب کننده باشند . بدین نحو اعتماد به توامندی هایشان بیشتر میشود . از طرفی باید توجه کرد که چگونگی برخورد با جنس مخالف برای دختران با الگوگیری از پدر صورت میپذیرد . پدران باید در اینجا در چگونگی رفتارهایشان مخصوصاً با شریک زندگی خود حساس باشند .


بیشتر بخوانید: روش تربیت کودک از نظر روانشناسی


مرکز مشاوره کودک

مرکز مشاوره کودک باید به این نکته توجه کند که راه های تربیت فرزند با توجه به خانواده و نوع شخصیت کودکان متفاوت است . هنگامی که راه های تربیت فرزند از جانب والدین و روانشناس ارزیابی میشود باید اهداف زیر مدنظر قرار گیرد :

 1. والدین درمورد علل رفتارهای کودکان آموزش لازم را ببینند .
 2. والدین باید نسبت به شناسایی عوامل و دلایلی که باعث رفتار پرخاشگرانه ای که ریشه در خانواده دارند حساس باشند .
 3. والدین را باید برای انجام راه حل گوناگون برای رفع نافرمانی کودکان ترغیب کرد .

بیشتر بخوانید: روش های تربیت کودک ۲ ساله و ۳ساله


راه های تربیت فرزندان

راه های تربیت فرزندان

باید توجه کنیم که راه های تربیت فرزند از گفتگوی آزاد درمورد دلایل بدرفتاری کودکان بین والدین میگذرد . والدین باید در این مورد با صراحت دیدگاه های خود را بیان کنند . علاوه بر این موارد زیر نیز در راه های تربیت فرزندان دخیل است :

 • خصوصیات کودک
 • خصوصیات والدین
 • موقعیت خانواده
 • موقعیت های استرس زای خانوادگی

مشاوره کودک تلفنی یکی از شرایط و موقعیت های مفیدی است که والدین میتوانند از آن استفاده نمایند . در شرایط امروزی به دلیل مشغله های فراوانی که خانواده ها دارند استفاده از مشاوره کودک تلفنی بسیار حائز اهمیت است . زیرا خانواده ها نمیتوانند به صورت حضوری برای مشاوره در مراکز موجود حضور یابند . بنابراین مشاوره کودک تلفنی بهترین راه حل برای والدین عزیز میباشد .


بیشتر بخوانید: مرکز مشاوره رایگان کودک


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Ways to Raise a Well-Rounded Kid

براي مشاوره در زمينه راه های تربیت فرزند دختر و پسر

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!