کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

راه های کنترل خشم کودکان چیست ؟

راه های کنترل خشم کودکان
5/5 - (1 امتیاز)

کنترل خشم کودکان را باید در چرایی خشم کودک جست . وقتی ما میتوانیم مهارت کنترل خشم کودکان را افزایش دهیم که به دلایل خشم کودک پی ببریم . چرا کودک ما خشمگین میشود ؟ او همیشه خشمگین است ؟ با همه اینگونه رفتار میکند یا با اشخاص بخصوص ؟ این افراد چه خصوصیاتی دارند ؟ علت خشم او درونی است یا محرکهای محیطی ؟ پاسخ به این سوالات میتواند راه های کنترل خشم کودکان را برای ما هموارتر کند . یکی از دلایل خشم کودکان الگوبرداری از کسانی است که با او زندگی میکنند یا به آنها علاقه دارد . کودک روش زندگی را می آموزد . مستقیم و غیر مستقیم . راه هایی را که به او آموزش میدهیم و راه هایی را که خود از طریق رفتار ما تجربه میکند . پس اولین راه برای کنترل خشم کودکان کنترل رفتار والدین است .

کنترل خشم کودکان یک مهارت است . مهارتی که والدین باید کسب کنند ، از طریق مشاوره اختلال کودک . کنترل خشم کودکان نیاز به شناخت درون کودک دارد . والدین باید روانشناسی کودک را دست کم نگیرند . اگر کودکی خشمگین است برای اینست که والدین در تربیت کودک کوتاهی کرده اند پس به مشاوره تربیت کودک نیاز دارند . والدین باید قبل از تولد و حتی تشکیل جنین به تربیت او اهمیت بدهند . خود را از هر نظر آماده پذیرفتن کودک نمایند . یک کودک نیاز به محیطی آرام دارد . یک کودک به محیطی احتیاج دارد که نیازهایش برطرف شود . یک کودک میخواهد با والدینش زندگی کند از رفتار آنها درس بگیرد و استعدادهایش را بارور ببیند .مشاوره کودک قبل از تولد و قبل از تشکیل جنین لازم و ضروری است .


بیشتر بخوانید: روش تربیت کودک از نظر روانشناسی


راه های کنترل خشم کودکان

راه های کنترل خشم کودکان به ما کمک میکنند کودکی آرام و معقول داشته باشیم . یکی از راه های کنترل خشم کودکان خشمگین نشدن والدین است . یکی دیگر از راه های کنترل خشم کودکان آموزش معاشرت و مهارت ارتباط با همسالان میباشد . در گذشته در هر خانه چندین کودک با هم تعامل داشتند که ناخودآگاه روشهای ارتباط را می آموختند . آنها بازی گروهی را تجربه میکردند . همچنین راه گرفتن حق خود از همسالان . نحوه آشتی کردن و دل بدست آوردن دوستان را . اما امروزه که تک فرزندی در خانواده ها حکم فرماست تربیت کودک اجتماعی قدری دشوارتر است . در خانواده کودک با همسالان خود تعامل ندارد . با بزرگترها همزیستی دارد که این باعث شده کودکان کمتر کودکی کنند . همین مسئله خشم کودکان را نسبت به رفتارهای کودکانه بر می انگیزد .

یکی دیگر از راه های کنترل خشم کودکان اینست که از خود محوری او جلوگیری کنیم . ضمن اینکه به او مالکیت را می آموزیم همزیستی و مشارکت را نیز آموزش دهیم . این میسر نیست مگر با معاشرت با خانواده هایی که کودک همسال کودک مارا دارند . بردن کودک به پارک بازی نیز بسیار مفید است . این عوامل بیرونی و محیطی بود اما عوامل درونی نیاز به شناخت روانکاوانه و روانشناسانه دارد . کودکی که از شرایط حاکم بر خانواده ناراضی است . به داشته های دیگران حسادت میکند . آنقدر به خواسته های او پاسخ داده ایم که او تحمل کاستی ها را ندارد . او خود را حاکم خانه میداند و قدرت تحمل آمدن همسالی که بخواهد از اسباب بازیهایش استفاده کند را ندارد . کودکی که مدام بازی اینترنتی میکند و یا تلویزیون تماشا میکند توانایی همزیستی اجتماعی را از دست میدهد .


بیشتر بخوانید: در مورد شیوه های تربیت کودک بیشتر دقت کنید


آموزش کنترل خشم کودکان

آموزش کنترل خشم کودکان

آموزش کنترل خشم کودکان زمانی میسر است که هنگام خطای کودک والدین خشم خود را کنترل کنند . در قدم بعدی به او بفهمانند که با وجود دلخور شدن ،  پرخاشگری نکردند . به او مفهوم شادی عمیق را آموزش دهند . آموزش کنترل خشم کودکان هنگام بازی او با دیگران بسیار کارساز است . وقتی با همسالان خود بازی میکند به او آموزش دهیم راه دیگری برای گرفتن حقش وجود دارد . و برای بیان حرفهایش میتواند با آرامش نتیجه بهتری دریافت کند . نتیجه خشم قهر با دوستان ودلخور کردن آنان و تنهایی است و حتی ممکن است نتواند به خوبی از حقش دفاع کند . اما با منطق نتیجه بهتری خواهد گرفت . اگر دوست به حرفهای تو اهمیت نداد بهتر است از یک بزرگتر برای گرفتن حق خود کمک بگیری . آموزش کنترل خشم کودکان در زندگی روزمره نیز مفید است . ( روش تیچ )

راه دیگر ، درمان درون اوست که با کمک روانشناسان و مشاوران انجام میشود . این که او چرا خشمگین است و از چه چیزی رنج میبرد . آیا حق با او است یا خیر ؟ برخی کودکان بیمار هستند و باید برای حفظ آرامش خود دارو مصرف کنند . برخی دیگر بیمار یهای جسمی دارند که عوارض دارند عوارض جانبی آن اضطراب و بی حوصلگی است . ممکن است کودک پرخاشگر مبتلا به افسردگی شده باشد . برخی کودکان دچار تعارضات درونی هستند . مثلا کودکی در خانواده بدنیا آمده و رفتار خانواده با او تغییر کرده است . او هم نوزاد را دوست دارد و هم از توجه بیش از اندازه دیگران به او رنج میبرد که نتیجه آن خشم است .


بیشتر بخوانید: تربیت کودک نه ساله و چگونگی رفتار با او


انواع بازی برای کنترل خشم کودکان

انواع بازی برای کنترل خشم کودکان اگر گروهی وتیمی باشد میتواند مفید واقع شود . از انواع بازی برای کنترل خشم کودکان میتوان به بازی  های سنتی اشاره کرد . بازیهایی مانند تاب بازی با یک دوست همسال . به او آموزش رعایت نوبت و همکاری را میدهد . یک بار او بنشیند دوستش تاب دهد و دفعه بعد برعکس . وقتی کودک از بازی با همسال لذت ببرد کمتر خشمگین میشود . به شرط اینکه خود محور نبوده و رعایت کردن نوبت را به او آموزش دهیم . برای پسرها بازی طناب کشی و برای دختر ها خاله بازی مفید است . ولی تحت کنترل والدین برای آموزش تعامل و کنترل خشم . به خاطر داشته باشیم با مشاوره بهتر میتوانیم بر خشم کودک خود فائق آییم .

کنترل خشم کودکان ابتدایی

کنترل خشم کودکان ابتدایی قدری دشوار است . کودک ممکن است از طرز برخورد اولیا مدرسه دلخور باشد . ممکن است کودکی اورا مورد آزار قرار میدهد . ممکن است اورا تمسخر میکنند . ممکن است درسهایش را خوب نمی آموزد . بهترین راه ، گفتگو با فرزند است . آرام و منطقی دلیل ناراحتیش را بپرسیم . سپس با آرامش اورا راهنمایی کنیم . حتی بد نیست از زمان کودکی و مدرسه خاطره ای مشابه برای او بازگو کنیم البته نه به تلخی بلکه با خنده و لبخند  . به او بفهمانیم که همین ناراحتی ها روزی تبدیل به خاطرات شیرین دوران کودکی میشود . به او اطمینان بدهیم که به این مشکل او توجه داریم و رسیدگی خواهیم کرد . یادمان باشد این اطمینان با عمل توام باشد .

یکی دیگر از راه های کنترل خشم کودکان ابتدایی اینست که  به آنها آموزش دهیم . به آنها یاد بدهیم که از همه نمیتوان توقع برخورد درست و منطقی را داشت . هر کس ایرادهای رفتاری دارد که ما باید تا اندازه ای که به ما آسیب نرساند با آنها کنار بیاییم و در غیر اینصورت با او معاشرت نزدیک نداشته باشیم و از او دوری کنیم  .


بیشتر بخوانید: تربیت کودک هشت ساله و خصوصیات اخلاقی کودک


 کنترل خشم کودکان ابتدایی

سوالات متداول

چگونه به کودکان خود بیاموزیم خشم خود را کنترل کنند ؟

با دادن اعتماد به نفس به کودک . اینکه هرچیزی ارزش عصبانیت ندارد و هرکس این اهمیت را ندارد که به خاطر کارهایش خشمگین شویم . او را با عوارض عصبانیت آشنا کنیم . اینکه عصبانیت به سلامتی آسیب میرساند .

بهترین شیوه برخورد با عصبانیت کودک چیست ؟

ابتدا او را با نوازش و لبخند آرام کنیم و بعد به دقت به حرفهای او گوش بدهیم . سپس برای  کنترل خشم او را راهنمایی کنیم اگر این عصبانیت تداوم دارد حتما مشاوره نماییم .

چه موقع خشم کودک به اختلال تبدیل میشود ؟

در صورتیکه این عصبانیت تکرار شود . عصبانیت از درون باشد . فرقی نکند با چه کسی و برای چه عصبانی میشود . با همه و در اکثر امور با عصبانیت برخورد کند . عصبانیت تکرار شونده و مدام ، اختلال محسوب میشود به طوری که به خود و دیگران صدمه وارد میکند .


بیشتر بخوانید: تربیت کودک شش ساله و خصوصیات این کودکان


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه تربیت کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:5 Ways to Manage Your Child’s Anger 

براي مشاوره در زمينه راه های کنترل خشم کودکان چیست ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

نظرات

- یک نظر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور