کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

مراحل تربیت کودک از بدو تولد

مراحل تربیت کودک

مراحل تربیت کودک ( steps of child`s upbringing )

مراحل تربیت کودک از کودکی تا نوجوانی بسیار متفاوت و حائز اهمیت فراوان هستند . یقینا شما برای فرزندتان بهترین ها را میخواهید باید بدانید که هر والدی اینگونه است . اما پرورش کودک میتواند گاهی بسیار سخت و ناتوان کننده باشد و شما در آن دچار خطاهای ناخواسته ای بشوید که شخصیت و سرنوشت و آینده کودکتان را تهدید میکند . نگرانی های بهداشتی ، مسائل ایمنی ، تغذیه ، عزت نفس ، آموزش و پرورش و اجتماعی شدن همه و همه موانعی هستند که بر سر راه مراحل تربیت کودک وجود دارند . و این نه تنها در یک روز بلکه در تمام زندگی کودک در جریان است و بسیاری از والدین حتی نگران هستند که آیا فرزند آنها از نظر جسمی هم در حال رشد است یا اینکه باید بیشتر رشد کند حال آنکه اکثر والدین کودکان سالمی دارند که نسبت به تربیت آنها بی توجه اند .


بیشتر بخوانید: مراحل تربیت کودک در سنین مختلف


اهمیت استفاده از مشاوره

مراحل تربیت کودک دشوارند اما شما در این راه تنها نیستید ، نگران نباشید هر والدی مسائل و نگرانی های مشابهی با شما دارد . اما گاهی اوقات شما کمی کمک نیاز دارید . به همین دلیل است که ما متعهد هستیم که  مراحل تربیت کودک را برای والدین کودکان در هر سنی به عنوان تجربه مشاوره تربیت کودک شرح دهیم . یک مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی انواع وسیعی از برنامه ها ، خدمات ، منابع و حرفه ای های زمینه مشاوره کودک را ارائه میدهد که میتوانند به شما در ایجاد یک خانواده سالم و شاد کمک کنند . باید بدانید که مراحل تربیت کودک  بسیار حساس و نیازمند پیگیری ها و تلاش های پدر و مادر در این مسیر هستند .


بیشتر بخوانید: اهمیت تربیت کودک در اسلام


از بدو تولد

مراحل تربیت کودک از بدو تولد

مراحل تربیت کودک از بدو تولد برای کودکان متفاوت است . هر کودک رشد و توسعه متفاوتی دارد و کارها را با سرعت مخصوص خود انجام میدهد . بچه ها در سنین تقریبا مشابه به نقاط عطف در زندگی خود دست میابند ، بنابراین یک نمودار سنی رشدی خاص داریم که هر یک از نقاط عطف اصلی را شرح میدهند و رشد در آن زمان معمولا اتفاق میافتد . درک این ها به شما فرصتی میدهد تا به کودک خود کمک کنید تا مهارت های جدیدی را به دست آورد و به پتانسیل کامل خود برسد . نوزادان بسیار شگفت انگیز هستند ، زیرا هر روز تغییرات و پیشرفت های جدیدی میکنند . این تغییرات در 3 ماه اول زیاد است . در حالی که هر کودک به طرق مختلف و با سرعت خود رشد میکند . مراحل تربیت کودک از بدو تولد باید از این دوره شروع شوند .


بیشتر بخوانید: تربیت کودک ۲ ساله دختر و پسر


مراحل رشد از سه ماهگی

مراحل تربیت کودک از بدو تولد شروع میشوند و از سه ماهگی قابل اجرا هستند . کودک شما باید کشش و لگد زدن را در سه ماهگی شروع کند ، درک چیزهایی مانند گرفتن انگشت و پاسخ دادن به صدای بلند در این سن رخ میدهد . کودک در سه ماه اول شروع به لبخند و نگاه کردن به مردم و اشیاء بصورت خیره میکند . او ترجیح میدهد به چهره ها و رنگ های روشن نگاه کند . سعی کنید لباس هایی با رنگ شاد و روشن بپوشید اینها برای تقویت بینایی و توان بصری کودک موثر هستند . او به صدا حساس است شما هرگز نباید با صدای خیلی بلند او را متشنج کنید . از مهمترین مراحل تربیت کودک از بدو تولد استفاده از صدای ملایم و موسیقی های گوش نواز است که به شما یک کودک آرام هدیه میدهد .


بیشتر بخوانید:   خصوصیات و تربیت کودک سه ساله


مراحل تربیت کودک از نظر روانشناسی ( steps of psychology of child`s upbringing )

مراحل تربیت کودک از نظر روانشناسی از زمانی که کودک توانایی ارتباط برقرار کردن پیدا میکند ارزشمندتر میشود . از چهار تا شش ماهگی تصاویر برای کودک واضح تر و ارتباطات برقرار کردن با پدر و مادر اندکی ساده تر شده است . حالا کودک با خنده یا گریه خواسته های خود را عنوان میکند . والدین در این سنین بیشتر از همیشه کودک خود را دوست دارند . پس از این سن اندکی بعد کودک راه رفتن و صحبت کردن را یاد میگیرد و حالا نیازمند توجه و آرامش بیشتری از جانب والدین است . او میتواند سرو صدا کند یا درب ها را باز کند و کلید برق را خاموش و روشن کند و اینها گوشه کوچکی از خرابکاری های این موجودات شیرین و دردسرساز است که با توجه به مراحل تربیت کودک از نظر روانشناسی ، والدین باید به آنها پاسخ مثبت بدهند .


بیشتر بخوانید: تربیت کودک دو ساله و خصوصیات این کودکان


مراحل تربیت کودک

مراحل تربیت کودک پسر ( steps of boy`s upbringing )

مراحل تربیت کودک پسر مبحثی است که در مورد آن توصیه های بسیاری در زمینه رشد روانشناختی ، اجتماعی ، عاطفی و تحصیلی پسران در سایت ها و کتاب های مختلف وجود دارد ، با بررسی بسیاری از شیوه های روانشناسی و آماری همه این متون متفق القول هستند که کودکان پسر بیشتر در تلاش هستند که خودشان را در اجتماع نشان بدهند و مردانگی خود را اثبات کنند و دیده شوند . بطور کل یک کودک پسر از تولد تا 18 ماهگی به خانواده خود وابسته است و همیشه در آغوش آنهاست او میخندد ، گریه میکند و با یک نوزاد دختر تفاوت چندانی ندارد . در واقع تفاوت های او از 18 ماهگی یه بعد شروع میشود . آنها در این سن گام های جسورانه برمیدارند و بسیار پر سر و صدا هستند و از نظر فیزیکی بسیار فعال و دردسر ساز میشوند .


بیشتر بخوانید: تربیت کودکان چهار ساله و نحوه برخورد با آنها


مراحل تربیت فرزند پسر با توجه به سنین مختلف او

با توجه به مراحل تربیت کودک پسر مهم ترین سن برای آموزش کنترل خشم دقیقا همین سن است . شما باید یک الگوی آرام و با کنترل باشید . در سن پنج تا هفت سال آنها برای چالشی بنام مدرسه آماده میشوند و شما باید استقلال را به آنها بیاموزید . آنها اولین دوستان خود را در این سن تجربه میکنند و شما وظیفه دارید با کودک خود درباره معیارهای یک دوست سالم و مفید صحبت کنید . کودک حالا حرف های شما را متوجه میشود و به آنها اهمیت میدهد . کودکان پسر در سن هشت تا ده سال میتوانند در یک ورزش موفق شوند ، برای موفقیت در مدرسه تلاش کنند و اختلافات جنسیتی و مشکلات اجتماعی مربوط به آن را آموزش ببینند . در تمام مراحل زندگی یک کودک بر والدین واجب است که بدون استفاده از خشونت کودک را به مسیری درست سوق دهند .


بیشتر بخوانید: تربیت کودکان لجباز و نحوه رفتار با آنها


از بدو تولد

مراحل تربیت کودک دختر

مراحل تربیت کودک دختر بسیار مهم اند چون در جهان امروز کودکان دختر بیشتر در معرض خطرات جنسی قرار میگیرند شما باید پدر و مادری باشید که از این جنبه با فرزند خود صحبت میکند شما باید برای او توضیح بدهید که بعضی از مسائل در اجتماع بسیار مهم هستند باید به او مرز های شخصیتی و بدنی اش را بیاموزید . کودک شما باید بیاموزد که تمام افراد اجتماع خوب نیستند و افراد بد و حتی مریض نیز در آنها وجود دارد کودک شما باید بیاموزد که بعضی از افراد منتظر فرصتی برای سوء استفاده هستند ، بعضی از مکان ها برای او امن نیستند . او در مسائل جنسیتی خود باید کودکی بسیار روشن و فهمیده باشد شما باید به او مرزهای بدنی اش را بیاموزید و به او نشان دهید کسی اجازه لمس او را ندارد . و این از مهمترین مراحل تربیت کودک دختر است .


بیشتر بخوانید:  روش تربیت کودک از بدو تولد


نکات مهم تربیت کودک دختر

البته شما باید بدانید که بعضی از پدر و مادرها در این زمینه و در اجرای مراحل تربیت کودک دختر تندروی میکنند و باعث ایجاد معضلاتی در زندگی آینده کودک میشوند . یکی دیگر از راه هایی که به شما کمک میکند که یک فرزند دختر با شخصیتی قوی در آینده را داشته باشید این است که به او فیلم ها و کتاب های با شخصیت های قوی زن معرفی کنید باید سعی کنید به کودک خود بیاموزید که میتواند در اجتماع با انواع مشکلات دست و پنجه نرم کند و زیر بار این مسائل تنها بخاطر اینکه دختر است کم نیاورد . در مراحل تربیت فرزند از نظر روانشناسی شما باید سعی کنید که برای کودک دختر خودتان یک الگوسازی مفید ایجاد کنید . این الگو حتی گاهی میتواند پدر یا مادر باشد اگر شما پدر و مادری محکم مستقل و قوی باشید کودک از شما تقلید میکند .


بیشتر بخوانید: روش تربیت کودک از نظر روانشناسی


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره تربیت کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Child Development Ages & Stages – Child Care Resource …

براي مشاوره در زمينه مراحل تربیت کودک از بدو تولد

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور