کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

مشاوره تربیت فرزند و مشکلات مشاوره کودکان

مشاوره تربیت فرزند

مشاوره تربیت فرزند ( Advice on child`s upbringing )

مشاوره تربیت فرزند به شما نشان میدهد ، دوران کودکی در رشد فکری فرزند پسر یا دختر شما نقش مهمی دارد . این مرحله ای است که در آن مغز به سرعت پیشرفت میکند . در زیر پیشنهادهایی توسط دانشمندان و مشاهدات کارشناسان عرصه مشاوره کودک به شما داده میشود تا به شما کمک کند تا رشد فکری فرزندتان را تقویت کنید و به او کمک کنید تا هوشمندانه تر زندگی کند . طبق مطالعه رونالد فرگوسن از استادان دانشگاه هاروارد ، شما باید فعالیت های زیر را برای تربیت فرزندتان پیش بگیرید : به حداکثر رساندن گپ  دوستانه و به حداقل رساندن استرس ، استفاده از کارهایی مثل آواز خواندن و موسیقی با کودک و  بازی های هوشی و استراتژیک ، ستایش توانایی ها و تشویق مهارت ها و ارتقاء عشق به یادگیری از نکات مهم مشاوره تربیت فرزند هستند .


بیشتر بخوانید: مراحل تربیت کودک از بدو تولد


راهکارهای مفید

از راهکارهای مشاوره تربیت فرزند این است که خواندن کتاب را با بچه خود در سنین پایین شروع کنید حتی اگر او کلمات را درک نمیکند . این باعث میشود که او در توسعه مهارت های زبان پیشرفت کند . خواندن کتاب یکی از مهم ترین فعالیت هایی است که بچه ها را از سنین پایین هوشمند میکند . با کودکتان صحبت کنید ، این کار مهارت های زبانی کودک شما را قوی میکند و توسعه میبخشد . همچنین هنگام صحبت کردن با کودک خود به او گوش فرا دهید این کار تلاش او را برای برقراری ارتباط بیشتر کرده و مهارت های زبانی را تقویت میکند . مطالعات مشاوره تربیت فرزند نشان میدهد که بچه هایی که در خانه بیشتر صحبت میکنند ، فعالیت مغزی و کلامی بیشتری دارند .


بیشتر بخوانید:  روش تربیت کودک از بدو تولد


مشکلات مشاوره کودکان

مشاوره و تربیت فرزند پسر ( advice on boy`s upbringing )

مشاوره و تربیت فرزند پسر به شما تاکید میکند به کودک پسر خود محبت کنید . مطالعات بسیاری نشان داده اند که دوست داشتن ، آغوش گرفتن ، تعامل و بازی کردن با فرزند شما تأثیر مهمی در توسعه هوش کودک دارد . ارتباط دوستانه بین شما و فرزندتان و تعامل شخصی شما با او ، پایه و اساس مهارتهای تفکر بهتر است . والدینی که به سیگنال های دریافتی از فرزند پسر خود به سرعت و به طور مناسب پاسخ میدهند و بستره مناسب را برای کودکان در کشف جهان بوجود میاورند . سعی کنید اسباب بازی های مناسب برای کودک تهیه کنید . بهترین اسباب بازی برای کودک شما نباید لزوما گران باشد اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که میتوانند بیش از یک راه بازی را ارائه کنند ، آنهایی که فرزند شما را با کمک تخیل خود سرگرم میکنند .


بیشتر بخوانید: تربیت کودکان لجباز و نحوه رفتار با آنها


نکات مهم تربیت فرزند پسر

مشاوره و تربیت فرزند پسر همچنین از شما میخواهد فرزند پسر خود را به خواندن و موسیقی علاقه مند کنید . عشق به خواندن هوش موسیقی را برای فرزند شما به ارمغان میآورد و مزایای بسیاری برای فرزند شما دارد . این یکی از مهم ترین راهکار هایی است که میتوانید در مشاوره و تربیت فرزند پسر خود برای رشد و توسعه فکری و هوشمندی او استفاده کنید . کتاب خواندن ، اشتهای کودک شما را برای بلعیدن دانش افزایش میدهد . هرچه کودک بیشتر از خواندن یاد بگیرد ، بیشتر میخواهد بداند . با خواندن کتاب ، کودک پسر شما آماده است تا پیچیدگی های ریاضیات ، علم ، تاریخ ، مهندسی و سایر دانش های لازم برای یک زندگی سازنده را درک کند . اجازه دهید کودک شما بازی کند چون پایه ای برای مهارت های فکری ، اجتماعی، جسمی و احساسی خود ایجاد میکند .


بیشتر بخوانید: روش های تربیت کودک ۲ ساله و ۳ساله


مشاوره تربیت فرزند دختر ( advice on girl`s upbringing )

مشاوره تربیت فرزند دختر امری بسیار حساس است . زیرا کودکان دختر بسیار لطیف و شکننده هستند . ستایش برای یک کودک بسیار مهم است اما پایداری اعتماد به نفس فرزند شما تنها بر پاداش هایی مانند ستایش نیست . فرزند دخترتان را بیش از حد تحسین نکنید ،  ممکن است او را بعدها در زندگی دچار خود بزرگ پنداری کنید . در این حالت کودکان تنها تمایلات خود را خواهند دید و خود را به عنوان تنها فرد مهم در زندگی میبینند . در عوض ، بازخوردهای صادقانه و مناسب خود را با تشویق و حمایت از فرزندتان برای ایجاد اعتماد به نفس و امنیت به او نشان دهید .  به فرزندتان یک طرز تفکر رشد دهید . مشاوره تربیت فرزند دختر مانند مشاوره و تربیت فرزند پسر مباحث بسیار گسترده دارد که ما در اینجا انتخابی عمل کرده ایم .


بیشتر بخوانید: تربیت کودک ۳ ساله و چگونگی رفتار والدین


مشاوره تربیت فرزند

نکات مهم برای سلامت جسمانی و روانی

مشاوره تربیت فرزند دختر تاکید میکند که فرزند دختر خود را به ورزش دعوت کنید . تمرینات جسمانی نه تنها باعث تقویت جسمانی فرزند دختر شما میشود ، بلکه باعث میشود که بچه شما هوشمند باشد . ورزش جریان خون را به مغز میافزاید و سلول های مغزی جدید را تولید میکند . ورزش برای تیزهوشی ذهنی بزرگسالان مفید است اما تأثیر طولانی مدت بیشتری بر روی مغز کودک شما دارد . اطمینان حاصل کنید که فرزند دختر شما به اندازه کافی میخوابد . تعدادی از مطالعات نشان میدهد که میزان خواب و اخلاق پرخاشگرانه و نمره های یک دانش آموز همبستگی و ارتباط نزدیک دارند . اگر به اندازه زیاد بیخوابی کودک طول بکشد ، مسائل خواب میتوانند مشکلات دائمی ایجاد کنند .


بیشتر بخوانید: مرکز مشاوره کودک تلفنی


مشاوره تربیت فرزند از نظر روانشناسی

مشاوره تربیت فرزند از نظر روانشناسی از شما میخواهد خلاقیت فرزندتان را تقویت کنید . خلاقیت یک ویژگی ذهنی ارزشمند در هنر ، علم و هر چیز است که شامل حل مسئله به عنوان یک ایده است . بچه ها به طور طبیعی خلاق هستند . اگر چه بعضی از بچه ها از لحاظ ژنتیکی بیشتر از دیگران با استعداد هستند ، این میتواند یک رفتار اکتسابی باشد که میتواند از دوران کودکی پرورش یابد . بعضی از راه های پرورش خلاقیت عبارتند از نزدیک کردن فرزندتان به :

  • ادبیات
  • موسیقی
  • هنر

موسیقی را به بخشی جدا نشدنی از زندگی فرزندتان مبدل کنید . مطالعات نشان داده است که گوش دادن به موسیقی میتواند حافظه ، توجه ، انگیزه و یادگیری را افزایش دهد . همچنین میتواند استرس را کاهش دهد که برای یادگیری و مغز کودک شما مخرب است .


بیشتر بخوانید:  تربیت فرزند دختر از بدو تولد


نکات مهم که باید بدانید

در مشاوره تربیت فرزند از نظر روانشناسی محدود کردن تماشای تلویزیون برای کودک بسیار مهم است . کودک شما نباید در سنین قبل از 2 سال تلویزیون تماشا کند . اجازه دهید کودک شما تلویزیون را به میزان کم تماشا کند ، تلویزیون کودک را از انجام فعالیتهایی که برای مغز در حال رشد آنها اهمیت دارد مانند بازی کردن ، اجتماعی بودن و خواندن کتاب ها دور میکند . کودکان همچنین زمان زیادی را بر استفاده از سایر دستگاه ها مانند گوشی های هوشمند و تبلت صرف میکنند . استفاده بیش از حد از این دستگاه ها میتواند منجر به مشکلات سلامت روحی و جسمی و عاطفی شود . باید بدانید چگونه زمان بازی با صفحه نمایش و تلفن هوشمند کودک خود را مدیریت کنید .


بیشتر بخوانید: تربیت فرزند پسر از بدو تولد


مشکلات مشاوره کودکان

ضرورت مشاوره تربیت فرزند

ضرورت مشاوره تربیت فرزند به قدری است که اگر از آن استفاده نکنید در گرداب های زندگی مغروق خواهید شد . اجازه دهید گاهی فرزند شما به خطر بیفتد و نتواند از کمک شما بهرمند شود . از نظر مبحث مشاوره تربیت فرزند کودکانی که ریسک نکنند و تجربه نکنند یا تجربه درد و رنجی مانند سقوط دوچرخه یا از دست دادن مقام اول در مسابقات را نداشته باشند ، اعتماد به نفس پایین و ترس و وحشت بسیار در انجام کارها دارند ، آنها خلاقیت و یادگیری خود را از بین میبرند . همچنین بچه ها را خیلی سریع نجات ندهید . بگذارید مشکلات خودشان را حل کنند تا از تجربه شان یاد بگیرند . در این راه از مشاوره تربیت کودک استفاده کنید .


بیشتر بخوانید: تربیت فرزند از نظر روانشناسی و از بدو تولد


سخن آخر

ضرورت مشاوره تربیت فرزند در این نکته است که اجازه دهید فرزند شما به فکر کردن و حل مشکلات خود مشغول باشد ، در اکثر مواقع از حل کردن مشکلات سطحی فرزندتان اجتناب کنید . در عوض او به او توصیه کنید که چطور خودش چاره بیاندیشد . اگر قادر به انجام یک کار سخت باشد ، فرزندتان را با لطافت و پاداش همراهی کنید . اجازه ندهید که فرزندتان به نحوی منفعل از ناتوانی هایش صحبت کند به عنوان مثال ، اجازه ندهید بگویید : « من ریاضی را دوست ندارم چون خیلی سخته » یا « من کتاب خواندن را دوست ندارم » .  در صورتی که راه حل های مشاوره تربیت فرزند برای شما ناکارآمد باشد باید از مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی کمک بگیرید .


بیشتر بخوانید: نکات تربیت فرزند پسر و دختر


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره تربیت کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Parent-child relationship problems: Treatment …

براي مشاوره در زمينه مشاوره تربیت فرزند و مشکلات مشاوره کودکان

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور