کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

نکات تربیت فرزند پسر و دختر

نکات تربیت

نکات تربیت فرزند

نکات تربیت فرزند به طور کل از سخت ترین مراحلی است که یک پدر یا مادر در طول زندگی خود تجربه میکنند . این امر بسیار مهم و مملو از نکات مثبت و منفی است . باید بدانید که کودکان تمام اعتماد به نفس و شخصیت خود را وامدار والدینشان هستند . پس هر رفتاری که والدین دارند در کودک آنها نیز دیده خواهد شد خواه این رفتار ها مثبت باشد خواه منفی باشد . در نکات تربیت فرزند خود اگر شما میخواهید توانایی های یادگیری کودک را تقویت کنید تا نهایتا عملکردهای تحصیلی و اجتماعی او بهتر شود باید با رفتار خود ، کودک را به سمت تعهد و پایبندی و صبر و اخلاقیات سوق دهید . نکته مهم در نکات تربیت فرزند این است که به فرزندتان اجازه دهید که کارهای خلاقانه اش را انجام بدهد و او را از انجام  این کار ها منع نکنید .


بیشتر بخوانید:  تربیت کودک یک ساله و چگونگی رفتار با آنها


موارد مهم در نکات تربیت فرزند

در نکات تربیت فرزند سعی کنید مهارت های ویژه کودک خود را تشویق کنید . این به این معناست که هر کودک هدیه و استعداد منحصر به فردی دارد که در نقطه ای از زندگی آن را بروز میدهد و والدین بزودی متوجه این نقاط خواهند شد . این نقاط بخصوص در محیط مدرسه بزودی بر والدین نمایان خواهند شد . یک استاد برجسته در دانشگاه استنفورد که در زمینه روانشناسی فعالیت میکند اثبات کرده که ذهنیت فرد میتواند بر رفتار او تأثیرگذار باشد . افرادی که دارای ذهنیت ثابت هستند معمولا تمایلی به چالش های زندگی ندارند پس افرادی منفعل و غیر خلاقند . آنها معتقدند دستاورد های آنها ، توانایی ذاتی است و  بهتر از این نمیشود . این تصور غلط باعث شده هزاران هزار انسان با استعداد هرگز از توانایی های خارق العاده خود بهره ای نبرند .


بیشتر بخوانید:  روش های تربیت فرزند در اسلام


فرزند پسر و دختر

نکات تربیت فرزند پسر

 نکات تربیت فرزند پسر بسیار مهم است .  سعی کنید این نکته مهم که او هم عواطف و احساسات خاص خود را دارد فراموش نکنید . گاها ما میبینیم که والدین از اینکه فرزند پسرشان به قوانین آنها بی اعتنایی میکند بسیار گله دارند اما باید بدانید اینها نتیجه تربیت غلط خود والدین است و نافرمانی در وجود کودک پسر یک امر ذاتی نیست . در نکات تربیت فرزند پسر ، دلیل این نافرمانی نادیده گرفته شدن احساسات از جانب والدین است . اینکه شما فکر میکنید فرزند پسر نیاز به صحبت کردن و بروز احساسات ندارد خود از مخرب ترین افکار یک والد در جهان امروزی است .

کودکان چه پسر و چه دختر نیازمند راهنمایی و توجه شما هستند . با فرزندتان صحبت کنید و از او بخواهید احساساتش را بروز بدهد . اگر در برخورد با فرزند پسر خود همیشه صورتی نصحیت گرایانه داشته باشید و او را از عواقب همه قدم هایش بترسانید و یا با خشونت او را از انجام کاری منع کنید خواهید فهمید که در آینده دیگر با شما صادق نخواهد بود . در نکات تربیت فرزند پسر خود تفاوت های شخصیتی . ذاتی او را مورد توجه خود قرار بدهید و از او انتظارات بیش از حد نداشته باشید .


بیشتر بخوانید:  تربیت کودک ۳ ساله و چگونگی رفتار والدین


نکات تربیت فرزند دختر

نکات تربیت فرزند دختر نیازمند محبت و احساس فراوان است . نکات تربیت فرزندان بطور کل امری مهم است اما تربیت دختر با پسر علیرغم شباهت ها ، تفاوت های بسیاری نیز دارد . همانگونه که میدانید دختران موجوداتی بسیار حساس و با احساس هستند . اینها مادران آینده و سازنده جوانه های زندگی نسل های بعدی خود هستند پس در نکات تربیت فرزند دختر باید تلاش چند برابر داشته باشید . دختران بسیار عاطفی هستند و به کائنات و اتفاقات اطراف خود نگاه بسیار لطیفی دارند . در جامعه امروز شکاف تفاوت های اجتماعی بین دختر و پسر خیلی کمتر و نه لزوما محو شده هستند . در گذشته دختران از نظر اجتماعی و عاطفی بسیار سرکوب میشدند و این اثرات سوء بسیاری بر نسل های آینده شان میگذاشت .


بیشتر بخوانید:  روش های تربیت کودک ۲ ساله و ۳ساله


نکات تربیت

موارد مهم نکات تربیت فرزند دختر

در نکات تربیت فرزند دختر خود یک موجود مهربان با احساس و فعال باشید . دختران روابط صمیمی تری با پدرها دارند . سعی کنید آغوشتان را همیشه به روی کودک خود باز کرده و از تعصب های بیجا در تربیت کودک دختر خود دست بردارید . سعی کنید با دختر خود بیشتر صحبت کنید و در امور زندگی از او کمک بگیرید تا متوجه نقش مهم خود و برابری و عدالت در خانه باشد . نسبت به درخواست ها و آزادی های فرزند دختر خود دیدگاه بهتر و عادلانه تری داشته باشید . اگر نگران عواطف او هستید نحوه کنترل آن در اجتماع را به او یاد بدهید . با مراجعه به مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی این امر تا حدود بسیاری برای شما آسان میگردد .


بیشتر بخوانید:  مراحل تربیت کودک در سنین مختلف


آموزش نکات تربیت فرزند

آموزش نکات تربیت فرزند در دنیای امروزی در دسترس همگان قرار گرفته است . هوارد گاردنر محقق دانشگاه هاروارد هفت نوع هوش را شناسایی کرده که در کودکان بسیار فعال هستند که شامل هوش مصنوعی ، بصری ، موسیقی ، منطقی ، ریاضی ، زبانی و بین فردی یا همان هوش اجتماعی است . این بدین معناست که باید این هوش ها را در کودک خود زنده و بیدار کنید . تا او بتواند سبک یادگیری خود را شناسایی کند . بعنوان مثال اگر فهمیده اید هوش فرزند شما بصری است در یاد دادن جدول ضرب به او از فلش کارت استفاده کنید . اگر هوش کودک شما موسیقیایی باشد باید با شعر و موسیقی مطالب را به او بیاموزید و بقیه انواع هوش هم به همین شکل باید اول شناخته شوند و سپس در کمک به تربیت و یادگیری فرزند شما بکار گرفته شوند .


بیشتر بخوانید:  تربیت فرزند از دیدگاه روانشناسی و نکات مهم آن


نکات آموزش نکات تربیت فرزند

اولین گام آموزش نکات تربیت فرزند به شما نشان میدهد که در نکات تربیت فرزند خود هیچگاه او را سرکوب نکنید . سرکوب کردن در ابعاد مختلفی است از جمله :

  • سرکوب استعداد ها
  • سرکوب بازی کردن
  • سرکوب صدا
  • سرکوب ظاهر
  • سرکوب روانی
  • سرکوب شخصیتی

و انواع دیگری که فعلا به آنها نمیپردازیم .

خانه شما منحصرا به شما تعلق ندارد پس سعی نکنید کودک را برای آرامش خودتان سرکوب کنید . کودک باید بتواند انرژی خود را تخلیه کند تا انسان سالمی باشد . صدا و بازی کودک را بخاطر انجام روزمره خود سرکوب نکنید . این کارها در آینده عواقب بسیار بدی در نکات تربیت فرزندان شما خواهد داشت .


بیشتر بخوانید:  مشاوره تربیت کودک لجباز بسیار ضروری است


فرزند پسر و دختر

اصول نکات تربیت فرزند

اصول نکات تربیت فرزند به شما میگوید که در پرورش فرزندان خود سعی کنید یک والد مهربان و صبور باشید . تحقیقات نشان داده والدین خشن و بداخلاق فرزندان موفقی ندارند . کودکانی که در محیط های پر تنش و استرس زا همراه با والدین خشن و نامهربان بزرگ میشوند از ناکارآمد ترین کودکان در آینده این جهان هستی خواهند شد . این کودکان ، ظرفیت های فردی و بالقوه خود را از دست داده و اصطلاحا گم میکنند . استرس و ترس در بخش هایی از مغز یک کودک مثل حافظه و یادگیری دخالت مستقیم دارد . در تحقیقات انجام شده در افراد پر استرس سطح های بالایی از کاهش عاطفه ، مشکلات رفتاری و فیزیکی دیده شده است .

مهمترین اصول

از مهمترین اصول نکات تربیت فرزند چه نکات تربیت فرزند پسر و چه دختر این است که با آغوش گرفتن فرزندتان در طول شبانه روز به او احساس مهم بودن و عشق را تزریق کنید . آغوش والدین برای کودکان ساده ترین و ارزان ترین نوع درمان روانشناسی است . اگرچه در تربیت یک کودک ، شما به یک مشاوره کودک و صد البته برای پر رنگ کردن استعداد های کودک و شکوفایی توانایی های بالقوه‌ ی او نیاز به مخارج بسیاری دارید که در کلاس های آموزشی درسی یا موسیقی و هنر و ورزش خرج میشود اما باید بدانید اصل اساسی در تربیت او مهربان بودن و عشق شماست ؛ در مسیر نکات تربیت فرزند خود برای دست یابی به موفقیت و نتیجه مثبت میتوانید مباحث مشاوره خانواده را در کتابها و اینترنت مثل همین متن که در حال حاضر میخوانید مطالعه کنید .


بیشتر بخوانید:  راه های تربیت فرزند دختر و پسر


خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه روانشناسی کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: ۶ Mistakes to Avoid When Raising a Son

براي مشاوره در زمينه نکات تربیت فرزند پسر و دختر

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!