کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

تربیت کودکان چهار ساله و نحوه برخورد با آنها

تربیت کودکان چهار ساله
4/5 - (2 امتیاز)

تربیت کودکان چهار ساله ( four year old child upbringing )

تربیت کودکان چهار ساله با موانع بسیاری همراه است که برداشتنی هستند . روانشناسان معتقد هستند که در چهار سالگی کودک از دوره نوپا بودن خارج شده و اصطلاحا تبدیل به یک کودک پیش دبستانی میشود . کودکان دراین سن میتوانند از جملاتی با چهار تا شش کلمه استفاده کنند و همچنین از نظر توسعه فکری و مغزی پیشرفته تر هستند .در تربیت کودکان چهار ساله شما میتوانید با کودک خود صحبت کنید و از او بخواهید که با شما درد دل کند و درباره مسائل روزانه و حتی مسائل مربوط به بازی با همسالان خود به شما توضیح دهد . در چنین سن شما باید تمام رفتار و اعمال و حرکات جسمی فرزند خود را زیر نظر بگیرید این سنی است که کودک در آن به تمام پیشرفت های مغزی جسمی و حرکتی خود رسیده و حالا هرگونه کم گذاشتن در این اعمال میتواند خطر ساز باشد .


بیشتر بخوانید:  اهمیت تربیت کودک از دیدگاه قرآن


اهمیت تربیت کودک چهار ساله

به یاد داشته باشید که چهار سالگی سنی است که مغز کودک به مقدار بسیار زیادی توسعه و پیشرفت داشته است و تربیت کودکان چهار ساله باید قانونمند باشد . کودک در سن چهار سالگی توانایی بسیار بالایی برای تقلید کردن از والدین دارد . شما باید سعی کنید که رفتار و گفتار صحیح و درستی را پیش بگیرید که کودک وقتی آن را تقلید میکند دچار اشتباه نشود . کودکان در چهار سالگی توسعه مغزی بسیاری دارند در نتیجه بازیگوشی و شیطنت های فراوانی از خودشان نشان میدهند . والدین باید سعی کنند در برخورد با کودک چهارساله خود بسیار خونسرد باشند و سعی کنند این شیطنت‌ها و بازیگوشی های کودک را به طریقی مثبت کنترل کنند . در صورت بروز هرگونه ناتوانی جسمی و حرکتی در کودک خود شما حتما باید با یک مرکز مشاوره کودک در تماس باشید .


بیشتر بخوانید:  خصوصیات و تربیت کودک سه ساله


نحوه برخورد با کودک

تربیت کودکان چهار ساله پسر ( four year old boy upbringing )

تربیت کودکان چهار ساله پسر با موانع خودش همراه است چون کودکان پسر در سن چهار سالگی نیاز به استقلال و آزادی بیشتری نسبت به کودکان دختر دارند . کودکان پسر معمولا دوست دارند لباس های مورد علاقه خودشان را بپوشند و یا کارها را خودشان به تنهایی انجام دهد تا حد ممکن سعی کنید این کارها را به خود کودک بسپارید تا به او اعتماد به نفس القا کنید . ممکن است در این زمان کودک پرحرفی و پرچانگی کند در تربیت کودکان چهار ساله پسر شما باید سعی کنید که به حرفهای کودک خودتان با آرامش و خونسردی توجه کنید مورد توجه قرار گرفتن بهترین چیزی است که شما میتوانید به کودک خود ببخشید تا اعتماد به نفس او را تکمیل کنید و شخصیت او را به سمت یک شخصیت مثبت پیش ببرید .


بیشتر بخوانید:  اهمیت تربیت کودک در اسلام


اهمیت تربیت کودک پسر

تربیت کودکان چهار ساله پسر از این رو سخت تر است که کودکان پسر معمولا لجبازتر از کودکان دختر هستند در نتیجه شما باید سعی کنید که در تربیت کودکان چهار ساله از تکرار تذکرات خود بپرهیزید و خشونت به خرج ندهید شما باید با کمال آرامش و مودبانه خواسته خود را به نحوی که کودک بتواند آن را بپذیرد به او القا کنید . مثلا اگر لباسی را انتخاب میکند که شما را نمیپسندید هرگزبه او نگویید که : ” این کارت بده ! یا اینکه نباید این کار را بکنید ! ” شما در روش صحیح تربیت کودکان چهار ساله پسر باید مثلا به او بگویید : ” لباسی که انتخاب کردی خوبه اما بهت نمیاد ” یا ” من این کارت رو دوست ندارم . ”


بیشتر بخوانید: روش تربیت کودک از نظر روانشناسی


تربیت کودکان چهار ساله دختر ( four year old girl upbringing )

تربیت کودکان چهار ساله دختر هم دشواری های خاص خود را دارد اما کودکان دختر معمولا تخیلات قوی تری نسبت به کودکان پسر دارند و در کارهای خود خلاقیت بیشتری به خرج میدهند.  آنها کمتر با پدر و مادر لج میکنند کمتر گریه میکنند و بسیار خجالتی هستند باید سعی کنید که در برخورد با کودک ۴ ساله دختر خودتان بسیار آرام و ملایم باشید . کودکان دختر معمولاً به پدران خود وابسته تر هستند در نتیجه پدران میتوانند با کودکان دختر رابطه بهتری داشته باشند در تربیت کودکان چهار ساله دختر خود سعی کنید که همیشه مهربان باشید و شخصیت قهرمانانه به خود بگیرید . پدرها برای دخترها نقش قهرمان را بازی میکنند در نتیجه باید سعی کنید که قهرمان ذهنی کودک خودتان را زیر سوال نبرید .

برای تربیت کودکان چهار ساله دختر شما باید گاهی اوقات سعی کنید که با کودک دختر خود بازی هایی مثل ملکه و پادشاه را بازی کنید .کودکان دختر دوست دارند که برای پدر خود مثل یک پرنسس باشند شما باید سعی کنید قوه تخیل کودک خود را بالا ببرید و به او اعتماد به نفس ببخشید . در تربیت کودکان چهار ساله هیچ‌گاه به عنوان یک والد از ظاهر فرزند خود تعریف منفی نکنید کودکان دختر به این تعریف های شما بسیار حساس هستند و میتوانند این تعریف ها را تا بزرگسالی به همراه خود ببرند . معمولاً کودکان دختر فرزندانی بسیار سرسخت نیستند و کمتر پیش میآید که پدر و مادر از سرسختی بیش از حد فرزند دختر خود شان ناراضی باشد در نتیجه شما با راهکارهای مفید میتوانید بهترین رفتار و روش را در تربیت کودکان چهار ساله خود به کار بگیرید .


بیشتر بخوانید:  روش های تربیت کودک ۲ ساله و ۳ساله


تربیت کودکان چهار ساله

نکات تربیت کودکان چهار ساله

نکات تربیت کودکان چهار ساله نشان میدهد شما میتوانید در برخورد با کودک چهار ساله خود نکات زیر را رعایت کنید :

  • اول این که سعی کنید آرامش و خونسردی خودتان را حفظ کنید .
  • سعی کنید از گفتن کلمات بعد یا منفی خودداری کنید .
  • از کارهای خوب و مفید فرزندتان تعریف و تمجید بسیار کنید تا آن کار را تکرار کند .
  • هیچ گاه در مورد ظاهر کودک چهارساله خودتان نظر منفی ندهید .
  • از تکرار بیش از حد تذکرات به کودک خود بپرهیزید .
  • از خشونت و تنبیه در تربیت کودک خود استفاده نکنید .
  • سعی کنید خواب و خوراک کودک خود را به طور منظم کنترل کنید .

    بیشتر بخوانید:  مراحل تربیت کودک در سنین مختلف


مهمترین نکات تربیت کودک

چون کودکان در این سنین به مدرسه نمیروند و از آموزش‌های ابتدایی برخوردار نیستند تماماً در منزل و در نزدیک والدین خود هستند والدین باید سعی کنند که با کودکان بازی کنند . بهترین وسیله برای آموزش کودک میتواند کتاب ، شعر یا بازی باشد . شما در آموزش دادن مهارت ها به کودک خود میتوانید از نرم افزارها و حتی مشاوره تربیت فرزند نیز کمک بگیرید . شما باید سعی کنید که در طول روز مدتی را برای بازی کردن به کودک خود اختصاص بدهید زیرا کودک به توجه و بازی کردن با شما احتیاج دارد . اینها از مهمترین نکات تربیت کودکان چهار ساله هستند .


بیشتر بخوانید:  مشاوره تربیت کودک لجباز بسیار ضروری است


اصول تربیت کودکان چهار ساله

اصول تربیت کودکان چهار ساله والدین را به محبت و ابراز علاقه به کودک دعوت میکند . باید بدانید که استفاده از تنبیه اکثر اوقات نتیجه برعکس دارد و نتیجه خوبی را به همراه خود ندارد . همینطور اصرار کردن به کودک در نشان دادن بعضی از عادات و رفتارهای غلط میتوانند نتیجه برعکس داشته باشد مثلاً وقتی والدین یک جمله را هزار بار به کودک گوشزد میکنند باعث میشوند کودک نسبت به این جمله تکراری دچار عادت بشود . کودکان از تکرار مکررات بیزارند و گاها حرف والدین را نادیده میگیرند .


بیشتر بخوانید:  تربیت فرزند دختر از بدو تولد


نحوه برخورد با کودک

چند نکته مهم برای والدین

به طبع عادی شدن برای کودک باعث میشود که کودک دیگر حساسیتی نسبت به حرفهای شما نداشته باشد و آن عمل را بارها و بارها باز هم تکرار کند . در نتیجه کودک توانایی برخورد مخالفت آمیز با شما را دارد . برای کمک به کودک خودتان و بر طبق اصول تربیت کودکان چهار ساله شما باید سعی کنید که در چنین مواقعی خونسردی و آرامش خودتان را حفظ کنید خشونت و تندی در رفتار شما دقیقا در رفتار کودک نتیجه عکس دارد و باعث میشود کودک کار اشتباه خود را تکرار کند و بر رفتار غلط و خواسته خود پافشاری کند . در این مسیر حتما باید سعی کنید از یک مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی نیز کمک بگیرید .


بیشتر بخوانید:  تربیت فرزند پسر از بدو تولد


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه تربیت کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: Child development at 4-5 years 

براي مشاوره در زمينه تربیت کودکان چهار ساله و نحوه برخورد با آنها

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور