کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

تربیت کودک 2 ساله دختر و پسر

تربیت کودک
5/5 - (1 امتیاز)

تربیت کودک 2 ساله ( two year old child upbringing )

تربیت کودک 2 ساله از مباحث مهم روانشناسی است . با توجه به مباحث روانشناسی ، 2 سالگی بهترین موقع رشد کودک از نظر عاطفی و همینطور توسعه احساسات است . در 2 سالگی کودک شما بسیاری از چالش های یک سالگی را پشت سر گذاشته و حالا بهتر میتواند با احساساتش نسبت به محیط کنار بیاید . به این معنی که کودک شما در برخورد با دیگران کمتر احساس غریبی میکند و بسیاری از اشخاص را میشناسد . کودک در قبل از سن 2 سالگی احساساتی مانند سرخوردگی ، خشم و ناراحتی را نمیفهمد و تنها نسبت به بعضی از اتفاقاتی که در اطرافش میافتد احساس ناراحتی و ناامنی میکند . البته این به این معنی نیست که در هنگام جدا شدن از شما احساس اضطراب ندارد کودک هنوز هم به شما وابسته است و در هنگام جدا شدن از شما احساس ترس و اضطراب میکند .


بیشتر بخوانید:  اهمیت تربیت کودک در اسلام


نکات مهم در 2 سالگی

در 2 سالگی کودک بسیاری از رفتارها و واکنش های شما نسبت به خودش را میفهمد پس شما برای تربیت کودک 2 ساله باید مراقب رفتارهای خودتان باشید . با توجه به متون مشاوره کودک او حالا میتواند مفهومی بسیاری از حرکت های شما را درک کند . در دو سالگی کودک شما توانایی سخن گفتن پیدا میکند از این بابت پدر و مادر باید او را در کسب این مهارت یاری دهد کودک شما حالا میتواند در جملات خود از دو یا سه کلمه استفاده کند . به طور کلی کودکان 2 ساله تفاوت های جنسیتی را درک نمیکند آنها مفهوم بازی های دخترانه و پسرانه را نمیفهمند در نتیجه فعلا در این سن نیازی نیست که شما این چیزها را به آنها آموزش بدهید یا نگران چنین مسائلی باشید .


بیشتر بخوانید:  تربیت فرزند دختر از بدو تولد


 دختر و پسر

تربیت کودک 2 ساله دختر ( upbringing of two year old girl )

تربیت کودک 2 ساله دختر از امور قابل توجه والد بودن است . کودکان دو ساله با جنسیت دختر معمولاً به اسباب‌بازی‌های دخترانه با طرح های صورتی رنگ علاقه مند هستند . البته این شروع درک کودک برای فهمیدن تفاوت اسباب‌بازی‌های پسران و دختران است و ممکن است گاهی کودک متوجه این تفاوت ها نباشد و تنها از رنگ و نحوه بازی کردن شما با آن وسیله لذت ببرد در نتیجه سرگرم کردن یک کودک 2 ساله با اسباب بازی های مختلف بسیار آسان است . کودک دو ساله هنوز توانایی کنترل بسیاری از قسمت‌های مغز خود را ندارد در نتیجه شما باید در تربیت کودک 2 ساله دختر و یا پسر آرامش خودتان را حفظ کنید و از پرخاش بپرهیزید .


بیشتر بخوانید:  تربیت فرزند پسر از بدو تولد


چند مشاوره در تربیت فرزند دختر

تربیت کودک 2 ساله دختر به صورت کلی از تربیت کردن یک فرزند پسر اندکی آسان تر است زیرا دختران بیشتر با پدر و مادر خود کنار میآیند و چون از استقلال کمتری برخوردارند سعی میکنند که بیشتر نصیحت ها و تجارب پدر و مادر خود را در برخورد با اجتماع به کار گیرند . در اینجا برای تربیت کودک 2 ساله دختر به شما پیشنهاد هایی را ارائه میدهیم که به شما کمک بسیاری خواهد کرد . اولین پیشنهاد ما این است که به فرزند دختر خود یاد بدهید بتواند خواسته ها و نیازهای خود را به بزرگسالان اش انتقال بدهد . فرزند دختر شما باید توانایی نه گفتن را بیاموزد و باید بتواند در مدرسه اگر با دانش آموزانی روبه رو میشود که نسبت به او بدجنس هستند و او را میآزارند سعی کند این را به بزرگسالان انتقال بدهد و یا از خودش دفاع کند .


بیشتر بخوانید:  مشاوره کودک: انواع بازی کودکان


تربیت کودک

تربیت کودک 2 ساله پسر ( upbringing of two year old boy )

تربیت کودک 2 ساله پسر شما نشان میدهد که شما باید متوجه تفاوت های رفتاری فرزند دختر و فرزند پسر خود باشید در نتیجه مادر و پدر باید به نحوی بسیار هوشمندانه عمل کنند . یکبار در مرکز مشاوره مراجعه کننده ای داشتیم که دارای فرزند پسر بود و علاقه زیادی به داشتن یک فرزند دختر داشت در نتیجه هر روز صورت فرزند خود را با لوازم آرایشی آرایش میکرد باید بدانید که این کارها برای یک فرزند پسر بسیار مخرب هستند هرگز از این روش ها برای تربیت کودک 2 ساله خود و فقط جهت رسیدن به علاقه مندی های خود استفاده نکنید . اولین قدم در تربیت کودک 2 ساله پسر درک تفاوت های ساختاری او با فرزند دختر است .


بیشتر بخوانید:  تربیت فرزند از نظر روانشناسی و از بدو تولد


نکات حیاتی تربیت یک فرزند پسر

برای تربیت کودک 2 ساله پسر شما باید سعی کنید که جنسیت فرزند پسر خودتان را درک کنید و برای تربیت کودک 2 ساله خود اسباب بازی هایی که مربوط به جنسیت او است و علاقه مندی های او را ارضا میکنند تهیه کنید . فرزندان پسر کنجکاوتر ، لجباز تر و نافرمان تر از فرزندان دختر هستند اما در دو سالگی این تفاوت ها بسیار کم است و فرزندان دختر و پسر رفتارهای مشابهی دارند . از آنجایی که همه شما میدانید فرزندان پسر نسبت به رفتار پدر و مادر خود بسیار حساس تر و کنجکاو تر هستند آنها میتوانند رفتارهای پدر و مادر را تقلید کنند و بیشتر آن را بروز دهند در نتیجه همیشه باید سعی کنید از بروز خشم در رفتارهای خود نسبت فرزند پسرتان جلوگیری کنید .


بیشتر بخوانید:  مراحل تربیت کودک در سنین مختلف


تربیت کودک 2 ساله لجباز

تربیت کودک 2 ساله لجباز دارای حساسیت های زیادی است . گاه مادرانی را میبینیم که در هنگام اشتباه کردن کودکشان و یا شکستن وسیله کودک خود را تنبیه میکنند آن هم به این صورت که با دست به پشت دست کودک میزنند ، باید بدانید که این کارها در تربیت کودک 2 ساله بسیار اشتباه هستند شما باید کودک خود را با صحبت کردن منطقی توجیح کنید و اگر این کار را از ابتدای تولد شروع کنید هرگز به بن بست نخواهید خورد . شما باید در حین صحبت کردن با دیگران مراقب حرف زدن تان باشید زیرا کودکان 2  ساله توانایی صحبت کردن را دارند و بسیار کنجکاو هستند در نتیجه بسیاری از کلماتی که شما میگویید را تکرار میکنند تا مهارت صحبت کردن خود را توسعه بخشند شما باید نسبت به حرف هایی که میزنید بسیار هوشمند باشید و هوشمندانه عمل کنید .


بیشتر بخوانید:  روش های تربیت کودک ۲ ساله و ۳ساله


چند راهکار مهم در تربیت کودک لجباز

راهکار ما در تربیت کودک 2 ساله لجباز به شما این است که میتوانید به او آموزش دهید که بعضی از چیز ها شکستنی هستند و نباید پرتاب شود چون کودک در دو سالگی علاقه زیادی به پرتاب کردن اشیا پیدا میکند باید بسیاری از اشیا مهم و زینتی خانه را از دسترس کودک خارج کنید . کودکان در این سن متوجه کوچکترین نزاع ها و تنش های خانه خواهند شد در نتیجه هرگز نباید جلوی کودکان 2 ساله خودتان دعوا کنید یا حتی به یکدیگر ناسزا بگوید یا حتی به یکدیگر اخم کنید . این نشان میدهد که کودکان پیرو رفتارهای والدین هستند و شما باید سعی کنید که لطافت ادب و احترام و آرامش را به کودک 2 ساله خود از همین سن بیاموزید .


بیشتر بخوانید:  تربیت کودک ۳ ساله و چگونگی رفتار والدین


 دختر و پسر

نکات تربیت کودک 2 ساله

نکات تربیت کودک 2 ساله را در متون قبلی مختصرا بیان کردیم . 2 سالگی ابتدای سخن گفتن فرزند شماست که نمیتواند مسائل زیادی را برای شما توضیح بدهد و تنها میتواند در جملات کوتاه با شما صحبت کند و از احساسش به شما خیلی کوتاه توضیح بدهد . شما در 2 سالگی فرزندتان متوجه میشوید که او به بازی کردن با بقیه بچه ها هم علاقه دارد و در هنگام بازی میچرخد . شما باید بدانید که برای کمک کردن به ظرفیت های مهارتی کودک دو ساله خودتان باید از انتخاب لوازم بازی بسیار مفید و سودمند استفاده کنید . از ابتدای 2 سالگی شما باید در هنگام خواب برای کودک خودتان داستان بخوانید و او را با مفهوم قصه آشنا سازید . داستان معمولا ذهن یک کودک 2 ساله را کمتر درگیر میکند اما باعث میشود که کودک در آینده مهارت های فکری بیشتری را بیابد .


بیشتر بخوانید:  تربیت کودک یک ساله و چگونگی رفتار با آنها


سخن آخر با والدین

از مهمترین نکات تربیت کودک 2 ساله این است که برای رشد فکری و توسعه ذهنی کودک خود سعی کنید که در خانه شعر بخوانید . او متوجه نحوه شعر خواندن و بازی شما با کلمات میشود در نتیجه شما میتوانید مهارت های فکری و مهارت‌های زبانی بیشتری را به کودک خود آموزش دهید . در تربیت کودک 2 ساله لجباز شما نیاز به راهنمایی هایی دارید که با مشاوره تربیت کودک میسر میشود و به تنهایی و به وسیله خودتان انجام پذیر نیستند . در این مسیر با مراجعه به یک مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی شما میتوانید به بهترین نتیجه های ممکن در تربیت کودک 2 ساله خود دست یابید .


بیشتر بخوانید:  روش تربیت کودک از نظر روانشناسی


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه تربیت کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Activities for 2-Year-Olds – Parents Magazine

براي مشاوره در زمينه تربیت کودک 2 ساله دختر و پسر

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور