کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

روانشناسی کودک 10 ساله

روانشناسی کودک

روانشناسی کودک 10 ساله

روانشناسی کودک 10 ساله برای جنسیت های مختلف کمی متفاوت است مثلا دختران که به طور کلی از لحاظ فیزیکی با سرعت بیشتری رشد میکنند و زودتر از پسران به بلوغ میرسند . گذار به نوجوانی میتواند موجب ایجاد حالاتی از قبیل هیجان ، عدم اطمینان ، ترس و حتی خجالت شود . در سن 10 سالگی ، میتوانید انتظار داشته باشید که فرزندتان کنترل بیشتری بر احساسات داشته باشد و ممکن است او T راه برخورد با اختلافات و راه حل های مذاکره با دوستان را بیشتر بداند . در این زمان ، ممکن است برخی از نوسانات در احساسات کودک خود را ببینید .

در روانشناسی کودک 10 ساله عامل دیگری که میتواند نقش مهمی در تغییرات خلق ایفا کند ، استرس است که ممکن است در کودک 10 ساله معمولی باشد زیرا او تلاش میکند با تمام تغییرات فیزیکی و سایر تغییرات در زندگی اش مقابله کند . یک کودک 10 ساله میتواند تلاش کند تا درس های مدرسه ای دشوارتری را دنبال کند تا با دوستان خود سازگار باشد و با دیگران ارتباط برقرار کند و با تغییرات فیزیکی خاصی رشد کند . کمک به فرزندتان برای یادگیری نحوه برخورد با احساسات ناراحت کننده از جمله سرخوردگی ، خشم ، ناامیدی ، گناه ، اضطراب ، ناراحتی و خستگی امری بسیار نیازمند توجه است .


بیشتر بخوانید:  مشاوره و روانشناسی کودک ۵ ساله


نکات روانشناسی کودک 10 ساله

نکات روانشناسی کودک 10 ساله را در این متن مختصرا بیان میکنیم . دختران 10 ساله به طور روزانه با آشنایان ، بیگانگان یا هر دو روبرو میشوند . در ده سالگی ، دخترها ممکن است از طرف دوستان خود مجذوب شوند و به یکدیگر اطمینان داشته باشند . پسران ده ساله ممکن است دوستی راحت تری داشته باشند . روابط پسرها بیشتر براساس منافع متقابل است تا احساسات شخصی و نزدیک شدن های افراطی . با توجه به روانشناسی کودک 10 ساله ، کودکان ده ساله بسیار نزدیک به والدین ، خواهر و برادران و خانواده هایشان هستند . البته ممکن است آنها با خواهر و برادر خود درگیر باشند ، مخصوصا با خواهر و برادر جوانترشان .

فشار همسالان میتواند نقش بزرگی در روابط اجتماعی بسیاری از کودکان 10 ساله داشته باشد . در این سن ، بچه ها مشتاق به پوشیدن لباس های مناسب ، گوش دادن به موسیقی مناسب یا دوست داشتن یا دوست نداشتن چیزهای مشابه هستند . اجازه دهید فرزند شما برخی جاها ، حریم خصوصی با دوستان خود داشته باشد . برگزاری مکالمات خصوصی و به اشتراک گذاری اسرار در این سن مناسب است و میتواند برای رشد سالم فرزند شما مهم باشد . اینها مهمترین ابعاد نکات روانشناسی کودک 10 ساله است .

10 ساله

مشاوره و روانشناسی کودک 10 ساله

مشاوره و روانشناسی کودک 10 ساله را با توجه به نکات روانشناسی کودک 10 ساله مختصرا بیان میکنیم . والدین ممکن است متوجه شوند کودکان شروع به تفکر تقریبا نزدیک به ” بزرگسالان ” میکنند . کودکان این سن ، در سن بلوغ هستند و مهارت های زبان و توانایی شناختی برای جمع آوری اطلاعات و تفسیر خوب و سازمان یافته دارند . به همین ترتیب ، بسیاری از کودکان 10 ساله میتوانند در شام و اجتماعات شرکت دلپذیری داشته باشند که بتواند افکار خود را در مورد وقایع کنونی ، کتاب ها ، موسیقی ، هنر و سایر موضوعات بیان کنند . برای بسیاری از کودکان ، فاز توسعه فکری  10 ساله با یادگیری بالا همراه است و سریع رشد میکند .

با توجه به روانشناسی کودک 10 ساله ، دانش آموزان کلاس پنجم ، مشتاق به یادگیری هستند . کودک 10 ساله شما به استقلال بیشتر در مدیریت و سازماندهی کار مدرسه و تکالیف خود نیاز دارد ، و اصولا نیاز به نظارت کمتر از سوی والدین دارد . با توجه به مشاوره و روانشناسی کودک 10 ساله  شما میتوانید انتظار داشته باشید که تمایل بیشتری برای حفظ حریم خصوصی کودکان در این سن مشاهده کنید . کودکان 10 ساله از بدن خود بیشتر آگاه هستند و بیشتر در معرض حمام کردن و لباس پوشیدن در حریم خصوصی هستند . آنها همچنین احتمالا بیشتر به چیزهایی مانند لباس و مدل مو و آنچه که دوستانشان فکر میکنند و پوشانده اند توجه میکنند اینها از مهمترین نکات مشاوره و روانشناسی کودک 10 ساله هستند .

روانشناسی کودک

روانشناسی کودک 10 ساله لجباز

روانشناسی کودک 10 ساله لجباز امری بسیار حساس و نیازمند توجه است . زمانی باید نگران باشید که فرزندتان بسیار لجباز و یک دنده باشد و هیچ یک از خواسته های شما را مهم نشمارد یا اینکه فرزند شما همچنان تهاجمی باشد و اوج خشمگینی که با روابط او مواجه میشود ، میتواند نشانه ای از یک مشکل بزرگتر باشد . اگر تغییرات رفتاری یا شخصیتی  ( مانند خواب یا خوردن غذا یا عدم رفتن به مدرسه ) را ببینید ، با مشاوره روانشناسی یا معلم فرزندتان صحبت کنید . بلوغ زودرس دختران ممکن است منجر به یک خطر خاص برای مسائل ذهنی شود و اخلاقیات کودک را عوض کند .

مهم است که مکالمات منظم در مورد تغییر بدن فرزندتان داشته باشید و بر اهمیت سلامت بیش از ظاهر تأکید کنید . با توجه به نکات روانشناسی کودک 10 ساله یکی از مولفه های رشد اجتماعی و عاطفی در  کودکان 10 ساله ، تمایل آنها به افزایش استقلال از والدین ، خواهران و برادران و افزایش میل آنها به آگاهی و شناخت فردی است . مخالفت با کودک او را به لجبازی پی در پی وادار میکند . بنابراین ، به جای کنترل فرزندتان ، او را هدایت کنید تا یاد بگیرد که خود را کنترل کند . با توجه به روانشناسی کودک 10 ساله لجباز برخی از راه ها برای انجام این کار در زیر آمده است :

 • یک بودجه کوچک برای انتخاب لباس هایی که سبک او است .
 • اجازه انتخاب او در تصمیم گیری در امور خانواده .
 • آزادی عمل در هنگام انتخاب فعالیت ها .

10 ساله

روانشناسی کودک 10 ساله نافرمان

روانشناسی کودک 10 ساله نافرمان هم امری از امور مهم تربیت فرزند است . کودک 10 ساله حالا به استقلال فکری زیادی رسیده . با او نمیتوانید مثل یک کودک نوپا برخورد کنید او به راحتی میتواند مخالفت و نافرمانی کند و به خواست خودش برسد . با توجه به روانشناسی کودک 10 ساله میتوانید برای کمک به کودک نافرمان خود از موارد زیر استفاده کنید :

 • از دست دادن امتیازات

وقتی او به محدودیت ها توجه نکند باید یک امتیاز را از او بگیرید به عنوان مثال ، اگر دختر شما  کار مدرسه خود را نادیده بگیرد، امتیاز اوقات فراغت خود را از دست میدهد تا تکالیف او تکمیل شود . یک کودک 10 ساله قادر است درک کند که هنگامی که انتخاب میکند که اشتباهی را انجام دهد آن اشتباه میتواند تاوانی داشته باشد .

 • مجازات

اصلاح اشتباهات ساخته شده درس زندگی ، حیاتی است . به عنوان مثال ،  اگر دختر شما بی دقت باشد و چیزی را که متعلق به شخص دیگری است ، بشکند ، بخشی از نظم و انضباط وی باید این باشد که او مسئول جایگزینی آن است . فرزند شما باید یا کارهای ساده ای را برای کسب درآمد انجام دهد یا بخشی از خرجی خود را از دست بدهد . با توجه به روانشناسی کودک اصل تكنيك بازپرداخت اين است كه فرزند شما بداند که وقتی اشتباه میکند ، از او محافظت نمیکنید ، بلکه اصرار دارید که مسئولیت اقداماتش را بپذیرد .


بیشتر بخوانید: روانشناسی کودک ۸ ساله


تقویت مثبت

اگر چه این روش اصلاحی نیست، تقویت مثبت یک ابزار آموزش موثر و رویکرد انضباطی پیشگیرانه است . روانشناسی کودک 10 ساله توصیه میکند که رفتار خوبی داشته باشید و فرزندتان را برای آن که اغلب کارهایش درست هست ستایش کنید ، این مهمترین راه از نظر مبحث روانشناسی کودک 10 ساله نافرمان است . با بلوغ در حال رشد کودک شما ممکن است انتظار داشته باشید رفتار خوب او را به طور منظم ببینید در حالی که او دیگر مستقل شده و کارهایش را بر طبق استدلال های خودش انجام میدهد و به تایید شما احتیاج ندارد . برای دانستن بیشتر این موضوعات از مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی استفاده کنید .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه روانشناسی کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: Development Milestones for your 10-Year-Old Child 

براي مشاوره در زمينه روانشناسی کودک 10 ساله

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

نظرات

- 5 نظر:

 1. سلام
  من خودم شونزده سالمه یه داداش ۱۰ ساله دارم. چند شب پیش گفت از مرگ و مردن میترسه بعد گریه کرد. دوباره فردا شبش گفت میترسه که بمیره ما باهاش حرف زدیم گفتیم قرار نیست بمیری تو هنوز بچه ای. گفت نه الان که کرونا اومده همه میمیرن.منم گفتم بهش فکر نکن خودتو ناراحت نکن.واقعا نمیدونستم چجوری بهش کمک کنم.یه فیلمی داداشم دیده یه کلیپ کوتاه که توش عکس یه مرد یه چشم بوده که کلا اون فیلم راجب اسرائیل و اینا بود و داداشم فقط اون مرد یه چشم که توی فیلم بوده مونده تو ذهنش یه جورایی فکر میکنه اون ظهور کرده و میخواد همرو بکشه.
  بعد یه فیلم دیگم هست به اسم بازی مرکب من اون فیلمو دیدم واقعا خیلی فیلم خشن و ترسناکی بود. دوستای داداشمم دیدنش متاسفانه من کلی به داداشم گفتم که برات خوب نیست اون فیلم محتواش خشنه سرشو با فیلمای دیگه گرم کردم الان امشب میگه من اون فیلمو قسمت اولشو دیدم ترسیدم و پشیمون شدم. بعد قسمت اول فیلم خیلی صحنه ی خشن خاصی نداره چون شروع فیلمه. بعد گفت از اون کلیپه که مرده یه چشم بود خیلی میترسم بهش گفتم وجود نداره نشستیم باهم یه دور کلیپو نگاه کردیم گفتم این مرد یه چشم وجود نداره منظور کلیپ با اسرائیله بعد انگار متوجه شد گفت وجود نداره و اینا…به نظرتون کافی بود من الان دیگه چی کار کنم نمیخوام داداشم بترسه یا ناراحت باشه. ممنون از کمکتون

  1. با سلام
   دوست عزیز به همین دلیله که برای فیلم ها درجه سنی تعیین میکنند. اینو خیلی باید مراقب باشید.

  2. من خودم این فیلم رو دیدم واقعا برای بچه ها خوب نیست من خودم ۱۷ سالمه و الان چند وقته درگیرم

 2. دودختر دارم ۱۰ ساله و۳ ساله بزرگه به کوجیکه حسادت میکنه هردو تو اتاق پیش خودم میخابنوالان یه هفته هست بزرگه تا ساعت ۴و۵دصبح بیدار هست وشاکیه که خواب نمیره طوری شده قبل خواب استرس داره که الان شب میشه وخواب نمیرم مدام تو طول شب من رو بیدار میکنه چیکار کنم خواب نمیرم ومن عصبانی میشم وکلافه هر راهکاری بهش میگم بازم میگه خواب نمیرم بهش گفتم مگه مشکلی داری با کلی صحبت میگه من از پسر عموم که ۹سالشه خوشم میاد البته اینا بیشتر جنبه بازی رو درنظر میگیرن نمیدونم فکر این چیزا رو میکنه که دچار اختلال خواب شده یا مشکل دیگه داره موندم چیکار کنم حسابی کلافه شدم.ممنون میشم راهنمایی کنید در ضمن تحت هیچ شرایطی اتاق خوابش رو جدا نمیکنه ترس تز تنهایی وتاریکی شدید داره.
  ببخشید برخورد خودم با دختر ۱۰ سالم خیلی بدهست هرکاری هم میکنم کاراش باعث میشه مرتب تو طول روز دعواش کنم بعضی وقتام شده از کوره ور میرم‌وکتکش میزنم کلا خودم زود جوش هستم چیکار کنم که باهاش با صبر وحوصله کنار بیام
  عذر میخام دخترم‌ که ۱۰ سالشه مشکل شب ادرای هم داره که اگه شب بیدارش نکنم کارش رو انجام میده

  1. سلام
   ببخشید برخورد خودم با دختر ۱۰ سالم خیلی بدهست

   فکر میکنم باید خیلی بیشتر به دختتون توجه کنید تگه خانه دار هستید چرا انقدر کم توجهی به فرزندتون دارید احتمالا فرزندتون دچار دلبستگی نا ایمن شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور