کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

مشاوره و روانشناسی کودک 4 ساله

روانشناسی کودک 4 ساله,نکات روانشناسی کودک 4 ساله,

روانشناسی کودک 4 ساله

روانشناسی کودک 4 ساله شما حالا کمی مشکل تر از قبل است چون فکر فرزند شما در حال رشد است . آیا متوجه شده اید که کودک 4 ساله شما خود را مستقل تر و مطمئن تر از قبل میداند ؟ اگر نه ، شما در سال آینده این را مشاهده خواهید کرد اکثر کودکان این سن شروع به رشد استقلال ، کنترل خود و خلاقیت میکنند . آنها با اسباب بازی های خود برای مدت های طولانی بازی میکنند ، مشتاق هستند تا چیزهای جدیدی را امتحان کنند ، و وقتی ناراحت میشوند ، قادر به بیان احساساتشان هستند .  در چهار سالگی رشد و توسعه فکری کودکان خود را به سرعت خواهید دید ، فرزند شما احتمالا بسیاری از نقاط عطف رشد خود را قبل از اینکه 5 ساله شود بدست خواهد آورد .  کودک کنجکاو و چهار ساله شما قادر است گفتگو را ادامه دهد .

علاوه بر این ، واژگان کودک شما در حال رشد است  همانطور که فرایند فکر او در حال رشد و توسعه است . فرزند شما نه تنها قادر به پاسخ دادن به سوالات ساده و راحت و منطقی است ، بلکه میتواند احساسات را بهتر بیان کند . اکثر کودکان این سن از آواز خواندن ، قافیه دار کردن کلمات و ساختن کلمات پیچیده لذت میبرند . آنها پر انرژی هستند ، احمقانه رفتار میکنند و گاه گاه ناآرام ، نافرمان و لجباز و ناراحت کننده هستند ازین رو روانشناسی کودک 4 ساله بسیار حائز اهمیت است .


بیشتر بخوانید: روانشناسی کودک ۳ ساله و نکات مشاوره این کودکان


نکات روانشناسی کودک 4 ساله

نکات روانشناسی کودک 4 ساله و بطور کل روانشناسی کودک 4 ساله را در زیر مختصرا یاد خواهیم گرفت . در این سن ، کودکان در حال درک احساسات دیگران هستند . در 4 تا 5 سالگی فرزند شما باید بهتر از سه سالگی عمل کند و احساسات خود را کنترل کند . نقاط عطف رشد عاطفی و اجتماعی فرزند شما در این سن عبارتند از : لذت بردن از بازی با کودکان دیگر و همچنین این لذت بردن از دوستان خود را به اشتراک میگذارد و تقریبا در اغلب موارد نوبت را می فهمد و قوانین بازی را درک می کند مستقل تر میشود و خشم را عمدا بیان میکند ، نه فیزیکی همه بچه ها فکر و ذهن خود را توسعه میدهند .

نگران نباشید اگر فرزند شما در این زمان به تمام این نقاط عطف نرسیده باشد . اما شما باید پیشرفت تدریجی رشد فکری را با توجه به اینکه فرزند شما بزرگتر میشود ، متوجه شوید . اگر توجه داشته باشید و یا اگر فرزندتان نشانه هایی از تاخیر در رشد را داشته باشد ، همانطور که در زیر آمده است ، با مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی صحبت کنید .

مشاوره و روانشناسی کودک 4 ساله,روانشناسی کودک 4 ساله لجباز,

مشاوره و روانشناسی کودک 4 ساله

مشاوره و روانشناسی کودک 4 ساله علائم احتمالی تاخیر رشد در کودکان 4 ساله را اینگونه میداند :

 • بسیار ترسو ، خجالتی و یا تهاجمی
 • بسیار مضطرب مخصوصا زمانی که از پدر و مادر جدا شده است
 • به راحتی ذهنش پراکنده است و قادر به تمرکز بر روی یک کار برای بیش از پنج دقیقه نیست
 • نمیخواهد با دیگران بازی کند
 • قادر به تماس با چشم و یا پاسخ دادن به دیگران نیست
 • قادر به گفتن نام کامل خود نیست
 • به ندرت الگو یا فانتزی دارد
 • اغلب به نظر میرسد ناراحت و ناراضی است و طیف وسیعی از احساسات را بیان نمیکند
 • قادر به ساختن برج با استفاده از بیش از هشت بلوک نیست
 • مشکل نگه داشتن یک مداد رنگی را دارد
 • مشکلات خوردن ، خوابیدن و یا استفاده از حمام دارد
 • مشکل در لباس پوشیدن دارد
 • دندان های خود را نمیتواند بشوید ، یا دست ها را بدون کمک بشوید و خشک کند

روانشناسی کودک 4 ساله لجباز

روانشناسی کودک 4 ساله لجباز با توجه به مشاوره و روانشناسی کودک 4 ساله  اذعان میدارد که این کودکان بر روی حکمت درونیشان تکیه میکنند ، چیزی که من به آن میگویم هوش بصری در برابر اتفاقات بیرونی . به عبارت دیگر، بعضی پسران و دختران استقامت پافشاری و لجبازی خاصی را در این سن دارند این افراد بسیار حساس نمیتوانند توسط افرادی که خارج از آنها قرار میگیرند ، محروم شوند آنها دارای انگیزه درونی هستند و زمانی که میخواهند کاری انجام دهند ، آن کار باید انجام شود . نکات روانشناسی کودک 4 ساله در قبل گفته شد در اینجا توصیه ها و نکاتی برای روانشناسی کودک 4 ساله لجباز شما بازگو میکنیم .

روانشناسی کودک 4 ساله نافرمان,روانشناسی کودک 4 ساله,

توصیه هایی به والدین فرزند لجباز 4 ساله

در حین مشاوره در مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی مادری میگفت : پسر 4 ساله من ، لجباز و نافرمان است . او در هنگام رفتن به مهد کودک از رفتن به داخل امتناع میکرد و اتاقش و اسباب بازی را از دست داده بود و سعی داشت مرا به خانه بازگرداند که بازی کند . من مجبور شدم بعد از دو تلاش ناکارآمد راه خود را ادامه دهم . او به ماشین زد و گفت : من از تو متنفرم ، معلم مجبور بود او را محاصره کند و او گریه میکرد … در اینجا ، تحلیل ما از وضعیت این است که فرزند این مادر در سن وحشتناکی است که از 2 تا 4 سالگی ادامه دارد . این زمانی است که کودکان به فردیت خود و هویت خود واقف هستند .

معمولا آنها سعی میکنند همه چیز را خودشان انجام دهند و اغلب با اراده ممنوعه والدین مواجه میشوند . با توجه به روانشناسی کودک 4 ساله کسانی که شخصیت قوی دارند ، معمولا به عنوان افراد نافرمان و با اعمال خشونت بار دیده میشوند ، در حالی که در واقع آنها تمایل دارند که مستقل باشند . پدر و مادر باید به یاد داشته باشند که این زمان دشوار به زودی جایگزین خواهد شد با یک لایه نازک از درک و فهمیدگی بیشتر .

در سن 4 سالگی کودکان در ذهن خود تصویری بسیار مهم از خود و جهان دارند . برای آنها مهم است که نگرش مادرشان نسبت به آنها چگونه باشد . اگر میخواهید فرزندتان در آینده با دیگران درگیری نداشته باشد ، در کودکی به او امنیت و عشق و یک تکه ی بزرگ از قلبتان را هدیه بدهید … کودکان کم محبت و بی اعتماد بدترین اخلاقیات و مضرور ترین افراد اجتماع خواهند شد و این از مهمترین نکات روانشناسی کودک 4 ساله است .


بیشتر بخوانید:  روانشناسی کودک دو ساله و نکاتی که باید بدانید


روانشناسی کودک 4 ساله نافرمان

روانشناسی کودک 4 ساله نافرمان نیاز به امنیت قلب دارد امنیت قلب بدان معنی است که یک کودک چقدر شما را دوست دارد . شما ممکن است فکر کنید که همه چیزهایی را که لازم است در مورد عشق به فرزندتان را میدانید ، اما با توجه به مبحث روانشناسی کودک 4 ساله لجباز و وضعیتی که در داستان بالا خواندیم ، آن مادر به اندازه کافی از عشق خود به فرزندش منتقل نکرده است . به همین دلیل است که او به شدت سرکشانه و ناامن رفتار میکند ، چون امیدوار است که مادرش از او محافظت کند و این اتفاق نیوفتاده است .

روانشناسی کودک 4 ساله نافرمان میگوید هنگامی که شما ، او را به مهد کودک منتقل میکنید و برای جلوگیری از ورود به آن مبارزه میکند ، احساس امنیت او برهم میخورد ، زیرا معلم او را عقب نگه میدارد ، به طوری که انگار او یک زندانی است که تلاش میکند فرار کند . همانطور که این اتفاق می افتد ، شما هم به عنوان ابزار اصلی امنیت او را ترک میکنید و از او دور میشوید . امنیت به این معناست که یک کودک به شما اعتماد دارد . به نظر میرسد که شما به اندازه کافی به او اعتماد نکرده اید ، همانطور هم در هر جمعی او را به عنوان لجباز و ناپایدار توصیف میکنید .

این همان چیزی است که شما معتقدید او هست و با توجه به صحبت های شما ، با توجه به مشاوره و روانشناسی کودک 4 ساله او به آنچه میخواهید باور پیدا خواهد کرد و کم کم به آن تبدیل میشود . برعکسش صادق نیست . این همان چیزی است که پسر شما احساس میکند و آنچه که در تلاش است با آن مبارزه کند .

نکات روانشناسی کودک 4 ساله,مشاوره و روانشناسی کودک 4 ساله,

نکاتی در مورد کودک 4 ساله نافرمان

پسر شما بی عدالتی را در ایمان شما به خودش احساس میکند ، به همین خاطر او از این موضوع ناراحت است . روانشناسی کودک 4 ساله تاکید دارد که به او بگویید که شما با او بسیار مهربان هستید ، بگویید و نشان دهید که او را دوست دارید ، بله ، این همان چیزی است که وضعیت را تغییر میدهد . او ممکن است مخالف باشد ، گرچه او نمیتواند احساساتش را به خوبی بیان کند . اما رفتار شما با او به او میگوید که کاری که انجام میدهید عادلانه است . توصیه ما این است که : اعتماد فرزندتان را به دست آورید و با او صحبت کنید ، به او بگوئید که شما هم ناراحت هستید و درخواست کرده اید تا او را به خانه بیاورید . فرزندتان را تشویق کنید .

با توجه به مباحث روانشناسی کودک 4 ساله و البته نکات روانشناسی کودک 4 ساله ، رساندن فرزند خود به آنچه که میخواهد ، معنی عشق را نمیدهد . اغلب کودکان از چیزهای مادی مطالبه میکنند زیرا آنها احساس میکنند که والدین به اندازه کافی دوستشان ندارند . در واقع آنچه که فرزندان از والدینشان واقعا نیاز دارند ، قلب بزرگ ، سخاوت ، بزرگسالی ، روحیه ، و زمان هایی است که شما احساسات فرزند خود را میبینید . این چیزها ممکن است برای شما غیرممکن ، سنگین و خیلی فلسفی باشد . برای ساده تر کردن این موضوع به مشاوره روانشناسی ، روانشناسی کودک رجوع کنید .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه روانشناسی کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:   Child development at 4-5 years Raising Children Network

براي مشاوره در زمينه مشاوره و روانشناسی کودک 4 ساله

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور