مشاوره و روانشناسی کودک ۴ ساله

روانشناسی کودک 4 ساله,نکات روانشناسی کودک 4 ساله,

روانشناسی کودک ۴ ساله

روانشناسی کودک ۴ ساله شما حالا کمی مشکل تر از قبل است چون فکر فرزند شما در حال رشد است . آیا متوجه شده اید که کودک ۴ ساله شما خود را مستقل تر و مطمئن تر از قبل میداند ؟ اگر نه ، شما در سال آینده این را مشاهده خواهید کرد اکثر کودکان این سن شروع به رشد استقلال ، کنترل خود و خلاقیت میکنند . آنها با اسباب بازی های خود برای مدت های طولانی بازی میکنند ، مشتاق هستند تا چیزهای جدیدی را امتحان کنند ، و وقتی ناراحت میشوند ، قادر به بیان احساساتشان هستند .  در چهار سالگی رشد و توسعه فکری کودکان خود را به سرعت خواهید دید ، فرزند شما احتمالا بسیاری از نقاط عطف رشد خود را قبل از اینکه ۵ ساله شود بدست خواهد آورد .  کودک کنجکاو و چهار ساله شما قادر است گفتگو را ادامه دهد .

علاوه بر این ، واژگان کودک شما در حال رشد است  همانطور که فرایند فکر او در حال رشد و توسعه است . فرزند شما نه تنها قادر به پاسخ دادن به سوالات ساده و راحت و منطقی است ، بلکه میتواند احساسات را بهتر بیان کند . اکثر کودکان این سن از آواز خواندن ، قافیه دار کردن کلمات و ساختن کلمات پیچیده لذت میبرند . آنها پر انرژی هستند ، احمقانه رفتار میکنند و گاه گاه ناآرام ، نافرمان و لجباز و ناراحت کننده هستند ازین رو روانشناسی کودک ۴ ساله بسیار حائز اهمیت است .


بیشتر بخوانید: روانشناسی کودک ۳ ساله و نکات مشاوره این کودکان


نکات روانشناسی کودک ۴ ساله

نکات روانشناسی کودک ۴ ساله و بطور کل روانشناسی کودک ۴ ساله را در زیر مختصرا یاد خواهیم گرفت . در این سن ، کودکان در حال درک احساسات دیگران هستند . در ۴ تا ۵ سالگی فرزند شما باید بهتر از سه سالگی عمل کند و احساسات خود را کنترل کند . نقاط عطف رشد عاطفی و اجتماعی فرزند شما در این سن عبارتند از : لذت بردن از بازی با کودکان دیگر و همچنین این لذت بردن از دوستان خود را به اشتراک میگذارد و تقریبا در اغلب موارد نوبت را می فهمد و قوانین بازی را درک می کند مستقل تر میشود و خشم را عمدا بیان میکند ، نه فیزیکی همه بچه ها فکر و ذهن خود را توسعه میدهند .

نگران نباشید اگر فرزند شما در این زمان به تمام این نقاط عطف نرسیده باشد . اما شما باید پیشرفت تدریجی رشد فکری را با توجه به اینکه فرزند شما بزرگتر میشود ، متوجه شوید . اگر توجه داشته باشید و یا اگر فرزندتان نشانه هایی از تاخیر در رشد را داشته باشد ، همانطور که در زیر آمده است ، با مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی صحبت کنید .

مشاوره و روانشناسی کودک 4 ساله,روانشناسی کودک 4 ساله لجباز,

مشاوره و روانشناسی کودک ۴ ساله

مشاوره و روانشناسی کودک ۴ ساله علائم احتمالی تاخیر رشد در کودکان ۴ ساله را اینگونه میداند :

 • بسیار ترسو ، خجالتی و یا تهاجمی
 • بسیار مضطرب مخصوصا زمانی که از پدر و مادر جدا شده است
 • به راحتی ذهنش پراکنده است و قادر به تمرکز بر روی یک کار برای بیش از پنج دقیقه نیست
 • نمیخواهد با دیگران بازی کند
 • قادر به تماس با چشم و یا پاسخ دادن به دیگران نیست
 • قادر به گفتن نام کامل خود نیست
 • به ندرت الگو یا فانتزی دارد
 • اغلب به نظر میرسد ناراحت و ناراضی است و طیف وسیعی از احساسات را بیان نمیکند
 • قادر به ساختن برج با استفاده از بیش از هشت بلوک نیست
 • مشکل نگه داشتن یک مداد رنگی را دارد
 • مشکلات خوردن ، خوابیدن و یا استفاده از حمام دارد
 • مشکل در لباس پوشیدن دارد
 • دندان های خود را نمیتواند بشوید ، یا دست ها را بدون کمک بشوید و خشک کند

روانشناسی کودک ۴ ساله لجباز

روانشناسی کودک ۴ ساله لجباز با توجه به مشاوره و روانشناسی کودک ۴ ساله  اذعان میدارد که این کودکان بر روی حکمت درونیشان تکیه میکنند ، چیزی که من به آن میگویم هوش بصری در برابر اتفاقات بیرونی . به عبارت دیگر، بعضی پسران و دختران استقامت پافشاری و لجبازی خاصی را در این سن دارند این افراد بسیار حساس نمیتوانند توسط افرادی که خارج از آنها قرار میگیرند ، محروم شوند آنها دارای انگیزه درونی هستند و زمانی که میخواهند کاری انجام دهند ، آن کار باید انجام شود . نکات روانشناسی کودک ۴ ساله در قبل گفته شد در اینجا توصیه ها و نکاتی برای روانشناسی کودک ۴ ساله لجباز شما بازگو میکنیم .

روانشناسی کودک 4 ساله نافرمان,روانشناسی کودک 4 ساله,

توصیه هایی به والدین فرزند لجباز ۴ ساله

در حین مشاوره در مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی مادری میگفت : پسر ۴ ساله من ، لجباز و نافرمان است . او در هنگام رفتن به مهد کودک از رفتن به داخل امتناع میکرد و اتاقش و اسباب بازی را از دست داده بود و سعی داشت مرا به خانه بازگرداند که بازی کند . من مجبور شدم بعد از دو تلاش ناکارآمد راه خود را ادامه دهم . او به ماشین زد و گفت : من از تو متنفرم ، معلم مجبور بود او را محاصره کند و او گریه میکرد … در اینجا ، تحلیل ما از وضعیت این است که فرزند این مادر در سن وحشتناکی است که از ۲ تا ۴ سالگی ادامه دارد . این زمانی است که کودکان به فردیت خود و هویت خود واقف هستند .

معمولا آنها سعی میکنند همه چیز را خودشان انجام دهند و اغلب با اراده ممنوعه والدین مواجه میشوند . با توجه به روانشناسی کودک ۴ ساله کسانی که شخصیت قوی دارند ، معمولا به عنوان افراد نافرمان و با اعمال خشونت بار دیده میشوند ، در حالی که در واقع آنها تمایل دارند که مستقل باشند . پدر و مادر باید به یاد داشته باشند که این زمان دشوار به زودی جایگزین خواهد شد با یک لایه نازک از درک و فهمیدگی بیشتر .

در سن ۴ سالگی کودکان در ذهن خود تصویری بسیار مهم از خود و جهان دارند . برای آنها مهم است که نگرش مادرشان نسبت به آنها چگونه باشد . اگر میخواهید فرزندتان در آینده با دیگران درگیری نداشته باشد ، در کودکی به او امنیت و عشق و یک تکه ی بزرگ از قلبتان را هدیه بدهید … کودکان کم محبت و بی اعتماد بدترین اخلاقیات و مضرور ترین افراد اجتماع خواهند شد و این از مهمترین نکات روانشناسی کودک ۴ ساله است .


بیشتر بخوانید:  روانشناسی کودک دو ساله و نکاتی که باید بدانید


روانشناسی کودک ۴ ساله نافرمان

روانشناسی کودک ۴ ساله نافرمان نیاز به امنیت قلب دارد امنیت قلب بدان معنی است که یک کودک چقدر شما را دوست دارد . شما ممکن است فکر کنید که همه چیزهایی را که لازم است در مورد عشق به فرزندتان را میدانید ، اما با توجه به مبحث روانشناسی کودک ۴ ساله لجباز و وضعیتی که در داستان بالا خواندیم ، آن مادر به اندازه کافی از عشق خود به فرزندش منتقل نکرده است . به همین دلیل است که او به شدت سرکشانه و ناامن رفتار میکند ، چون امیدوار است که مادرش از او محافظت کند و این اتفاق نیوفتاده است .

روانشناسی کودک ۴ ساله نافرمان میگوید هنگامی که شما ، او را به مهد کودک منتقل میکنید و برای جلوگیری از ورود به آن مبارزه میکند ، احساس امنیت او برهم میخورد ، زیرا معلم او را عقب نگه میدارد ، به طوری که انگار او یک زندانی است که تلاش میکند فرار کند . همانطور که این اتفاق می افتد ، شما هم به عنوان ابزار اصلی امنیت او را ترک میکنید و از او دور میشوید . امنیت به این معناست که یک کودک به شما اعتماد دارد . به نظر میرسد که شما به اندازه کافی به او اعتماد نکرده اید ، همانطور هم در هر جمعی او را به عنوان لجباز و ناپایدار توصیف میکنید .

این همان چیزی است که شما معتقدید او هست و با توجه به صحبت های شما ، با توجه به مشاوره و روانشناسی کودک ۴ ساله او به آنچه میخواهید باور پیدا خواهد کرد و کم کم به آن تبدیل میشود . برعکسش صادق نیست . این همان چیزی است که پسر شما احساس میکند و آنچه که در تلاش است با آن مبارزه کند .

نکات روانشناسی کودک 4 ساله,مشاوره و روانشناسی کودک 4 ساله,

نکاتی در مورد کودک ۴ ساله نافرمان

پسر شما بی عدالتی را در ایمان شما به خودش احساس میکند ، به همین خاطر او از این موضوع ناراحت است . روانشناسی کودک ۴ ساله تاکید دارد که به او بگویید که شما با او بسیار مهربان هستید ، بگویید و نشان دهید که او را دوست دارید ، بله ، این همان چیزی است که وضعیت را تغییر میدهد . او ممکن است مخالف باشد ، گرچه او نمیتواند احساساتش را به خوبی بیان کند . اما رفتار شما با او به او میگوید که کاری که انجام میدهید عادلانه است . توصیه ما این است که : اعتماد فرزندتان را به دست آورید و با او صحبت کنید ، به او بگوئید که شما هم ناراحت هستید و درخواست کرده اید تا او را به خانه بیاورید . فرزندتان را تشویق کنید .

با توجه به مباحث روانشناسی کودک ۴ ساله و البته نکات روانشناسی کودک ۴ ساله ، رساندن فرزند خود به آنچه که میخواهد ، معنی عشق را نمیدهد . اغلب کودکان از چیزهای مادی مطالبه میکنند زیرا آنها احساس میکنند که والدین به اندازه کافی دوستشان ندارند . در واقع آنچه که فرزندان از والدینشان واقعا نیاز دارند ، قلب بزرگ ، سخاوت ، بزرگسالی ، روحیه ، و زمان هایی است که شما احساسات فرزند خود را میبینید . این چیزها ممکن است برای شما غیرممکن ، سنگین و خیلی فلسفی باشد . برای ساده تر کردن این موضوع به مشاوره روانشناسی ، روانشناسی کودک رجوع کنید .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه روانشناسی کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:   Child development at 4-5 years Raising Children Network

 

برای مشاوره در زمینه مشاوره و روانشناسی کودک ۴ ساله

از مشاورین مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید!