کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

مشاوره و روانشناسی کودک 5 ساله

روانشناسی کودک 5 ساله,نکات روانشناسی کودک 5 ساله,
4/5 - (2 امتیاز)

روانشناسی کودک 5 ساله

روانشناسی کودک 5 ساله نیازمند توجه بسیاری است و والدین باید کودک خود را برای آینده بهتر آموزش دهند . باید بدانید حتی زمانی که فرزند شما بزرگتر میشود و مدرسه را شروع میکند ، برای او بازی بسیار مهم است . همچنان کودک شما مسائل بسیاری یاد میگیرد و مهارت های اجتماعی ، عاطفی و تفکر خود را گسترش میدهد . بازی کودک شما در حال حاضر پیچیده تر است . پر از تعداد زیادی فانتزی ، درام ، الگو و قهرمانان خیالی است . شما ممکن است متوجه شوید که فرزند شما میتواند با دیگران بازی کند تا یک هدف مشترک را به دست آورد یعنی بازی های گروهی انجام دهد مثلا ، با همکاری دوستش یک ساندویچ بزرگ خمیری یا یک ربات با قطعات پلاستیکی بسازد . فرزند شما بیشتر اجتماعی میشود و ترجیح میدهد با دوستان خود بازی کند نه به تنهایی یا فقط با شما .

اگرچه ممکن است عروسک و اسباب بازی های خود را سخت به اشتراک بگذارد اما این کار را صرفا برای بازی کردن با بچه های دیگر انجام میدهد . بازی کردن در چهارچوب قوانین باعث میشود گاهی اوقات کودک پنج ساله دوستان خود را به چالش بکشد . او حتی ممکن است دیگران را متهم به تقلب در زمانی که برنده نیست بکند اینها گوشه کوچکی از خلقیات یک کودک 5 ساله با توجه به روانشناسی کودک 5 ساله است .


بیشتر بخوانید: روانشناسی کودک دو ساله و نکاتی که باید بدانید


نکات روانشناسی کودک 5 ساله

نکات روانشناسی کودک 5 ساله را در این متن مختصرا بیان میکنیم . فرزند شما در پنج سالگی میتواند احساسات خود را تا حد تقریبا تکامل یافته ای بیان کند ، گرچه ممکن است برای شناسایی و صحبت کردن در مورد احساسات پیچیده مثل سرخوردگی یا حسادت زمان نیاز داشته باشد . با توجه به روانشناسی کودک 5 ساله ، او همچنین کنترل بیشتری بر احساساتش دارد و ممکن است اوج هیجان ناگوار خشم و غم را کمتر کند . شما اگر صبر بیشتری داشته باشید ، فرزند شما ممکن است با شما منطبق باشد . این بدان معنی است که اختلافات کمتر در آینده بین شما و فرزند پنج ساله تان وجود دارد .

پنج ساله ای که دوست دارد مستقل باشد ، هنوز عشق و توجه زیادی نیاز دارد . ارتباط با شما و خانواده اش مهم ترین چیز در زندگی او است . او تشویق شما را میخواهد تا به دستاوردهای خود مفتخر باشد . با توجه به نکات روانشناسی کودک 5 ساله ، کودک شما میتواند برای مدت بیشتری به یک فیلم یا مبحث توجه کند . او مفاهیم ساده مانند زمان ( امروز ، فردا و دیروز ) را میفهمد ، فصول را میفهمد ، بعضی از کلمات را از طریق دیدگاه به رسمیت میشناسد و تلاش میکند تا کلمات را درست ادا کند .

مشاوره و روانشناسی کودک 5 ساله,روانشناسی کودک 5 ساله لجباز,

مشاوره و روانشناسی کودک 5 ساله

مشاوره و روانشناسی کودک 5 ساله ، راهکارهای بسیاری به والدین ارائه میدهد . پنج ساله شما مستقل تر است و دوست دارد تصميمات کوچکي مثل لباس پوشيدن يا ناهار خوردن را به تنهایی انجام دهد . از آنجا که شروع مدرسه حفره ای به یک دنیای کاملا اجتماعی جدید را برای کودک باز میکند که با یک مجموعه کامل از قوانین همراه است ، این ممکن است برای فرزند شما ترسناک یا چالش برانگیز باشد و این ترس ، کودک را نافرمان و لجباز کند مثلا او نمیخواهد که برای مهدکودک رفتن صبح زود از خواب بلند شده یا اینکه مدت طولانی در مهدکودک یا مدرسه بماند . در روانشناسی کودک 5 ساله راهکار این است که کمی برنامه ریزی و آماده سازی کنید این میتواند انتقال مفهوم نظم را به کودک تسهیل کند و او را به آرامش فکری برساند . در این سن ، فرزند شما ممکن است :

  • اشکال ساده را با مداد کپی کند
  • نام و نام خانوادگی خود را بنویسد
  • نام کامل ، آدرس ، سن و تاریخ تولد خود را بگویید
  • تصاویر واقع گرایانه بیشتری را به تصویر بکشد برای مثال ، فردی با سر و با چشم ، دهان و بینی و بدن و با دست و پا
  • کتاب های تصویر ساده را بفهمد
  • درک اهمیت قواعد و دلایل ساده ای از قوانین را داشته باشد .

راه هایی برای رشد فکری کودک 5 ساله

در مبحث مشاوره و روانشناسی کودک 5 ساله کمک به رشد فکری کودک در پنج سالگی راه هایی دارد که در زیر به برخی اشاره میکنیم :

تشویق به حرکت : بازی های مختلف ورزش و فعالیت های تفریحی با هم یا با دیگران . این کار مهارت های اجتماعی را مانند همکاری ، مذاکره ، بازی عادلانه و داشتن یک ورزش خوب را آموزش میدهد . فرزندتان را در معرض مشارکت در کارهای ساده خانگی قرار دهید . تنظیم میز و یا کمک به شما برای قرار دادن لباس تمیز روی طناب این موارد مهارت های حرکت و تفکر را توسعه میدهد ، در حالی که آموزش همکاری و مسئولیت را هم به او داده اید . این مهارت ها برای مدرسه در سالهای آینده هم مهم هستند .

بازی در این سن بسیار مهم است . اجازه دهید فرزند شما انتخاب کند که چگونه میخواهد بازی کند . هر روز با کودک خود بازی کنید ، حتی اگر فقط 10 دقیقه باشد . بازی کردن با فرزندتان به شما فرصتی میدهد تا وارد دنیای او شوید و آنچه را که فکر میکنید و احساس میکنید پیدا کنید . همچنین به فرزندتان نشان میدهید که از او مراقبت میکنید و میخواهید از وقت خود برای او صرف کنید .

روانشناسی کودک 5 ساله نافرمان,روانشناسی کودک 5 ساله,

روانشناسی کودک 5 ساله لجباز

روانشناسی کودک 5 ساله لجباز ، نیازمند مطالعه بسیار در این زمینه است . ما در مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی گاها میبینیم مادری بگوید پسر پنج ساله من رفتارهای بدی را نشان میدهد که خجالت آور و ناراحت کننده است . او در خانه بسیار شیطنت میکند و به کسی گوش نمی دهد ( مادر ، پدر ، پدربزرگ و مادربزرگ ) . او هیچ سخنی از احساسش نمیگوید و هیچ کار دیگری انجام نمیدهد ، هنگامی که چیزی را مطالبه کند و به او نرسد بسیار لجباز و خشن میشود . فریاد و صدای بلند او بزرگترها را میرنجاند و من برای تربیت فرزند مستاصل هستم ؛ حالا باید چکار کنم ؟ … به نظر میرسد که شما از فرزندتان فراری هستید و البته به دلایل خوب !

اگرچه ممکن است از رفتارهای غیر عادی و حتی غیر قابل تحمل کودکتان به تنگ آمده باشید ، آنچه که در بالا توصیف شد رفتارهای مناسب سن برای 5 ساله است . با توجه به روانشناسی کودک 5 ساله ، فرزند شما در این سن یاد میگیرد که چگونه با جهان ارتباط برقرار کرده و محدودیت های خود را تحمل کند . او نیازمند شما ، به عنوان والدین برای پیگیری احساسات او با اعمال محدودیت است . یکی از راههای انجام آن از نظر بعضی از والدین این است که آنچه را که دوست دارد را از بین ببرند یا او را مجازات کنند . متاسفانه ، مجازات تنها به طور موقت اثر دارد ، و در آینده کودک را لجباز تر و نافرمان تر میکند و باعث میشود که او در رفتارهای دیگر پافشاری بیشتری بورزد . کودکان به سازگاری با محیط و والدین نیاز دارند .


بیشتر بخوانید: مشاوره و روانشناسی کودک 4 ساله


موارد بیشتری در مورد روانشناسی کودک 5 ساله لجباز

احساس آنها باید شنیده شود . این شنیدن از جانب شما ممکن است چیزی شبیه این باشد : ” آیا وقتی از کلمات بد استفاده میکنید عصبانی هستید ؟ ” یا “به نظر میرسد که وقتی فریاد میزنید ناراحت هستید و من غمگین میشوم “. هنگامی که کودکان احساس میکنند شنیده میشوند ، میتوانند به محدودیت هایی که تنظیم میکنید گوش دهند . این جایی است که سحر و جادو از جانب شما رخ میدهد ” وقتی میشنوید که هنگام استفاده از کلمات بد خشمگین میشوید ، اگر آرام تر و  ساکت تر باشید ، من میتوانم شما را بشنوم . ” فرزند شما ممکن است فقط یک بچه با انرژی بالا باشد ، که روش های کافی برای صرف انرژی را به صورت مثبت نداشته باشد .

به طور معمول بر اساس مباحث روانشناسی کودک 5 ساله ، یک بچه با انرژی بالا ، با توجه به نیازهای مداوم برای تفریح ، پدر و مادرش را بسیار خسته و ناتوان میکند و آنها به زودی یاد میگیرند این تقاضای بی وقفه را نادیده بگیرند . از آنجایی که آنها کودک را نادیده میگیرند ، او یاد میگیرد از رفتار منفی به عنوان روشی برای جلب توجهی که میخواهد استفاده کند. هر گونه توجه ( حتی منفی ) بهتر از هیچ توجهی است . سعی کنید او را در فعالیت هایی که او را درگیر میکنید ثبت نام کنید . کلاس های طراحی ، شنا کردن ، کلاس زبان ، اجرای نمایش ، فعالیت های پر انرژی هستند که نیاز به انرژی دارند ، تا زمانی که آنها انرژی خود را تخلیه کنند .

نکات روانشناسی کودک 5 ساله,مشاوره و روانشناسی کودک 5 ساله,

روانشناسی کودک 5 ساله نافرمان

روانشناسی کودک 5 ساله نافرمان با استفاده از نکات روانشناسی کودک 5 ساله راهکارهای بسیاری برای این کار ارائه کرده است . در روانشناسی کودک 5 ساله لجباز بسیار مهم است که با شیوه ای که او رفتار میکند سازگار باشید . او را سرکوب نکنید ، اما با رفتار غلط به رفتار بد هم تشویق نکنید ! اما در روانشناسی کودک 5 ساله نافرمان بهترین راه این است که او را به یک اتاق آرام ببرید و در حالی که او از طریق شما از احساسات منفی خود رها میشود ، با او صحبت کنید . هیچ واکنش منفی از شما نباید سر بزند ، فقط به او بفهمانید که حتی اگر دو ساعت از گریه دست برندارد او چیز غیر منطقی را که میخواهد ، دریافت نخواهد کرد . اگر کودک باز هم گریه و پافشاری کرد شما حتما باید برای تربیت او از روانشناسی کودک و مشاوره روانشناسی استفاده کنید .

نکاتی در مورد کودکان 5 ساله

پرورش بچه ها امروزه ، یک وظیفه چالش برانگیز برای والدین است و با توجه به نکات روانشناسی کودک 5 ساله اگر به او توجه نورزید فرزند شما لجباز یا نافرمان میشود و او را معرض خطر قرار میدهد و کودک شما میتواند حتی بدتر شود . والدین به منظور کنترل آنها نیاز به صبر دارند . من پیشنهاد میکنم زمانی که فرزند شما عصبانی است یا بد رفتاری میکند نباید در آن زمان بحث کنید . بهترین راه این است که با فرزندتان ارتباط برقرار کنید البته زمانی که آرام هستید و آماده گوش دادنید . شما باید بدانید که چرا کودک به شدت لجبازانه رفتار میکند و کودک را از این وضعیت رها کنید آرامش شما به آنها کمک میکند آرام شوند .

در چنین زمانهایی باید بیشتر صبور باشید . والدین باید یک محیط مسالمت آمیز در خانه ایجاد کنند . این مکان باید با شادی و آرامش برای بچه ها پر شود . والدین باید هنگام تصمیم گیری در مورد هر چیزی که مربوط به خانه است توجه بیشتری را به فرزندان خود داشته باشند . امیدوارم که این کار به بچه ها کمک کند اما اگر موثر واقع نشود نیاز به مشاوره و روانشناسی کودک 5 ساله با استفاده از مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی است .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه روانشناسی کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Development Milestones for Your 5-Year-Old Child 

براي مشاوره در زمينه مشاوره و روانشناسی کودک 5 ساله

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور