کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

روانشناسی کودک چیست ؟

روانشناسی کودک
5/5 - (1 امتیاز)

روانشناسی کودک

روانشناسی کودک یعنی شناخت مراحل رشد کودک . روانشناسی کودک یعنی شناخت نیازها در ارتباط با رشد . روانشناسی کودک یعنی کنترل رشد هماهنگ با سن او . والدین اولین وظیفه ای که دارند اینست که ببینند رشد کودک با سن او مطابقت دارد یا خیر . از نظر گفتاری ، هوش ، درک از مسائل اطراف و توانایی در انجام کارهایش با سن او هماهنگ است یا خیر . در هر صورت یعنی بیشی یا کاستی باید به کلینیک های روان درمانی مراجعه شود . کودکی که زودتر از موعد دندان در می آورد یا سینه خیز میکند احتمال دارد پیش فعال باشد . کودکی که دیرتر حرف میزند و دیرتر ارتباط برقرار میکند احتمال ناتوانی ذهنی دارد . به هر حال پیشگیری و درمان به موقع کمک زیادی به بازگشت میکند . هر چقدر کودک بزرگتر میشود نیاز بیشتری به آموزش و مهارت ها پیدا میکند .

روانشناسی کودک به ما کمک میکند بدانیم در هر سن کودک ما باید توانایی چه کارهایی را داشته باشد . شناخت ما از مراحل رشد جسمی ذهنی عاطفی گفتاری و مهارت ها مجموعه ای از روانشناسی کودک را تشکیل میدهد . روان شناسی کودک به ما کمک میکند تا بدانیم فرزند ما در ارتباط با همسالانش در چه جایگاهی قرار دارد . روانشناسی کودک به تحلیل رفتارهای کودک در هر مرحله رشد میپردازد . والدینی که به تربیت کودک خود اهمیت میدهند حتما باید به مشاوره کودک و مشاوره خانواده مبادرت بورزند . این والدین در خانه خود قهرمان یا یک فرد کارماتیزم پرورش نمیدهند . آنها مطمئن هستند در حد توان خود حداکثر تلاش خود را برای پیشرفت فرزندشان کرده اند . هر کودک با توان و استعداد خاص خود به دنیا می آید . اگر ما در حد توان و استعداد کودکمان تلاش کرده باشیم یعنی والدین خوب و موفقی بوده ایم .


بیشتر بخوانید:روانشناسی نقاشی کودکان چیست ؟


نکات روانشناسی کودک

نکات روانشناسی کودک

نکات روانشناسی کودک ما را به مسائلی توجه میدهد که باید بدانیم . در سنین زیر شش سالگی باید تعداد لغات کودک افزایش یابد . یکی دیگر از نکات روانشناسی کودک اینست که باید بتواند از کسانی مانند شخصیت های کارتونی ، معلم ودوستان تقلید کند . او معمولا در این سنین فقط به خود و خواسته های خود فکر میکند . اگر در حق کسی لطف میکند برای توجه و جلب اعتماد دیگران است . یکی دیگر از نکات روانشناسی کودک مرموز شدن یا حرف زدن با ایما و اشاره است . او برای حرف های خود سمبل انتخاب میکند و از شما میخواهد به این سمبل ها توجه کنید مثلا برای آب خواستن با شما قرارداد میبندد . « اگر دستم را بالا بردم یعنی آب میخواهم . اگر پایین آوردم یعنی نمیخواهم » والدین این رفتارها را نباید سرسری بگیرند .

والدین باید وارد بازی کودکانه ای شوند که در نظر کودک بسیار مهم است به این رفتارها فکر های پیش عملیاتی میگویند . یکی دیگر از نکات روانشناسی کودک حفظ غرور کودک در مقابل اعضای خانواده ، دوستان و حتی پیش خود شماست . هیچگاه کارهای او را مسخره نکنید . وقتی خشمگین یا عصبانی هستید او با شوق برای مطرح کردن چیزی به طرف شما میدود سرش داد نزنید . این حرکت ممکن است برای همیشه او را درمقابل شما خاموش کند . دیگر از جرقه های فکریش برای شما نخواهد گفت . با شما غریبگی خواهد کرد . حتی ممکن است دچار لکنت یا سرخوردگی اجتماعی شود . سن زیر شش سالگی از دوران بسیار حساسی است که هر حرکت ، کوتاهی و یا برعکس توجه ممکن است تا آخر عمر همراهش باشد . یک رفتار مثبت باعث دلخوشی و یک رفتار نا خوشایند ممکن است باعث پشیمانی باشد .


بیشتر بخوانید:در مشاوره با کودکان چه نکاتی را باید در نظر بگیریم ؟


روانشناسی کودک دبستانی

روانشناسی کودک دبستانی

روانشناسی کودک دبستانی تابع روانشناسی فردی و اجتماعی کودک است . روانشناسی کودک دبستانی به بررسی تفاوت رفتار کودک در بیرون با منزل میپردازد . روانشناسی کودک دبستانی از روی رفتار کودک در دبستان به  چگونگی رشد او پی میبرد . کودکی که در دبستان نمیتواند از حق خود دفاع کند و در مقابل زورگویی دیگران خاموش است . او در آینده به دیگران باج خواهد داد . در جامعه آزار خواهد دید . این کودک درخانه بیشتر بلوف میزند و مسائلش را با خانواده در میان نمی گذارد . کودک را ممکن است به کارهایی وادار کنند که خود تمایل به انجام آنها ندارد . او معمولا در خانه زورگواست  و رفتارپر هیجانی دارد . به همین ترتیب رفتارها مانند یک پیشگو آینده کودک را پیش بینی میکنند . با همین رفتارهاست که مشخص میشود بایک کودک در خانه و در جامعه چگونه برخورد شده است .

توانایی تقابل کودک در برابر این رفتارها چیست ؟ تاثیرات محیطی و فردی در او تا چه اندازه بوده است ؟


بیشتر بخوانید:روانشناسی کودکان دبستانی چگونه است ؟


روانشناسی کودک پیش دبستانی

روانشناسی کودک پیش دبستانی میتوان گفت یکی از دوره های حساس روانشناسی کودک است . کودک از دامان خانواده به اجتماع وارد میشود . روانشناسی کودک پیش دبستانی با کودک بسیار متفاوت است اما مسلم است که رفتار کودک پیش دبستانی متاثر از کودکی پیش از پیش دبستانی است . دوران بسیار حساس که زحمات والدین در این زمان متجلی میشود . کودکی که وارد اجتماع میشود ممکن است بطور کلی رفتاری متفاوت داشته باشد . در خانه بازیگوش اما در مقطع پیش دبستانی آرام و یا بالعکس باشد . کودکی در خانه کوچکترین رفتارش مورد توجه بوده اکنون در بین دانش آموزان گم و ناشناخته است . از طرفی دور شدن از والدین و محیط خانواده واکنش هایی در پی دارد . روانشناسی کودک پیش دبستانی از این رفتارها نشات میگیرد . کودک با توجه به میزان پذیرش  شناخته و روانکاوی میشود .

عوامل زیادی در مانوس شدن کودک با محیط خارج از خانه دارد . میزان توجهی که در خانواده به کودک میشده است . دیگر مقدار سرگرمی هایی که در خانه داشته است . تا چه حد این کودک به مادر وابستگی داشته است . آیا هر ازگاهی مادر او را با اقوامی مانند مادر بزرگ ها و یا پرستار کودک تنها میگذاشته است ؟ چقدر اجتماعی بار آمده است ؟ ویا چقدر در خانه نگرانی دارد ؟ آیا محیط خانه برای او مانند یک سلول تک نفره و پر از خشم و تنبیه است ؟ به هر حال روحیات کودک در رفلکس های خارج از خانه مشخص میشود .


بیشتر بخوانید:روانشناسی بازی کودک


تعریف روانشناسی کودک

تعریف روانشناسی کودک

درتعریف روانشناسی کودک میتوان گفت : روانشناسی کودک زیرشاخه روانشناسی رشد است . تعریف روانشناسی کودک در واقع دیاگرام رشد و تغییرات روانی کودک از تولد تا بزرگسالی است . علم روانشناسی مطالعه رفتارها است . اینکه در مقابل یک کنش کودک چه واکنشی بروز میدهد . واکنشها بر اثر چندین عامل تفاوت میکنند . عوامل محیطی ، ژنتیکی و وراثت رفتاری . وراثت رفتاری با عوامل ژنتیکی تفاوت دارد که کمتر روانشناسی به آن پرداخته است . مانند وسواس که در یکی دو نسل دیده شده است . اگر ژنتیکی باشد بادی در رشته های دی آن ای و ار ان ای ژنومهای خاصی دیده شود . مانند تاسی یا بیماری هموفیلی که ژنتیکی است و ژنومهای آن بر روی کروموزون ها مینشینند . آما وراثت رفتاری زیر مجموعه تربیت و الگوی رفتاری میشود . این رفتار بر اثر تکرا یک کنش توسط والدین صورت میگیرد . مثلا وسواس داشتن به آب .

کودک از وقتی مادر خود را شناخته نسبت به آب وسواس داشته است . مادربزرگ او نیز نسبت به آب وسواس داشته این وسواس داشتن نسبت به آب در وجود او نهادینه شده و به صورت یک باور در ذهن او جا گرفته است . محققان در تحقیقات میدانی یک کودک مبتلا به وسواس را میبینند و در مورد اقلا دو نسل تحقیق میکنند . نتیجه این تحقیق یک فرضیه احتمالی میشود که به اینصورت بیان میشود . احتمال دارد وسواس یک بیماری ژنتیکی باشد . در مورد روانشناسی کودک نیز چنین است برخی رفتارها از طریق الگو گرفتن از دونسل در فرد سوم نهادینه میشود . تشخیص ژن و یا انتقال رفتار وراثتی به عهده متخصصان و محققان میباشد که بهتر است توسط خانواده ها پیش داوری نشود . مرکز مشاوره کودک آویژه برای شما و فرزندانتان شعف و شادی آرزومند است .


بیشتر بخوانید:خصوصیات روانشناسی فرزند آخر خانواده


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره روانشناسی و خانواده خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره روانشناسی کودک آنلاین به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع : Child Psychology and Development 

براي مشاوره در زمينه روانشناسی کودک چیست ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور