کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

علت پرخاشگری کودکان چیست؟

علت پرخاشگری کودکان

علت پرخاشگری کودکان را مشاوره تربیت کودک همسان سازی او با والدینش میداند . در واقع کودک در محیط اولیه رشد تنها رفتار پدر و مادر را الگو سازی میکند . روانشناسی کودک پرخاشگر نشان داده است که کودک بطور ناخودآگاه رفتار والدین را تقلید می کند . حتی اگر کودک مورد پرخاش والدین قرار نگرفته باشد باز هم کودک رفتار آنها با دیگران را میبیند و همین برخورد را با دیگران دارد . علت پرخاشگری کودکان میتواند پذیرش نقش قربانی نیز باشد . وقتی کودک در تعاملات اجتماعی یا در بازی با همسالان خود دچار ناکامی و شکست بشود به پرخاشگری روی می آورد . حتی کودک میتواند قربانی بی توجهی پدر و مادر شود . مثلا والدین نسبت به مرتبی لباس کودک توجه نداشته باشند . درنتیجه کودک در جمع دوستان خود مورد تمسخر واقع میشود و ناراحتی خود را با پرخاشگری بیان میکند .

علت پرخاشگری کودکان پیش دبستانی

علت پرخاشگری کودکان پیش دبستانی را در درجه اول میتوان از اضطراب ناشی از جدایی والدین در نظر گرفت . مشاوره کودک بیان میکند کودکی که به مهد کودک نرفته و همیشه در خانه کنار مادر بوده است میتواند در روزهای اول دچار استرس شود . درنتیجه رفتارهای پرخاشگری که تا آن زمان نداشته بروز دهد . همچنین اگر در دوره رشدی کودک مراحل اضطراب ناشی از جدایی  بدرستی طی نشده باشد در این مرحله با مشکلات جدی روبرو میشوید . مشاوره اختلال کودکان معتقد است در سنین پیش دبستان چون کودک تازه وارد یک محیط آموزشی میشود ممکن است از بچه های دیگر این رفتارها را ببیند و انجام دهد . علت پرخاشگری کودکان میتواند یادگیری مهارت های جدید در محیط دبستان یاشد . زیرا یادگیری در این مقطع بصورت فشرده تری اتفاق می افتد که ممکن است باعث عصبی شدن کودک شود .


بیشتر بخوانید: علائم وسواس کودکان چیست؟


علت پرخاشگری کودکان دبستانی

علت پرخاشگری کودکان دبستانی بخصوص در مدارس  پسرانه میتواند دیدن فیلم های اکشن و خشونت آمیز باشد . فیلم هایی که باعث همزاد پنداری بچه ها میشود و مدرسه محیط خوبی برای بیان و نشان دادن این هیجانات است . مشاوره تربیت کودک بیان میکند والدین نباید از کیف و کفش هایی که تداعی کننده همان فیلم ها هستند استفاده کنند . فقر و بیکاری ، نابسامانی های خانوادگی و اعتیاد والدین از عواملیست که خشونت کودکان را در مقطع دبستان سبب میشود . علت پرخاشگری کودکان را باید در تربیت خانوادگی و محیط خانه پیدا کرد . هرچقدر والدین نسبت به ایجاد آرامش در فضای خانه تلاش کنند به همان اندازه فرزند منعطف و آرامی را برای حضور در مدرسه آماده می کنند . مشاوره کودک پرخاشگر دبستانی نشان داده است که احساس عدم امنیت دانش آموز در کلاس هم باعث این پرخاشگری میشود .


بیشتر بخوانید: روش های تربیت کودک نافرمان چیست؟


علت پرخاشگری کودکان پیش دبستانی

مهمترین علت پرخاشگری کودکان

مهمترین علت پرخاشگری کودکان عدم توانایی و سازش با محیط جدید است . علت پرخاشگری کودکان پیش دبستانی ورود به محیط تازه بدور از مادر است . اگر این امر بدون زمینه سازی و صبر والدین انجام بشود کودک دچار اضطراب میشود و ناراحتی خود را با پرخاش نشان میدهد . در صورتی که اگر والدین ایجاد حس امنیت کنند بعد از مدت کوتاهی کودک به محیط عادت کرده و ارتباط برقرار میکند . روانشناسی کودک علت پرخاشگری کودکان دبستانی مناطق محروم را خشونت خانگی میداند . اعتیاد و بی سوادی در این مناطق مانع رشد سالم روحی کودک میشود . پرخاشگری البته در مناطق مرفه و مدارس غیر انتفاعی هم وجود دارد و علت پرخاشگری کودکان در این مناطق دیدن فیلم های خشن یا تربیت غیر اصولی است . عملکرد و رفتار والدین با یکدیگر تاثیر مستقیم در پرخاشگری کودکان دارد .

علت پرخاشگری کودکان چیست ؟

علت پرخاشگری کودکان چیست: اولین سوالی است که مشاوره اختلال کودکان از والدین می پرسد . زیرا والدین بیشترین اطلاعات را درباره کودک خود دارند . مشاوره کودک با بررسی محیط زندگی و تحصیلی کودک سعی درپیدا کردن علت پرخاش را دارد . گاهی کودک قربانی یک خشونت پنهان است یا در مدرسه مورد سواستفاده جنسی قرار گرفته و ترس از بیان موضوع دارد . گاهی کودک مشکل در یادگیری دروس دارد . این ناتوانی باعث نگرانی میشود که در نهایت این نگرانی باعث پرخاشگری در کودک میشود . این نشان میدهد کودک بصورت موقعیتی دچار پرخاشگری میشود و وقتی مشکل برطرف میشود پرخاش تداوم ندارد . اما گاهی کودک بطور متناوب عصبانی و پرخاشگر است که علت اول برای این موضوع الگو برداری از والدین است . باید مهمترین علت پرخاشگری کودکان را فهمید و به او مهارت کنترل خشم را آموزش داد .


بیشتر بخوانید: عوارض تنبیه بدنی کودک چیست؟


رابطه مهارت و پرخاشگری در کودکان

علت پرخاشگری کودکان پیش دبستانی مخصوصا در خانوده هایی که والدین آرام هستند عدم یادگیری مهارت های ارتباطی است . کودک 5 ساله وقتی در محیط مهد قرار میگیرد نمیخواهد کسی اسباب بازی های او را بردارد . تصور میکند این کار به او آسیب میزند در نتیجه اعتراض خود را با پرخاش نشان میدهد . بعضی رفتارها در این سن کاملا عادی است مثلا ممکن است به اسباب بازی دوست خود لگد بزند . ممکن است وسایل دیگران را پنهان کند بدون اینکه فکر کند کار بدی انحام میدهد . علت پرخاشگری کودکان گاهی تعارض موجود در محیط است که باعث کلافگی کودک میشود و کودک بر سر دوراهی میماند و نمیتواند درست تصمیم بگیرد . مشاوره تربیت کودک معتقد است آموزش مهارت های اجتماعی در این سن باید آغاز شود . تا زمانیکه کودک وارد دبستان میشود دچار مشکل ارتباطی نشود .

راه کارهای مقابله با پرخاشگری در کودک

بعد از اینکه متوجه شدیم علت پرخاشگری در کودکان چیست ؟ باید بدنبال راه حل باشیم . به نظر مشاوره اختلال کودکان چون کودک نمیداند چگونه علت ناراحتی خود را بیان کند به پرخاشگری روی می آورد . وقتی پرخاشگری کودک بصورت کلامی است بهتر است هیچ واکنشی به او نشان ندهید . ابتدا معنی کلمه ای که بیان کرده را از او بپرسید اگر میدانست به او بگویید این حرف بد است و باعث ناراحتی دیگران می شود . علت پرخاشگری کودکان پیش دبستانی گاهی این است که چون وارد فضای جدید شده اند احساس ناراحتی میکنند . اخلاقشان تغییر میکند و والدین بجای همدردی به او میگویند اگر این رفتار را انجام دهی دوستت ندارم . روانشناسی کودک نشان داده این جمله بار منفی زیادی برای کودک بهمراه دارد . بهتر است به کودک بگویید این رفتار را دوست ندارم .


بیشتر بخوانید: راه های تربیت کودک لجباز چطور است؟


مهمترین علت پرخاشگری کودکان

راهکارهای مقابله با پرخاشگری فیزیکی در کودک

مشاوره تربیت کودک برای مقابله با پرخاشگری فیزیکی به والدین راه کارهای آرام سازی را پیشنهاد میکند . والدین اجازه ندارند کودک را کتک بزنند این مقابله به مثل باعث میشود کودک رفتار خود را بیشتر از گذشته تکرار کند . بخصوص در مورد کودکان دبستانی ابتدا علت پرخاشگری کودکان دبستانی را شناسایی و حل کنید . اگر کودک مجدد این رفتار را تکرار کرد از شیوه محروم کردن استفاده کنید . مثلا به کودک اجازه ندهید فیلم مورد علاقه خود را تماشا کند یا برای چند روز اسباب بازی مورد علاقه اش را از او بگیرید . مستقیم به کودک نگاه کنید و بگویید کار خیلی بدی انجام داده و او را متوجه کنید خودش را دوست دارید اما رفتارش را نمی پسندید . در نهایت با مراجعه به مشاوره کودک میتوانید خیلی سریع این رفتار کودک را درمان کنید .


بیشتر بخوانید: راه های کنترل خشم کودکان چیست؟


سوالات متداول

مهمترین دلیل پرخاشگری کودکان در چیست ؟

عوامل اجتماعی مثل ناکامی و عدم داشتن مهارت های ارتباطی عوامل موقعیتی مثل احساس گرسنگی عوامل محیطی مثل سر و صدا گرما و سرما میتواند مهمترین دلیل پرخاشگری در کودکان باشد .

چگونه یک کودک پرخاشگر را آرام کنیم ؟

تخلیه هیجانی کودک ، آموزش مهارت های ارتباطی و حل تعارضات ذهنی کودک و نداشتن واکنش های سریع نسبت به رفتار کودک میتواند در آرام کردن کودک موثر باشد.

بهترین راه برخورد با کودک عصبانی و پرخاشگر چیست ؟

ابتدا کودک را متوجه کار زشت خود کنیم و بعد از روش های منزوی کردن استفاده کنیم و بعد با راهنمایی مشاور بازی درمانی را انجام دهیم و در نهایت اگر لازم شد از دارودرمانی استفاده کنیم .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع: What Are Some of the Causes of Aggression in Children?

براي مشاوره در زمينه علت پرخاشگری کودکان چیست؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور