کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای فراگیری آموزش مهارت های زندگی به کانال تلگرام ما بپیوندید (کلیک کنید).

مرکز مشاوره کودک تلفنی

مرکز مشاوره

مشاوره تلفنی کودک (Child telephone counseling) از جمله خدمات روانشناختی است که میتواند به شما در ارزیابی کودک تان و مشکلاتش مفید باشد. هنگامی که والدین تصمیم میگیرند کودک خود را نزد روانشناس ببرند شاید دچار اضطراب و استرس شوند . زیرا تصمیم مهمی گرفته اند. مشاوره کودک خوب و حاذق از دغدغه های اصلی والدین است. بسیاری از والدین با روند مشاوره خانواده آشنایی ندارند. احتمالاً درمورد اینکه متخصص بهداشت چه سوالاتی در مورد کودک آنها میپرسد ابهاماتی دارند. مشاوره کودک تلفنی امروزه در جامعه ما میتواند بسیار راهگشا باشد؛ زیرا مسئولیت کودک بسیار سنگین است و ما باید کودک را برای زندگی آینده آماده کنیم. مشاوره کودک تلفنی یا مشاوره کودک آنلاین (Online child counseling) در دسته مشاوره غیرحضوری قرار میگیرد. در مشاوره غیرحضوری یا آنلاین بسیار مهم است که فرد مشاور تجربه بالایی داشته باشد؛ زیرا در مشاوره آنلاین امکان معاینه بالینی وجود ندارد.


بیشتر بخوانید:  روش های صحیح آموزش کودکان چیست ؟


شیوه تربیت صحیح کودک چیست؟

مهمترین و کلیدی ترین نقش در تربیت کودک ، درک مناسب از خلق و خوی کودک است. با دریافت این موارد میتوان به بروز استعداد و نبوغ او پی برد. این یک واقعیتی است که تمام والدین دوست دارند،  فرزندشان با تربیت و مورد احترام دیگران باشد. کودکی که به راحتی میتواند با دیگران تعامل داشته باشد. با ادب است و به دیگران احترام میگذارد و دیگران هم متقابل به او احترام میگذارند. تعریف تربیت صحیح چیست؟ به آموزش رفتارهای خوب و در مقابل نشان دادن رفتارهای بد و غیر قابل پذیرش، و پیروی از قواعد و روش های خوب برای زندگی را تربیت میگویند. طبق تعریف، تربیت کردن خیلی ساده به نظر میرسد، اما همین فعل ساده، والدین را به دشواری های زیادی گرفتار میکند.

قبل از اینکه والدین بخواهد کودک خود را به روشی صحیح تربیت کند باید ویژگی های خو را مورد بررسی قرار دهد. طبق نظر روانشناسان والدین به سه دسته زیر تقسیم میشوند:

 • والدین دیکتاتور
 • والدین رها
 • والدین مقتدر

شناسایی رویکرد والدین در تربیت کودک

بعد از شناسایی اینکه والدین در کدام دسته بندی قرار دارند، میتوان با روش هایی، ویژگی های کودک خود را شناسایی کنند تا روش تربیتی خاص آن کودک را آغاز کنند. والدین دیکتاتور والدینی هستند که خواسته های مشخصی از کودکان خود دارند. اما به احساسات آنها توجهی ندارند. یعنی زمانی که خواسته هایی دارند به فرزند خود میفهمانند که من پدر یا مادر تو هستم، پس هر چه من میگویم همان است. این روش اصلا مورد تایید مشاور تربیت کودک نیست.والدین رها هم به احساسات فرزند خود خیلی توجه میکنند و توجه بی حد به این موضوع دارند که این هم مورد تایید کارشناسان تربیت نیست. در مقابل والدین مقتدر هم درخواست های واضحی دارند و هم به احساسات فرزندشان توجه دارند، و هم در مقابل کودکان از انعطاف بیشتری برخوردار هستند. پس باید به رفتار والدین توجه داشته باشیم که قرار است چگونه با فرزندشان برخورد کنند.

شیوه های تربیتی کودکان

بگذارید کودک خودش نتیجه کارش را ببیند تا اینکه شما برایش سخنرانی کنید. مثلا اگر اسباب بازی خود را شکست به جای سخنرانی و یا احیانا تنبیه، برایش در نظر بگیرید،  به او غیر مستقیم بفهمانید که دیگر نمیتواند با اسباب بازی خود بازی کند. گاهی اوقات میتوان از محرومیت برای تربیت استفاده کرد. این روش زمانی به کار میاید که فرصت توضیح ندارید و یا از قبل این کار را نکرده اید.

با این کار میتوانید ناپسندیده بودن کار را به او گوشزد کنید. یکی دیگر از روش های تربیتی تکنیک جداسازی است. این روش زمانی کارایی دارد که کودک بفهمد عملی را تا چه اندازه عمدی انجام داده است. کارشناسان معتقد هستند که این روش از دو سالگی به بعد موثر است. در این روش مثلا کودک به مدت ۴ دقیقه از حضور در کنار پدرو مادر محروم میشود و جداسازی انجام میشود. شایان ذکر است این مدت نباید طولانی شود، زیرا همین محرومیت میتواند اثرات مخرب دیگری داشته باشد.

در زمانی که قصد دارید کودک خود را تربیت کنید به او احترام بگذارید . اگر هم عصبانی هستید از او عذر خواهی کنید. کودکانی که از پدر و مادر خود احترام ببینند بیشتر به آنها حترام میگذارند. هر شیوه تربیتی  اگر عجولانه و بدون صبر و حوصله باشد،  نتیجه نخواهد داد. اگر با یکی از این روش ها  نتیجه نگرفتید ناراحت و ناامید نشوید و آن را ادامه دهید. قوانینی که خود آنها را تعیین کرده اید هرگز زیر پا نگذارید و هرگز در مقابل افراد دیگر از رفتارهای ناهنجار کودک خود  صحبت نکنید. وقتی کار ناشایستی انجام داد با بکار گیری روش های درست تربیتی، انجام کار درست را به او آموزش دهید.

کودک

چگونه میتوان به سرسخت بودن کودک در تربیت پی برد؟

اگر کودکتان در تربیت مصمم و یا سرسخت باشد شما در ابتدا این را بصورت طبیعی متوجه میشوید. این را بدانید اگر بتوانید کودک را در مسیر درستی قرار دهید و روش تربیتی صحیحی برای او بکار ببندید و روحیه‌ی فرزندتان را در هم نشکنید، می‌توانید فرزندتان را به‌گونه‌ای تربیت کنید که در زندگی به درجات بالایی از زندگی فردی و اجتماعی برسند. بچه‌های سرسخت غالبا باانگیزه هستند، به همین دلیل از همان کودکی برای رسیدن به خواسته هایشان تلاش میکنند. با تربیت صحیح کودک می‌توانید به او کمک کنید تا در زندگی‌اش به موفقیت برسد. به کار بردن شیوه‌های تربیتی بدون نظر مشاوره و یا از روی منابع فاقد ارزش وبصورت کورکورانه هیچ کمکی به شما نمی‌کند و فقط کودکتان را از شما دور می‌کند وباعث می‌شود شما و فرزندتان از هم دور شوید.

از کودک انتظارات معقولانه داشته باشید

بعضی از والدین می‌خواهند فرزندشان به تمام حرف های آنها گوش دهد و از آنها اطاعت کند. این والدین هر چه بیشتر با سرسختی فرزندان روبرو میشوند بیشتر بر عصبانیت و خشم خود اضافه میکنند. روش‌های تربیتی دیکتاتور گونه برای این کودکان موثر نیست. در این روش کودک از اینکه شما تلاش می‌کنید حرف خود را به کرسی بنشانید احساس خوبی را ندارد و چون شما نمیگذارید احساس خود را بیان کند با شما زاویه پیدا میکند. در این مسیر نباید به گونه ای عمل کنید که کودک احساس کند در یک جنگ با شما قرار دارد.والدین باید کوشش خود را به خرج دهند که برای کودک خود یک والدین مقتدر باشند.

بنابراین باید از روش تربیت سختگیرانه دوری کنید.  به‌طور کلی این روش یک روش دیکتاتور گونه است که در آن والدین تلاش می‌کنند خواسته های خود را به هر قیمتی بر کودکان خود غلبه کنند. اما در مقابل روش مقتدرانه روشی است که هم والدین قوانین خود را دارد و خواسته هایش را بیان میکند و هم به احساس و علایق فرزند خود احترام میگذارد. در این روش تمام کارهایی که توسط والدین انجام میشود به نفع کودک است و فرقی در تربیت کودک با فرزند دیگرشان نیست.

تربیت کودک از نظر اسلام

اولین مراحل تربیتی کودک از همان ابتدای تولد شکل میگیرد. اگر این تربیت در ابتدا با اصول همراه باشد میتواند تضمین آینده خوبی برای فرزند باشد. حضرت امام علی علیه السلام میفرمایند: از حقوق پدر و مادر این است که نامی نیکو برای فرزند قرار دهند و به او قرآن بیاموزند و به خوبی او را تربیت کنند.

بدون تردید بهترین روش تربیتی برای کودک روشی است که به حقیقت انسان احاطه و از آن آگاهی داشته باشد . بهترین روش تربیت را میتوان در قرآن جست و جو کرد.  خداوند در در آیه ۹ سوره اسرا میفرمایند: «إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ یِهْدِی لِلَّتِی هِیَ أَقْوَمُ وَیُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِینَ الَّذِینَ یَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا کَبِیرًا؛ قطعا این قرآن که خود پایدارتر است راه مى‏‎نماید و به آن مؤمنانى که کارهاى شایسته مى‏‌کنند مژده مى‏‌دهد که پاداشى بزرگ برایشان خواهد بود».

عمدتا چه مسائلی در مشاوره تلفنی کودک مطرح میشود

مراجعان در مشاوره تلفنی کودک با مسائل اضطراری روبرو هستند. پس زمانی که افراد برای مشاوره آنلاین به دنبال بهترین مرکز مشاوره هستند. میخواهند در کمترین زمان به پاسخ سوالات خود برسند. زمان در مشاوره تلفنی شبانه روزی بسیار ضروری است  و مخاطبان باید امکان دسترسی به بهترین مشاور کودک را داشته باشند. امروزه به دلیل اینکه والدین در بیشتر مواقع هر دو شاغل هستند با کمبود وقت مواجه هستند. در این صورت مشاوره کودک آنلاین از نظر صرفه جویی در زمان بسیار جذاب است. از همین روست که افراد زیادی به دنبال آدرس مراکز مشاوره کودکان میباشند.


بیشتر بخوانید:  اختلال خواب در کودکان


کودک تلفنی

مشاوره کودک تلفنی

در مشاوره کودک تلفنی میبایست از روانشناس کودک در تخصص مربوط به اختلالات کودکان بهره گیرد. مرکز مشاوره کودک میتواند بعد از ارزیابی ، جزوه های آموزشی در اختیار والدین قرار دهد . این جزوه ها در ارزیابی کودک شما بسیار راهگشاست . همچنین به شما ایده های تازه ای میدهد که چگونه مشکلات را مدیریت کنید . در مشاوره کودک مشکلات متنوعی مطرح خواهند شد. مشکلاتی مانند سازگاری رفتاری ، احساسی ، هیجانی ، خانوادگی و مدرسه و … . هنگامی که از مشاوره کودک تلفنی استفاده میکنید متخصص مربوط به مشکل شما فهرستی از نگرانی های شما در مورد کودکتان را لیست میکند . این کار به روشن شدن مشکل کودک بسیار کمک میکند . از همه مهم تر اینکه ارزیابی کودک را سریع تر و سهل تر خواهد کرد . روند مشاوره کودک موجب صرفه جویی در وقت و هزینه خواهد شد .


بیشتر بخوانید:  روش تربیت کودک از نظر روانشناسی


حوزه های که یک مرکز مشاوره کودک تلفنی به آن ورود میکند

مرکز مشاوره کودک حوزه های زیر را مورد توجه قرار خواهد داد :

 1. در حال حاضر بیشتر از چه چیزی درمورد کودکتان نگران هستید ؟ توضیح شما به اینکه مشکلات از کجا شروع میشوند به روانشناس کودک برای پیدا کردن راه حل بسیار کمک میکند. اگر فکر میکنید مشکلات خیلی زودتر از سن کودکتان بروز کرده حتماً این مورد را با مشاوره کودک مطرح کنید . بهتر است قبل از مشاوره کودک تلفنی ، مشکلات فرزند خود را لیست کنید سپس با متخصص روانشناس کودک تماس بگیرید.
 2. مرکز مشاوره کودک تلفنی میبایست سرفصل های اصلی که کودک دچار مشکل شده است را مشخص کند. حوزه هایی مانند مشکلات پزشکی ، هوش ، رشد عقلی ، رشد حرکتی ، اضطراب ، افسردگی و نافرمانی و … .
 3. ممکن است والدین نگرانی هایی داشته باشند که نتوانند با روانشناس کودک به راحتی بیان کنند . مرکز مشاوره کودک در این زمینه باید بسیار هوشمند و با دقت عمل کند . چرا که این امور اغلب مربوط به مشکلات خانوادگی است که در رفتار فرزندان موثر است و والدین نمیخواهند دیگران بفهمند . از جمله این مشکلات شاید مشکلات زناشویی یا مصرف مواد باشد . اما والدین باید بدانند که متخصص کودک باید از این مشکلات مطلع باشد تا بتواند کمک کند.
 4. مرکز مشاوره کودک بهتر است از اطلاعات معلمان نیز بهره گیرد . درمورد رفتارهایی که در مدرسه صورت میگیرد اطلاعاتی کسب و ثبت شود. در مشاوره کودک تلفنی، مصاحبه بالینی با والدین مهم ترین جزء ارزیابی مشکل کودک میباشد . این موضوع باید از جانب روانشناس به دقت صورت پذیرد.

بیشتر بخوانید:  نکات تربیت فرزند پسر و دختر


مرکز مشاوره کودک تلفنی

مشاوره کودک تلفنی آویژه به این نتیجه رسیده است که باید اطلاعات جامعی درمورد کودک و خانواده جمع آوری کند. در این روند برای هر اختلال تمامی این اطلاعات را باید زیرورو کنند. متخصصان مرکز مشاوره تلفنی کودک آویژه از این طریق میتوانند شدت مشکلات را تعیین کنند. اختلالات دیگر را یا منتفی یا ممکن بدانند . همچنین بررسی کنند برای رفع این مشکل چه باید کرد. مرکز مشاوره تلفنی کودک آویژه از والدین تقاضا میکند ارزیابی های پزشک و مشاوران مدرسه را در اختیار این مرکز قرار دهند. این موضوع به درک روشن تر و بهتر مشکل بسیار یاری میرساند.

مشاوره کودک تلفنی سعی میکند در روند ارزیابی مشکل شما ابهاماتی باقی نماند . درمورد هوش ، زبان ، توانایی حرکتی و ذهنی ، و تحصیل سوالات جامعی از شما خواهد شد . از شما تقاضا داریم آنها را با دقت و وسواس پاسخگو باشید . در مصاحبه هایی که در مشاوره کودک تلفنی آویژه صورت میگیرد بخش ضروری مصاحبه با شما ، یعنی پدر و مادر است . هیچ فرد دیگری مانند شما سابقه ارتباط، وقت و اطلاعات از کودک شما ندارد.


بیشتر بخوانید:  بدترین سن طلاق برای کودکان


مشاوره خانواده

مشاوره تلفنی کودک، مصاحبه با هر یک از والدین را امری ضروری میداند . چرا که هر کدام از والدین دیدگاه منحصر به فردی درباره کودک خود دارند . حضور و صحبت با خواهران و برادران ضروری نیست . اما اگر متخصص کودک، لازم بداند ممکن است درخواست حضور آنها را داشته باشد . بسیار مهم است که در مشاوره تلفنی کودک، شما کمتر خجالتی باشید و راغب به همکاری با روانشناس باشید . هر چه بیشتر به متخصص روانشناسی کودک اطلاعات درست و بیشتری بدهید درک و تشخیص دقیق تری از مشکلات فراهم خواهد شد .

در مرکز مشاوره تلفنی کودک ، متخصص کودکان احتمالا میخواهد شما مثال هایی درمورد رفتارهای دردسر ساز کودک خود بیاورید . تجربیات مشاوره خانواده نشان داده است که کودکان دچار مشکلات رفتاری در برابر پدر بهتر از مادر عمل و رفتار میکنند . خواهشاً شما باید این نکات را با روانشناس کودک در میان بگذارید . این بدین معنی نیست که تربیت کودک شما کارایی ندارد . یا اینکه شما والدین خوبی نیستید .


بیشتر بخوانید:  روانشناسی کودکان دبستانی چگونه است ؟


مشکلات فرزند شما چیست؟

در مرکز مشاوره تلفنی کودک لازم است که درمورد سابقه ی رشدی و پزشکی فرزند شما اطلاعاتی کسب شود . همچنین صحبت هایی درباره سابقه تحصیل فرزندتان انجام خواهد شد . همچنین یک مسئله مهم این است که نگرانی معلمان درمورد مشکلات فرزند شما چیست . روی هم رفته این اطلاعات جامع پازلی است که با قرار گرفتن در کنار هم مشکلات کودک شما ، راه حل پیدا خواهد کرد .

مرکز مشاوره کودک درمورد کودکان میبایست ارزیابی های زیر را انجام دهند :

 • مشکلات رفتار در منزل (Home behavior problems)
 • مشکلات هیجانی در منزل (Emotional problems at home)
 • مشکلات سازگاری در مدرسه (Compliance problems at school)
 • مشکلات تعامل با همسالان (Peer interaction problems)

کودک تلفنی

بررسی اختلالات کودکی در مشاوره کودک تلفنی آویژه شامل :

 • اختلال نافرمانی
 • اختلال سلوک (Conduct disorder)
 • اختلال بیش فعالی و نارسایی توجه (Hyperactivity Disorder)
 • اختلالات اضطرابی (Anxiety Disorders)
 • اختلالات افسردگی (Depression disorders)
 • اختلالات دو قطبی (Bipolar disorder)
 • موقعیت شناسی در مورد کودکان

زمانی که کودکان از مشکلات روحی و عاطفی رنج میبرند؛ بهتر است هرچه زودتر به متخصص کودکان مراجعه شود. این ساده ترین کاری است که والدین میتوانند انجام دهند. هنگامی که والدین درمورد سلامت روانی کودکان خود نگرانی دارند محتمل ترین گزینه این است که با دوستان، نزدیکان یا سایر اعضای خانواده در مورد این مشکل درد دل کنند. اکثر مواقع آشنایان توصیه ای که میکنند این است که آرام باشید و خونسردی خود را حفظ کنید. این توصیه گاهی اوقات میتواند خوب باشد البته خیلی وقتها خوب نیست.


بیشتر بخوانید:  در مورد روانشناسی کودکان استثنایی بیشتر بدانید


چه زمان هایی والدین باید دررمورد کودک خود کاری انجام دهند :

پر واضح است زمانی که فرزند شما دچار مشکلات جدی عاطفی و جسمانی است صبر کردن به هیچ وجه گزینه مناسبی نیست. در موقعیت های زیر حتما به مرکز مشاوره کودک تلفنی مراجعه کنید.

اختلالات خوردن در کودکان:

حتما به این نکته توجه کنیدکه هرچه اختلال خوردن بیشتر طول کشیده باشد و کودک هر چه زمان بیشتری را با این بیماری سپری کرده باشد، بهبود این مشکل دشوارتر خواهد شد. والدین میبایست این مسئله را جدی بگیرند زیرا درمان فوری این اختلال ممکن است جان کودک شما را نجات دهد.

تاریخچه خانوادگی کودک :

باید به این نکته واقف باشید که اگر سابقه بیماری روانی و هیجانی در خانواده شما وجود دارد یا عضوی از اعضای خانواده شما به این مشکل دچار است. این احتمال وجود دارد که کودک شما نیز در معرض اختلال و یا پیشرفت آن بیماری قرار دهد. این نکته برای والدین بسیار مهم است که این موضوع را جدی گرفته و آن را سرسری نگیرند.

هنگامی که کودک به خود صدمه میزند:

اگر با مواردی مواجه شدید که کودک شما به خود صدمه وارد میکند، به هیچ وجه این موضوع را ساده نگیرید. حتی اگر خودش به شما بگوید این اولین باری است که این مورد پیش میاید. در این موقعیت به سرعت باید به کودکتان کمک کنید. این رفتار خطرناکی است که از کودک سر میزند. ممکن است این ریشه در روش کودک شما برای حل کردن تنش های روانی اش باشد. در مورد اینکه زمانیکه کودکتان به خود صدمه وارد میکند باید اطلاعات بیشتری کسب کنید. زیرا ممکن است این روشی دائمی برای فرزند شما در آینده شود. را ه حلی برای حل و فصل کردن تنش های روانی! اگر این مشکل تثبیت شود قطعا درمان آن در این هنگام بسیار دشوارتر خواهد شد.


بیشتر بخوانید:  خواب کودک ، اختلال خواب و درمان آن


مرکز مشاوره

در چه مواقعی باید در مورد کودک خود صبر کنید :

برخی از رویداد های زندگی شما میتواند باعث ایجاد تغییرات مهمی در فرزندانتان شود. این موقعیت ها بی تردید کارکرد های اصلی فرزند شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. موقعیت هایی نظیر :

 • طلاق والدین
 • تغییر مدرسه
 • تولد یک فرزند جدید

اینها همه میتوانند تاثیرات منفی بر رفتار کودک شما بگذارد. این رخداد ها با گذشت زمان سپری خواهند شد. البته که نباید گفت این مشکلات را زمان حل خواهد کرد. بی شک شما باید در این موقعیت ها باید توجه ویژه ای به فرزند خود داشته باشید. مراجعه به فوق تخصص روانشناسی کودک در اینجا میتواند به شما و خانواده تان یاری برساند. البته برای اینکه گفته شود رویداد هایی که شرح آنها رفت بر رفتار کودک شما تاثیر داشته است و مشکلاتی را در پی دارد باید یک سری معیار ها برآورده شود. برای اینکه بخواهیم اختلالی را به کودک نسبت دهیم باید این رفتارهای مشکل دار برای چند هفته یا چند ماه ادامه داشته باشد. بعضی اوقات بهتر است شما بنشینید و تنها صبر پیشه کنید.


بیشتر بخوانید: روش های تربیت فرزند در اسلام


چه مدت بهتر است شما صبر کنید؟

این موضوع که من به عنوان پدر یا مادر چه مدت رفتار های نگران کننده فرزند خود را زیر نظر داشته باشم ؟ به فاکتور ها و عوامل متعددی باز میگردد. اینکه فرزند شما چند سال دارد، چه خلق و خویی دارد و در چه محیطی بزرگ شده است.

مشکلات رفتاری

زمانی که رفتارهای کودک شما مشکلات و دردسرهای متعددی را برای خانواده شما به همراه آورده است و از طرفی دیگر رفتارهای او در مدرسه نیز مشکل آفرین و دردسرساز است. در این زمان حتما از مشاوره کودک بهره بگیرید. این موقعیت را دست کم نگیرید. اینها میتوانند مشکلات جدی ای باشند که به سرعت سایر زمینه های زندگی شما را نیز مختل کنند. هنگامی که بر فرض مثال کودک شما رفتارهای مشکل آفرین دارد قطعا انرژی شما را در خانه میگیرد چه شما نقش همسر را ایفا کنید چه نقش شوهر. در این موقعیت اگر به راه حل توجه نشود مشکلات بر روی هم انباشته میگردد. عواقبی که این مشکل برای خانواده دارد بسیار جدی است. مانند اینکه خلق و خوی زوجین تنگ تر میشود. انعطافی آنها نسبت به مسائل کاهش می یابد. در نتیجه ممکن است درگیری زناشویی ایجاد شود.


بیشتر بخوانید:  تربیت کودک یک ساله و چگونگی رفتار با آنها


منطقی فکر کنید

حال خوب که بنگرید، میبینید در چارچوب خانواده مسائل منفک از همدیگر نیستند. روابط اعضای خانواده در هم آمیخته است. مهم ترین مسئله این است که این مشکلات را بدون راه حل رها نکنید. ممکن است این مشکل به حدی بغرنج شود که پدر و مادرها حالت درماندگی پیدا کنند. در این موقعیت اشتباه بزرگ این است که زن و شوهرها، یکدیگر را به دخیل بودن در مشکل، متهم کنند. همسر ممکن است به شوهرش بگوید که بی توجهی های تو دلیل این مشکل بوده است. شوهر نیز در این موقعیت احتمال دارد منطقی فکر نکند و در جایگاه دفاع از خود برای مثال بگوید که اگر وقت خود را بیشتر صرف فرزند خود میکردی، عاقبت کار این چنین نمیشد.


بیشتر بخوانید:  تربیت کودک دو ساله و خصوصیات این کودکان


کودک تلفنی

رفتارهای نامتعارف کودکان

رفتارهای نامتعارف کودکان مانند: خشم انفجاری یا سایر رفتارهای خطرناک میتواند ریشه در سرخوردگی روحی، اضطراب و افسردگی داشته باشد. در این صورت مراجعه به مرکز مشاوره تلفنی کودک بسیار ضروری است. زمانی که شما پی میبرید مشکلات از حالت عادی خارج شده است بدون همفکری کاری را انجام ندهید. حل کردن این مشکلات نیازمند تخصص است. برای همین بهتر است به دنبال مشاوره کودک خوب باشید.

اولین اولویت این است که بفهمید پشت رفتارهای کودک شما چه چیزی قرار گرفته است؟ ریشه رفتارهای نامتعارف کودک تان کجاست؟ این بسیار مهم است که تشخیصی تخصصی گذاشته شود. در مرکز مشاوره تلفنی کودک یکی از مسائل مهم این است که وقتی با کودکان سروکار دارید فرصت تشخیص، آزمون و خطا نیست. مشاور کودک باید دقیق ترین تشخیص را انجام دهد و بر مبنای آن راهبردهای درمانی را ارائه دهد. همچنین منطبق با آن الگوهای آموزشی را به والدین ارائه نماید. اگر این موارد با موفقیت پیش برود رفتارهای ناهنجار کودک مهار میشود. اما اگر شکست بخورد ممکن است عوارض آن کل ساختار خانواده را تحت الشعاع قرار دهد.


بیشتر بخوانید:  مشاوره تربیت کودک لجباز بسیار ضروری است


روانشناسی آنلاین کودک

اگر رفتارهای کودک از کنترل والدین یا سایر افراد مانند: آموزگاران و معلمان خارج شود نشانه این است که شما به مشاوره کودک تلفنی نیازمند هستید. مرکز مشاوره کودک تلفنی میتواند یک گزینه بسیار مناسب باشد تا شما خدمات درمانی را به سرعت دریافت کنید. مشاوره روانشناسی آنلاین البته میتواند شما را به صورت غیرحضوری با مشاور کودک آشنا نماید و مقدمه ای برای تشخیص اختلال کودک باشد. همچنین از این طریق میتوانید مراجعه حضوری را نیز از قبل تنظیم کنید. متخصصانی که میتوانید با آنها در زمینه مسائل کودک مشورت کنید شامل مددکار اجتماعی، متخصص کودکان، روانپزشک و مشاوره روانشناس کودک است. مشاوره با این افراد میتواند به تشخیص و درمان اختلالات رفتاری کودک شما کمک کند.


بیشتر بخوانید:  تربیت فرزند از دیدگاه روانشناسی و نکات مهم آن


مشکلات و مسائل عاطفی

زمانی که میبینید یک کودک برای یک دوره طولانی مدت به صورت غیرمعمول مضطرب است، سراسیمه و نگران به نظر میرسد و زبان بدن او بسیار غمگین است از طرفی توانمندی ها و کارکردهای کودک متناسب با سن او نیست و اختلالاتی دارد. بهترین گزینه این است که حتما این مسئله را با متخصص کودکان در میان بگذارید. هنگامی که کودکی را مشاهده میکنید که به صورت جدی مضطرب و افسرده است اینگونه به موضوع نگاه نکنید که او فقط از مشکلات هیجانی رنج میبرد در حقیقت او بخشی از کودکی خود را از دست داده است. لحظات خوبی که میتوانست برای رشد روحی و روانی خود داشته باشد، متاسفانه ناپدید شده است.

اگر شما میخواهید به این کودکان کمک کنید بهترین و ضروری ترین کار این است که هر چه زودتر به کمک او بشتابید زیرا اگر این اتفاق نیفتد؛ قطعا این کودک در آینده از نظر توسعه و پیشرفت فعالیت های اجتماعی، تحصیلی و شغلی پشت سر همسالان خود قرار خواهد گرفت. قطعا نمیتواند متناسب با استعدادهای خود پله های ترقی را طی کند. ضروری است که مشکلات را قبل از اینکه به کلافی سردرگم تبدیل شده باشند پیگیری کنیم. شاید شما هم شنیده باشید که پیشگیری بهتر از درمان است؛ اما بهتر است اگر شما نقش والدین را دارید نگذارید که این جمله فقط در حد یک حرف باقی بماند. کودکانی که با افسردگی و اضطراب زندگی میکنند نسبت به همسالان خود احتمال بیشتری وجود دارد که روش های مضر و نادرستی را برای رفتارهای خود دنبال کنند.


بیشتر بخوانید: مراحل تربیت کودک در سنین مختلف


مرکز مشاوره

اختلالات شخصیت کودک

در نظر بگیرید کودکی که بسیار مضطرب است در قدم اول مشکل شاید این باشد که نمیتواند بدون والدین خود در بستر به خواب برود. در اینجا شاید والدین عصبی شوند و از اینکه فرزندشان نمیتواند به تنهایی بخوابد کلافه شده باشند یا از طرفی ممکن است آنها این مشکل را جدی نگیرند و به این فکر کنند که فرزندشان به آنها وابسته است. همچنین به این فکر کنند که این وابستگی نتیجه ای جز دلبستگی ندارد و این رفتار هم که عادی است پس مشکلی وجود ندارد. اما این را در نظر بگیرید اگر این رفتار ریشه یابی و اصلاح نشود ممکن است این کودک در آینده نتواند با همسالان خود تعامل برقرار کند. نتواند حتی یک مسافرت با دوستان خود داشته باشد یا نتواند برای زندگی خود شریک مناسب انتخاب نماید.

زیرا این کودک در مسئله ترس از جدایی از والدین خود به بن بست خورده است و از این بن بست خارج نشده است. کودکانی که با شخصیت اجتنابی بزرگ میشوند و رشد می یابند به نوجوانانی تبدیل میشوند که هویت و زندگی اجتماعی آنها حول مسائلی شکل میگیرد که از آنها نگرانی دارند و سعی میکنند با اجتناب از آنها ترس خود را سرکوب کنند. اگر شما تصمیم دارید صبر کنید تا مشکلات خود به خود حل شوند یا کسی پیدا شود که به شما در این زمینه کمک کند بدانید که مشکلات کودک شما اینگونه بهبود نمی یابد. در این زمینه شما باید بر رفتارهای کودک خود نظارت داشته باشید و در این زمینه اطلاعات ارزشمندی را کسب کنید. این اطلاعات میتواند گام هایی برای رسیدن به راه حل نهایی برای کودک شما باشند.


بیشتر بخوانید:  راه های تربیت فرزند دختر و پسر


مشکل را نادیده نگیرید

کاری که نباید انجام دهید این است که نباید مشکل را نادیده بگیرید و به خود بگویید که چیز مهمی نیست. در برخورد با کودک خود باید به صورت مشترک با همسرتان عمل کنید. با او مسائل را مطرح کنید و از او مشورت بخواهید. هیچگاه به این فکر نکنید که مسائل و مشکلات کودک خود را به تنهایی به دوش بکشید. چه به این خاطر که فکر کنید همسرتان درک درستی از مشکلات کودکتان ندارد یا به این خاطر که ژست یک آدم فداکار را بگیرید که میخواهد مشکلات را به تنهایی حل کند و دردسرهای کودک را به همسر خود منتقل نکند.

در بیشتر موارد ممکن است والدین درک متفاوتی از مشکلات فرزندان شان داشته باشند. ولی این نباید دلیلی باشد از اینکه مشکلات کودک شان را یا به تنهایی به دوش بکشند یا به دوش دیگری بیفکنند. یکی از اشتباهاتی که خانواده ها انجام میدهند و در جلسات مشاوره خانواده به وفور مشاهده میشود این است که در خانواده ها، والدین نقش پلیس خوب و بد را ایفا میکنند. به طور مثال همسر، رفتار کودک را در زمینه ای منع میکند اما شوهر آن را مهم نمیداند یا بالعکس. مراجعه به مشاوره خانواده برای مشکلات کودک راه حل خوبی است اما والدین نباید نقش فعال خود را در این زمینه فراموش کنند. آنها باید به صورت آگاهانه و فعالانه برای حل مشکلات فرزندان خود برنامه ریزی نمایند.


بیشتر بخوانید:  خصوصیات روانشناسی فرزند آخر خانواده


آموزش والدین در مشاوره کودک تلفنی

در مراکز مشاوره کودک تلفنی باید آموزش های گوناگونی برای والدین در نظر گرفته شود تا آنها با این مهارت ها بتوانند مشکلات کودک خود را مدیریت کنند. مهارت هایی که لازم است والدین با آنها آشنا شوند شامل :

 1. آموزش والدین برای مدیریت کودک در مکانهای عمومی
 2. آموزش والدین برای پیش بینی کردن رفتار های علنی و ناهنجار کودک و کاهش این رفتار ها
 3. آموزش والدین به منظور شناسایی موقعیت هایی که باعث بروز بد رفتاری درکودک میشود. در حقیقت منظور فعالیت های عمده ای میباشد که بروز رفتار های ناهنجار در آنها پیش بینی میشود.

ابزار های مورد نیاز در این مرحله از آموزش والدین :

 1. بروشور برای آموزش والدین
 2. پیش بینی مشکلات و مدیریت کودکان در مکان های عمومی
 3. پرسشنامه موقعیت خانگی
 4. پرسشنامه موقعیت مدرسه ای
 5. مقیاس درجه بندی اختلالات رفتاری والد
 6. مقیاس درجه بندی اختلالات رفتاری آموزگار
 7. تکلیف منزل
 8. پیش بینی رفتار های مشکل آفرین کودک
 9. وضع قوانین برای کودک البته با توجه به ویژگی های کودک و همچنین والدین
 10. برقراری سیستم تشویقی برای اطاعت بیشتر کودک
 11. برقراری سیستمی برای پاسخ به خودسری های کودک
 12. نظارت، توجه، و پاداش به فرمان پذیری کودک

مشاوره کودک

مکان های عمومی که نیاز بکارگیری روش های مدیریتی است :

 1. فروشگاه ها
 2. رستوران ها
 3. هنگام سفر با اتوموبیل
 4. هنگام مهمانی ها و ملاقات با دیگران
 5. مسجد و مکان های مذهبی دیگر

بیشتر بخوانید: ویژگی های روانشناسی فرزند اول چیست ؟


مشاوره کودک تلفنی آویژه

در مشاوره کودک تلفنی رویه های آموزشی والدین و کودک را به صورت دقیق بررسی کرده تا بهترین راه حل برای مشکلات و اختلالات کودکان دست پیدا کند. البته مشاوره تلفنی کودک آویژه، مشاوره آنلاین را تنها کافی نمیداند و معتقد است تنها در مواقع هشدار و اورژانسی میتواند بسیار راهگشا باشد. البته مشاوره آنلاین میتواند کلید آشنایی با متخصص کودک باشد. در این زمینه مشاوره آنلاین کمک کننده به جلب اعتماد والدین است که خود پتانسیل این را دارد که به مشاوره حضوری تغییر مسیر دهد.

در تجربیاتی که در مرکز مشاوره تلفنی کودک آویژه داریم به این نتیجه رسیده ایم که جلسات آموزش روش ژتونی خانگی و محروم سازی از ثمربخش ترین برنامه های آموزشی برای والدین و کودک هستند که ما پیشنهاد میکنیم حتما شما والدین گرامی این برنامه ها را دنبال کنید. این ها برنامه هایی هستند که منجر به بهبود معنا داری در رفتار های اطاعت کردن کودک و کاهش رفتار های ناهنجار کودک میشوند.


بیشتر بخوانید:  سوالات تست هوش کودکان


پیش بینی مشکلات در مشاوره کودک تلفنی

طرح کردن مشکل خود اهمیت فراوانی دارد که برای رسیدن به راهکارهای درمانی نمیتوان نقش آن را انکار کرد. والدین باید در جلسات درمانی مشکلاتی را که با کودک خود دارند را با جزئیات دقیق شرح دهند. تشریح دقیق مشکلاتی که آنها با آن رو به رو هستند میتواند موضوع کار جلسه بعدی مشاوره را تشکیل دهد. مشکل اصلی در مشاوره کودک تلفنی این است که والدین تنها هنگامی که کودک رفتار ناهنجار دارد و خودسری میکند به فکر درمان و پیش گیری میفتند و هنگامی رفتار فروکش کرد اهمیت این مسئله از خاطر آنها محو میشود.


بیشتر بخوانید:  چگونه با کودکان بیش فعال رفتار کنیم


تلفنی کودک

زمان برنامه ریزی تغییرات رفتاری در مشاوره کودک تلفنی

این را به یاد داشته باشید که زمانیکه شما عصبانی و مضطرب هستید بدترین زمان ممکن برای برنامه ریزی جهت حل مشکلات کودک تان است. در این موقعیت پدر و مادر احتمالا بسیار عصبانی هستند و همچنین از اینکه نکند رفتار های بد کودکشان را دیگران ببینند و احیانا نوع تربیت کردن خود را زیر سوال ببینند نگران و مظطرب میشوند. همه این عوامل دست به دست یکدیگر میدهند تا مانع از شکل گیری روشی معقول و منطقی و همچنین موثر برای حل مشکل کودک شود. در نتیجه پیش بینی مشکلات رفتاری یکی از اصول و مفاهیم اولیه و اصلی در آموزش مدیریت موثر کودکان میباشد. این اصول میتواند شامل موقعیت های متفاوتی از موقعیت های مکان های عمومی گرفتا تا خانه و مدرسه شود.


بیشتر بخوانید:  مشاوره و روانشناسی کودک ۵ ساله


مدیریت موثر بدرفتاری های کودک

مشاوره کودک تلفنی آویژه در نظر میگیرد که احتمالا والدین میدانند که کودکشان در کدام موقعیت بیشتر برانگیخته خواهد شد. رفتار های خودسرانه اش چیست و چه نوع مشکلی بروز خواهد کرد. بنابراین اگر والدین وقت بگذارند و برنامه ریزی کنند و این برنامه را برای کودک خود تفهیم کنند میتوانند از بسیاری از رفتار های بد کودک خود جلوگیری کنند. شما اینجا والدین گرامی میتوانید برای بهینه کردن برنامه های خود جهت حل بدرفتاری های کودکتان از مشاوره خانواده استفاده کنید. این نکته بسیار حائز اهمیت است که والدین واکنش سریع و به موقعی برای مدیریت موثر بدرفتاری های کودک خود انجام دهند البته قبل از اینکه با گذشت زمان توجه دیگران جلب شود.


بیشتر بخوانید:  روانشناسی رنگها در کودکان


مرکز مشاوره

مدیریت اضطراب و سراسیمگی والدین در مشاوره کودک تلفنی

در مشاوره کودک تلفنی بسیار اهمیت دارد واکنش والدین نسبت به کاربرد روش های درمانی و برنامه ریزی برای آنها سنجیده شود. باید به صورت دقیق تعیین شود که والدین با اجرای کدام برنامه سراسیمه و نگران خواهند شد. زیرا این نگرانی مانع از اجرای موثر برنامه درمانی خواهد شد. برای بسیاری از والدین تشریح برنامه و اهمیت درمان موضوع کفایت میکند. مثلا باید توضیح داده شود که توجه، تحسین مستمر و پاداش و تنبیه والدین برای اطاعت پذیری کودکان چقدر موثر است. اما همچنان والدینی هستند که در کنترل اضطراب خود دچار مشکل هستند.

باید به این نکته توجه کرد که هیجانات ناخوشایند والدین در چنین شرایطی نتیجه برداشت های منفی و اغلب سرزنش گرانه در طی رفتار با کودک است. والدین باید این اظهارات منفی و انتقادی را بشناسند و آنها را بیانات مثبت و کارساز جایگزین کنند. گاهی والدین از نگرانی شدیدی در برخورد با مشکلات بدرفتاری کودک خود رنج میبرند در این موقعیت مشاوره تلفنی کودک آویژه پیشنهاد میکند که حتما این موضوع را با درمانگر خود مطرح کنید.

سوالات متداول

چگونه کودکان خود را بهتر تربیت کنیم؟

انسان موجودی الگو پذیر است. تربیت در سال های ابتدایی عمر کودک با روش الگو پذیری شکل میگیرد.  چراکه کودک در چند سال نخست زندگی خود، تمام کارهایش را از رفتار و عمل پدر  مادر و اطرافیان برداشت میکند، وبا تقلید از آنها، کارهایش را انجام میدهد. به همین جهت قرآن کریم در آیه ۴۴ بقره می‌فرماید: أَتَأْمُرُون‌َ النَّاس‌َ بِالْبِرِّ وَ تَنسَوْن‌َ أَنفُسَکُم‌؛ آیا مردم را به نیکی دعوت می‌کنید، اما خودتان را فراموش می‌نمایید. در آیات ۲ و ۳ سوره صف میفرماید: «یا أَیُّهَا الَّذِینَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ کَبُرَ مَقْتًا عِندَ اللَّهِ أَن تَقُولُوا مَا لَا تَفْعَلُونَ؛ اى کسانى‌که ایمان آورد‌‏اید چرا چیزى مى‏‌گویید که انجام نمى‏‌دهید،  نزد خدا سخت ناپسند است که چیزى را بگویید و انجام ندهید.

چرا تربیت کودک مهم است؟

همان طور که گفته شد تربیت از همان دوران ابتدایی رشد برای کودک حائز اهمیت است بطوریکه اگر پایه های این تربیت درست باشد میتوان امید داشت که در آینده کودک  از نظر فردی و اجتماعی از جایگاه والایی برخوردار باشد.

بهترین والدین برای تربیت کودک چه کسانی هستند؟

بر اساس نظر کارشناسان و مشاوران تربیت کودک بهترین والدین برای تربیت کودک، والدینی هستند که ویژگی والدین مقتدر را دارا باشند چرا که این والدین همانطور که به قوانینی که خود وضع کرده اند پایبند هستند،  به همان صورت هم به احساسات فرزند خود احترام میگذارند. از این نکته هم نباید غافل شد که عوامل محیطی هم بر تربیت کودک اثر گذار هستند،  پس والدین باید هم خود را آماده تربیت فرزند کنند و هم شرایط را برای انجام این امور در نظر داشته باشند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره کودک تلفنی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Center for Child Counseling

 

برای مشاوره در زمینه مرکز مشاوره کودک تلفنی

از مشاورین مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

در این مقاله بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید!