کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

چگونه با لجبازی کودک 4 ساله خود برخورد کنیم؟

علت لجبازی کودک 4 ساله

لجبازی کودک 4 ساله جز ناهنجاری های رفتاری کودکان است که ممکن است در سنین خاصی جز مراحل رشدی محسوب شود . اما والدین باید آگاهی کسب کنند که رفتار کودک جز گذر از مراحل سنی است یا باید نسبت به آن حساس باشند . مشاوره تربیت کودک بیان میکند لجبازی در سن قبل از دبستان مثل ندادن اسباب بازی یا گوش نکردن حرف والدین در حد طبیعی لجبازی محسوب میشود . مشاوره اختلال کودک زمانی لجبازی را ناهنجاری غیر طبیعی میدانند که این لجبازی به کینه توزی یا دزدیدن وسایل دیگران منجر شود . لجبازی کودک 4 ساله با رفتارهایی مثل عصبانیت ، جیغ زدن و پرت کردن اسباب بازی همراه است . رفتار کودک زمانی لجبازی محسوب میشود که در یک دوره 6 ماهه مدام تکرار شود. لجبازی به اجتناب از انجام کار یا اصرار بر انجام کار همراه با زورگویی گفته میشود .


بیشتر بخوانید: علت پرخاشگری در کودکان دبستانی چیست؟


علت لجبازی کودک 4 ساله چیست؟

علت لجبازی کودک 4 ساله میتواند حاصل سرزنش شدن توسط بزرگترها و والدین باشد . علت بعدی که مهمترین علت لجبازی کودک در سنین قبل از دبستان است محیط زندگی است . روانشناسی کودک لجباز نشان داده است کودک از والدین خود الگو میگیرد . پس وقتی فضای خانه و رابطه بین والدین همراه با لجبازی باشد کودک هم برای پیشبرد خواسته های خود از همان رفتار استفاده میکند . سومین علت لجبازی کودک 4 ساله واکنش والدین است یعنی اگر والدین تربیت هم سویی داشته باشند زمانیکه کودک درخواست نامناسبی دارد جواب یکسانی به کودک میدهند . مشاوره کودک معتقد است وقتی والدین در رابطه با رفتار کودک عکس هم عمل میکنند کودک متوجه میشود و از این رفتار سو استفاده میکند . بی توجهی نسبت به عمل پرتاب لوازم و جیغ زدن کودک لجباز بهترین واکنشی است که والدین باید نشان بدهند .

برخورد با لجبازی کودک 4 ساله باید چگونه باشد؟

برخورد با لجبازی کودک 4 ساله از طریق گذاشتن قانون و اقتدار در انجام دادن آن صورت میگیرد . در درمان لجبازی کودک 4 ساله  والدین نباید توقع زیادی از کودک داشته باشند . کودک در این سن در بازه زمانی یک ماهه فقط میتواند یکی از رفتارهای منفی خود را کمتر انجام دهد یا فقط یک کار مثبت را بیشتر و بدون لجبازی انجام دهد . مشاوره خانواده به والدین متذکر میشودکه در برخورد با کودک مثبت اندیش باشند و کار کم او را مورد توجه قرار دهند . یعنی اگر کودک در مرحله درمان بازخورد مثبت کمی هم داشت همان را مورد توجه قرار دهند مخصوصا که میتواند علت لجبازی کودک 4 ساله فقط دریافت نکردن توجه کافی باشد . سرزنش و پرخاشگری باعث افزایش لجبازی در کودکان میشود پس والدین در برخورد با لجبازی کودک 4 ساله باید مراقب رفتارشان باشند.


بیشتر بخوانید: راهکارهای عملی در برطرف کردن کمرویی کودکان


برخورد با لجبازی کودک 4 ساله

علائم لجبازی کودک 4 ساله چیست؟

علائم لجبازی کودک 4 ساله باید در یک دوره زمانی در نظر گرفته شود . در لجبازی یا بی اعتنایی مقابله ای کودکان مشکلاتی را در کنترل هیجاناتشان دارند . مثلا به سرعت ناراحت میشوند و سریع واکنش نشان میدهند این علائم اگر در برخورد با دیگرانی غیر از افراد خانواده باشد از علائم لجبازی کودک 4 ساله محسوب میشود . این کودکان بیش از اندازه خود را مورد انتقاد قرار میدهند . احتمالا این کودکان از ابتدای تولد کودکانی نا آرام بوده اند و اصطلاحا به آنها کودکان دشوار گفته میشود . این کودکان عمدا دیگران را ناراحت میکنند مثلا دفتر یا کتاب دیگران را از عمد پاره میکنند . برای بچه های زیر 5 سال باید در طی 6 ماه در طول هفته این اعمال دیده بشود تا لجبازی نام بگیرد یعنی باید رفتارش فراوانی زیادی داشته باشد .


بیشتر بخوانید: آثار منفی تنبیه کودک و روش های جایگزین آن چیست؟


راه درمان لجبازی کودک 4 ساله چیست؟

راه درمان لجبازی کودک 4 ساله  ارتباط برقرار کردن والدین با کودک است . هرگز کاری نکنید که کودک احساس کند در مقابل او قرار گرفته اید . با کودک وارد جنگ قدرت نشوید و کودک را با زور و امر و نهی وادار به انجام کاری نکنید . چون با این رفتار شما تبدیل به یک والد لجباز میشوید که چون بزرگتر هستین پس قدرت بیشتری هم برای عملی شدن حرفتان دارید . در نتیجه وارد چرخه لجبازی شده و خودتان الگو و علت لجبازی کودک 4 ساله میشوید . برای برخورد با لجبازی کودک 4 ساله مشاوره اختلال کودک معتقد است که باید به کودک حق انتخاب داد. در کودکان 4 ساله مثلا بین دو اسباب بازی یا دو غذا یا دو لباس میشود حق انتخاب داد . اجازه بدهیم کودک تصمیم بگیرد و مسئولیت رفتار و انتخاب خود را بپذیرد .

واکنش والدین در برخورد با کودک لجباز باید چگونه باشد؟

لجبازی کودک 4 ساله بستگی به سبک تربیتی والدین هم دارد . مادری که همیشه کارهای فرزند خود را انجام میدهد و بجای او تصمیم گیری میکند . باعث میشود یا کودک مطیع بار بیایید یا اینکه فرزند لجبازی تربیت میکند که همیشه در حال جنگیدن است . برخورد با لجبازی کودک 4 ساله با اضطراب درمان نمیشود بهتر است فقط علایق و سلیقه کودک را در نظر بگیرید . اجازه دهید کودک خودش غذا را بخورد یا غذای مورد علاقه خودش را انتخاب کند و مسئولیت انتخاب خود را بپذیرد . فقط زمانی حق دخالت دارید که تصمیم کودک باعث آسیب رساندن به خودش شود . حداقل قوانین را برای کودک 4ساله بگذارید مثلا بجای جمله امری که باید این کار را انجام بدهی از او سوال کنید کدام یک از این غذا ها را میخوری یا کدام لباس را میپوشی .


بیشتر بخوانید: چگونه پرخاشگری کودک ۳ساله را کنترل کنیم؟


راهکارهای درمان لجبازی کودک 4 ساله چیست؟

راه درمان لجبازی کودک 4 ساله بیان دلیل خواسته هایتان است یعنی بجای اینکه بگوید تو را گردش نمیبرم چون من اینطور میخواهم بگویید میدانم چقدر دوست داری شهربازی بروری اما امشب باران میبارد . بجای زورگویی همدلی کنید و بجای قانع کردن فقط توضیح دهید که چرا باید کاری انجام بشود یا نشود . روانشناسی کودک لجباز نشان داده است که کودک بیشتر دوست دارد صحبت کند و کمتر بشنود . پس اگر کودک روی خواسته ای پا فشاری میکند کنار او دوستانه بنشینید و به حرف های او گوش کنید . ممکن است فقط کودک همراهی شما را بخواهد . والدین تصور نکنند چون هم سن این کودکان بودند و کاری را انجام میدادند الان هم کودک میتواند این کار را انجام دهد . بهتر است درخواست خود را آنالیز کنند ببینند با سن کودک تطابق دارد یا نه .

علائم لجبازی کودک 4 ساله

مهارت های فرزند پروی در مورد کودک لجباز

لجبازی کودک 4 ساله و گذر از این سن احتیاج به مراجعه به مشاوره کودک دارد . والدین باید آموزش ببینند در تربیت کودک خود واقعیشان و با همه ی احساساتشان باشند . در غیر این صورت کودک والدینش را دیکتاتور و غیر منطقی میداند که علاقه ای به گوش دادن به حرفشان ندارد . والدین باید بیاموزند کودک را کنترل نکنند چون کودک هرچقدر بیشتر احساس کند در تنگنا هست بیشتر لجبازی میکند . در ارتباط با کودک با عجله و بی حوصله رفتار نکنید کودک از این رفتار آشفته میشود و بیشتر لجاجت میکند . در نهایت اگر علائم لجبازی کودک 4 ساله با کینه توزی همراه نباشد ناهنجاری به حساب نمی آید و بعد از مدت کوتاهی تمام میشود .


بیشتر بخوانید: علت لجبازی کودک ۷ ساله چیست ؟


سوالات متداول

کودکان در 4 سالگی چرا لجبازی میکنند ؟

علت لجبازی کودک 4 ساله فرایند سنی و رشدی کودک است و اینکه میخواهد استقلال طلبی خود را بروز دهد و بعد از گذر از این سن دیگر لجبازی نمیکند .

مهمترین علت در لجبازی کودک 4 ساله چیست ؟

الگو گیری از والدین و محیط خانوادگی نا آرام و متشنج مهمترین علت لجبازی کودک است . کودک وقتی والدینی را میبیند که بر انجام رفتارشان اصرار دارند پس یاد میگیرد خودش هم چنین رفتاری کند .

چگونه لجبازی کودک 4 ساله خود را کاهش دهیم ؟

در نظر گرفتن سلیقه کودک، دادن مسئولیت متناسب با سن کودک، همدلی با کودک بجای زورگویی کردن و در نهایت درمیان گذاشتن احساستان با کودک از انجام نشدن کاری لجبازی کودک را کاهش میدهد .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع:Ten Ways To Deal With A Stubborn Child 

 

براي مشاوره در زمينه چگونه با لجبازی کودک 4 ساله خود برخورد کنیم؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.