کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

روانشناسی تربیت کودک 6 ساله + نکات نحوه رفتار با کودکان شش ساله

روانشناسی کودک 6 ساله
3.2/5 - (13 امتیاز)

پدر یا مادر بودن یک کودک 6 ساله می تواند یک تجربه بسیار لذت بخش و سرگرم کننده باشد. فرزند شما در سن شش سالگی هنوز به توجه و حمایت شما نیاز دارد. شخصیت کودک شما در این سن در حال شکوفا شدن است. کودکان شش ساله در حال تطبیق دادن خود با شرایط مدرسه هستند. از طرفی دوستی های در این سن و سال برای کودک شما ارزش بالایی دارد. آنها همچنین سریعتر از قبل می توانند مهارت های جدید را یاد بگیرند و از نظر جسمی و عاطفی رشد می کنند.

اگر پدر یا مادری هستید که مطمئن نیستید چگونه با کودک 6 ساله خود رفتار کنید، چقدر باید در مقابل او عقب نشینی کنید، و چقدر باید از او حمایت کنید؟ در این مقاله کارشناسان مشاوره روانشناسی آویژه اطلاعات کاملی را برای تربیت کودک 6 ساله گردآوری کرده اند، امید است که این اطلاعات در رفتار با این کودکان مفید باشد.

خب حالا بیایید نگاهی بیندازیم که در مورد روانشناسی کودک 6 ساله، نقاط عطف، رشد، سلامتی و ایمنی او چه انتظاراتی باید داشته باشیم؟ و اگر در مورد هر یک از این جنبه‌ها نگرانی دارید، چه کاری باید انجام دهید.

نحوه برخورد با کودک شش ساله

رشد مهارت های زبانی و شناختی کودک 6 ساله

والدین در این سن متوجه می شوند که کودک 6 ساله آنها در مورد مسائل پیچیده ای می تواند صحبت کند. همین امر باعث می شود که گذراندن وقت با کودکان شش ساله بسیار سرگرم کننده باشد. توانایی کودکان شش ساله برای توصیف و بیان افکار، احساسات و تجربیات خود به طور شگفت انگیزی رشد می کند.

از نظر روانشناسی کودک 6 ساله، فرزند شما در این سن، باید بتواند یک داستان مورد علاقه یا یک برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود را بازگو کند و آن را با دقت شرح دهد. در بیشتر موارد، کودکان 6 ساله باید بتوانند با دستور زبان صحیح صحبت کنند که به راحتی برای دیگران قابل درک باشند.

یکی از نکاتی که در تربیت کودک 6 ساله باید در نظر بگیرید، این است که توانایی های شناختی فرزندتان بالغ شده است و آنها می توانند ایده های پیچیده تری را درک کنند. برای مثال، آنها می توانند روابط علت و معلولی را درک کنند و می توانند تفاوت بین تخیل و واقعیت را درک کنند.

از نظر روانشناسی، کودکان شش ساله می توانند تفاوت بین گذشته و حال را تشخیص دهند، همچنین آنها مفاهیم اساسی ریاضی «بیشتر» یا «کمتر» را درک می کنند.

لیست توانایی زبانی و شناختی 

کودک مفهوم عدد “10” را می داند و می تواند 10 مورد را بشمارد.

کودک می تواند حداقل 15 دقیقه روی یک کار تمرکز کند.

کودک می تواند مجموعه ای از حداقل سه دستور را دنبال کند.

کودک شروع به خواندن کلمات و نوشتن حروف می کند.

با لجبازی کودک 6 ساله چگونه رفتار کنیم؟ مثلا لجبازی کودک در لباس پوشیدن! برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم، مقاله درمان لجبازی کودکان را بخوانید.

ویژگی کودکان شش ساله

مهارت های حرکتی کودک 6 ساله 

کودکان شش ساله موجودات کوچک و فعالی هستند که همیشه در حال حرکت و کشف مهارت های حرکتی جدید خودشان هستند. در این سن، کودک شما باید بتواند بهتر از قبل با بدن خود کار کند و همچنین باید بتواند حرکات خود را بهتر کنترل و هماهنگ کند.

کودکان شش ساله در حال تمرین مهارت‌هایی هستند که قبلا آنها را یاد گرفته اند و با اعتماد به نفس رو به رشد خود همه چیز را آزمایش می‌کنند. کودکان 6 ساله می توانند وسایل زمین بازی را به راحتی حرکت دهند، توپ را بگیرند و پرتاب کنند، و اگر تمرین کنند، می توانند دوچرخه سواری را یاد بگیرند.

چابکی و هماهنگی چشم و دست فرزندتان در شش سالگی بیشتر می شود. مهارت‌های حرکتی ظریف نیز کامل تر می شود و باعث میشود که کودکان شش ساله بتوانند نام خود را بنویسند، دکمه‌های پیراهن خود را ببندند و دندان‌های خود را به خوبی مسواک بزنند.

 لیست نقاط عطف حرکتی 

کودک توانایی پریدن بالایی دارد.

کودک قادر به طناب بازی است.

کودک قادر به نوشتن نام خود و همچنین اکثر حروف و اعداد است.

کودک می تواند تصویر یک فرد را با حداقل هشت قسمت از بدن بکشد.

پرخاشگری کودک شش ساله را چگونه مدیریت کنیم؟ علت پرخاشگری کودکان چیست؟ برای پاسخ سوالات خود در رابطه با رفتار با کودک 6 ساله پرخاشگر، مقاله برخورد با کودک پرخاشگر را بخوانید.

رفتار با کودکان 6 ساله باید چگونه باشد؟

رشد مهارت های عاطفی و اجتماعی کودک 6 ساله

ورود به مدرسه در سن 6 سالگی یک نقطه عطف مهم در زندگی فرزند شما است. طبیعی است که برای تطبیق با این محیط جدید باید در تربیت کودک و رفتار با او دقت لازم را داشته باشید.

آنها در این سن در حال یادگیری جدایی و جدا شدن از شما هستند.

اما در رفتار با کودک 6 ساله این نکته را بدانید که برخی از کودکان هنوز در این سن اضطراب جدایی دارند.

کودک شما در این سن تلاش می کند جایگاه خود را در جهان مشخص کند. این اغلب به این معنی است که آنها در حال ایجاد دوستی های عمیق تر و معنادارتر هستند.

با انجام این کار، آنها همدلی را یاد می گیرند و تلاش بیشتری برای درک احساسات دیگران انجام می دهند.

کودکان 6 ساله با تغییر تمرکز از خود، شروع به درک کردن دیگران می‌کنند.

رفتار مناسب با کودک 6 ساله

چگونه با کودک 6 ساله رفتار کنیم؟

 اگرچه بچه‌های این سن معمولاً مهارت‌های خودتنظیمی بهتری دارند، اما مدیریت احساسات همچنان نیازمند حمایت و راهنمایی شما است.

کودکان شش ساله ممکن است مستعد حسادت باشند، از جمله رقابت خواهر و برادری و دوستی.

درک اینکه همه این موارد، رفتارهای معمول برای این سن هستند و بخشی از تربیت کودک 6 ساله شما است. این می تواند به شما کمک کند تا با فرزندتان همدلی بیشتری داشته باشید و او را به سمت واکنش های بالغ تر هدایت کنید.

یادگیری کلمات و مهارت های خواندن اولین چیزی است که در مدرسه برای کودکان 6 ساله یاد داده می شود. سعی کنید این مهارت را در خانه نیز تقویت کنید.

کتاب خواندن قبل از خواب را برای کودک خود به عادت تبدیل کنید.

در خانه خود یک «محل مطالعه» دنج با بالش، پتو و یک قفسه کتاب پر از کتاب های جذاب ایجاد کنید. خواندن همچنین یک راه فوق العاده برای آرامش و استراحت کودک شما است.

دوستی ها و معاشرت ها در این سن بسیار مهم می شوند.

فرزندتان را تشویق کنید تا به فعالیت هایی مانند باشگاه های ورزشی یا کلاس های هنری بپیوندد.

با فرزندانتان در مورد دوستی هایشان صحبت کنید.

سعی کنید درک کنند که منصفانه بازی کنند و مرزهای بین فردی را رعایت کنند.

توجه به سلامت و تندرستی عمومی فرزندتان در این سن مهم است.

کودک شما باید به اندازه کافی بخوابد. برای این سن بین 9 تا 12 ساعت خواب طبیعی است.

 باید یک رژیم غذایی متنوع به کودک خود با میوه ها و سبزیجات فراوان ارائه کنید و مطمئن شوید که او حداقل یک ساعت در روز فعالیت بدنی دارد.

نتیجه و اثر تنبیه بدنی کودک چیست؟ تنبیه بدنی کودک توسط مادر یا پدر فرقی دارد؟ اگر اطلاعاتی در زمینه تنبیه و کتک زدن کودک می خواهید حتما مقاله تنبیه بدنی کودک را بخوانید.

ویژگی های کودکان شش ساله

چه زمانی باید نگران کودک 6 ساله خود باشید؟

رشد و تکامل همه کودکان یکسان نیست و آنها با یکدیگر متفاوت هستند. اگر فرزند شما به تمام مراحل مورد انتظار رشد یک کودک 6 ساله نرسیده باشد، معمولاً مشکلی نیست. با این حال، “خطوط  قرمز” خاصی برا تربیت کودک 6 ساله وجود دارد که نشان می دهد باید نگران فرزند خود باشید.

کودک هنگام شنیدن صداهای بلند گوش‌هایش را بیشتر از همسالانش می گیرد.

کودک مکرراً در جای خود می چرخد.

کودک با همسالانش تعامل نداشته باشد.

هر زمانی که در مورد رشد یا رفتار با کودک 6 ساله خود نگرانی دارید، باید این موضوع را با مشاور کودک در میان بگذارید. آنها می توانند به شما اطلاع دهند که آیا آنچه مشاهده می کنید در محدوده طبیعی است یا خیر؟

سخنی از مشاوران آویژه

برای بسیاری از والدین، زمانی که فرزندشان به 6 سالگی می‌رسد، تربیت و رفتار با او کمی آسان‌تر می‌شود. آنها در مدرسه هستند و مانند گذشته به مراقبت مداوم شما نیاز ندارند. اما قطعاً در تربیت و رفتار با کودک شش 6 ساله خود با چالش‌هایی رو به رو می شوید. معمولاً کودکان هنگام تطبیق خود با شرایط مدرسه و زندگی اجتماعی دچار مشکل می شوند.

اگر در مورد تربیت و رفتار با فرزندتان نگرانی دارید، با مشاورین ما تماس بگیرید و با آنها مشورت کنید.

حال که اطلاعات کاملی در مورد تربیت و رفتار با کودک 6ساله بدست آورید، اگر سوالاتی در مورد تربیت کودک 7 ساله و چه چیزهایی باید در این رابطه بداند و خصوصیات کودک هفت ساله دارید، حتما مقاله تربیت کودک7 ساله را بخوانید.

سوالات متداول

5 نکته روانشناسی کودک 6 ساله چیست؟

کودکان در این گروه سنی ممکن است: 1. خواهان استقلال بیشتری نسبت به والدین و خانواده هستند. 2.شروع به فکر کردن به آینده می کنند.3. می خواهند در مورد جایگاه خود در جهان بیشتر بدانند. 4. به دوستی ها و کار گروهی بیشتر توجه می کنند. 5. می خواهند مورد پسند و پذیرش دوستان قرار بگیرند.

ویژگی های یک کودک 6 ساله چیست؟

یک کودک 6 ساله باید: شروع به خواندن کتاب هایی کند که برای سن او مناسب است. کلمات ناآشنا را رمزگشایی کند. 6 سالگی سنی است که کودکان حداقل باید: مفهوم اعداد را درک کنند. روز را از شب و چپ را از راست تشخیص دهند. بتوانند ساعت و زمان را بگویند. بتوانند سه عدد را به عقب تکرار کنند.

مشاوره کودک آویژه

در این مقاله مرکز مشاوره خانواده آویژه در خصوص تربیت کودک 6 ساله، نکاتی را بیان کردیم. اگر شما هم دیدگاه و نظراتی دارید و در این مقاله به آن پرداخته نشده است، از شما تقاضا داریم تا آن را در بخش دیدگاه های پست بنویسید تا دیگران هم از آن بهره ببرند و از سوی دیگر در مقاله دیگری در حیطه روانشناسی رفتار با کودکان 6 ساله به صورت اختصاصی به آن پرداخته شود.

برای نکات بیشتر در مورد روانشناسی کودک 6 ساله، لطفاً با مرکز ما تماس بگیرید. ما خوشحال می شویم به شما کمک کنیم!

براي مشاوره در زمينه روانشناسی تربیت کودک 6 ساله + نکات نحوه رفتار با کودکان شش ساله

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

نظرات

- 5 نظر:

  1. این پاسخ بود؟؟؟خسته نباشید. طفلک یه متن کامل نوشته بعدش شما با سوال کردن جواب دادید.

    1. برای مشاوره دقیق حتما باید با کارشناس مجرب در زمینه مورد نظر صحبت کنید. نظرات و دیدگاه ها به هیچ وجه جنبه تربیتی مشاوره و درمانی ندارد.

  2. سلام ممنون بابت مطالب مفیدی که ارائه کردید، پسر من شش سالشه و جدیدا خیلی بداخلاق و لجباز شده، سرهر موضوعی با ادم بحث میکنه و یه چیز رو باید ۴تا ۵ بار بهش بگیم و آخرش هم با فریاد تا انجام بده وگرنه اصلا توجهی نمیکنه، سر دستشویی رفتنش هنوز خودشو نگه میداره و میگه ندارم…کلافم کرده واقعا نمیدونم باید باهاش چه رفتاری داشته باشم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور