کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

چگونه روابط عاطفی گذشته را فراموش کنیم؟

فراموش کردن روابط عاطفی گذشته چگونه امکان پذیر است؟
5/5 - (1 امتیاز)

فراموش کردن روابط عاطفی گذشته ممکن است؟

فراموش کردن روابط عاطفی گذشته یکی از سخت ترین کارهایی است که اکثر ما حداقل یک بار آن را در زندگی تجربه کرده ایم. کسانی که این تجربه را داشته اند قطعا می دانند که بعد از پایان یک رابطه، تا مدت ها هیچ چیز مثل سابق نمی شود. کنار آمدن با این شرایط بسیار سخت است. انگیزه و هدف کمرنگ می شود و فرد در تنهایی خود غصه روزهای از دست رفته اش را می خورد. اما انسان های قوی بالاخره یک روز این مشکل را شکست می دهند و به زندگی عادی بر می گردند. چون آن ها می دانند که زمان در حال گذر است و آن ها نیز راهی جز پذیرش اتفاقات بد را ندارند. سعی می کنند تحمل کنند تا مدتی زمان بگذرد و همه چیز به روال سابق بازگردد.

عده ای هم واقعا نمی توانند این موضوع را تحمل کنند. متاسفانه گاهی دست به خودکشی می زنند و به خود آسیب های جبران ناپذیرتری می رسانند. درست است که تنش زا ترین اتفاقی که در طول زندگی یک فرد ایجاد می شود شکست های عاطفی است. همه ما بعد از شکست های عاطفی مدتی زمان نیاز داریم که این مشکل را ترمیم کنیم. اما واکنش افراد برای فراموش کردن روابط عاطفی گذشته چیست؟

 • افسردگی؟
 • انزوا؟
 • نا امیدی؟
 • داشتن رابطه جدید؟
 • روی آوردن به مواد مخدر و مشروبات الکلی؟
 • یا مراجعه به مشاوره فردی و کمک به فراموش کردن رابطه جدید؟

بیشتر بخوانید: ۱۰ راهکار برای مدیریت روابط عاطفی


سندروم قلب شکسته چیست؟

سندروم قلب شکسته که همان ” استرس شکست نام دارد” نوعی ضربه عشقی در مغز بیمار است که باعث احساس نا امیدی و نا توانی نسبت به آینده می شود. این استرس معمولا در افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند شدت بیشتری دارد و باعث می شود این افراد به حدی آسیب پذیر باشند که با کوچکترین ناراحتی عاطفی کاملا به هم بریزند و دچار خود کم بینی حاد شوند. مثلا با خود فکر می کنند که حتما من جذاب نیستم. یا من نمی توانم درست کار کنم و …. به همین دلیل توصیه می شود افرادی که در زندگی عاطفی خود شکست می خورند را دریابید و تنهایشان نگذارید.

فراموش کردن روابط عاطفی گذشته جقدر مشکل است؟

از لحاظ روانشناسی، فراموش کردن روابط عاطفی گذشته هر چقدر هم که سخت باشد و هر چه عشق در این رابطه بیشتر باشد، فرد می تواند آن را فراموش کند. این موضوع بستگی به این دارد که بتوانید با این موضوع کنار بیایید. خیلی ها فکر می کنند بعد از شکست عاطفی دیگر دنیا به آخر رسیده. این افراد به شدت بی انگیزه و افسرده می شوند انگار نه انگار در این دنیا هستند. هم خودشان را اذیت می کنند هم اطرافیانشان آزار می بینند. چرا باید همه از موضع ضعف به این داستان نگاه کنند.

اگر شما نیز جزء آن دسته افراد هستید به شما بگوییم که همین الان بلند شوید و برای آینده برنامه ریزی کنید. نمی شود و غیر ممکن است وجود ندارد. انسان در بدترین شرایط هم می تواند خود را با شرایط تطبیق دهد. به خودتان ثابت کنید انسان قوی هستید. فراموش کردن روابط گذشته کار خودتان است. شما به زودی به زندگی بازمی گردید. اگر بخواهید.


بیشتر بخوانید: مهمترین نشانه های طلاق عاطفی چیست؟


روابط عاطفی گذشته

راه های فراموش  کردن روابط عاطفی گذشته چیست؟

فراموش کردن روابط عاطفی گذشته بسیار متنوع است و بستگی به شرایط روحی و وضعیت محیطی شما دارد. اما درکل مسیر برای تمامی افراد یکی است.

 • پذیرش

اولین گام برای فراموش کردن روابط عاطفی گذشته این است که بپذیرید که رابطه تمام شده است. بعضی از افراد متاسفانه علی رغم اینکه طرف مقابلشان آن ها را دوست ندارد، روی ادامه این رابطه پافشاری می کنند. اگر شما بپذیرید که طرف مقابلتان علاقه ای به ادامه با ندارد باور کنید نصف راه را رفته اید.

 • خودخوری نکنید

یکی از مهم ترین راه های فراموشی روابط گذشته این است که سعی کنید خودخوری نکنید. غصه بیش از حد زمینه تمام بیماری هاست.گاهی گریه کنید. خود را تخلیه کنید. اجازه دهید که انرژی های منفی با داد و ناراحتی از شما خارج شود اما درون ریز نباشید.

 • صبور باشید

صبر دوای هر دردی است. برای پایان دادن به رابطه نیاز به زمان دارید. در این مدت کارهایی که دوست دارید را انجام دهید. مهم نیست که چه چقدر طول می کشد اما آنقدر به خودتان کمک کنید که مدت زمان آن را کاهش دهید.

 • حواستان را پرت کنید

بعد از اینکه مرحله حساس اولیه را پشت سر گذاشتید دیگر به گذشته برنگردید. زمانی که مغزتان دوباره گذشته را مرور می کند باید متوقش کنید. همانجا سعی کنید حواستان را پرت کنید و کارهایی که دوست دارید را انجام دهید. این تنها راه کنار آمدن با این شرایط است.

 • دلایل شکست را بررسی کنید

زمانی که آرام هستید و احساساتتان کمی کنترل شد، سعی کنید مشکلات رابطه قبلی را پیدا کنید. اشتباهاتتان را بررسی کنید. از اشتباهاتتان درس بگیرید و سعی کنید این اشتباهات را برای رابطه جدید تکرار نکنید.

 • سریع وارد رابطه جدید نشوید

معمولا اشتباهی که بعضی ها می کنند این است که برای فراموش کردن رابطه عاطفی گذشته، وارد رابطه جدید می شوند. سوء استفاده از دیگران برای فراموش کردن رابطه قبلی، کار بسیار اشتباهی است. اینکه قلب کسی را بشکنید برای اینکه کسی روزگاری قلب شما را شکسته کار اشتباهی است.

 • یادگاری های گذشته را از جلوی چشم بردارید

سعی کنید یادگاری و هر چیزی که شما را به یاد عشقتان می اندازد را از دم دستتان بردارید. هر چیزی که در گذشته اتفاق افتاده برای قبل بوده و دیگر تمام شده. هیچ گاه به سراغ یادگاری های قبلی نروید.

 • به خدا توکل کنید

ثابت شده نام و یاد خدا باعث آرامش روح و بهترشدن حال می شود. از خدا بخواهید در این راه به شما کمک کند تا بتوانید از این مرحله سخت عبور کنید. متاسفانه ریشه تمام ضعف ها و مشکلات دور شدن از خداوند است. او بهترین دوست شماست. او را فراموش نکنید و همیشه به یاد او باشید تا او نیز شما را فراموش نکند. البته که در دین ما خواندن قرآن برای تمدد اعصاب و آرامش فکری، کمک زیادی خواهد کرد.

 • از مشاور یا روانشناس کمک بگیرید

مراجعه به مشاوره برای فراموش کردن رابطه عاطفی گذشته بهترین اقدامی است که می توانید انجام دهید.  اگر ازدواج کرده اید و احساس می کنید که همسرتان دیگر شما را دوست ندارد یا با کس دیگری رابطه دارد. یا در روابط دوستی با عشقتان به شکست خورده اید. یا کسی را که دوستش دارید برای همیشه ترکتان کرده اولین کاری که می دانید مراجعه به مشاوره ازدواج یا روانشناس فردی است. اصلا نگران نباشید. مطمئن باشید به زودی خوب خواهید شد.


بیشتر بخوانید: اصلی ترین نیازهای عاطفی زنان چیست؟


فراموش کردن روابط عاطفی گذشته

زنده شدن عشق قدیمی چه تاثیری در روابط بعد از شکست عاطفی دارد؟

زنده شدن عشق قدیمی مخصوصا زمانی که شما به تازگی ازدواج کرده اید بسیار خطرناک است. همه می دانیم که خاطرات به راحتی از ذهن انسان پاک نمی شود. مخصوصا خاطراتی که پای قلب و شکستن آن در میان باشد. قبل از هر چیز به شما بگوییم که اگر به تازگی ازدواج کرده اید اما عشق قبلی تان بازگشت به شما توصیه می کنیم که اولین کاری که می کنید مراجعه به روانشناس یا مشاور خانواده است.

زیرا حتما باید با کمک یک شخص با تجربه بهترین تصمیم را بگیرید. اما آن چیزی که ما می توانیم شما را راهنمایی کنیم این است که شما تصمیم گرفته اید که زندگی جدیدی را شروع کنید. پس بازگشت شما به گذشته اکیدا توصیه نمی شود. این موضوع شما را دچار دوگانگی، افسردگی و از پاشیدن زندگی تان  می کند. اضطراب و ترس از این شرایط باعث می شود که دیگر به زندگی خود نرسید و اهداف عالی خود را فراموش کنید. در این زمان با خود بگویید که گذشته ها گذشته……..همین و دیگر هیچ.

سوالات متداول

نشانه های شکست عاطفی در مردان چیست؟

اکثر مردانی که شکست های عاطفی را تجربه کرده اند این نشانه ها را دارند:

 • معمولا حس مسئولیت پذیری و تعهد ندارند.
 • نا امید است و این ناامیدی را نیز به دیگران منتقل می کند.
 • احساس تنهایی و خستگی می کند.
 • او نمی تواند به هر کسی اعتماد کند.
 • هر شخصی که وارد زندگی اش می شود با عشق قبلی خود مقایسه می کند.
 • تنها و کم حرف می شوند.همیشه مضطرب هستند و می ترسند.

چقدر زمان می برد تا فردی که عاشقش بودیم را فراموش کنیم؟

بر اساس مطالعات و تحقیقات روانشناسی، ثابت شده که فراموش کردن یک رابطه حداکثر 4 تا 6 ماه زمان می برد.

 •  البته این موضوع به شما و قدرت جادویی شما دارد.
 • هر چه به خودتان کمک کنید این مدت کمتر خواهد شد.
 • نا گفته نماند مدت فراموشی یک رابطه  عاطفی در زنان طولانی تر از مردان است.

نشانه های شکست عاطفی در زنان چیست؟

زنان نیز مانند مردان بعد از شکست عاطفی به شدت به هم می ریزند. اما چون به لحاظ جسمی و بدنی ضعیف تر هستند نشانه های بیشتری دارند.

 • افسردگی
 • بیماری
 • گوشه گیری
 • ناامیدی
 • به آینده
 • بی انگیزه شدن در زندگی
 • حس نفرت نسبت به دیگران
 • عدم انگیزه
 • شکست در ازدواج

زودرنج شدن و حساسیت شدید نسبت به حرف ها و رفتارهای دیگران از نشانه های شکست عاطفی در زنان است.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره روابط عاطفی و اجتماعی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

برگرفته از مقاله : How an Emotional Affair Impacts Your Marriage

براي مشاوره در زمينه چگونه روابط عاطفی گذشته را فراموش کنیم؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!