کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

شن های بازی کودکان و فواید آن

شن های بازی
3.9/5 - (8 امتیاز)

شن های بازی ( sand play )

شن های بازی یک راه عالی برای توسعه فکری کودک در بحث مشاوره کودک هستند . بازی شن و ماسه یک راه عالی برای کودک شما است که مهارت های حرکتی دست ، حس لامسه و احساس بافت های مختلف و مفاهیمی مثل پر و خالی را بیاموزد . گودال ماسه بازی در پارک های عمومی نیز به شما این امکان را میدهد که با کودک بازی کنید . سن هشت تا دوازده ماهگی برای کودک سن یادگیری کار با شن های بازی است . بعضی کودکان زودتر از این سن مفهوم شن های بازی را درک میکنند . شما میتوانید به عنوان یک جایگزین ، یک ظرف بزرگ و یکپارچه با چند سانت ذرت پر کنید . اجازه دهید که فرزند شما با ریختن چاشنی و ریختن کره ذرت با فنجان و قاشق های کوچک تمرین کند تا این بازی را یاد بگیرد .


بیشتر بخوانید:مشاوره کودک: انواع بازی کودکان


چگونه به کودک بازی با شن را یاد بدهیم ؟

نوزادان و کودکان نوپا با کشیدن چیزها به دنیای خود آنها را کشف میکنند . کودکان کوچک نمیفهمند که چه چیزی میتوانند یا نمیتوانند بخورند . نوزادان همه چیز را در دهان خود میگذارند تا ببینند که چه طعمی دارد پس خوردن شن های بازی چیز عجیبی نیست . برای آموزش دادن این موضوع ، به کودک خود بگویید : ” ما غذا را در دهانمان میگذاریم ، نه شن و ماسه و اشیا را ” . اکثر بچه ها به سرعت میفهمند که شن و ماسه خوب نیست و آنرا در دهان خود نمیگذارند . اما اگر نگران نباشید و منتظر بمانید تا کودک شما در گودال شنی بازی کند ، بزودی از این مرحله خارج میشود . شما میتوانید در هنگام بازی کودک با شن های بازی بر او نظارت کنید .


بیشتر بخوانید:مرکز مشاوره کودک تلفنی


کودکان

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه شن های بازی کودکان و فواید آن با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

فواید شن های بازی برای کودکان( the benefits of playing sand )

فواید شن های بازی برای کودکان بسیار زیاد است . شن های بازی از مهمترین وسایل لذت بردن کودکان در هنگام بازی هستند . هنگامی که والدین با کودکان به سواحل دریا میروند مشاهده میکنید که کودکان با سطل های پلاستیکی از ساختن قلعه های شنی چه لذتی میبرند . این شن های بازی در واقع بخش خلاقیت مغز کودکان را تحریک میکنند و کودکان را خلاق تر از آنچه پیش از این بوده اند میکنند . از فواید شن های بازی برای کودکان میتوان به اثر این نوع بازی در هماهنگی مغز با سایر سیستم های حرکتی کودک اشاره کرد . در واقع شن بازی کودک را به نوعی دچار هماهنگی در تفکر و قدرت حرکتی میکند . همچنین در یادگیری کودک اثرات مثبتی دارد که در بعد به آن اشاره میکنیم .


بیشتر بخوانید:مراحل تربیت کودک در سنین مختلف


مضرات شن های بازی برای کودکان

مضرات شن های بازی برای کودکان به طبع چالش برانگیز است . چاله های شن و ماسه وسایلی برای بازی در فضای باز و پر از شن و ماسه است . دانه های شن و ماسه به کودکان اجازه میدهد تا بازی های سرگرم کننده مثل ساختن و مدل سازی اشیاء را از شن و ماسه انجام دهند . چاله های شن و ماسه در زمین های حیاط و فضای باز مانند پارک ها و زمین های بازی وجود دارند . چگونه ممکن است یک کودک مجروح شود ؟ مضرات شن های بازی برای کودکان و خطرات آن برای کودک چیست ؟ نکات زیر میتواند از اثرات سو بازی با شن و ماسه در کودکان باشد :

شن های بازی

شرح مختصر مضرات شن های بازی

شن و ماسه یا اشیاء که در شن و ماسه یافت میشوند ممکن است در دهان قرار بگیرند که باعث میشود کودکان آنها را ببلعند و خطراتی مثل خفگی دارند . اشیاء تیز ممکن است در شن و ماسه وجود داشته باشد که ممکن است در طول بازی باعث حادثه شود . بسیاری از حشرات میتوانند در شن و ماسه مرطوب زندگی کنند و ممکن است کودکان در هنگام بازی دچار نیش یا زخم شوند . در صورت بازی در خارج از منزل در یک گودال ماسه ای بدون سایه ، کودکان ممکن است دچار آفتاب سوختگی شوند . این گودالها میتوانند به یک منبع عفونت تبدیل شود چرا که حیوانات ، به ویژه گربه ها ، و حتی بعضی از کودکان از آنها به عنوان توالت استفاده میکنند . اینها از مضرات شن های بازی برای کودکان است .


بیشتر بخوانید:چگونه به راه رفتن کودک کمک کنیم


خطرات شن های بازی کودکان ( the dangers of playing sand )

خطرات شن های بازی کودکان در بالا مختصرا بیان شد اما این صدمات چقدر رایج است ؟ حتی اگر کودک شما شن و ماسه برای بازی نداشته باشد ، ممکن است که شن در فضای خانه در چشم او برود . اگر در چشم کودک قرمزی دیدید یا اگر او بیش از حد چشمش را لمس کرد ، مهم است که چشم او را مالش ندهید زیرا شن میتواند قرنیه را خراش دهد . برای از بین بردن ذرات شن ، چشم کودک خود را با چرخاندن سرش بر روی سینک و گرفتن چشم آسیب دیده زیر آب شستشو دهید ، اگر چشم او همچنان به او آسیب برساند ، او را بلافاصله به دکتر ببرید . در حالی که دیده شده است که افراد در اثر شن و ماسه آسیب دیده و در بدن آنها عفونت رخ داده است ، هیچ آمار منتشر شده در دسترس وجود ندارد .


بیشتر بخوانید: تربیت کودکان چهار ساله و نحوه برخورد با آنها


قوانین مربوط به شن های بازی

آیا یک قانون یا یک استاندارد برای چاله های شن و ماسه وجود دارد ؟ هیچ قانون یا استانداردی مربوط به چاله های شن و ماسه وجود ندارد و تنها والدین میتوانند با رعایت نکات بهداشتی خطرات شن های بازی کودکان را کمتر کنند زیرا فواید شن های بازی برای کودکان زیاد است . لطفا در هنگام انتخاب و یا استفاده از یک پک شن و ماسه سعی کنید یادآوری های ایمنی را در ذهن داشته باشید . اطمینان حاصل کنید که گودال شن و ماسه به خوبی تخلیه شده و آن را تا حد ممکن خشک نگه دارید . دانه های شن و ماسه هنگام استفاده در معرض پوشش نیستند اما بعد از استفاده یک پوشش روی آن بکشید تا از استفاده از آن به عنوان توالت برای حیوانات خانگی و ولگرد جلوگیری شود . فواید شن های بازی برای کودکان باعث میشود که خطرات آنرا با کنترل کردن کمتر کنیم .


بیشتر بخوانید: تربیت فرزند دختر از بدو تولد


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه شن های بازی کودکان و فواید آن با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

کودکان

محیط بهداشتی شن های بازی برای کودک

محیط بهداشتی شن های بازی برای کودک کمتر در پارک ها یافت میشود . برای این کار شما میتوانید در حیاط خانه خود یا درب منزل خود یک گودال شن و ماسه تمیز ایجاد کنید و از پارچه به عنوان سایه هم میتوان برای پوشش گودال ماسه استفاده کرد . پوشش پلاستیکی حاوی شن و ماسه مرطوب است و بنابراین توصیه نمیشود . برای مرتب کردن و حذف خاک و زباله به طور منظم از شن و ماسه استفاده کنید . این همچنین کمک میکند تا شن و ماسه هوا بکشد و راه خوبی برای ضد عفونی کردن آن است . اگر در تمیزی شن و ماسه شک دارید آنرا با شیلنگ آب شستشو دهید . اطمینان حاصل کنید که سایه بان بر گودال شن و ماسه وجود دارد و کودکان لباس های مناسب را شامل کلاه و کرم های ضد آفتاب استفاده میکنند .

محیط بهداشتی شن های بازی برای کودک ممکن است آلوده شوند . اگر شن و ماسه نیاز به ضد عفونی شدن داشته باشد ، همانطور که در مورد یک حیوان که آن را به عنوان یک توالت استفاده میکند ، میتوانید آنرا را با مواد شوینده خفیف یا خانگی ضد عفونی کننده رقیق شده در آب غرق کنید و دانه های بیماری زا را از بین ببرید . هنگام بازی در خارج از منزل همیشه کودکان خود را کنترل کنید . توکسوپلاسموز عفونتی است که میتواند از گربه ها به انسان ها از طریق چاله های شنی انتقال یابد . این عفونت معمولا به عنوان یک بیماری خطرناک در کودکان و بزرگسالان اتفاق میافتد و باعث ناباروری شدید میشود . اگر به اطلاعات بیشتر در مورد اثر شن های بازی در مشاوره تربیت کودک نیاز دارید به یک مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی مراجعه کنید .


بیشتر بخوانید:روش های تربیت کودک ۲ ساله و ۳ساله


خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستامرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژهخدمات متنوعی را در زمینهمشاوره کودکبه شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:Sand Play: Development Benefits

براي مشاوره در زمينه شن های بازی کودکان و فواید آن

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

نظرات

- یک نظر:

  1. برای الوپگی فضای شن بازی و اب بازی چیزی نداشت، میشه بنویسید ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉