کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

بدترین سن طلاق برای کودکان

بدترین سن طلاق
5/5 - (2 امتیاز)

روانشناسی کودکان طلاق

روانشناسی کودکان طلاق به ما نشان میدهد خبر خوب این است که والدین میتوانند اقدامات مفیدی را برای کاهش اثرات روانی طلاق بر روی کودکان انجام دهند . چند راهبرد حمایت والدین در این متن میتواند راه خوبی برای کمک به بچه ها در تغییرات ناشی از طلاق والدین باشد . اولین سال پس از طلاق سخت ترین سال برای کودک است . طلاق در سراسر جهان در طول چند دهه گذشته صعود کرده است . تخمین زده میشود که 48 درصد کودکان آمریکایی و بریتانیایی در سن 16 سالگی در خانه با یک والد زندگی میکنند . در روانشناسی کودکان طلاق همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید ، تحقیقات نشان داده است که بچه ها در طول سال اول یا دوم پس از طلاق بیشترین سختی را پشت سر میگذارند. کودکان ممکن است دچار اضطراب ، خشم ، و بی اعتمادی شوند .


بیشتر بخوانید:  نکات روانشناسی اطفال


اثرات منفی طلاق

با توجه به روانشناسی کودکان طلاق ، طلاق تاثیرات عاطفی بسیاری بر روی کودکان و نوجوانان دارد . طلاق باعث ایجاد آشفتگی های عاطفی برای کل خانواده میشود و برای بچه ها ، وضعیت میتواند ترسناک ، گیج کننده و ناامید کننده باشد . کودکان ممکن است نگران باشند که اگر والدینشان روزی طلاق بگیرند آنها را دوست نداشته باشند . کودکان مدرسه ای گاها نگران اند که مبادا طلاق گناه آنها است . ممکن است  از بدرفتاری والدین بترسند یا فرض کنند که آنها اشتباه کرده اند که موجب طلاق والدین شده اند . نوجوانان ممکن است در مورد طلاق و تغییراتی که ایجاد میکند بسیار ناراحت شوند . البته هر وضعیت منحصر به فرد است . در شرایط خاص روانشناسی کودکان طلاق نشان داده که ممکن است کودک با جدایی احساس راحتی کند اگر طلاق به معنای تشنج  کمتر و استرس کمتر باشد .


بیشتر بخوانید:  خصوصیات روانشناسی فرزند آخر خانواده


برای کودکان

نکات روانشناسی کودکان طلاق

نکات روانشناسی کودکان طلاق نشان میدهد برای بعضی از کودکان ، جدایی والدین سخت ترین بخش نیست . در عوض ، عوامل استرس زا ، که طلاق ایجاد میکند آنها را می آزارد . تغییر در مدارس ، رفتن به یک خانه جدید و زندگی با یک پدر و مادر تنها که احساس خستگی بیشتری میکنند ، تعدادی از فشارهای اضافی است که موجب اذیت شدن کودک میشود . مشکلات مالی نیز در طلاق شایع است . بسیاری از خانواده ها باید به خانه های کوچکتر یا تغییر محله ها تن بدهند و اغلب والدین منابع مادی کمتری دارند . اغلب هر دو والدین دوباره ازدواج میکنند ، که به معنی تغییرات زیادی برای بچه ها است . نرخ شکست برای ازدواج های دوم حتی بالاتر از ازدواج های اول است . بسیاری از کودکان چندین جدایی و طلاق را در طول سال ها با والد خود تجربه میکنند .


بیشتر بخوانید:  روانشناسی رنگها در کودکان


رویدادهای شدید مرتبط با طلاق

نکات روانشناسی کودکان طلاق همچنین نشان داده طلاق به این معنی است که بچه ها ، تماس روزانه با یکی از والدین اغلب پدران را از دست میدهند . تماس کاهش یافته ، بر بنیاد تربیتی کودک تأثیر میگذارد و محققان متوجه شده اند که بسیاری از کودکان پس از طلاق کمتر از پدرانشان احساس رضایت میکنند . طلاق همچنین بر رابطه کودک با مادران تاثیر میگذارد . مشاورین اغلب سطح بالاتری از استرس مربوط به والدین تک فرزند را گزارش میدهند . مطالعات نشان میدهد که مادران اغلب پس از طلاق کمتر حامی و محبت کننده هستند . طلاق میتواند خطر مشکلات بهداشت روانی را افزایش دهد . طلاق ممکن است خطر ابتلا به مشکلات روانی در کودکان و نوجوانان را افزایش دهد . صرف نظر از سن ، جنسیت و فرهنگ ، مطالعات نشان میدهد که این کودکان تجربه مشکلات روانی را نسبت به سایر کودکان بیشتر داشته اند .


بیشتر بخوانید:  سوالات تست هوش کودکان


بدترین سن طلاق

مشاوره و روانشناسی کودکان طلاق

مشاوره و روانشناسی کودکان طلاق را مختصرا در این متن برای شما بیان میکنیم . طلاق ممکن است یک اختلال تنظیم در نظم زندگی کودکان ایجاد کند که طی چند ماه حل میشود . اما مطالعات همچنین نشان میدهد افسردگی و میزان اضطراب در کودکان والدین طلاق گرفته بیشتر است . با توجه به نکات روانشناسی کودکان طلاق ، طلاق میتواند مشکلات رفتاری را افزایش دهد . این کودکان تک والد ممکن است مشکلاتی از قبیل اختلالات رفتاری ، بزهکاری را بیشتر از فرزندان دو والد تجربه کنند . علاوه بر افزایش مشکلات رفتاری و فکری ، کودکان پس از طلاق ممکن است درگیری های بیشتری با همسالان خود داشته باشند .

مشاوره و روانشناسی کودکان طلاق نشان داده کودکان با والدین طلاق گرفته بیشتر در معرض خطر هستند . نوجوانان با والدین طلاق گرفته بیشتر احتمال دارد که در رفتارهای پرخطر مانند مصرف مواد و فعالیت جنسی زودرس شرکت کنند . در ایالات متحده ، نوجوانانی که والدینشان طلاق گرفته اند ، پیش از بقیه الکل ، دخانیات و مواد مخدر مصرف میکنند . از دیگر مشکلاتی که ممکن است در بزرگسالی برای کودکان بوجود بیاید ، اثرات روانی طولانی مدت طلاق است . بسیاری از مطالعات ، از جمله یک مطالعه در مجله روانشناسی خانواده ، شواهدی را نشان میدهند که طلاق والدین میتواند به موفقیت های کمتر در دوران نوجوانی از نظر تحصیل ، کار و روابط عاشقانه مربوط باشد . بزرگسالانی که طلاق را در دوران کودکی تجربه کرده اند ، دارای تحصیلات پایین و پیشرفت های شغلی کمتر و مشکلات اقتصادی هستند .


بیشتر بخوانید:  روانشناسی کودک ۹ ساله دختر و پسر


مطالب روانشناسی کودکان طلاق

مطالب روانشناسی کودکان طلاق  را در مبحث مشاوره و روانشناسی کودکان طلاق  مختصرا بیان کردیم باید بدانید که والدین نقش مهمی در نحوه تنظیم زندگی کودکان دارند . در اینجا برخی از استراتژی هایی که میتواند اثر طلاق را بر روی کودکان کاهش دهد ، آورده شده است : مشارکت مسالمت آمیز والدین ، نشان داده شده است که درگیری شدید بین والدین ، اضطراب کودکان را افزایش میدهد . خصومت آشکار ، نظیر فریاد و تهدید یکدیگر ، با مشکلات رفتاری در کودکان مرتبط است. اما تنش جزئی نیز ممکن است موجب ناراحتی کودک شود . اگر با همسر سابق خود مشورت کنید ، میتوانید با مراجعه به مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی به دنبال کمک حرفه ای باشید .


بیشتر بخوانید:  روانشناسی کودک ۱۱ ساله


برای کودکان

راهکارهایی مفید

در مبحث روانشناسی کودکان طلاق تاکید شده که کودکان را در وسط قرار ندهید . بگذارید به آسانی به هردو والد دسترسی داشته باشند . کودکان مبتلا به افسردگی و اضطراب بیشتر در معرض خطر قرار دارند . حفظ رابطه سالم با فرزندتان مهم است . ارتباط مثبت ، گرمای والدین و سطح پایین درگیری ممکن است به فرزندان کمک کند تا طلاق را بهتر هضم  کنند . در نکات روانشناسی کودکان طلاق نشان داده شده است که یک والد سالم و دانا به کودکان کمک میکند که عزت نفس بالاتری داشته و عملکرد تحصیلی بهتر را در پی طلاق کسب کنند اینها از مهمترین مطالب روانشناسی کودکان طلاق  هستند .


بیشتر بخوانید:  روانشناسی کودک ۱۰ ساله


اهمیت روانشناسی کودکان طلاق

اهمیت روانشناسی کودکان طلاق را تاکنون دریافته اید ؛ پس نظارت بر نوجوانان را از نزدیک انجام دهید . هنگامی که والدین توجه دقیقی به آنچه که نوجوانان انجام میدهند و وقت خود را صرف انجام آن میکنند ؛ دارند ، نوجوانان کمتر احتمال دارد که مشکلات رفتاری را پس از طلاق نشان دهند . این بدان معنی است که احتمال استفاده کمتری از مواد شیمیایی و مشکلات تحصیلی کمتری وجود دارد و خود نشانگر اهمیت روانشناسی کودکان طلاق است .


بیشتر بخوانید:  رفتار با کودک ۱۲ ساله


چند نکته مهارتی برای والدین

با توجه به روانشناسی کودکان طلاق ، مهارت های مقابله ای خاص را به او آموزش دهید . این را با مطالعه مباحث روانشناسی کودک خواهید آموخت . کودکان دارای استراتژی های مقابله ای فعال ، مانند مهارت های حل مسئله و مهارت های شناختی محیطی ، به طلاق سازگاری بیشتری دارند . احساسات فرزندتان را به نحوی صحیح مدیریت کنید تا افکار، احساسات و رفتارهایش را مثل شما مدیریت کند . به دنبال کمک حرفه ای برای خودتان باشید اگر به یک مشاوره روانشناسی نیاز دارید . کاهش سطح استرس شما میتواند کمک به کودک شما باشد .


بیشتر بخوانید:  روانشناسی کودک ۸ ساله


خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه روانشناسی کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: The Age When Children are Most Traumatized by a Divorce 

براي مشاوره در زمينه بدترین سن طلاق برای کودکان

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉