کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

بدترین سن طلاق برای کودکان

بدترین سن طلاق
5/5 - (2 امتیاز)

روانشناسی کودکان طلاق

روانشناسی کودکان طلاق به ما نشان میدهد خبر خوب این است که والدین میتوانند اقدامات مفیدی را برای کاهش اثرات روانی طلاق بر روی کودکان انجام دهند . چند راهبرد حمایت والدین در این متن میتواند راه خوبی برای کمک به بچه ها در تغییرات ناشی از طلاق والدین باشد . اولین سال پس از طلاق سخت ترین سال برای کودک است . طلاق در سراسر جهان در طول چند دهه گذشته صعود کرده است . تخمین زده میشود که 48 درصد کودکان آمریکایی و بریتانیایی در سن 16 سالگی در خانه با یک والد زندگی میکنند . در روانشناسی کودکان طلاق همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید ، تحقیقات نشان داده است که بچه ها در طول سال اول یا دوم پس از طلاق بیشترین سختی را پشت سر میگذارند. کودکان ممکن است دچار اضطراب ، خشم ، و بی اعتمادی شوند .


بیشتر بخوانید:نکات روانشناسی اطفال


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه بدترین سن طلاق برای کودکان با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

اثرات منفی طلاق

با توجه به روانشناسی کودکان طلاق ، طلاق تاثیرات عاطفی بسیاری بر روی کودکان و نوجوانان دارد . طلاق باعث ایجاد آشفتگی های عاطفی برای کل خانواده میشود و برای بچه ها ، وضعیت میتواند ترسناک ، گیج کننده و ناامید کننده باشد . کودکان ممکن است نگران باشند که اگر والدینشان روزی طلاق بگیرند آنها را دوست نداشته باشند . کودکان مدرسه ای گاها نگران اند که مبادا طلاق گناه آنها است . ممکن است از بدرفتاری والدین بترسند یا فرض کنند که آنها اشتباه کرده اند که موجب طلاق والدین شده اند . نوجوانان ممکن است در مورد طلاق و تغییراتی که ایجاد میکند بسیار ناراحت شوند . البته هر وضعیت منحصر به فرد است . در شرایط خاص روانشناسی کودکان طلاق نشان داده که ممکن است کودک با جدایی احساس راحتی کند اگر طلاق به معنای تشنج کمتر و استرس کمتر باشد .


بیشتر بخوانید:خصوصیات روانشناسی فرزند آخر خانواده


برای کودکان

نکات روانشناسی کودکان طلاق

نکات روانشناسی کودکان طلاق نشان میدهد برای بعضی از کودکان ، جدایی والدین سخت ترین بخش نیست . در عوض ، عوامل استرس زا ، که طلاق ایجاد میکند آنها را می آزارد . تغییر در مدارس ، رفتن به یک خانه جدید و زندگی با یک پدر و مادر تنها که احساس خستگی بیشتری میکنند ، تعدادی از فشارهای اضافی است که موجب اذیت شدن کودک میشود . مشکلات مالی نیز در طلاق شایع است . بسیاری از خانواده ها باید به خانه های کوچکتر یا تغییر محله ها تن بدهند و اغلب والدین منابع مادی کمتری دارند . اغلب هر دو والدین دوباره ازدواج میکنند ، که به معنی تغییرات زیادی برای بچه ها است . نرخ شکست برای ازدواج های دوم حتی بالاتر از ازدواج های اول است . بسیاری از کودکان چندین جدایی و طلاق را در طول سال ها با والد خود تجربه میکنند .


بیشتر بخوانید:روانشناسی رنگها در کودکان


رویدادهای شدید مرتبط با طلاق

نکات روانشناسی کودکان طلاق همچنین نشان داده طلاق به این معنی است که بچه ها ، تماس روزانه با یکی از والدین اغلب پدران را از دست میدهند . تماس کاهش یافته ، بر بنیاد تربیتی کودک تأثیر میگذارد و محققان متوجه شده اند که بسیاری از کودکان پس از طلاق کمتر از پدرانشان احساس رضایت میکنند . طلاق همچنین بر رابطه کودک با مادران تاثیر میگذارد . مشاورین اغلب سطح بالاتری از استرس مربوط به والدین تک فرزند را گزارش میدهند . مطالعات نشان میدهد که مادران اغلب پس از طلاق کمتر حامی و محبت کننده هستند . طلاق میتواند خطر مشکلات بهداشت روانی را افزایش دهد . طلاق ممکن است خطر ابتلا به مشکلات روانی در کودکان و نوجوانان را افزایش دهد . صرف نظر از سن ، جنسیت و فرهنگ ، مطالعات نشان میدهد که این کودکان تجربه مشکلات روانی را نسبت به سایر کودکان بیشتر داشته اند .


بیشتر بخوانید:سوالات تست هوش کودکان


بدترین سن طلاق

مشاوره و روانشناسی کودکان طلاق

مشاوره و روانشناسی کودکان طلاق را مختصرا در این متن برای شما بیان میکنیم . طلاق ممکن است یک اختلال تنظیم در نظم زندگی کودکان ایجاد کند که طی چند ماه حل میشود . اما مطالعات همچنین نشان میدهد افسردگی و میزان اضطراب در کودکان والدین طلاق گرفته بیشتر است . با توجه به نکات روانشناسی کودکان طلاق ، طلاق میتواند مشکلات رفتاری را افزایش دهد . این کودکان تک والد ممکن است مشکلاتی از قبیل اختلالات رفتاری ، بزهکاری را بیشتر از فرزندان دو والد تجربه کنند . علاوه بر افزایش مشکلات رفتاری و فکری ، کودکان پس از طلاق ممکن است درگیری های بیشتری با همسالان خود داشته باشند .

مشاوره و روانشناسی کودکان طلاق نشان داده کودکان با والدین طلاق گرفته بیشتر در معرض خطر هستند . نوجوانان با والدین طلاق گرفته بیشتر احتمال دارد که در رفتارهای پرخطر مانند مصرف مواد و فعالیت جنسی زودرس شرکت کنند . در ایالات متحده ، نوجوانانی که والدینشان طلاق گرفته اند ، پیش از بقیه الکل ، دخانیات و مواد مخدر مصرف میکنند . از دیگر مشکلاتی که ممکن است در بزرگسالی برای کودکان بوجود بیاید ، اثرات روانی طولانی مدت طلاق است . بسیاری از مطالعات ، از جمله یک مطالعه در مجله روانشناسی خانواده ، شواهدی را نشان میدهند که طلاق والدین میتواند به موفقیت های کمتر در دوران نوجوانی از نظر تحصیل ، کار و روابط عاشقانه مربوط باشد . بزرگسالانی که طلاق را در دوران کودکی تجربه کرده اند ، دارای تحصیلات پایین و پیشرفت های شغلی کمتر و مشکلات اقتصادی هستند .


بیشتر بخوانید:روانشناسی کودک ۹ ساله دختر و پسر


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه بدترین سن طلاق برای کودکان با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مطالب روانشناسی کودکان طلاق

مطالب روانشناسی کودکان طلاق را در مبحث مشاوره و روانشناسی کودکان طلاق مختصرا بیان کردیم باید بدانید که والدین نقش مهمی در نحوه تنظیم زندگی کودکان دارند . در اینجا برخی از استراتژی هایی که میتواند اثر طلاق را بر روی کودکان کاهش دهد ، آورده شده است : مشارکت مسالمت آمیز والدین ، نشان داده شده است که درگیری شدید بین والدین ، اضطراب کودکان را افزایش میدهد . خصومت آشکار ، نظیر فریاد و تهدید یکدیگر ، با مشکلات رفتاری در کودکان مرتبط است. اما تنش جزئی نیز ممکن است موجب ناراحتی کودک شود . اگر با همسر سابق خود مشورت کنید ، میتوانید با مراجعه به مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی به دنبال کمک حرفه ای باشید .


بیشتر بخوانید:روانشناسی کودک ۱۱ ساله


برای کودکان

راهکارهایی مفید

در مبحث روانشناسی کودکان طلاق تاکید شده که کودکان را در وسط قرار ندهید . بگذارید به آسانی به هردو والد دسترسی داشته باشند . کودکان مبتلا به افسردگی و اضطراب بیشتر در معرض خطر قرار دارند . حفظ رابطه سالم با فرزندتان مهم است . ارتباط مثبت ، گرمای والدین و سطح پایین درگیری ممکن است به فرزندان کمک کند تا طلاق را بهتر هضم کنند . در نکات روانشناسی کودکان طلاق نشان داده شده است که یک والد سالم و دانا به کودکان کمک میکند که عزت نفس بالاتری داشته و عملکرد تحصیلی بهتر را در پی طلاق کسب کنند اینها از مهمترین مطالب روانشناسی کودکان طلاق هستند .


بیشتر بخوانید:روانشناسی کودک ۱۰ ساله


اهمیت روانشناسی کودکان طلاق

اهمیت روانشناسی کودکان طلاق را تاکنون دریافته اید ؛ پس نظارت بر نوجوانان را از نزدیک انجام دهید . هنگامی که والدین توجه دقیقی به آنچه که نوجوانان انجام میدهند و وقت خود را صرف انجام آن میکنند ؛ دارند ، نوجوانان کمتر احتمال دارد که مشکلات رفتاری را پس از طلاق نشان دهند . این بدان معنی است که احتمال استفاده کمتری از مواد شیمیایی و مشکلات تحصیلی کمتری وجود دارد و خود نشانگر اهمیت روانشناسی کودکان طلاق است .


بیشتر بخوانید:رفتار با کودک ۱۲ ساله


چند نکته مهارتی برای والدین

با توجه به روانشناسی کودکان طلاق ،مهارت های مقابله ای خاص را به او آموزش دهید . این را با مطالعه مباحث روانشناسی کودک خواهید آموخت . کودکان دارای استراتژی های مقابله ای فعال ، مانند مهارت های حل مسئله و مهارت های شناختی محیطی ، به طلاق سازگاری بیشتری دارند . احساسات فرزندتان را به نحوی صحیح مدیریت کنید تا افکار، احساسات و رفتارهایش را مثل شما مدیریت کند . به دنبال کمک حرفه ای برای خودتان باشید اگر به یک مشاوره روانشناسی نیاز دارید . کاهش سطح استرس شما میتواند کمک به کودک شما باشد .


بیشتر بخوانید:روانشناسی کودک ۸ ساله


خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستامرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژهخدمات متنوعی را در زمینه روانشناسی کودکبه شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:The Age When Children are Most Traumatized by a Divorce

براي مشاوره در زمينه بدترین سن طلاق برای کودکان

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉