کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

شن های بازی کودکان و فواید آن

شن های بازی
3.9/5 - (8 امتیاز)

شن های بازی ( sand play )

شن های بازی یک راه عالی برای توسعه فکری کودک در بحث مشاوره کودک هستند . بازی شن و ماسه یک راه عالی برای کودک شما است که مهارت های حرکتی دست ، حس لامسه و احساس بافت های مختلف و مفاهیمی مثل پر و خالی را بیاموزد . گودال ماسه بازی در پارک های عمومی نیز به شما این امکان را میدهد که با کودک بازی کنید . سن هشت تا دوازده ماهگی برای کودک سن یادگیری کار با شن های بازی است . بعضی کودکان زودتر از این سن مفهوم شن های بازی را درک میکنند . شما میتوانید به عنوان یک جایگزین ، یک ظرف بزرگ و یکپارچه با چند سانت ذرت پر کنید . اجازه دهید که فرزند شما با ریختن چاشنی و ریختن کره ذرت با فنجان و قاشق های کوچک تمرین کند تا این بازی را یاد بگیرد .


بیشتر بخوانید:مشاوره کودک: انواع بازی کودکان


چگونه به کودک بازی با شن را یاد بدهیم ؟

نوزادان و کودکان نوپا با کشیدن چیزها به دنیای خود آنها را کشف میکنند . کودکان کوچک نمیفهمند که چه چیزی میتوانند یا نمیتوانند بخورند . نوزادان همه چیز را در دهان خود میگذارند تا ببینند که چه طعمی دارد پس خوردن شن های بازی چیز عجیبی نیست . برای آموزش دادن این موضوع ، به کودک خود بگویید : ” ما غذا را در دهانمان میگذاریم ، نه شن و ماسه و اشیا را ” . اکثر بچه ها به سرعت میفهمند که شن و ماسه خوب نیست و آنرا در دهان خود نمیگذارند . اما اگر نگران نباشید و منتظر بمانید تا کودک شما در گودال شنی بازی کند ، بزودی از این مرحله خارج میشود . شما میتوانید در هنگام بازی کودک با شن های بازی بر او نظارت کنید .


بیشتر بخوانید:مرکز مشاوره کودک تلفنی


کودکان

فواید شن های بازی برای کودکان( the benefits of playing sand )

فواید شن های بازی برای کودکان بسیار زیاد است . شن های بازی از مهمترین وسایل لذت بردن کودکان در هنگام بازی هستند . هنگامی که والدین با کودکان به سواحل دریا میروند مشاهده میکنید که کودکان با سطل های پلاستیکی از ساختن قلعه های شنی چه لذتی میبرند . این شن های بازی در واقع بخش خلاقیت مغز کودکان را تحریک میکنند و کودکان را خلاق تر از آنچه پیش از این بوده اند میکنند . از فواید شن های بازی برای کودکان میتوان به اثر این نوع بازی در هماهنگی مغز با سایر سیستم های حرکتی کودک اشاره کرد . در واقع شن بازی کودک را به نوعی دچار هماهنگی در تفکر و قدرت حرکتی میکند . همچنین در یادگیری کودک اثرات مثبتی دارد که در بعد به آن اشاره میکنیم .


بیشتر بخوانید:مراحل تربیت کودک در سنین مختلف


مضرات شن های بازی برای کودکان

مضرات شن های بازی برای کودکان به طبع چالش برانگیز است . چاله های شن و ماسه وسایلی برای بازی در فضای باز و پر از شن و ماسه است . دانه های شن و ماسه به کودکان اجازه میدهد تا بازی های سرگرم کننده مثل ساختن و مدل سازی اشیاء را از شن و ماسه انجام دهند . چاله های شن و ماسه در زمین های حیاط و فضای باز مانند پارک ها و زمین های بازی وجود دارند . چگونه ممکن است یک کودک مجروح شود ؟ مضرات شن های بازی برای کودکان و خطرات آن برای کودک چیست ؟ نکات زیر میتواند از اثرات سو بازی با شن و ماسه در کودکان باشد :

شن های بازی

شرح مختصر مضرات شن های بازی

شن و ماسه یا اشیاء که در شن و ماسه یافت میشوند ممکن است در دهان قرار بگیرند که باعث میشود کودکان آنها را ببلعند و خطراتی مثل خفگی دارند . اشیاء تیز ممکن است در شن و ماسه وجود داشته باشد که ممکن است در طول بازی باعث حادثه شود . بسیاری از حشرات میتوانند در شن و ماسه مرطوب زندگی کنند و ممکن است کودکان در هنگام بازی دچار نیش یا زخم شوند . در صورت بازی در خارج از منزل در یک گودال ماسه ای بدون سایه ، کودکان ممکن است دچار آفتاب سوختگی شوند . این گودالها میتوانند به یک منبع عفونت تبدیل شود چرا که حیوانات ، به ویژه گربه ها ، و حتی بعضی از کودکان از آنها به عنوان توالت استفاده میکنند . اینها از مضرات شن های بازی برای کودکان است .


بیشتر بخوانید:چگونه به راه رفتن کودک کمک کنیم


خطرات شن های بازی کودکان ( the dangers of playing sand )

خطرات شن های بازی کودکان در بالا مختصرا بیان شد اما این صدمات چقدر رایج است ؟ حتی اگر کودک شما شن و ماسه برای بازی نداشته باشد ، ممکن است که شن در فضای خانه در چشم او برود . اگر در چشم کودک قرمزی دیدید یا اگر او بیش از حد چشمش را لمس کرد ، مهم است که چشم او را مالش ندهید زیرا شن میتواند قرنیه را خراش دهد . برای از بین بردن ذرات شن ، چشم کودک خود را با چرخاندن سرش بر روی سینک و گرفتن چشم آسیب دیده زیر آب شستشو دهید ، اگر چشم او همچنان به او آسیب برساند ، او را بلافاصله به دکتر ببرید . در حالی که دیده شده است که افراد در اثر شن و ماسه آسیب دیده و در بدن آنها عفونت رخ داده است ، هیچ آمار منتشر شده در دسترس وجود ندارد .


بیشتر بخوانید: تربیت کودکان چهار ساله و نحوه برخورد با آنها


قوانین مربوط به شن های بازی

آیا یک قانون یا یک استاندارد برای چاله های شن و ماسه وجود دارد ؟ هیچ قانون یا استانداردی مربوط به چاله های شن و ماسه وجود ندارد و تنها والدین میتوانند با رعایت نکات بهداشتی خطرات شن های بازی کودکان را کمتر کنند زیرا فواید شن های بازی برای کودکان زیاد است . لطفا در هنگام انتخاب و یا استفاده از یک پک شن و ماسه سعی کنید یادآوری های ایمنی را در ذهن داشته باشید . اطمینان حاصل کنید که گودال شن و ماسه به خوبی تخلیه شده و آن را تا حد ممکن خشک نگه دارید . دانه های شن و ماسه هنگام استفاده در معرض پوشش نیستند اما بعد از استفاده یک پوشش روی آن بکشید تا از استفاده از آن به عنوان توالت برای حیوانات خانگی و ولگرد جلوگیری شود . فواید شن های بازی برای کودکان باعث میشود که خطرات آنرا با کنترل کردن کمتر کنیم .


بیشتر بخوانید: تربیت فرزند دختر از بدو تولد


کودکان

محیط بهداشتی شن های بازی برای کودک

محیط بهداشتی شن های بازی برای کودک کمتر در پارک ها یافت میشود . برای این کار شما میتوانید در حیاط خانه خود یا درب منزل خود یک گودال شن و ماسه تمیز ایجاد کنید و از پارچه به عنوان سایه هم میتوان برای پوشش گودال ماسه استفاده کرد . پوشش پلاستیکی حاوی شن و ماسه مرطوب است و بنابراین توصیه نمیشود . برای مرتب کردن و حذف خاک و زباله به طور منظم از شن و ماسه استفاده کنید . این همچنین کمک میکند تا شن و ماسه هوا بکشد و راه خوبی برای ضد عفونی کردن آن است . اگر در تمیزی شن و ماسه شک دارید آنرا با شیلنگ آب شستشو دهید . اطمینان حاصل کنید که سایه بان بر گودال شن و ماسه وجود دارد و کودکان لباس های مناسب را شامل کلاه و کرم های ضد آفتاب استفاده میکنند .

محیط بهداشتی شن های بازی برای کودک ممکن است آلوده شوند . اگر شن و ماسه نیاز به ضد عفونی شدن داشته باشد ، همانطور که در مورد یک حیوان که آن را به عنوان یک توالت استفاده میکند ، میتوانید آنرا را با مواد شوینده خفیف یا خانگی ضد عفونی کننده رقیق شده در آب غرق کنید و دانه های بیماری زا را از بین ببرید . هنگام بازی در خارج از منزل همیشه کودکان خود را کنترل کنید . توکسوپلاسموز عفونتی است که میتواند از گربه ها به انسان ها از طریق چاله های شنی انتقال یابد . این عفونت معمولا به عنوان یک بیماری خطرناک در کودکان و بزرگسالان اتفاق میافتد و باعث ناباروری شدید میشود . اگر به اطلاعات بیشتر در مورد اثر شن های بازی در مشاوره تربیت کودک نیاز دارید به یک مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی مراجعه کنید .


بیشتر بخوانید:روش های تربیت کودک ۲ ساله و ۳ساله


خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستامرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژهخدمات متنوعی را در زمینهمشاوره کودکبه شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:Sand Play: Development Benefits

براي مشاوره در زمينه شن های بازی کودکان و فواید آن

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

نظرات

- یک نظر:

  1. برای الوپگی فضای شن بازی و اب بازی چیزی نداشت، میشه بنویسید ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉