کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

15 دلیل اصلی خیانت های زناشویی

علت خیانت زوجین
4.4/5 - (13 امتیاز)

چرا خیانت زیاد شده؟ در پاسخ باید بگویم در حال حاضر اینترنت به یکی از تسهیل کننده های مهم خیانت تبدیل شده است.

کشف خیانت همسر میتواند ویرانگر باشد و در واقع خیانت تلخ ترین اتفاق ممکن در یک رابطه عاشقانه است. تجربه خیانت ممکن است شما را آسیب پذیر کند و احساس صدمه، عصبانیت و ناراحتی کنید. یا حتی ممکن است از نظر جسمی مریض شوید. اما بیش از همه، احتمالا این سوال برایتان پیش میاید که “چرا؟”، دلیل خیانت چیست؟ آیا من در زندگی کوتاهی کردم؟ آیا من مقصر این اوضاع هستم؟ هدف اصلی ما در این مقاله پاسخ دادن به این سوالات در مورد علت خیانت بر اساس مطالعات روانشناسان است.

دلایل خیانت در زندگی مشترک چیست؟

در یک مطالعه با استفاده از یک نظرسنجی آنلاین از 495 نفری که در یک رابطه عاشقانه خیانت کرده بودند در مورد دلایل خیانت خود سوال کردند. شرکت کنندگان شامل 259 زن ، 213 مرد و 23 نفر بودند که جنسیت خود را اعلام نکردند. این مطالعه چندین عامل اصلی انگیزشی را که در خیانت نقش دارند، شناسایی کرد. البته، این عوامل همه خیانت ها را توضیح نمی دهند. اما آنها چارچوبی مفید برای درک بهتر علت خیانت ارائه میدهند. در اینجا نگاهی می اندازیم به این عوامل اصلی خیانت و چگونگی بروز آنها در یک رابطه:

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه 15 دلیل اصلی خیانت های زناشویی با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

1. خشم یا انتقام

گاه علت خیانت مردان یا زنان از روی عصبانیت یا تمایل به انتقام است. این مورد معمولا در افرادی دیده میشود که از سوی همسرشان خیانت دیده اند، پس سعی میکنند انتقام بگیرند. تا همسرشان هم همان درد و رنج را درک کند. به عبارت دیگر این افراد با خود میگویند، “او به من صدمه زده، بنابراین حالا نوبت من است که او را آزار بدهم”. البته باید بگویم این عکس العمل در برابر خیانت شوهراصلا درست نیست و تنها اوضاع را بدتر میکند.

عوامل موثر بر خیانت زناشویی
علت خیانت‌های زناشویی

2. عدم رضایت جنسی در رابطه

عدم رضایت از رابطه جنسی عمده ترین علت خیانت زن و شوهرها در این مطالعه بود. همانطور که دیدیم اکثریت افراد حاضر در این مطالعه را زنان تشکیل میدادند. اما هر دو زن و مردی که در یک رابطه عاشقانه قرار دارند، امیدوارند که زندگی جنسی خود را بهبود بخشند. لذا عدم رضایت جنسی و برطرف نشدن نیازهای جنسی میتواند به انگیزه ای برای خیانت بدل شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد بی توجهی و بی میلی شوهرلطفا کلیک کنید.

3. عدم رضایت عاطفی در روابط

جستجوی صمیمیت عاطفی میتواند به اندازه صمیمیت جسمی از علل اصلی خیانت زوجین باشد. فردی که صمیمیت عاطفی را در رابطه زناشویی خود پیدا نمیکند، برای رفع این نیاز به روابط خارج از ازدواج روی میاورد.

4. کنجکاوی و کشف تجربه های جدید

وقتی از شرکت کنندگان در این آزمایش پرسیدیم که چرا خیانت رخ میدهد، کنجکاوی برای کشف تجربیات جدید را به عنوان یک محرک قوی عنوان کردند. در واقع افرادی که به این دلیل استناد کردند احساس کردند که چیز جدیدی میخواهند و این انگیزه فراتر از کنجکاوی و به نوعی مسابقه برای سنجش قدرت جنسی آنها تبدیل شد. مقاله نشانه ای خیانت مردان را حتما مطالعه کنید.

علل اصلی خیانت زوجین
علل خیانت زناشویی

5. نقص ارتباطات میتواند محرک خیانت باشد

شاید بتوان یکی از مهم ترین عوامل موثر بر خیانت زناشویی مخصوصا خیانت مردان متاهلرا عدم وجود ارتباط آزادانه بین زن و مرد دانست. صریح بودن در مورد چیزهای خوب و بد در یک رابطه به این معنی است که هر دو شریک زندگی در ابراز احساسات و خواسته های جنسیو وعاطفی خود احساس امنیت میکنند. این، به نوبه خود، میتواند به تقویت یک اتصال قوی کمک کند. در واقع شخص خائن به روشی کاملاً ناخودآگاه به دنیای اطرافش اجازه میدهد تا از ناراحتی یا نارضایتی او با خبر شوند. توجه کنید که ارتباطات فقط هنر گفتار و صحبت کردن نیست، بلکه هنر گوش دادن بدون تعصب یا دفاع است و ندانستن نحوه برقراری ارتباط در یک رابطه می تواند منجر به نارضایتی یا حتی خیانت شود.

6. احساس تنهایی

احساس تنهایی، در زندگی مشترک میتواند باعث انزوای فرد شود و این انزوا میتواند افراد را وادار به انجام کارهایی همچون خیانت کند. در واقع این احساس تنهایی اغلب به دلیل ناراحتی یا نارضایتی از همسر است. اما به جای صحبت با شریک زندگی خود و تلاش برای حل مشکل، آنها تنهایی خود را از طریق خیانت و ارتباط با شخص‌دیگر پر میکنند و باور خواهند داشت که ارتباط با شخص دیگر همان چیزی است که آنها را درمان میکند. در حالی که در حقیقت این امر ممکن است باعث شود احساس گیجی و تنهایی بیشتری داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دلایل خیانت زنان لزفا کلیک کنید.

7. هوش هیجانی پایین

انواع مختلفی از هوش در جهان وجود دارد، از جمله هوش هیجانی، که برای برقراری یک رابطه شاد و سالم با شخص دیگر حیاتی است. به گفته روانشناسان افراد با هوش هیجانی پایین ممکن است بیشتر به خیانت تمایل داشته باشند. پس در واقع میتوان آن را به عنوان یکی از دلایل خیانت مطرح کنیم. صمیمیت یا هوش هیجانی برای یک رابطه سالم ضروری است و گرچه همیشه نمیتواند وفاداری را تضمین کند، اما در یک رابطه خوب لازم است. حتما شما هم این جمله را شنیده اید که همسرم مرا نمی فهمد، به نظر کلیشه ای می آید؛ اما اغلب اوقات علت خیانت زوجین همین است. شخصی که اقدام به خیانت میکند احساس میکند همسرش هرگز‌ او را نشناخته و آنطور که باید با هم ارتباط برقرار نمی کنند و البته درک نمی شود. بدین ترتیب این احساسات فرد را به سمت خیانت سوق میدهد.

دلایل خیانت به همسر
دلایل خیانت مردان

8. کاهش اشتیاق و علاقه به همسر

اشتیاق دلیل اصلی برای دوام روابط طولانی مدت است و از دست دادن اشتیاق و شور اولیه میتواند علت اصلی خیانت زوجین باشد. البته این امر هرگز بهانه خوبی برای خیانت کردن نیست. اما برخی ممکن است آن را عامل اصلی خیانت بدانند. گاهی اوقات عشق به سادگی کافی نیست. زیرا ممکن است شریک زندگی خود را دوست داشته باشید و به او احترام بگذارید اما هنوز آن شور و عشق اولیه در رفتار شما دیده نشود. این میتواند برای هر رابطه ای اتفاق بیفتد صرف نظر از مدت زمانی که افراد با هم بوده اند. در چنین شرایطی ما هنوز میتوانیم شریک زندگی خود را دوست داشته باشیم اما ما عاشق هم نیستیم و این مثل این است که ما با یک دوست هم خانه باشیم.

پس در چنین رابطه ای میل جنسی کاهش میابد و وقتی فرصتی برای برقراری ارتباط جنسی با شخص دیگری فراهم شود، میتواند مانند یک فرصت برای رفع نیاز احساس شود. پس میتوان نبود اشتیاق در رابطه حتی با وجود علاقه را به عنوان علت خیانت های زناشویی دانست. اگر در مورد بخشش خیانتنیازمند راهنمایی هستید، لطفا کلیک کنید.

9. احساس مهم نبودن و عدم تایید از سوی همسر

در حالی که شما 100٪ مقصر خیانت همسرتان نیستید، اما یکی از دلایل خیانت به همسر این است که فرد از سوی همسرش احساس مهم بودن یا قدردانی نمیکند. البته این حالت به عدم وجود یک خط باز ارتباطی برای ابراز نارضایتی نیز برمیگردد. گاهی اوقات طبیعی است که به خصوص در یک رابطه طولانی مدت مورد غفلت قرار بگیرید. اما با برقراری ارتباط، برنامه ریزی و سازش، این مسئله ای است که به راحتی قابل حل است. در مواردی که فرد احساس میکند همسرش به او اهمیت نمیدهد و هیچ ارزشی برایش قائل نیست، به دنبال کسب تایید و توجه خارج از ازدواج میگردد. در نتیجه خیانت می تواند همان چیزی باشد که این فرد برای تایید خود نیاز دارد.

10. اعتماد به نفس پایین

گاهی اوقات این عدم اعتماد به نفس خود شخص است که میتواند او را به مسیر خیانت سوق دهد. نتایج حاصل از بررسی خیانت زناشویی نشان میدهد که علی رغم تلاش برای وفادار ماندن، افرادی که به دلیل عدم اعتماد به نفس خیانت میکنند اغلب این کار را بارها و بارها انجام میدهند. بسیاری از افراد هستند که به عنوان راهی برای تأیید ارزش شخصی خود، خیانت میکنند. این فرد معمولاً عشق میخواهد. لذا خیانت به آنها کمک می کند تا با ناامنی هایی که در زندگی مشترک وجود دارد و ممکن است فلج کننده باشد کنار بیایند.

11. استفاده گسترده از اینترنت

شاید این سوال را از خودتان بپرسید که چرا خیانت زیاد شده؟ در پاسخ باید بگویم در حال حاضر اینترنت به یکی از تسهیل کننده های مهم خیانت تبدیل شده است. با وجود اینترنت بسیار راحت است که بتوانید با مردم ارتباط برقرار کنید و ساعت ها با آنها صحبت کنید چه در خانه باشید، چه در محل کار یا حتی در یک مکان عمومی. وب سایت های زیادی وجود دارد که افراد میتوانند با یکدیگر ملاقات کنند و این امر منجر به آغاز یک رابطه جدید می شود و از مهم ترین دلایل خیانت مردان و زنان است.

دلایل خیانت زنان
علت خیانت مردان

12. عدم توانایی در مقابله با مشکلات

فرار از مشکلات و عدم توانایی در برخورد با آنها از جمله علل خیانت در روانشناسی است. مواقعی وجود دارد که زن و شوهرها به جای پرداختن به مشکلات، بهانه میگیرند و سعی میکنند راهی برای فرار پیدا کنند. مثال های بسیاری وجود داشته است که در آن فرد گزارش داده است که همکاری پیدا کرده است که می تواند با او مشکلات خود را در میان بگذارد و احساس راحتی کند، که این آغاز ماجرا است. جای تعجب نیست که بیشتر موارد خیانت در محل کارهایی اتفاق می افتد که همکاران دلسوز حضور دارند.

13. اعتیاد به پورن

محتوای پورنو به راحتی در اینترنت در دسترس است و این یکی از مهمترین علل خیانت زناشویی است. اینترنت پورنوگرافی را به طور گسترده در دسترس قرار میدهد. اما تأثیرات طولانی مدت آن بسیار مضر است. زیرا فرد را به داشتن روابط خارج از زندگی مشترک تشویق میکند. بنابراین با وجود اینکه بسیاری افراد این را رد میکنند اما اعتیاد به تماشای پورن را نیز میتوان به عنوان یکی از مهم ترین علت خیانت زوجین مطرح کرد.

14. اعتیاد به الکل یا مواد مخدر

اعتیاد به الکل یا مواد مخدر نیز یکی از دلایل خیانت زنان و مردان در روابط است. اغلب اعتیاد باعث می شود فرد به عادت های مضر مانند دروغ، دزدی و حتی خیانت روی بیاورد. مصرف بیش از حد الکل یا مواد مخدر باعث میشود افراد کنترل خود را از دست بدهند و رفتار غیر منطقی داشته باشند. همچنین فرد میتواند به راحتی احساس شیفتگی موقتی را داشته و از شریک زندگی خود دور شود که این زمینه را برای خیانت فراهم میکند.

15. دوری از شریک زندگی

فاصله در عشق واقعی چندان مهم نیست، اما اگر این فاصله بیش از حد باشد میتواند به عنوان علت خیانت زنان متاهلدر نظر گرفته شود. غالباً، زوجین به دلیل ماهیت شغلی و تعهدات کاری خود گاهی مجبور به جدا شدن از یکدیگر می شوند. هنگامی که یک شریک زندگی برای مدت طولانی غایب است، شریک زندگی دیگر تنهاست و برای اینکه خود را مشغول کند، فعالیت های جدیدی شروع میکند که ممکن است شامل تعامل با افراد دیگر باشد. به علاوه زوجین همچنین وقتی زمان زیادی را دور از یکدیگر میگذرانند از هم فاصله میگیرند و دیگر مانند گذشته احساس ارتباط و دلبستگی نمیکنند. آنها یا عاشق شخص دیگری می شوند یا برای جبران خلا به راحتی به خیانت متوسل میشوند.

چرا خیانت رخ میدهد؟ دلایل مختلفی برای خیانت وجود دارد که در هر رابطه ای متفاوت است اما به طور کلی عدم رضایت از رابطه جنسی، عاطفی و پایین بودن اعتماد به نفس و جستجوی عشق و تایید میتواند از علل خیانت در زن و شوهرها باشد.

آیا اعتماد به نفس پایین میتواند علت خینت باشد؟ بله گاهی اوقات این عدم اعتماد به نفس خود شخص است که میتواند او را به مسیر خیانت سوق دهد.

سوالات متداول

آیا خیانت انواع مختلف دارد؟

بله خیانت در انواع و ابعاد مختلف روی میدهد. برای مثال میتوان به خیانت عاطفی اشاره کرد که فرد نیاز عاطفی خود را با کسی غیر از همسر خود برطرف میکند. در مورد دیگر میتوان به خیانت جنسی اشاره کرد. به این معنی که فرد به دلایل مختلف برای برطرف کردن نیاز جنسی خود فرد دیگری جز همسرش را انتخاب میکند.

خیانت در فضای مجازی یعنی چه؟

فضای مجازی این روز ها جزو جدایی ناپذیر زندگی بشر میباشد. به دلیل آسان شدن ارتباطات در این محیط معمولا افراد راحت باهم دوست میشوند و به صورت مجازی باهم وقت میگذرانند. گاهی اوقات افراد متاهل در فضای مجازی به فرد دیگری جز همسرشان وابستگی عاطفی پیدا میکنند و خیانت به این صورت شکل میگیرد.

روانشناسی خیانت شامل چه مواردی میباشد؟

روانشناسی خیانت به صورت تخصصی به مقوله خیانت میپردازد و همه جانبه آن را مورد بررسی و کنکاش قرار میدهد. این شاخه از روانشناسی به ما می آموزد که باید برای پیشگیری از وقوع خیانت چه کارهایی را صورت بدهیم. در مرحله بعد از وقوع خیانت نیز روانشناسی خیانت به ما راهکارهایی را برای مدیریت وضعیت به وجود آمده خواهد داد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژهخدمات متنوعی را در زمینهمشاوره خیانتبه شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

براي مشاوره در زمينه 15 دلیل اصلی خیانت های زناشویی

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

نظرات

- 7 نظر:

 1. منم بعد از 5سال زندگی مشترک و یک فرزند دارم …..2نفرو صیغه میکنم تو سن 37 سالگی…فقط خدا کمکم کنه بتونم سیرشون کنم…..
  چون من نمیخاستم خیانت کنم و قسم و توبه کرده بودم که به زنم خیانت نکنم تا ابد.
  ولی خودش باعثش شد …
  دلیلشم …
  1-تو سری زدن اینو اون و مقایسه با کل فامیل
  -2-قدرمو ندونست.
  3-سرد بودن تو رابطه.
  4-شاد نبودن.
  5-شکستن غرورم
  6-درونگرا بودن
  7-پول پرست بودن
  8-وسواس جنسی داشتن
  9-درک نکردن
  10-احترام نگه نداشتن-
  11-مغرور و زبان دراز بودن
  12-به همه چیز رسیدن جز به من
  حالا این دونفر برام دارن نیازامو برطرف میکنن و منو بخاطر پول نمیخان چون من بی پولم..ولی زنم اولویت اولش پول بود…..خدایا کمکم کن الهی عامین یا رب العالمین

 2. من که بعد از 15سال زندگی مشترک رنجش اور زن دیگه صیغه کردم الان چند ماهه که خیلی خوشحالم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉