کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

رابطه مثلثی چگونه شکل میگیرد؟ ریشه های عشق مثلثی چیست؟!!

پگونه رابطه مثلثی شکل میگیرد؟
2/5 - (4 امتیاز)

رابطه مثلثی اولین بار در سال 1968 توسط یک روانشناس به نام Stephen karpman بیان شد. دلیل نام گذاری این نوع رابطه به این نام این است که در این رابطه سه نفر وجود دارند. این سه نفر سه نقش متفاوت دارند که عبارتند از:

 • شخص آزار دهنده
 • قربانی
 • نجات دهنده

اما رابطه مثلثی به چه رابطه ای گفته میشود؟ هرکدام از این نقش ها به چه صورت هستند؟ پیامدهای این نوع رابطه چیست؟ و … . اگر به دنبال جواب این سوالات هستید تا انتهای این متن با ما باشید.

رابطه مثلثی چیست؟

رابطه مثلثی یک رابطه مسموم و اشتباه است که یک زوج بجای اینکه بدنبال راه حل های اصولی و منطقی برای حل یک مشکل باشند، با وارد کردن شخص دیگری به رابطه شان فقط اوضاع را پیچیده تر میکنند. روابط مثلثی سه شاخصه اصلی دارند:

 • استرس زیاد
 • بازیچه شدن احساسات
 • سواستفاده در زمینه های مختلف

ممکن است این سه شاخصه به طور همزمان در یک رابطه وجود نداشته باشند ولی حداقل یکی از آنها در رابطه دیده خواهد شد.

آمار روابط مثلثی در جهان

متاسفانه طبق آمار منتشره این نوع رابطه در جهان رو به گسترش است. به گفته مشاورین، حدود 20 درصد از افرادی که برای مشاوره خیانت مراجعه میکنند اظهار کرده اند که درگیر عشق های مثلثی شده اند.

عشق مثلثی در ایران نیز رو به پیشرفت است. آمار نشان میدهد زوج هایی که روابط خارج از ازدواج را چاره ای برای فرار از مشکلات زندگی زناشویی در پیش میگیرند درحال زیاد شدن هستند. این موضوع در شهرهای بزرگ بیشتر دیده میشود. دلیل آن هم این است که در شهرهای بزرگ تفکر سنتی کمتر است. علاوه بر این سخت بودن زندگی در شهرهای بزرگ باعث شده است که افراد کمتر به دنبال راه حل اصولی باشند و سعی کنند که از روابط مثلثی به عنوان یک راه حل سریع الاثر استفاده کنند.

آمار پیشرفت رابطه مثلثی در جهان
امار پیشرفت رابطه مثلثی در جهان

روابط مثلثی چگونه شکل میگیرند؟

اساس روابط مثلثی به این صورت است که یکی از زوجین از زندگی اش ناراضی است و همین ناراضایتی باعث میشود که بدنبال یک راه حل بگردد.

 • در این رابطه کسی که ناراضی است قربانی نام دارد
 • شخص دیگر، فرد آزار دهنده نامیده میشود
 • و کسی که به عنوان نفر سوم رابطه وارد میشود، نجات دهنده نامیده میشود.

البته این اسم ها نباید شما را به اشتباه بیندازند. اینها فقط نام های قراردادی ای هستند که برای افراد در یک رابطه مثلثی در نظر گرفته شده اند. ممکن است فرد قربانی خود مسبب مشکلات در یک رابطه زناشویی باشد ولی چون او کسی است که با شخص سوم وارد رابطه میشود قربانی نامیده میشود.

چه چیزی باعث شکل گیری روابط مثلثی میشود؟

همانطور که در ابتدا گفتیم مهم ترین دلیلی که باعث شکل گیری روابط مثلثی میشود نارضایتی از زندگی مشترک است.

در کنار این نارضایتی از زندگی مشترک، عوامل دیگری نیز وجود دارند که در ادامه روند درمان خیانت به آنها میپردازیم:

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه رابطه مثلثی چگونه شکل میگیرد؟ ریشه های عشق مثلثی چیست؟!! با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

نارضایتی از زندگی مشترک

اصلی ترین عامل شکل گیری رابطه مثلثی است. اما توجه داشته باشید این موضوع حتما به دلیل بد بودن همسر نیست. بلکه گاهی اوقات تفاوت سلیقه ها باعث شکل گیری نارضایتی از زندگی مشترک میشود.

نارضایتی از زندگی اصلی ترین عامل رابطه مثلثی
رابطه مثلثی اصلی ترین دلیل رابطه مثلثی

تنوع طلبی

ممکن است همه چیز در یک زندگی مشترک اوکی باشد و مشکل خاصی را نتوان در آن پیدا کرد. اما بازهم دیده شده است که در این زندگی ها روابط مثلثی وجود دارد. دلیل این موضوع را میتوان در تنوع طلبی افراد پیدا کرد. اینگونه افراد نمیتوانند تنها از رابطه با همسرشان لذت ببرند. بنابراین سعی میکنند که با امتحان کردن رابطه های مختلف آن حس تنوع طلبی را ارضا کنند.

انتقام

برخی از افرادی که به روانشناس مراجعه میکنند اظهار میکنند که تنها دلیلشان از برقراری یک رابطه خارج از ازدواج انتقام گرفتن از همسرشان است. معمولا همسر این افراد در گذشته مرتکب کاری شده اند که پسندیده همسرشان نیست. از این رو این افراد میخواهند با برقراری رابطه با یک فرد دیگر فقط تلافی کنند. حتی گاهی اوقات دیده شده است که این افراد هیچگونه علاقه ای به نفر سوم ندارند. البته باید بگوییم که در اکثر اوقات این نوع رابطه ها در حد یک خیانت مجازی باقی خواهد ماند و جلوتر نمیرود.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه رابطه مثلثی چگونه شکل میگیرد؟ ریشه های عشق مثلثی چیست؟!! با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مشکلات روانی مختلف

گاهی اوقات اختلالات روانی باعث میشود که یک شخص بخواهد وارد یک رابطه مثلثی شود. این موضوع بیشتر در افراد با اختلال شخصیت دوقطبی دیده میشود. علاوه بر این برخی ها میخواهند حس هیجان طلبی خود را با این نوع روابط ارضا کنند که خب راهکار اشتباهی است.

نقش های افراد در یک رابطه مثلثی

در ابتدای متن هم به نقش های مختلف در یک رابطه مثلثی اشاره کردیم. در این قسمت به توضیح این نقش ها میپردازیم.

 • قربانی

در یک زندگی مشترک شخصی که رابطه خارج از ازدواج برقرار میکند قربانی نامیده میشود. این شخص تحمل زندگی با همسرش که در اینجا آزاردهنده نام دارد را ندارد. از این رو میخواهد با برقراری یک رابطه از مشکلات زندگی اش فرار کند.

گاهی اوقات شخص قربانی خود به دنبال نفر سوم یا همان نجات دهنده نیست و این ارتباط میتواند کاملا به صورت اتفاقی پیش بیاید.

 • آزاردهنده

در یک رابطه مثلثی همسر قربانی، آزاردهنده نامیده میشود. پیش تر هم گفتیم ممکن است همسر فرد قربانی هیچگونه ایرادی نداشته باشد و صرفا بخاطر دلایل دیگر یک رابطه سه نفره شکل بگیرد. اما در اینجا برحسب قرارداد به این شخص آزاردهنده میگوییم. حتی اگر یک فرد بگوید که همسرش برای او دیگر جذابیتی ندارد، همسر این فرد آزاردهنده نامیده میشود.

 • نجات دهنده

نفر سوم در یک رابطه نجات دهنده نامیده میشود. این شخص با فرد قربانی رابطه برقرار میکند.

شخص نجات دهنده میتوان عاشق قربانی شده باشد و یا اینکه صرفا به دنبال سوءاستفاده باشد.

اثرات رابطه مثلثی بر زندگی مشترک

اثرات سوء رابطه مثلثی در زندگی یک فرد بسیار متعدد هستند. مهم ترین این اثرات سه مورد زیر هستند:

مورد سوء استفاده قرار گرفتن

جالب است بدانید بسیاری از افراد که یک عشق مثلثی را شکل میدهند بعد از مدتی به مشاوران خانواده مراجعه میکنند و بیان میکنند که مورد سوء استفاده قرار گرفته اند. فرد قربانی در اکثر اوقات یک فرد آسیب دیده از لحاظ عاطفی است. این شخص به نجات دهنده که همان نفر سوم است پناه می آورد. از این رو ممکن است تن به هر خواسته ای که از سوی نفر سوم مطرح میشود بدهد. اینگونه افراد در معرض سوء استفاده احساسی و جنسی هستند. به همین دلیل است که میگویند یک رابطه مثلثی پاسخ مناسبی برای مشکلات زندگی مشترک نیست زیرا امکان دارد اثرات بدتری را به همراه داشته باشد.

استرس ناشی از مخفی کاری

استرس پنهان کاری رابطه سه نفره بسیار زیاد است. اگر این رابطه لو برود، مشکلات زندگی چندین برابر خواهند شد. علاوه بر این آبروی شخص قربانی نیز میرود. به دلیل اینکه این نوع رابطه بطور کامل نفی شده است نمیتوانند به راحتی با یکدیگر در ارتباط باشند. همین استرس میتواند باعث مشکلات بزرگتر در زندگی شود.

استرس مخفی کاری در رابطه مثلثی
استرس مخفی کاری در رابطه مثلثی

از بین رفتن اعتماد در زندگی

کسی که خود با یک شخص سوم وارد رابطه میشود دیگر نمیتواند هیچگونه اعتمادی به همسرش داشته باشد. او همیشه با خود فکر میکند که همسرش نیز از این نوع روابط دارد. بدتر از این موضوع زمانی اتفاق می افتد که همسر این فرد به رابطه خارج از ازدواج او شک کرده باشد. از این رو مدام او را چک میکند و به دنبال سرنخ است. همین عدم اعتماد در یک رابطه باعث میشود که مشکلات زندگی بدتر شوند.

اما اگر درگیر یک عشق مثلثی شدیم و یا اینکه به رابطه همسرمان پی بردیم باید چکار کنیم؟

چطوری با یک رابطه مثلثی برخورد کنیم؟

آرامش خود را حفظ کنید

فرقی نمی کند که میخواهید از شر یک رابطه مثلثی خلاص شوید و یا اینکه به رابطه مثلثی همسرتان پی بردید. هر اقدام نابجا باعث میشود که شرایط بدتر شود. اگر خودتان در ارتباط با نفر سوم هستید و بخواهید سریعا قطع ارتباط کنید ممکن است شما را تهدید کند و بگوید که این موضوع را برملا میکند. اگر هم به عشق مثلثی همسرتان پی برده اید نباید سریعا این موضوع را بیان کنید زیرا امکان دارد تمامی پل های پشت سر را خراب کنید.

به کسی چیزی نگویید

با گفتن این موضوع به دیگران تنها آبروی خود و همسرتان را میبرید. هیچ فایده دیگری این کار برای شما ندارد. شما با این کار نه تنها پل های پشت سر را خراب میکنید بلکه اجازه دخالت به دیگران را نیز میدهید.

صحبت نکردن درباره رابطه مثلثی با دیگران
صحبت نکردن درباره رابطه مثلثی با دیگران

با یک مشاور صحبت کنید

روابط مثلثی چیزی نیست که هرکسی بتواند درباره آنها اظهار نظر کند. گاهی اوقات پیچیدگی این نوع روابط بسیار زیاد هستند. این موضوع را زمانی میتوان حس کرد که این رابطه با یکی از اقوام و یا آشنایان شکل گرفته باشد. بنابراین بهترین کار این است که با یک مشاور خبره صحبت بکنید و از راهکارهایی که به شما میدهد استفاده بکنید.

سوالات متداول

پیامدهای یک عشق مثلثی کدام ها هستند؟

استرس، ازبین رفتن اعتماد در زندگی و مورد سواستفاده قرار گرفتن از مهم ترین پیامدهای روابط مثلثی هستند.

چرا نباید از یک رابطه مثلثی به دیگران چیزی بگوییم؟

زیرا این کار نه تنها فایده ای برای شما ندارد بلکه باعث آبروریزی در دوستان و اقوام میشود و از طرفی هم شما اجازه دخالت دیگران در زندگی مشترکتان را داده اید.

بهترین کار در برخورد با یک رابطه مثلثی چیست؟

بهترین راهکار این است که به یک مشاور مراجعه کنید و سعی کنید که از راهنمایی های او استفاده بکنید. زیرا این روابط گاهی اوقات میتوانند پیچیده باشند و بهتر است که از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستامرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژهخدمات متنوعی را در زمینهمشاوره خیانتبه شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

براي مشاوره در زمينه رابطه مثلثی چگونه شکل میگیرد؟ ریشه های عشق مثلثی چیست؟!!

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

نظرات

- 7 نظر:

 1. شماخیلی اشتباه کردید.همسرتون خیانت کرده بود وباید یه جوری مجازاتش میکردیدنه اینکه هست ونیستتون روهم بهش ببخشیدعوض اینکه اون تنبیه بشه شماخودتون رو داغون کردیدالان هم که کارازکارمتاسفانه گذشته.ازخدای بزرگ براتون دعای خیر ونجات میکنیم.خداوندخودش کمکتون بکنه….آمین

 2. چرا خودتان را بکشید . این که گناه کبیره است و تا ابد در دوزخ می مانید . گزینه بهتر کشتن زن و مرد خیانت کار است که نه تنها گناهی به حساب شما نوشته نمی شود در صورت بازخواست و دادگاه و … یا مهدورالدم بودن انها را ثابت می کنید و آزاد می شوید یا در بدترین شرایط و قصاص شدن در راه اجرای حکم خدا گام برداشته اید نه در عصیان وی . پاداش شما بهشت و مکان ان دو بدکار دوزخ است .

 3. سلام ۱۷ سال پیش ازدواج کردم پسرم ۱۴ سال سن دارد یکسال است یکنفر با زن من در ارتباط است از ۶ ماه پیش اول شروع کرد به بلاک کردنم و بعد ازش پرسیدم چرا گفت زیاد زنگ میزنی بهانه الکی کار به جایی رسیده که از ۳ ماه پیش دیگه چیزی بنام حرمت بینمون وجود نداشت بهم میگم بازم اومدی از سرکار تا یک روز بیشتر خونه می موندم میگفت وجودت اضافه س تو خونه تا اینکه یک ماه پیش از طریق شنود فهمیدم که خانم عاشق شده و حتی پسرم رو با اون مرد غریبه آشنا کرده هر موقع من خونه نیستم به اتفاق پسرم میرن رستوران من عاشقانه زنم دوست داشتم حتی پسرم الان بصورت توافقی در مرحله طلاق گرفتن هستیم دارم دیونه میشم ۱۷ سال زحمت و تلاشم به هدر رفت البته شرط طلاق این بود که پسرم رو ببره بزرگ کنه منم خونه و زندگی رو کامل دادم بهش یکماه با یه ساک لباس و بی پول آواره خونه دوست و رفیق هام شدم حتی روم نمیاد برم خونه پدر خودم البته خونه و زندگی رو بخاطر پسرم دادم بهش چون عاشق هردوشون م کمکم کنید دارم به مرحله ای از زندگی می رسم که خودکشی کنم آخه تمام تلاش و کار و آرزو هام نابود شدن شما منو راهنمایی کنید بنظر شما راه صحیح انتخاب کردم چطور هر دوشون فراموش کنم پولی هم ندارم حتی ی خونه اجاره کنم من موندم ۵۰۰ میلیون وام و بدهی خدایا صبر بهم بده

  1. سلام خیانت کرده امتیازم دادی بهش پسرتودادی خونه زندگیتودادی زیروام ۵۰۰میلیونی ماندی کارشمااصلاقبل پسندنیس چون احساسی برخوردکردی خیانت کرده مال بدبیخ ریش صاحبش مفرستادی خانه پدرش بامدرک که راه برگشت نداشته باشه چراخودتودربدرکردی عموکمی عقلانی فکرکن بفکرخودت باش ودرآخرخداوندکمت باشه

  2. آقا نزنی بکشیش از نظر شرعی در صورتی می تونی بزنی بکشیش که دخول را دیده باشی

   1. چی میگی تو؟ چرا یکی باید زنشو بکشه

    این اقا اگر دنبال انتقام بود باید طلاقش میداد و یک سکه سیاه هم به زنش نمیداد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉