کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

روانشناسی طلاق در مردان و زنان

روانشناسی طلاق
5/5 - (2 امتیاز)

روانشناسی طلاق

روانشناسی طلاق از جمله مطالعات و علم هایی است که به بررسی جوانب پس از اتمام زندگی مشترک میپردازد . روانشناسی طلاق برای تمامی انواع طلاق از جمله طلاق توافقی ، طلاق از طرف زوج و طلاق از طرف زوجه میباشد و برای هر کدام روند و راهکارهای خاص خود را دارد . شاید با خود بگویید که روانشناسی طلاق مسئله ای بیهوده است چون زوجی که تصمیم به جدایی گرفته اند به پایان راه رسیده اند و همه چیز را در نظر گرفته اند و این امر در طلاق توافقی بیشتر خود را نشان میدهد که زوج از ادامه هر بحث و سازشی عاجز هستند و فقط میخواهند که تمام شود .

اما روانشناسی طلاق به کمک زوجین آمده است تا به راحتی به زندگی مشترک خود پایان ندهند ، دادگاه خانواده با هم اندیشی نهاد های مرتبط بنیان خانواده طلاق توافقی را برای شرایطی قرار دادند که امکان سازش و تداوم زندگی مشترک برای زوجین به هیچ عنوان وجود ندارد و روند طلاق عادی ممکن است به علت تنش های موجود در آن آسیب اهای روحی روانی شدیدی را به زوج یا فرزندانشان وارد کند ، اما متاسفانه بعد منفی آن بیشتر خود را نشان داد و زوجین مشکلات پیش پا افتاده و قابل حل خود را به آسانی طلاق توافقی حل میکنند . که این خود نشان دهنده نبود مهارت زندگی در افراد است . شاید اگر زوجین قبل از تصمیم به اتمام زندگی مشترک به مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی مراجعه کنند طی چندین جلسه مشاوره خانواده به راحتی راه حل مشکلات زندگی مشترک خود را پیدا کنند .


بیشتر بخوانید:طلاق توافقی چگونه است ؟


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه روانشناسی طلاق در مردان و زنان با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

طلاق از نظر روانشناسی

روانشناسی طلاق چه در طلاق توافقی چه غیر توافقی در قالب مشاوره طلاق میتواند با راهنمایی زوجین و شفاف سازی مشکلات آنها و تعیین راهکاری های تاثیر گذار برای برخورد با اختلافات و مشکلات زوجین را به ادامه زندگی مشترک ترغیب و توجیه کند . و در جایگاهی دیگر پس از اتمام زندگی مشترک به زن و مرد کمک میکند که با پذیرش مسئله ایجاد شده و کمک به پیدا کردن بهترین مسیر ادامه زندگی هرچه سریع تر خود را با شرایط جدید وفق دهند و از نظر روحی روانی به حالت نرمال برگردند .

چرا که از نظر روانشناسی طلاق در هر نوع جدایی حتی طلاق توافقی فرد از نظر روحی آسیب میبیند و نیاز به همراهی و همدلی و مشاوره دارد تا خود را پیدا کند و روال عادی زندگی خود را دوباره از سر گیرد . شاید اگر طی مراحل طلاق همان اندازه که سفت و سخت به دیگر مراحل توجه میشود به روانشناسی طلاق و مشاوره طلاق توجه میشد بسیاری از زوجین گره های زندگی مشترک خود را کور و پیچیده نمیدیدند و با چند جلسه مشاوره راحتی حل کردن و کنار آمدن با تعارضات و مشکلات زندگی مشترک برای آن ها روشن میشد .

در مردان و زنان

روانشناسی طلاق عاطفی

روانشناسی طلاق عاطفی بسیار با اهمیت تر از روانشناسی طلاق رسمی است چرا که اگر به درستی و به موقع به روانشناسی طلاق عاطفی توجه شود هرگز کار به طلاق رسمی و روانشناسی مربوط به آن نمیکشد . شاید اگر آمار دقیقی از طلاق عاطفی در دست باشد شاهد بیشتر بودن نسبت آن در مقایسه با طلاق رسمی باشیم . طلاق عاطفی شیره ی حیات را از زندگی مشترک میمکد و از آن تنها کالبدی بی روح باقی میگذراد و آسیب روحی روانی آن به زوج و به تبع آن آسیب اجتماعی آن بیشتر از طلاق رسمی است

پس روانشناسی طلاق عاطفی در نجات زندگی مشترک زوجین و کاهش آمار طلاق بسیار تاثیر گذار تر خواهد بود . اما مسائلی در این میان وجود دارد ، متاسفانه به دلیل ضعف سواد زندگی زناشویی بسیاری از افراد حتی نمیتوانند تشخیص دهند که زندگی مشترک آنها دچار بحران طلاق عاطفی شده است و یا حتی تعریفی در ذهن خود برای اصطلاح طلاق عاطفی ندارند .


بیشتر بخوانید: نشانه ها و علائم طلاق عاطفی چیست ؟


مقابله با طلاق عاطفی

در مسئله دیگر اینکه به علت ضعف فرهنگی در مقابله با طلاق عاطفی ممکن است هر رفتاری را پیش بگیرند به غیر از مراجعه به مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی . طلاق عاطفی به عنوان یک آسیب اجتماعی نیاز به توجه بیشتری در زمینه مسائل تحکیم بنیان خانواده دارد و میتوان این نیاز را در قالب روانشناسی طلاق عاطفی رفع کرد . اگر به عنوان یک زوج حتی در شرایط مطلوب زندگی مشترک نگران دچار شدن به طلاق عاطفی هستید ، یا نمیتوانید تشخیص دهید که زندگی شما با آن مواجه است یا نه ، و یا در حال حاضر درگیر طلاق عاطفی هستید . میتوانید به کمک روانشناسی طلاق عاطفی به شناخت کافی ، راه های پیش گیری ، نحوه برخورد و مقابله با طلاق عاطفی آگاه شوید و نشاط ، علاقه ، طراوت و هیجان زندگی مشترک خود را استمرار ببخشید .

روانشناسی طلاق

روانشناسی طلاق توافقی

روانشناسی طلاق توافقی در خصوص زوجینی میباشد که بنا به هر دلیلی تصمیم گرفته اند که بصورت توافقی به زندگی مشترک خود پایان دهند . زوجینی که طلاق توافقی را انتخاب کرده اند از دو نظر میتوان این تصمیم آن ها را تحلیل کرد . یک اینکه طلاق توافقی نشان دهنده این است که هنوز انعطاف و گذشت و پذیرش بین زوجین وجود دارد که توانسته اند در مورد مطالبات و حقوق خود به توافق نظر برسند پس میتوان امیدوار بود که تحت نظر روانشناسی طلاق توافقی راهکار های موثر حل مشکلات را به آن ها پیشنهاد کرد تا بار دیگر به زندگی مشترک خود فرصت دهند . دوم اینکه گاها زوج هایی هستند که از نظر روحی روانی خسته و در مقابل بحث و جدل تسلیم شده اند و فقط میخواهند هرچه زودتر به زندگی مشترک پایان دهند و به همین خاطر طلاق توافقی را انتخاب کرده اند .


بیشتر بخوانید:طلاق به خاطر خیانت همسر


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه روانشناسی طلاق در مردان و زنان با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

عوارض طلاق به صورت توافقی

به طور کل حتی اگر طلاق به صورت توافقی و در کمال سازش اتفاق بیفتد باز هم پایان دادن به وابستگی ها و تعلقات زندگی مشترک و دل کندن از خاطرات مشترک تلخ و آزار دهنده خواهد بود و اینکه در جامعه فرهنگی ما متاسفانه طلاق را یک شکست طلقی میکنند و این مسائل باعث میشود نیاز به روانشناسی طلاق توافقی احساس شود . روانشناسی طلاق توافقی حتی اگر نتواند شما را از تصمیمی که گرفته اید منصرف کند شما را از آن مطمئن خواهد کرد .

ممکن است تصمیم شما تحت فشار روحی و عصبی و در شرایط غیر متعادل گرفته شده باشد و بعد ها باعث پشیمانی شود پس با احتمال حتی یک درصد از این پشیمانی بهتر است به کمک روانشناسی طلاق توافقی و تشریح وضعیت رابطه خود از درستی یا نادرسی تصمیم خود آگاه شوید ، همچنین به شما کمک میکند که دید باز تری با عواقب و آینده تصمیم خود داشته باشید و آگاهانه تر رفتار کنید .

در مردان و زنان

روانشناسی طلاق در زنان

روانشناسی طلاق در زنان چالش ها و بحران های روحی روانی و حتی اجتماعی اقصادی زنان را پس از متارکه را بررسی میکند . قطعا هر جدایی تبعات روحی روانی خود را دارد و حتی اگر زندگی مشترک بسیار سخت و طاقت فرسا بوده باشد پایان یافتن آن به دلیل پیامد های فردی اجتماعی در جامعه ما باعث آسیب روحی به افراد میشود .

آثار روانی طلاق بر زنان

در جریان طلاق آسیب هایی که به زن از نظر روانشناسی وارد میشود گسترده هستند که بسته به شرایط اجتماعی اقتصادی زن پس از طلاق ممکن است درجه این آسیب ها کمتر یا بیشتر باشد . از نظر روانشناسی طلاق در زنان ، پایان یافتن زندگی مشترک باعث میشود که زن دچار عدم اعتماد به نفس و انزوا و گوشه گیری شود چرا که ترس از سرزنش ها و بدبینی ها و بدگویی هایی که متاسفانه در فرهنگ ما در مورد زن مطلقه وجود دارد باعث میشود گاهی فرد از حضور در اجتماع هراس داشته باشد و حتی کمتر در جمع های خانوادگی حاضر شود تا در معرض نگاه هایی که او را فردی شکست خورده میبینند در امان باشد .

همچنین زن پس طلاق ممکن است اعتماد خود را به جنس مخالف از دست دهد و دیگر توانایی و شجاعت تشکیل مجدد خانواده را نداشته باشد . مسئله فرزندان پس از طلاق و نگرانی از وضعیت موجود و آینده آن ها از دیگر مواردی است که پس طلاق زن را دچار استرس و افسردگی میکند .


بیشتر بخوانید:شرایط طلاق توافقی چیست ؟


عوارض طلاق در زنان

گاه حمایت نشدن از طرف خانواده یا پس زده شدن در جامعه به عنوان زن مطلقه فرد را به طور کل از نظر شخصیتی تخریب میکند . . . این ها برخی از مسائلی میباشد که زنان پس از طلاق با آن ها مواجه خواهند شد و روانشناسی طلاق در زنان کمک میکند که این مسائل قابل پذیرش تر باشند . اگر شما فردی هستید که متارکه کرده است هرگز نباید خود را فردی شکست خورده در زندگی ببینید. شما صرفا به دلایل خاص خود قادر به ادامه زندگی مشترک نبوده اید پس قرار نیست همانطور که زندگی مشترک را متوقف کرده اید ادامه زندگی را نیز متوقف کنید .

شما هنوز هم فردی شایسته خوشبختی و موفقیت هستید و هیچ اتفاقی نمیتواند شما را محکوم به رشد نکردن کند . ادامه تحصیل ، ورزش و تفریح ، کسب هنر و پیشرفت اجتماعی و اقتصادی همه و همه حق شما هستند و نباید به دلیل ضعف فرهنگی جامعه خود را از آن ها محروم کنید اینکه شما نتوانسته اید زوج موفقی باشید به این معنا نیست که نمیتوانید فرد موفقی باشید . . .

روانشناسی طلاق در مردان

روانشناسی طلاق در مردان طبق تحقیقات و پژوهش های انجام شده نشان میدهد آسیب های روحی وارد شده در مردان پس از طلاق بسیار بیشتر از زنان است اما چون این آسیب ها در زنان نمود خارجی بیشتری دارد اینطور به نظر می آید که زنان لطمه بیشتری میبینند این در حالی است که به دلیل ویژگی های ذاتی زنان که حتی هورمون های زنانه نیز در آن دخیل اند باعث میشود که زنان سریع تر با این مسئله کنار بیایند همچین چون زنان احساسات درونی خود را راحت بروز میدهند تحمل این آسیب ها برای آنان راحت تر است و حمایت ها و همدردی خانواده پس از متارکه برای زنان بیشتر از مردان است که خود کمک میکند زن سریع تر از نظر روحی احیا شوند .

روانشناسی طلاق

دلتنگی مردان بعد از جدایی

مردان از نظر شخصیتی کمتر احساسات خود را بروز میدهند و با خود خوری و افسردگی با آن ها کنار می آیند . به طور کل از نظر روانشناسی طلاق در مردان ، مردان اغلب پس از طلاق دچار تردید و عذاب وجدان میشوند که کار درست را انجام داده اند یا نه ، یا مدام این فکر در ذهن آن ها وجود دارد که شاید تصمیم بهتری هم میتوانست بگیرد مردان پس از طلاق شاید از نظر مالی راحت تر کسب درامد کنند اما مردانی هم وجود دارند که به دلیل پرداخت مهریه در شرایط بد اقتصادی هستند یا در زندان به سر میبرند و این فشار روحی بزرگی را به آن ها وارد میکند .

به طور کل مردان پس از طلاق دچار عواطف و احساسات و افکار ضد و نقیضی میشوند و زنان بهتر میدانند که چه تصمیمی گرفته اند و چه خواسته اند اما مردان گاها احساس آسوده خاطری میکنند و گاه جای خالی همسرشان آن ها را دچار استرس میکند ، گاه به دلیل اختلافات احساس نفرت میکنند و گاه به خاطر جنبه های خوب و روزهای خوب حس میکنند هنوز به همسر خود علاقه دارند و . . . همین گنگی احساسات و دوگانگی شخصیت از نظر روانشناسی باعث میشود احتمال افسردگی بعد از طلاق برای مردان بیشتر باشد .

آثار روانی طلاق بر مردان

همچین مردان از لحاظ روانشناسی کمتر مایل به تغییر در خود و وضعیت موجود هستند و حتی اگر زندگی مشترک آنطور که باید باب میلشان نباشد کمتر مایلند که آن را ترک کنند و در واقع به عنوان چیزی که هست با آن کنار می آیند . همچین نگرانی ها و تنش های روحی مشترکی نیز با زنان مانند فرزندان و ترس از ازدواج مجدد نیز در مردان وجود دارد پس همانقدر که زنان نیازمند مشاوره و حمایت بعد از طلاق هستند مردان نیز باید مورد توجه قرار گیرند .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه فرمایید .

در این راستامرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژهخدمات متنوعی را در زمینهمشاوره طلاقبه شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:Women Initiate Divorce Much More Than Men …

براي مشاوره در زمينه روانشناسی طلاق در مردان و زنان

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉