کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

خواب آلودگی ، علت و درمان آن

خواب آلودگی ،
5/5 - (1 امتیاز)

خواب آلودگی

خواب آلودگی این روز ها در چهره بسیاری از افراد دیده میشود . زمانی که فردی دچار خواب آلودگی است نمیتواند به اندازه کافی فعالیت های روزمره خودش را انجام دهد . یکی از عوامل اصلی خواب آلودگی عدم خواب کافی در شب میباشد . در این حالت افراد یا از یک اختلال خواب رنج میبرند یا اینکه دارای سبک زندگی اشتباهی هستند . در واقع الگوی خواب آنها متناسب با نیازشان نیست پس در طول روز دچار خواب آلودگی هستند و اغلب کسل و بی انرژی در جامعه ظاهر میشوند . حال قدری بحث خواب آلودگی  مورد بررسی قرار میدهیم تا بتوانیم واضح تر و شفاف تر با آن مقابله کنیم . خواهیم دید که بی خوابی میتواند ریشه در مسائل جسمی ما داشته باشد و هم میتواند تاثیر گرفته از مشکلات روانی ما باشد . همچنین بعضی از راههای درمان خواب آلودگی را توضیح دهیم .


بیشتر بخوانید:  درمان ، دلایل و عوامل بی خوابی


درمان خواب آلودگی

درمان خواب آلودگی  باید توسط متخصصین این حوزه انجام شود . در واقع برای حل فصل کردن و درمان خواب آلودگی اول باید تشخیص درستی داشته باشیم . تشخیص درست در مورد علل به وجود آمدن این عارضه در فرد باید انجام شود تا بتوان نسبت به آن یک راه درمان مناسب به شخص ارائه شود . گاهی به دلایل سطحی ما دچار خواب آلودگی هستیم . برای مثال بعضی افراد وقتی صبح از خواب بیدار میشوند و سر کارشان چرت میزنند یا کسل هستند . اکثرا افراد در این مواقع با نوشیدن قهوه این مسئله را حل میکنند . اما خب نوشیدنی های دیگری مثل چایی سبز نیز قطعا میتواند برای این مسئله مفید باشد . چای سبز دارای پلی فنول است که سطح بیداری و انرژی را بالا میبرد . نوشیدن آب گرم با لیمو ترش علاوه بر این که برای معده مفید است به سرحال بودن شما نیز کمک میکند .

علت و درمان آن

علل خواب آلودگی زیاد در طول روز

علل خواب آلودگی زیاد در طول روز همانطور که اشاره کردیم میتواند علل سطحی و روشنی داشته باشد . در این صورت این مشکل توسط خود فرد به سادگی قابل حل خواهد بود . اما گاهی نیز مسئله نهان تر و پیچیده تر است . برای مثال علل خواب آلودگی زیاد در طول روز بعضی افراد بخاطر اختلال خواب آنهاست . فردی را در نظر بگیرید که به دلیل کابوس های شبانه زیاد نمیتواند خواب مکفی و با کیفیتی را داشته باشد . بنابراین  در طول روز دچار خواب آلودگی خواهد بود . در این حالت فرد باید تحت مشاوره روانشناسی در یک مرکز مشاوره و روانشناسی مطمئن و خوب قرار بگیرد تا با حل مشکل کابوس های شبانه توسط روانشناس بتواند کیفیت خواب خود را نیز بهبود ببخشد . بعد از درمان فرد چون خواب خوبی را تجربه میکند دیگر دچار خواب آلودگی نمیشود .


بیشتر بخوانید:  راه حل بی خوابی چیست ؟


خواب آلودگی نشانه چیست ؟

خواب آلودگی نشانه چیست ؟ اگر بخواهیم به این سوال کوتاه پاسخ دهیم باید بگوییم : خواب آلودگی نشانه این است که یک اختلال یا یک عادت و سبک نامناسب و الگوی خواب مضر باعث میشود که فرد در طول روز خواب آلوده باشد . مثلا شاید علل خواب آلودگی زیاد در طول روز عوارض مصرف مواد مخدر باشد . موادی که از مشتقات آمفتامین ها باشد بیداری طولانی را به فرد تحمیل میکند . همین بیداری باعث میشود که بدن به تامین کمبود خواب در طول روز روی بیاورد . گاهی نیز در جواب سوال خواب آلودگی نشانه چیست ؟ به دلایل فیزیولوژیکی و جسمی میرسیم . مثلا فردی که از یک بیماری رنج میبرد احتمالا شب نمیتواند خوب بخوابد .پس در طول روز خواب آلوده خواهد بود و ممکن است زیاد چرت بزند .

خواب آلودگی ،

دلایل خواب آلودگی

دلایل خواب آلودگی  به قدری میتواند گسترده باشد که اگر بخواهیم به همه آنها بپردازیم ، قطعا مدت زمان طولانی و زیادی را از ما خواهد گرفت . اما اگر بخواهیم به صورت خلاصه به بعضی از دلایل خواب آلودگی اشاره خواهیم کرد .

  • مصرف مواد مخدر که باعث بیداری با مدت زمان طولانی میشود . اگر فرد شبی مواد مخدر مصرف کرده باشد احتمالا خواب خوبی را پشت سر نگذاشته است بنابر این در طول روز خواب آلوده است
  • زندگی امروزی و دسترسی به دریایی از اطلاعات و سرگرمی ها در فضای مجازی تقریبا همه افراد دنیا را با کم خوابی مواجه کرده است . افراد زیادی تا نیمه های شب در فضاهای مجازی وقت میگذرانند و در نتیجه صبح خواب آلوده هستند .
  • بیماری ها و اختلالات جسمی و روحی را نیز که میتواند زمینه ساز خواب ناکافی و بی کیفیت باشد نیز نباید از قلم انداخت .

سیکل قاعدگی

سیکل قاعدگی نیز در خیلی از افراد میتواند باعث مختل شدن یا بی کیفیت شدن خواب بشود . در یک نظر سنجی در سال ۱۹۸۸مشخص شد که حدود ۷۰%درصد از خانم ها در دوران قاعدگی خود با خواب آشفته رو به رو میشوند . بیشترین علل بی خوابی در این افراد نیز  باد کردن ، سفت شدن سینه ها ، سردرد و کمر درد در دوران قاعدگی ذکر شده است . هورمون های جنسی تاثیر قابل توجه و مستقیم بر روی اکثر اعضای بدن میگذارند . اگر بگوییم که عضو های تناسلی تاثیر مستقیم بر تمام بدن میگذارند گزافه نگفته ایم . تمامی اعضا از جمله مغز قلب دستگاه گوارش و… تحت تاثیر هورمون های جنسی واکنش و عملکرد متفاوتی نشان میدهند  . مثلا زمانی که ترشح هورمون ها کاهش یا افزایش میابد به دنبال آن زنان به سرعت نشانه های افسردگی را نشان میدهند که رابطه مستقیم با خواب آنها نیز دارد .

علت و درمان آن

خواب در زنانی که سیکل قاعدگی منظم دارند

زنان در جریان سیکل قاعدگی معمولا سه مرحله را میگذرانند . بعضی از زنان سیکل قاعدگی منظم و بعضی از زنان سیکل قاعدگی نامنظم دارند . برای دسته دوم قاعدگی مسائل و مشکلات بیشتری بوجود می آورد . اما زنانی که سیکل قاعدگی منظمی دارند معمولا از بر هم خوردن تنظیم خوابشان شکایتی ندارند . اگر هم کیفیت خوابشان پایین آمده باشد به قدری نا محسوس است که آنها متوجه این موضوع نمیشوند . البته از زمان تخمک گذاری تا دوران قاعدگی در خانم هایی که سیکل قاعدگی منظمی دارند یک یا دو روز قبل از قاعدگی دچار افت کیفیت خواب میشوند . متوسط خواب زنان معمولا در دوره فولیکولار به بالاترین حد خود میرسد . سطح استروژن در زمان قبل از تخمک گذاری معمولا افزایش چشمگیری میکند . در ابن زمان مدت خواب نیز قدری بالاتر میرود . در حین تخمک گذاری خواب زنان به حد اقل میرسد که به دلیل تاثیر هورمون های مولد روی مغز میباشد .


بیشتر بخوانید:  چگونه خواب نوزاد را تنظیم کنیم ؟


داروهای گیاهی برای خواب خوب

همانطور که گفته شد یکی از اصلی ترین دلایل خواب آلودگی این است که فرد به قدر کافی خواب مناسب ندارد . برای اینکه افراد بتوانند بخوابند معمولا از داروهای شیمیایی و عمدتا با عوارض فراوان استفاده میکنند . اما داروهای گیاهی بسیار مفید و کارسازی نیز برای این منظور وجود دارند . برای مثال دم نوش گیاه اسطوخودوس یا lavender اثر فوق العاده ای بر افزایش کیفیت خواب شما خواهد گذاشت . اگر کمی گلاب به رخت خواب خود بزنید و بعد بخوابید آرامش عجیبی را تجربه خواهید کرد . و همچنین هیچوقت از قدرت آرام کردن اعصاب توسط گل گاو زبان غافل نشوید . یک لیوان دم کرده بهار نارنج را استفاده کنید تا ببینید که گاهی از دیازپام نیز تاثیر بیشتری بر درمان خواب آلودگی شما دارد .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه فرمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره اختلال خواب و خواب آلودگی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Snoring, Sleep Apnoea | Effective Solutions

براي مشاوره در زمينه خواب آلودگی ، علت و درمان آن

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉