کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

راه حل بی خوابی چیست ؟

راه حل بی خوابی
5/5 - (1 امتیاز)

بی خوابی (insomnia)

بی خوابی جزوه مسائل و مواردی است که امروزه افراد بسیاری از آن شکایت میکنند . بی خوابی شبانه که دلایل زیادی میتواند داشته باشد در زندگی فردی و اجتماعی افراد بسیار تاثیر گذار است . برای مثال گاهی از شب ها شما به هر دلیلی نمیتوانید به قدر کافی بخوابید . صبح روز بعد قطعا در مقایسه با زمانی که خواب مناسب و مکفی داشتید کارایی کمتری خواهید داشت . خواب مناسب و مکفی از اصول حذف نشدنی کیفیت فعالیت های روزمره میباشد .

بعضی از افراد بی خوابی را صرفا یک نوع عادت بد میدانند . در صورتی که بی خوابی شبانه زمانی که زندگی عادی فرد را مختل کند میتواند به عنوان یک بیماری و اختلال در روانشناسی بررسی شود . در ادامه به بعضی از دلایل بی خوابی میپردازیم و با پیامدهای بی خوابی شبانه بیشتر آشنا میشویم .

درمان بی خوابی و علل بی خوابی

درمان بی خوابی و راه های مقابله با بی خوابی شبانه باید بعد از بررسی دقیق و موشکافانه انجام شود تا بتواند کارآمد و تاثیر گذار باشد . این بررسی باید توسط یک روانشناس حاذق و ماهر انجام شود . بعد از مشاوره روانشناسی در مورد بی خوابی معمولا دلایل و علل کم خوابی فرد مشخص میشود و متناسب با نوع مشکل راه حل و درمان به فرد ارائه میشود . بعضی افراد به هر دلیلی بی خوابی شبانه خود را جدی نمیدانند و نکاتی سطحی را به عنوان علل بی خوابی خود مطرح میکنند .

در حالی که این نوع مواجه و عدم توجه میتواند بسیار آسیب زننده باشد . در این مواقع به افراد توصیه میشود که با مراجعه به یک مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی معتبر ، درمان بی خوابی خود را آغاز کنند . گاهی اوقات ممکن است بی خوابی یکی از نشانه ها و زمینه های اختلالات روانی حاد تر نیز باشد .

علت بی خوابی و  رفع بی خوابی

علت بی خوابی میتواند در افراد نسبت به سن ، جنس ، نوع اختلال احتمالی و… متفاوت باشد . برای این که بتوانیم در روند رفع بی خوابی خود موفق باشیم حتما باید اول علت بی خوابی را در خود متوجه شویم . به این ترتیب میتوانیم درمان و چاره ای متناسب با مسئله خود را انتخاب کنیم . در ادامه به برخی از شایع ترین دلایل به وجود آمدن بی خوابی شبانه اشاره میکنیم :

  • بعضی افراد عادت دارند در طول روز زیاد بخوابند .این عادت نادرست در مدت زمان خواب در طول روز بسیاری از اوقات میتواند به بی خوابی منجر شود .
  • اکثرا افرادی که دارای اختلالات یا درگیر مشکلات روحی و روانی هستند از بی خوابی شبانه خود شکایت میکنند . بنابراین داشتن روان سالم نیز در کیفیت خواب ما تاثیر میگذارد .
  • بیماری های جسمی مانند : آلرژی ها ، مشکلات گوارشی و ریز نیز در این موضوع موثر است .

چیست ؟

علت های بی خوابی در شب و  مشکل بی خوابی شبانه

علت های بی خوابی در شب میتواند ابعاد متنوع و مختلفی داشته باشد . دلایلی که گاهی ریشه در وضعیت  روحی ما دارد و برای فهمیدن علت اصلی مشکل بی خوابی شبانه افراد نیاز به صحبت و مشورت با روانشناس دارند . وقتی از بعضی افراد دلیل و علت های بی خوابی در شب را جویا میشویم به موضوع اضطراب میرسیم . کودکی به روانشناس معرفی میشود که دچار اضطراب جدایی است . برای مثال کودک مدام در خواب میبیند که والدین او را تنها گذاشته اند و دائم با ترس از خواب میپرد  .

پس وقتی که درمانگر مسئله اضطراب کودک را حل میکند ، همزمان مشکل بی خوابی شبانه کودک نیز حل میشود . خلق پایین و افسردگی نیز از دیگر دلایل پرشمار بی خوابی شبانه است . معمولا افسردگی باعث میشود که افراد تا دیر وقت به خواب نروند و نتوانند نیاز بدن را در این زمینه برآورده سازند .

علت بی خوابی شدید و علائم بی خوابی(Symptoms of insomnia)

علت بی خوابی شدید  امروزه ریشه در تغییر سبک زندگی انسان ها نیز دارد . هر چه قدر که دنیا  مدرن تر میشود زندگی انسان نیز دستخوش تحول میشود . برای مثال در زندگی روستایی در گذشته افراد به محض طلوع آفتاب از خواب بیدار میشدند و برای کار از خانه بیرون می آمدند . سپس با تاریک شدن هوا به خانه باز میگشتند و خیلی زود میخوابیدند .

در نتیجه صبح زود بعد از خواب کافی برای فعالیت های روزمره خود بیدار میشدند . اما امروزه به دلیل سبک زندگی ماشینی که بر زندگی انسان ها حکم فرما شده است ، معمولا افراد تا دیروقت بیدار میمانند . به همین دلیل است که اکثر افرادی که به قدر کافی نمیخوابند از عوارض کم خوابی شبانه مثل بی حوصله بودن ، سر درد و خواب آلودگی شکایت میکنند . بنابراین علت کم خوابی شدید گاهی نه به خاطر بیماری بلکه به دلیل سبک زندگی افراد است .

راه حل بی خوابی

ما به چه علت میخوابیم ؟

همه جانداران چه انسان چه حیوان میخوابند . اما هزاران آزمایش هم نتوانست مشخص کند که دقیقا چرا ما میخوابیم ؟ محققان دلایلی را مانند ذخیره سازی انرژی بازیابی قدرت عملکرد های جسمی و ترمیم بافت های آسیب دیده را از جمله علت ها و فواید خواب میدانند . یکی دیگر از دلایل و فواید خواب میتواند این باشد که برخی هورمون ها عمدتا در خواب ترشح میشوند . اما از طرفی تمام این هورمون ها در زمان استراحت نیز ترشح میشوند و رفتن به حالت نا هشیاری برای این امر اجبار نیست .

بنابراین دلیل اصلی خواب باز هم بر ما پوشیده میماند . پس نتیجه میگیریم ما با تشخیص علائم خواب کم  و درمان اختلالاتی که ریشه در مشکل کم خوابی شبانه دارد کمک بزرگی به کیفیت زندگی خود میکنیم . از طرفی رفع بی خوابی هم به جسم ما و هم به کیفیت فعالیت های ذهنی ما کمک میکند .

چه مقدار خواب کافی است ؟

قطعا تمام افراد به خواب نیاز دارند و در صورت عدم خواب کافی حتما با مشکلات زیادی مواجه میشوند . اما این که چقدر خواب برای هر فردی لازم و ضروری است نسبت به سن متفاوت است . مثلا ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه برای بزرگسالان در حالت عادی کافی است . اما همین مقدار خواب میتواند یک فرد ۱۰ساله را در طول روز با خواب آلودگی مواجه کند . به طور طبیعی هر چقدر سن بیشتر میشود نیاز به خواب در انسان به مقدار زیادی  کاهش پیدا میکند .

با توجه به مسائل ذکر شده روش پی بردن به علل کم خوابی و همچنین درمان خواب کم برای هر سنی باید متناسب با دوره ای که فرد در آن زندگی میکند متفاوت باشد . خواب ناکافی معمولا عوارض زیادی در پی دارد  . مثلا عدم خواب کافی احتمال بروز حمله قلبی را  بسیار افزایش میدهد .

مواد مخدرعامل بی خوابی

تا به اینجا به برخی از علل بی خوابی اشاره کردیم . حالا کمی به مواد مخدر به عنوان یکی از موارد پر شماری که علائم بی خوابی را نمایان میکند میپردازیم . مواد مخدر از دوران های بسیار کهن در زندگی و جوامع انسانی وجود داشته و در اوایل به عنوان دارو و بعد به عنوان وسیله ای برای خوشگذرانی استفاده شده است . امروزه مواد مخدر سنتی جای خود را به مواد مخدر صنعتی داده اند که آسیب های به مراتب ویران کننده تری دارند .

انواع آمفتامین ها مثل شیشه ، قرص های اکس و ریتالین از جمله  بوجود آورنده های قوی  مشکل کم خوابی شبانه هستند . معمولا همانطور که آمفتامین علت بی خوابی فرد مصرف کنند است ، ترک این ماده مخدر به درمان و رفع کم خوابی شخص کمک میکند . استفاده از این نوع ماده مخدر در بین دانشجویان طرفداران بیشماری دارد .

چیست ؟

نشانه های خواب کافی

مهم نیست که شما چه الگوی خوابی را داشته باشید . مهم این است که طبق الگوی مناسب خود خواب کافی و با کیفیتی را داشته باشید . زمانی که شما یک شب را با خواب کافی و خوب گذرانده باشید میتوانید نشانه هایی را در خود بیاید . قطعا بعد از یک خواب خوب بلافاصله بعد از بیدار شدن شما احساس سر حالی و شادابی خواهید کرد . در ضمن انرژی ذخیره شده از یک خواب با کیفیت و خوب در تمام طول روز با شما همراه خواهد بود . یکی دیگر از نشانه های بارز فردی که خواب خوبی را پشت سر گذاشته تاثیرات در خلق شخص میباشد . قطعا زمانی که انسان به هر دلیلی خواب مناسب نداشته باشد بیشتر دچار خلق پایین و میل به پرخاشگری خواهد بود . از این رو درمان کم خوابی میتواند تغییرات  بسزایی در شرایط روانی شخص به وجود بیاورد .

مسئله دوران قاعدگی

در یک نظر سنجی انجام شده در مورد خواب زنان مشخص شد که حدود ۷۰ درصد از خانم های شرکت کننده در این آزمون در زمان قاعدگی دچار کم خوابی میشوند . از بیشترین نشانه هایی که خبر از این بد خوابی  میدهد میتوان به سفت شدن سینه ها ، باد کردن ، گرفتن عضلات و سر درد اشاره کرد . شاید تصور کنید که این مورد مخصوص دوره سنی خاصی است . اما این تصور اشتباه است و همه خانم ها از دوران بلوغ تا سن یائسگی میتوانند با این مسئله درگیر شوند .

هورمون های جنسی به صورت مستقیم میتوانند بر تمام اعضای بدن تاثیر گذار باشند . یک مقدار از انواع غیر عادی هورمون های جنسی میتواند کاملا باعث اختلال خواب بشود . مثلا زمانی که این هورمون ها در سطح بالاتری ترشح میشوند و یا در دوران بعد از زایمان که با افسردگی همراه است اختلال خواب قطعا پدیدار میشود .

آشفتگی در خواب به دلیل حاملگی

متاسفانه تمام خانم ها در دوران حاملگی با آشفتگی خواب مواجه میشوند . این آشفتگی در خواب میتواند فشار روانی زیادی را به زن ها تحمیل کند . اکثرا خانم ها  نیاز به دستشویی رفتن مکرر ، دیدن کابوس ، خستگی و یا فشار به ناحیه لگن را به عنوان دلایل این بد خوابی و آشفتگی معرفی میکنند . حالت تهوع که در دوازده هفته اول بارداری کاملا طبیعی است نیز میتواند باعث اختلال در خواب باشد . به این دلیل که گاهی وقتی که زن خواب است معمولا قبل از تهوع از خواب میپرد .  پالبته بعضی از زنان که برای بار اول حامله میشوند به دلیل احساس خوبی که دارند ممکن است آشفتگی در خواب را تجربه نکنند و خواب عادی خودشان را در دوران بار داری نیز داشته باشند .

راه حل بی خوابی

سندروم پاهای بی قرار

سندروم پاهای بی قرار یکی دیگر از اختلالات خواب میباشد . این سندروم میتواند به صورت ارثی در افراد وجود داشته باشد . میل به تکان دادن پا در خواب و بی قراری در این ناحیه از مشخصات بارز سندروم پاهای بی قرار میباشد . تکان دادن پا یا قدم زدن میتواند بسیار زیاد این حالت بوجود آمده را کنترل کند . فقر آهن نیز میتواند از جمله دلایل بوجود آمدن سندروم پاهای بی قرار باشد . بنابراین کمک گرفتن از یک پزشک برای تنظیم مقدار آهن بدن این افراد میتواند نتایج خوبی در کنترل این مسئله در پی داشته باشد .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه فرمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره اختلال خواب و بی خوابی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  ?What is Insomnia

براي مشاوره در زمينه راه حل بی خوابی چیست ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉