کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

عوامل کم خوابی و بی خوابی

عوامل کم خوابی
4.5/5 - (2 امتیاز)

عوامل کم خوابی و درمان کم خوابی

عوامل کم خوابی و درمان کم خوابی از درگیری های ذهنی خیلی از افراد در جوامع امروزی میباشد . پیشرفت تکنولوژی و قدم گذاشتن ما انسان ها به دهکده جهانی و حضور در عصر ارتباطات زمینه به وجود آمدن خیلی از عوامل کم خوابی را برای ما انسان ها فراهم میکند . زمانی که ما عوامل کم خوابی خود را بفهمیم بعد از آن میتوانیم در جهت رفع درست و اصولی در درمان کم خوابی خود موفق باشیم .

عوامل کم خوابی میتواند ریشه در عوامل بسیاری داشته باشند . از جمله عوامل بی خوابی میتوان به عوارض ناشی از مصرف دارو یا مواد مخدر ، زندگی پر اضطراب ، اختلالات روانی ، بیماری های جسمی و… اشاره کرد . گاهی اوقات ممکن است افراد نسبت به بی خوابی خود باورهای غلط و اشتباهی داشته باشند . مثلا به جای تلاش برای دریافتن علت و عوامل کم خوابی خود فقط خستگی را دلیل بی خوابی خود میدانند .


بیشتر بخوانید:  اختلال خواب در کودکان


درمان کم خوابی در شب و علائم و عوامل کم خوابی

درمان کم خوابی در شب گاهی میتواند توسط خود شخص انجام شود . مثلا زمانی که یک عامل بیرونی به فرد فشاری وارد کرده است که باعث به وجود آمدن یک استرس موقت شده است . این استرس های ناشی از اتفاقات روزمره گاهی باعث میشود که علائم و عوامل کم خوابی در فرد مشاهده شود . این سطح کم از استرس بوسیله انجام اقداماتی توسط خود فرد میتواند مهار و مدیریت شود .

مثلا در صورت بروز این حالت میتوان به افراد پیشنهاد کرد که قدم زدن را قبل از خواب به عنوان یکی از بهترین راه حل ها برای درمان و عوامل کم خوابی در شب امتحان کنند . یا در صورت بروز علائم و درمان کم خوابی از جوشانده گیاهانی مثل اسطوخودوس استفاده کنند . این گیاه و گیاهان مشابه آن در روند درمان و عوامل کم خوابی در شب بسیار موثر هستند . در مورد اختلال خواب عمیق تر حتما درمان های تخصصی تر را دنبال کنید .


بیشتر بخوانید:  اختلال خواب ، درمان و عوارض آن


و بی خوابی

راههای درمان کم خوابی و عوارض کم خوابی در شب

راههای درمان کم خوابی  را با مراجعه به کتب آموزشی یا مرکز مشاوره و روانشناسی میتوان یافت . البته که راههای درمان کم خوابی  به اندازه عوامل کم خوابی میتواند گستره زیادی را دربر بگیرد . بعضی از راههای درمان و عوامل کم خوابی عبارت اند از :

  • اگر خوابتان کم است و یا بی خواب شدید برای انجام کاری حدود ۱۵ دقیقه از رخت خواب بیرون بیایید .
  • سعی کنید به زور خودتان را بیدار نگه دارید . این تکنیک جزو روانشناسی معکوس میباشد و میتواند یکی از راههای درمان کم خوابی باشد .
  • یک رابطه جنسی خوب میتواند از هر قرص خواب آوری خواب آور تر باشد و شما را از عوارض و عوامل کم خوابی در شب مصون بدارد .
  • گرفتن دوش آب گرم قطعا میتواند از راههای بسیار موثر رفع بی خوابی باشد .
  • فرو بردن صورت خود در آب سرد نیز میتواند راه مناسبی برای حل این مورد باشد .

    بیشتر بخوانید:  خواب آلودگی ، علت و درمان آن


ضرر های کم خوابی و ضرر های بی خوابی

ضرر های کم خوابی میتواند بسیار زیاد و متنوع باشد . این تنوع به این دلیل است که عوامل کم خوابی میتواند متفاوت باشد . برای مثال ضرر ها و عوامل کم خوابی اگر ناشی از مصرف مواد باشد خیلی فرق میکند با زمانی که فرد از ضرر های بی خوابی که به علت استرس رنج میبرد . ضرر های بی خوابی میتواند گاهی ناشی از یک اختلال روانی حاد باشد . پس استفاده از مشاوره روانشناسی در بعضی از انواع اختلال خواب بسیار توصیه میشود .

افراد باید به محض این که متوجه شوند اختلال خوابشان به قدری سطحی نیست که خودشان بتوانند از پس درمان کم خوابی در شب بر بیایند به روانشناس مراجعه کنند . اختلالات خواب ناشی از افسردگی و دیگر بیماری های روانی بسیار پر شمار هستند . یک روانشناس حاذق بدون اینکه به فرد آسیب بزند میتواند مشکل روانی او را حل و فصل کند .


بیشتر بخوانید:  درمان کم خوابی و مشکلات ناشی از آن


اثرات کم خوابی و  راه حل کم خوابی

اثرات کم خوابی در ابعاد مختلف زندگی بشر از جمله بعد روحی و روانی بعد جسمانی و پایین آمدن راندمان کار اشخاص به خوبی مشهود است . یکی از پر تکرار ترین اثرات کم خوابی خواب آلودگی در صبح و همچنین در طول روز میباشد . مسئله ای که خیلی از افراد از آن شکایت میکنند . راه حل و عوامل کم خوابی در این مورد میتواند تنظیم خواب خود به صورت مناسب باشد . اگر ما به دنبال راه حل کم خوابی خود بگردیم شاید در بیشتر مواقع به این جواب برسیم که خود ما کم میخوابیم . یک انسان بالغ به حدود ۷ تا ۹ ساعت خواب نیاز دارد تا بتواند انرژی لازم برای فعالیت های روزانه را داشته باشد . بنابراین سبک زندگی ما میتواند تاثیر بسزایی در به وجود آمدن اختلالات خواب و عواقب و آسیب های بی خوابی در ما داشته باشد .

عوامل کم خوابی

خواب در افراد سالمند

افراد سالمندی که از نظر جسمی سالم هستند ممکن است خواب طبیعی را تجربه کنند . به این ترتیب که مدت زمان استانداردی را بخوابند و بعد از یک خواب خوب روز بعد را با انرژی سپری کنند . در تحقیقاتی در سال ۲۰۰۳ معلوم شد افراد کهنسال تر بیشتر و راحت از افرادی که از لحاظ سنی جوان تر هستند میخوابند . بنابراین علائم کم خوابی در آنها بسیار کمتر دیده میشود . البته این مساله بستگی مستقیم به سلامت جسم و روان افراد مسن تر دارد . از طرفی افراد سالمند خواب عمیق کمتری را در طول خواب تجربه میکنند . به همین دلیل هورمون رشد کمتری در خواب آنها ترشح میشود . قطعا زمانی که افراد سالمند خواب طولانی و خوبی ندارند دچار یک بیماری جسمی هستند که مانع خواب راحت آنها میشود . بنابراین تمام افراد سالمند باید بیشتر تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرند و اوضاع جسمی آنها دائما کنترل شود .


بیشتر بخوانید:  خواب زیاد ، علت و درمان آن


خواب در افراد سالمند دچار بیماری جسمی

اختلالات خواب در افراد سالمند موردی است که خیلی زیاد دیده میشود . مثلا خانم ها با بالا رفتن سن دچار یائسگی میشوند که البته این روند طبیعی است . زنان در این سن و سال معمولا دچار سرطان ، فشار خون بالا ، افسردگی و بیماری های قلبی میشوند . گاهی نیز مشاهده میشود که افراد چند بیماری را باهم دارند و هر چقدر تعداد بیماری های آنها بیشتر باشد از کیفیت خواب کمتری برخوردار خواهند بود .

درمان و عوامل کم خوابی نیز در این مورد به مراتب سخت تر از درمان جوانان است . بررسی عوامل کم خوابی و در کل آزمایشات کنترلی برای افراد مسن تر ضرورت زیادی دارد . اگر در سالمندی نشانه هایی از اختلال خواب مشاهده شد افراد باید علاوه بر بررسی مسائل جسمی وضعیت روحی فرد را نیز بررسی کنند .مشاوره روانشناسی  حتما در دوران پیری میتواند خیلی زندگی را برای افراد سالخورده سهل تر کند .

و بی خوابی

چرت زدن در افراد سالمند

بسیاری از افراد بعد از سپری کردن سالهای کار و رسیدن به دوران بازنشستگی با تغییرات در عادات خوابشان رو به رو میشوند . مثلا عادت میکنند که در ساعات بعد از ظهر چرت بزنند . بنابراین اکثر این افراد نمیتوانند در شب خواب راحتی داشته باشند و علائم و عوامل کم خوابی در آنها مشاهده میشوند . اکثر این افراد زمانی که برای درمان کم خوابی به پزشک مراجعه میکنند اکثرا با این جواب مواجه میشوند که باید در سبک زندگیشان تغییر ایجاد کنند تا مشکل خواب آنها رفع شود . مثلا به آنها پیشنهاد میشود که صبح زود بیدار شوند و طبق یک برنامه متناسب با شرایط روحی و جسمیشان به فعالیت و تکاپو بپردازند . مشکل بسیاری از افراد سالمند برای درمان و عوامل کم خوابی با رعایت یک برنامه منظم قابل حل است . البته در صورتی که مشکل جسمانی ریشه بی خوابی و یا اختلالات افراد نباشد .


بیشتر بخوانید:  درمان ، دلایل و عوامل بی خوابی


نشانه های بی خوابی و مشکلات خواب در سالمندان

خواب ها و چرت هایی در زمان ها و مکان های نامناسب و در طی روز میتواند یکی از مهمترین و بارز ترین نشانه های بروز اختلال خواب در سالمندان باشد . برای مثال خانمی به پزشک مراجعه میکند و میگوید با این که شوهرش گواهی نامه رانندگی دارد اما از این موضوع واهمه دارد که همسرش تنها رانندگی کند . بخاطر این که مرد نمیتواند خودش را در هنگام رانندگی بیدار نگه دارد و به ناگاه خوابش میبرد . او برای رانندگی در یک مسیر کوتاه مجبور است دقایق زیادی را در بین راه توقف کند و چرت بزند تا بتواند به مسیرش ادامه دهد . در این موارد معمولا افراد مشکل آپنه خواب دارند .

البته گاهی نیز این مساله میتواند ناشی از داروهایی باشد که افراد سالمند استفاده میکنند . البته شما با مورد خواب سالمندان در طی روز در خانه سالمندان نیز زیاد مواجه میشوید که دلیل آن عدم نور کافی خورشید است .


بیشتر بخوانید:  راه حل بی خوابی چیست ؟


به وجود آمدن مشکلات خواب در افراد سالمند به خاطر مصرف دارو

گاهی نیز نشانه های خواب آلودگی و عوارض و عوامل کم خوابی در شب زمانی در افراد به ویژه سالمندان دیده میشود که داروهایی را استفاده میکنند . این داروها میتوانند برای درمان بیماری های مختلفی تجویز شده باشند . اما به صورت همزمان این دارو ها میتوانند در خواب فرد مصرف کننده اختلال ایجاد کنند . باید توجه داشت که عوارض احتمالی هر دارویی قطعا در افراد سالمند نسبت به جوان تر ها بیشتر و قوی تر بروز میکند .

عوارض و عوامل کم خوابی در شب میتواند زندگی روزمره سالمندان را با مشکلات زیادی رو به رو کند . برای پیشگیری از این اتفاق به دلیل مصرف دارو باید برنامه منظمی در این باب برای فرد در نظر گرفته شود . این برنامه برای سالمندانی  که احتیاج به مراقبت دارند باید توسط پرستار انجام گیرد . مراقبان در صورت وجود مشکلات روحی و روانی که باعث اختلالات خواب میشوند حتما از مشاوره روانشناسی استفاده کنند .

عوامل کم خوابی

آپنه خواب

آپنه خواب اختلالی است که در آن فرد با مشکلات و وقفه های تنفسی در خواب رو به رو میشود . زنانی که قبل از بارداری دچار آپنه خواب هستند ، در دوران بارداری با حجم بیشتری از این مشکل رو به رو میشوند . بعضی از زنان نیز در دوران بارداری دچار این اختلال میشوند . علاوه بر عوارض و عوامل کم خوابی در شب مثل کسل بودن  در طول روز خطر از بین رفتن جنین نیز در این زنان بالاتر است . این خطر به این خاطر احتمال بیشتری دارد که در آپنه خواب رسیدن اکسیژن مورد نیاز به جنین سخت تر انجام میشود . از آن رو که جنین برای دریافت اکسیژن کاملا به مادر وابسته است ممکن است از بین برود . پس تاکید میشود خانم ها قبل از بارداری این مشکل خود را درمان کنند . بعد از درمان آپنه تقریبا هیچ مشکلی برای رسیدن اکسیژن به جنین وجود نخواهد داشت .


بیشتر بخوانید:  چگونه خواب نوزاد را تنظیم کنیم ؟


راه هوای مثبت مداوم یا cpap

همانطور که گفته شد آپنه به دلیل به وجود آوردن عوارض و عوامل کم خوابی در شب  در زنان ِ باردار و همچنین تهدید زندگی جنین باید خیلی زود درمان شود . اگر زنان قبل از بارداری این مشکل را حل کنند قطعا میتوانند با خیال راحت تری به بچه دار شدن اقدام کنند . یکی از راههای مرسوم برای درمان آپنه راه هوای مثبت یا cpap میباشد . در این درمان یک ماسک بر روی بینی افراد قرار میگیرد . این باعث میشود که فشار در راه تنفسی بیشتر شود و به این صورت موجب باز شدن راه تنفس میشود . این درمان بیشتر مناسب زنانی است که روی پهلو میخوابند .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه فرمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره عوامل کم خوابی و بی خوابی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: Insomnia and Excessive Daytime Sleepiness (EDS) 

براي مشاوره در زمينه عوامل کم خوابی و بی خوابی

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!