کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

هایپرسکشوال یا اختلال بیش فعالی جنسی چیست؟

هایپرسکشوال چیست؟
4.5/5 - (2 امتیاز)

هایپرسکشوال یا همان اختلال بیش فعالی جنسی، اختلالی است که تمایل شخص را به سکس بیشتر میکند. به زبان ساده بخواهیم بگوییم، هایپرسکشوال همان اعتیاد جنسی است. وقتی که یک شخص در هر شرایطی رفتار جنسی دارد و یا اینکه فانتزی های مختلف جنسی دارد ممکن است به بیش فعالی جنسی مبتلا باشد.

آمار هایپرسکشوال در جهان

در طی تحقیقات مختلفی نشان داده شده است که چیزی حدود 5 درصد مردم جهان ممکن است به نوعی با بیش فعالی جنسی درگیر باشند. همچنین این تحقیقات نشان داده است که مردها بیشتر به این اختلال مبتلا میشوند.

لزوما هایپرسکشوال در همه افراد به یک شکل ظاهر نمیشود. بطور مثال بیش فعالی جنسی یک شخص میتواند به صورت تماشای فیلم پورن مشخص شود. و یا گاهی اوقات میتوان هایپرسکشوال را از روی رفتارهای پرخطرجنسی یک شخص فهمید. علاوه بر این در بسیاری از مردها این اختلال را با خودارضایی نشان میدهند.

آمار اختلال بیش فعالی جنسی در جهان
آمار اختلال بیش فعالی جنسی در جهان

نشانه های اختلال بیش فعالی جنسی کدام ها هستند؟

هایپرسکشوال میتواند در هر فرد به یک صورت مخصوص پدیدار شود. یک نفر ممکن است نتواند فانتزی های جنسی اش را کنترل کند، درحالیکه شخص دیگری نمیتواند عادت خودارضایی را ترک کند. اما با این حال این موارد به عنوان نشانه هایی برای این بیماری شناخته میشوند:

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه هایپرسکشوال یا اختلال بیش فعالی جنسی چیست؟ با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

رفتار اجباری

وقتی یک شخص نمیتواند یک رفتار جنسی را ترک کند میتوان به هایپرسکشوال شک کرد. نکته مهم در این موضوع این است که فرد از رفتار خودش لذت نمیبرد ولی مجبور است که انجام دهد. بطور مثال کسی که خودارضایی میکند این کار گاهی اوقات برای او لذت بخش نیست ولی نمیتواند آن را ترک کند.

فانتزی های بسیار متفاوت درباره سکس

هرکسی در مسائل جنسی علایق مشخصی دارد. اما یک فرد هایپرسکشوال نمیتواند علایقش را به طور دقیق مشخص کند. همیشه به دنبال تجربه کردن چیزهای جدید است. به نوعی میتوان گفت دمدمی مزاج است و سعی میکند هر چیزی را امتحان کند. رابطه جنسی دهانی یا اورال سکس چیست؟ در این باره لطفا مطلب رابطه دهانی را مطالعه کنید.

فانتزی های سکسی در هایپرسکشوال
فانتزی های سکسی در هایپرسکشوال

مشکل در برقراری رابطه عاطفی

اینگونه افراد نمیتوانند یک رابطه پایدار ایجاد کنند. مسائل جنسی در نظر این افراد آنقدر مهم است که سعی میکنند رابطه را با سرعت بیشتری به پیش ببرند. میل زیاد به رابطه جنسی باعث میشود که دائما مسائل جنسی را پیش میکشند تا راهی پیدا کنند سریع تر به خواسته اشان برسند.

علاوه بر این دائما خودشان و کسی که با او در رابطه هستند را در موقعیت های سکس تصور میکنند.

رفتارهای شبه سادیسمی دارند

در موارد شدید بیش فعالی جنسی میتوان مقداری رفتارهای سادیسمی را دید. اینگونه افراد ممکن است در طول رابطه جنسی به شما آسیب بزنند. ولی نکته مهم این است که آنها از این رفتار لذت میبرند. حتی بعد از آن نیز به نوعی پشیمان نیستند.

اما چه چیزی باعث شکل گیری اختلال بیش فعالی جنسی در یک شخص میشود؟

هنوز هم تا حدودی نامشخص است که چه چیزی باعث شکل گیری اختلال هایپرسکشوال می شود. اما تحقیقات این موارد را به عنوان دلایل شکل گیری بیش فعالی جنسی معرفی کرده اند:

بیماری های خاص

آزمایشات نشان داده است که بیماری هایی مانند صرع میتوانند در شخص باعث ایجاد اختلال بیش فعالی جنسی شوند. این موضوع در همه افراد دیده نمی شود ولی نشانه هایی از هایپرکسشوال در افرادی با اختلالات صرع، تشنج و… دیده شده است. این بیماری ها به قسمت هایی از مغز آسیب میزنند.

برهم خوردن تعادل مواد شیمیایی در مغز

مغز تمامی فعالیت های روزانه از جمله فعالیت های جنسی را کنترل میکند. تغییر کوچکی درانتقال دهنده های شیمیایی مغز میتواند باعث ایجاد هایپرسکشوال در یک فرد شود. البته همیشه به این صورت نیست، بلکه گاهی اوقات میتواند کاملا میل جنسی شخص را کاهش دهد و از این طریق مشکل ایجاد کند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه هایپرسکشوال یا اختلال بیش فعالی جنسی چیست؟ با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

داروهای مختلف

طبق تحقیقات انجام شده، مشخص شده است که برخی از داروها اثرات جانبی ای مانند بیش فعالی جنسی دارند. بطور مثال داروهای مورد استفاده در درمان پارکینسون میتوانند باعث ایجاد مشکلات هایپرسکشوال در یک شخص شوند.

نقش داروها در هایپرسکشوال
نقش داروها در هایپرسکشوال

عوامل بیرونی

گاهی اوقات ممکن است اتفاقی برای شخص افتاده باشد و همین موضوع باعث شده باشد که شخص دچار اعتیاد به رابطه جنسی شود. عواملی مانند: رفتار بدن والدین، مورد تجاوز قرار گرفتن در کودکی، استرس و اضطراب زیاد میتوانند همگی باعث شوند تا شخص رفتارهای هایپرسکشوال داشته باشد.

درمان اختلال بیش فعالی جنسی به چه صورت است؟

همانند سایر اختلالات روانی مشاوره جنسی، بیش فعالی جنسی نیز درمانی چند وجهی دارد. این بیماری هم با استفاده از روان درمانی و هم با استفاده از دارو درمانی کنترل می شود. راه های درمانی به این صورت هستند:

دارو درمانی

  • استفاده از داروهای ملین خلق و خو

هایپرسکشوال گاهی اوقات نشانه هایی شبیه به اختلال دوقطبی دارد. به همین خاطر داروهایی که برای این بیماری موثر هستند بر روی افرادی با اختلال بیش فعالی جنسی نیز موثر هستند. هدف این است که آن هیجان بیش از حد فرد درباره مسائل جنسی کنترل شود.

  • ضد افسردگی ها

در برخی از بیماران مشاهده شده است که هایپرسکشوال همراه با افسردگی است. بنابراین با درمان افسردگی میتوان تا حدودی به درمان هایپرسکشوال کمک کرد. از این رو به برخی از بیماران که نشانه های افسردگی دارند، داروهای ضد افسردگی نیز تجویز میشود.

  • درمان با داروهای مرتبط با الکلی ها

مشخص ترین دارویی که در این درمان استفاده میشود ویویترول است. این دارو برای درمان افراد الکلیسم و یا آنهایی که به مواد مخدر معتاد هستند استفاده میشود. بنابراین بیش فعالی جنسی نیز که یک نوع اعتیاد به رابطه جنسی محسوب میشود نیز با این دارو قابل درمان است.

روان درمانی

روان درمانی تا حد زیادی به کنترل میل زیاد به رابطه جنسی کمک میکند. رایج ترین راه های دارو درمانی عبارتند از:

  • درمان روان پویشی

تمرکز این نوع درمان این است که شخص بیمار را نسبت به افکار خارج کنترلش آگاه کند. افراد مبتلا به هایپرسکشوال تا حد زیادی بر روی افکار خود هیچگونه کنترلی ندارند. از این رو روانکاو سعی میکند تا به نوعی آن ها را از شرایطی که دارند آگاه کند.

درمان روان پویشی در هایپرسکشوال
درمان روان پویشی در هایپرسکشوال
  • درمان شناختی رفتاری(cognitive-behavioral therapy)

درمان شناختی رفتاری روشی است که در بسیاری از بیماری های اعصاب و روان استفاده میشود. هدف اصلی این روش این است که شخص بتواند بصورت متمرکز افکار منفی اش را شناسایی کند و آن ها را با افکار مثبت جایگزین کند.

چرا باید در صورت وجود این اختلال به مشاور مراجعه کنیم؟

همانطور که در ابتدا گفتیم اختلال بیش فعالی جنسی میتواند روابط عاطفی شما را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین مهم است که شما بتوانید این اختلال را تحت کنترل در بیاورید. روانکاو با استفاده از روش هایی که ذکر شد به شما کمک میکند تا اثرات هایپرسکشوال را در زندگی اتان به حداقل برسانید.

سوالات متداول

هایپرسکشوال چیست؟

به زبان ساده هایپرسکشوال همان اعتیاد جنسی است.

چرا باید حتما به دنبال درمان اختلال بیش فعالی جنسی باشیم؟

این اختلال میتواند روابط شما را تحت الشعاع قرار دهد که بدنبال آن مشکلاتی مانند افسردگی را به دنبال دارد. بنابراین برای سلامت روحی بهتر است هرچه سریعتر درمان شود.

نشانه های اختلال بیش فعالی جنسی چیست؟

علائمی مانند عدم توانایی برقراری رابطه عاطفی، عدم توانایی ترک خودارضایی و …

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستامرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژهخدمات متنوعی را در زمینهمشاوره جنسی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

براي مشاوره در زمينه هایپرسکشوال یا اختلال بیش فعالی جنسی چیست؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

نظرات

- 2 نظر:

  1. جالب بود مخصوصا که متوجه شدم حتی باعث افسرده گی میشود واینکه مصرات خ. دارضایی وجود دارد زیرا بحث امروز کلاس هفت جهش مادراینمورد بود ومن اعتقادم براین بودکه حتما”مضرات دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉