کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

اصلی ترین روش های مقابله با استرس چیست؟

مقابله با استرس
5/5 - (1 امتیاز)

مقابله با استرس در اولین مرحله نیاز به پاکسازی درون دارد. هر سال برای عید همه خانه تکانی میکنند اما برای روح و روان خود چه؟ برای مقابله با استرس باید به خانه تکانی دل پرداخت. کهنگی ها را دور ریخت و دل را تمیز و زیبا کرد. بیشترین عامل استرس در هر کس شلوغ بودن ذهن و روان اوست. نامنظم بودن افکار و برنامه های زندگی. برای مقابله با استرس ابتدا باید برنامه ها و افکاری که مورد نیاز نیستند را دور ریخت. افکاری که جز به هم ریختن آرامش تاثیری در ما ندارند. مقابله با استرس همت میخواهد. همت کنیم و هر شب افکار مزاحم را با نوشتن شناسایی نماییم. هر شب بنویسیم امروز برای سوختن غدا نگران شدم ولی غذا نسوخته بود. امروز هراس این را داشتم که همسرم به خانه نیاید ولی آمد.


بیشتر بخوانید: چه کسانی اختلال چند شخصیتی دارند


مقابله با استرس

مقابله با استرس از همین شناسایی ها شروع میشود. وقتی مینویسیم متوجه میشویم چقدراز پریشان حالی های ما بی مورد بوده است. برای مقابله با استرس تمام کارهایتان را بنویسید. مثلا امروز میخواستم به خاله ام سر بزنم نتوانستم و این مسئله به من استرس وارد کرد. نوشته هایتان را در مشاوره روانشناسی همراه با مشاور بررسی کنید. خواهید دید که سر زدن به خاله نباید برای شما رفتارهای وسواسی بوجود بیاورد. خاله شما با اتکا به شما زندگی نمیکند. او یک زندگی مستقل دارد و سر زدن به او باید به گونه ای باشد که هم برای شما و هم برای او نشاط آور باشد. در مشاوره اختلال وسواس خواهید فهمید که رفتار شما وسواسی بوده نه منطقی. شما با یک مشاوره خانواده متوجه خواهید شد آیا رفتارهای اعضای خانواده شما تاثیری در این اختلالت شماداشته اند یا نه.


بیشتر بخوانید: مشاوره تلفنی استرس و اضطراب


راه های مقابله با استرس

یکی از راه های مقابله با استرس بعد از نوشتن، پاکسازی و مشاوره مراقبت از سلامت جسمانی است. روح سالم در بدن سالم است. از خوراکی های نشاط آور مانند آب پرتقال استفاده کنید. سوپ سبزیجات و نوشیدنی های خنک که روحتان را تازه میکند بنوشید. نوشیدنی هایی که با آلوئه ورا ترکیب شده اند. خواب در سلامت ذهن و جسم بسیار موثر است. به موقع بخوابیم تا صبح زودتر بیدار شویم. خواب صبح علاوه بر اینکه وقت شما را میگیرد باعث رخوت و کسالت میشود. شما وقتی صبح دیر بیدار شوید  وقت کافی برای رسیدگی به کارهایتان را نخواهید داشت. همین باعث میشود شما نگران امور عقب افتاده تان باشید و استرس بر شما چیره شود. این هم یکی دیگر از راه های مقابله با استرس است، خواب به موقع و به اندازه.

از دیگر راه های مقابله با استرس  برنامه ریزی و اولویت بندی کارهایمان میباشد. مثلا من امروز باید برای خانه خرید کنم، یک کار اداری دارم، ماشینم را به تعمیرگاه ببرم و لباسهایم را از اتو شویی بگیرم. اگر اول ماشینم رابه تعمیرگاه ببرم بقیه کارهایم را باید با وسیله نقلیه دیگری انجام دهم. اگر اول خرید کنم و لباسهایم را از لباسشویی بگیرم ممکن است وقت اداری تمام شود. پس اول به کار اداریم میرسم. بعد ماشینم را به تعمیرگاه میبرم که نگران خراب شدن اتومبیلم نباشم. بقیه کارها را با خیال راحت و درسر  فرصت مناسب انجام میدهم  و البته با کمترین استرس. راه های مقابله با استرس زمانی کارساز هستند که ما با دقت زمانبندی و برنامه ریزی کنیم.

راه های مقابله با استرس


بیشتر بخوانید: اختلال وسواس چیست


مقابله با استرس شدید

برای مقابله با استرس شدید در منزل و یا محل کار همه چیزهایی لازم نیستند را از اطراف خود جمع آوری کنیم. آنها علاوه براینکه تکراری و رخوت انگیز هستند اطراف ما را شلوغ میکنند و برای یافتن اشیا مورد نیاز وقت ما را میگیرند. دیگر اینکه  مسئولیت دیگران را نپذیریم. ما هنوز برای خود برنامه مدون و خوبی ترتیب نداده ایم و همین که استرس داریم یعنی باید به کارهای خود سر و سامان بدهیم. در این حالت اگر برای دیگران هم بخواهیم کاری انجام دهیم به مشغولیت هایمان افزوده ایم. شلوغ بودن ذهن هم استرس زا است. برای مقابله با استرس شدید فقط باید به فکر آرامش دل، ذهن و روح خود باشیم. وقتی توانستیم به آرامش برسیم بعدا میتوانیم برای دیگران نیز مفید باشیم.

مقابله با استرس شدید علاوه بر خود درمانی و تصمیم برای بهبود، نیاز به دارو درمانی و مشاوره دارد. به روانپزشک مراجعه کنیم به موقع و طبق دستور پزشک داروهایمان را مصرف کنیم. با مشاور خود همکاری کنیم و خود نیز برای درمان گام های موثر برداریم. با مطالعه و افکار مثبت.


بیشتر بخوانید: مشاوره تلفنی وسواس


بهترین روش مقابله با استرس

بهترین روش مقابله با استرس این است که دنیایمان را وسعت ببخشیم. بهترین روش مقابله با استرس این است که بدانیم اغلب برای چیزهایی هراسان میشویم که ارزش هراس ندارند. به خاطر بیاوریم کودکیمان را. نگرانی های کودکیمان برای چه بود؟ برای کثیف شدن اسباب بازی هایمان. خریدن یک خوراکی. چرا؟ چون اندازه دنیای ما به همان قدر بود. به اندازه اسباب بازی و خوراکی. وقتی کودکی دیگر آن را از دستمان میگرفت دنیای ما تیره و تار میشد تا حدی که به شدت گریه میکردیم. ولی آن چیزها الان دیگر برایمان آنقدر اهمیت ندارد. چون دنیای ما بزرگتر شده است. اکنون وقتی خاطرتان کودکی را مرور میکنیم نه تنها ناراحت نمیشویم بلکه به خود میخندیم. اتفاقات امروز نیز همینقدر هستند.

شاید در آینده به خاطر بیاوریم که برای مواردی اینقدر ناراحت و خشمگین شده ایم برایمان خنده دار به نظر بیاید. پس به دنیای خود وسعت ببخشیم و برای هر چیزی خودمان را به رنج نیاندازیم. یک مورد دیگر این است که وقتی میخواهیم در حق کسی نیکی کنیم بی توقع باشیم. یعنی در دوستی ها و محبت کردن چرتکه نکشیم. با خود نگوییم من چقدر در حق او خوبی کردم و او جواب خوبیهایم را چگونه پاسخ داد. ما اگر میخواهیم نیک باشیم و نیکویی کنیم نباید توقع پاسخ داشته باشیم. پاداش خوبی، خوب بودن است. همین که برای دلمان خوبی میکنیم و آرامش پیدا میکنیم کافی است. انرژی های مثبتی که دریافت میکنیم پاداش نیکویی ما است.

بهترین روش مقابله با استرس


بیشتر بخوانید: چگونه از اختلال استرس پس از سانحه عبور کنیم


مقابله با استرس و اضطراب

مقابله با استرس و اضطراب صبر و تحمل میخواهد. استرس و اضطراب ممکن است حاصل یک عمر رفتار و افکار اشتباه باشد. نباید توقع داشته باشید که در یکی دو روز درمان شود. همانطور که قبلا گفتیم تعداد دفعات وارد آمدن استرس و اضطراب را در روز برای خود یاد داشت کنید. و بعد از چند روز آنها را همراه با مشاورتان بررسی کنید. همین که تعداد هراسناک شدن شما نسبت به چند روز پیش کمتر شده باشد یعنی یک گام به جلو و بهبود یافتن. یک مورد دیگر برای مقابله با استرس و اضطراب این است که شما به محض مضطرب شدن عصبی نشوید و نگویید من باز هم عصبی شدم. همین فکر استرس زا است. همیشه به بهبودتان امیدوار باشید و بدانید که درمان خواهید شد.

سوالات متداول

آیا کارهای هنری در مقابله با استرس و اضطراب مفید است؟

بله کارهای هنری روح زیبا پسندی را در شما تازه میکند، بخشی از وقت شمارا به جای فکر کردن به موارد استرس زا به زیبایی میگیرد و باعث بهبود میشود. اگر استعداد کشیدن نقاشی، بافتن فرش و یا رسم الخط ندارید با مراجعه به نمایشگاه ها و گالری ها آنها را تماشا کنید و لذت ببرید.

موسیقی چه تاثیری در استرس و اضطراب دارد؟

موسیقی های نرم و آرام با ریتم ملایم باعث بهبود و درمان استرس میشود. اما موسیقی های تند مانند راک مخصوصا اگر همراه با بی تحرکی باشد باعث افزایش استرس خواهد شد.

چه کارهایی میتوان در تنهایی برای مقابله با استرس انجام داد؟

تفریحات سالم مانند استفاده از سبزینگی طبیعت، شنیدن صدای جویباران و آبشار، گوش دادن به صدای پرندگان و قدم زدن در پارکها. رفتن زیر برف و باران در فصلهای مناسب. نگاه کردن از بالای کوه و تپه به اطراف. ورزش، گوش دادن به موسیقی، رسیدگی به نظافت و زیبایی خود…

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره اختلال وسواس  به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Dealing with Stress – Ten Tips

براي مشاوره در زمينه اصلی ترین روش های مقابله با استرس چیست؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉