کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

با 10 راهکار مدیریت استرس اجتماعی آشنا شوید

مدیریت
5/5 - (1 امتیاز)

استرس اجتماعی اختلال است؟

استرس اجتماعی همان اضطراب بودن در جمع ( social anxiety) میباشد و هم چون سایر مشکلات حوزه روان با بد کاری در حوزه های شغلی، تحصیلی، روابط بین فردی برای فرد مبتلا به استرس اجتماعی همراه میباشد که با مراجعه به مشاوره خانواده قابل شناسایی است. استرس، واکنش های ناگهانی است که در مواجه با شرایط بیرونی از فرد سر میزند. حال اگر فرد درحضور جمع و  درحین انجام کاری در گروه به علائم اضطرابی دست پیدا کند میگوئیم که فرد به اضطراب اجتماعی گرفتار شده است. در این اختلال، فرد مبتلا از ارزیابی منفی و مورد بررسی واقع شدن توسط دیگران نگران و دستپاچه هستند. در واقع استرس آن ها ریشه در نگرش های منفی به توانایی های خود، ترس از دیده شدن در جمع و مورد محاکمه واقع شدن دارد.

فرد مبتلا به SA، تمام تلاش و سعی اش بر این است تا حتی الامکان خود را از حضور در جمع و مواجه شدن با انتقادات و سرزنش و دیدگاه های دیگران در امان نگه دارد و حتی از مراجعه به مشاوره روانشناسی اجتناب مینماید و به روش های خود درمانی چون، گرایش به مصرف مواد مخدر و الکل روی میآورند. به همین دلیل کمتر میتوانند به فعالیت هایی که نیازمند همکاری و شرکت در محافل گروهی است تن دهند و میل آن ها به سمت انجام فعالیت های انفرادی و تنهایی است که در آن به میزان بسیار بالاتری موفق هستند چرا که ترس از تمسخر و تحقیر شدن ندارند و خود شان هستند و خودشان.

دلایل اضطراب اجتماعی از کجا شروع میشود؟

اینکه چه میشود فردی مبتلا به اضطراب در جمع میشود و فرد دیگر خیلی راحت در بین مردم حاضر و برای پیشرفت گروهی تلاش مینماید به عوامل زیادی بستگی دارد که شاید بتوان مهم ترین آن ها را در:

 • کمبود مهارت های جرات مندی
 • اعتماد به نفس پایین
 • خود پنداره و عزت نفس منفی
 • والدین سخت گیر و انتقادی
 • کمال گرایی و استقلال طلبی افراطی خود فرد
 • منزوی و سرد بودن روابط خانودگی
 • عدم تشکیل جلسات گفت و شنود و مشورتی در خانواده
 • عدم همفکری درحل مسائل (به ویژه در سن نوجوانی)
 • عدم توجه به ویژگی های مثبت فرزندان توسط والدین
 • مقایسه و تبعیض بین آن ها با اطرافیانی که از نظر آن ها موفق تر و بهتر هستند اشاره نمود.

که به عنوان پیش در آمد و مقدمه ای برای بروز مشکلات روانی به ویژه طیف اضطرابی در فرد تبدیل میشوند که از بین آن ها نقش اجتماعی فرد را بیشتر مورد حمله قرار میدهد.

دلشوره در حضور جمع

افراد دچار اضطراب اجتماعی شدید ممکن است نسبت به هر گونه فعالیت و حضور جمعی نگران و دلشوره داشته باشند یا در سطح متوسط تا خفیف که فرد ممکن است بتواند حضور در جمع را تحمل نماید ولی با گارد گرفتن، خود را پنهان نمودن پشت دیگران، عدم حضور در صحبت ها و بحث های گروهی، عدم اظهار نظر در جمع و تسلیم عقاید گروه شدن خود را نشان دهد. در نوع اضطراب اجتماعی عملکردی، فرد مبتلا در زمانی که مجبور به انجام رفتار و کار خاصی چون سخنرانی، ارائه کنفرانس، غذا خوردن، پذیرایی مهمانی ها و هر نوع رفتار دیگری که مستلزم دیده شدن باشد پرهیز مینمایند. در ادامه مقاله به تعریف احتلال social anxiety و درمان استرس و اضطراب میپردازیم.


بیشتر بخوانید:  راهکار های مشاوره خانواده تلفنی چیست؟بیشتر بخوانید:  راهکار های مشاوره تلفنی استرس و اضطراب چیست؟


استرس اجتماعی

 اختلال استرس اجتماعی

اختلال استرس اجتماعی  )  social anxiet disorder)، در ویرایش پنجم راهنمای تشخیصی و آماری اختلال های روانی (DSM-5 به ترس افراطی فرد از بودن در جمع و مورد ارزیابی قرار گرفتن اشاره دارد. اختلال اظطراب اجتماعی با انواعی از مشخصات فیزیولوژیکی، شناختی و رفتاری همراه است که در هر کدام از این ابعاد سه گانه فرد به محض حضور در موقعیت های اجتماعی دچار تغییراتی در سطح گسترده و آشکاری میشود. از جمله نشانه های جسمی فرد مبتلا به SAD،

 • فعال شدن سیستم سمپاتیک یا همان بخش جنگ و گریز سیستم اعصاب میباشد که منجر به
 • ایجاد تعریق
 • خشکی دهان
 • لرزش دست و پا  و خارج از کنترل فرد
 • سرخ شدن صورت
 • گرفتگی عضلات
 • درد قفسه سینه و مشکل در صحبت کردن عادی میباشد.

در حین ظهور نشانه های فوق فرد با دنیایی از افکار خود آیند و بی اراده مبنی بر قضاوت های منفی دیگران و تمرکز بر ارزیابی های تند و تحقیر آمیز مواجه میشوند که برای او خوشایند نیست و تمام تلاش خود را میکند تا از شر این دگرگونی ها خلاص شود به همین دلیل، در قدم بعدی این روند، یعنی بعد رفتاری دست به اقداماتی میزند. از جمله: ترک موقعیت و فرار آز آن، اجتناب از حضور در جمع، سرگرم نمودن خود به کاری جهت دیده نشدن و به قولی “تو چشم نبودن” (مثل چک کردن مدام گوشی همراه، خواندن کتاب، بازی کردن با بچه ها) و… میشود.

من اظطراب اجتماعی دارم!

نکته جالبی که در خصوص افراد مبتلا به اختلال استرس اجتماعی دیده میشود این است که تمام برداشت های آن ها در مورد نوع نگرش دیگران به خود شان بر اساس ذهن خوانی و تصوراتی پیش میرود که خود فرد آن ها را ایجاد نموده است و طبق همان تصورات عمل میکند و پیش میروند که نتیجه ای جز انزوا، افزایش استرس، عدم مقابله با افکار منفی و در گیر شدن بیشتر ندارد.

فرد مبتلا به SAD، با دور شدن از موقعیت ها به طور موقت میزان استرس خود را کاسته و به همین دلیل فکر میکند با تکرار همین روال در شرایط بعدی هم میتواند خود را از شر اضطراب نجات دهد حال آن که این راهکار تنها در کوتاه مدت  موثر واقع میشود و در بلند مدت جز بدتر شدن مشکل، نا توانایی در انجام امور و عدم یادگیری این نکته که استرس به خودی خود فرو کش میکند و نیازی به انجام رفتار های غیر معقول برای کاهش آن نیست، نتیجه ای نخواهد داشت.

درمان استرس اجتماعی

درمان استرس اجتماعی را با توجه به ریشه سه گانه زیستی، روانی و رفتاری بیان میشود. در هر نوع از مشکلات طیف اضطرابی به دلیل قابل مشاهده بودن تغییرات بدنی این بعد را آغاز مراحل درمان اختلال اظطراب اجتماعی میدانند. به دین ترتیب به انواع راهکار های دارویی و مداخلات رفتاری جهت آرام سازی و تسکین نشانه ها پرداخته میشود.

 • دارو درمانی
 • دارو های ضد افسردگی: که با افزایش میزان سروتونین بر بهبود نشانه های فرد مبتلا به SAD، تاثیر میگذارد خط اول درمان محسوب میشود.
 • مهار کننده های مونو آمینو اکسیداز: شامل خانواده ترانیل، سیپرومین، فنلزین است در برنامه دارویی این فراد به عنوان خط بعدی درمان جا میگیرد.
 • بنزودیازپین ها یا داروی های آرام بخش و ضد اضطراب: از کم خطر ترین و مفید ترین درمان دارویی در حوزه اختلالات اضطرابی میباشد.
 • پروپرانولول: به عنوان داروی موثر در تپش قلب تجویز میشود برای درمان استرس اجتماعی شدید و همراه با حملات پانیک که در آن فرد دچار ناراحتی در قفسه سینه و افزایش ضربان قلب میگردد با کاهش تپش قلب موثر میباشد.

ریلکسیشن، مدیتیشن و سایر روش های افزاش تمرکز همگی از جمله روش های رفتاری جهت آرام سازی فرد مبتلا به SAD، در شرایط تنش زا و بحرانی میباشد که در طی آن ها یاد میگیرند چگونه در آن شرایط خود را از شر استرس و علائم فیزیولوژیکی نا خوشایند رها و به آرامش برگردانند.

استرس اجتماعی

درمان ها شناختی استرس اجتماعی

 • روان درمانی
 • درمان شناختی رفتاری(CBT):

با تمرکز بر تغییر و اصلاح باور ها و افکار نا سازگار در حین موقعیت های استرس زا، بهترین و پرکاربرد ترین درمان انتخابی در بعد روان میباشد که مراجع با کمک درمانگر به شناسایی و تشخیص افکار منفی خود میپردازد و با استفاده از تکنیک های شناختی، به زیر سوال بردن و چالش با آن ها اقدام و در نهایت با ارائه لیستی از افکار مثبت و سازگار از شدت اختلال میکاهند.

 • مداخلات رفتاری:

در این جزء درمان با استفاده از فعالیت هایی فرد را به پذیرش و تحمل شرایط و بودن در جمع تشویق مینماییم.

 • رویارویی و مواجه سازی:

از پر استفاده ترین اقداماتی است که در آن فرد به جای فرار و عدم حضور در جمع، سعی در بودن و مقابله رو در رو با شرایط مینماید. مواجه در آغاز برای فرد ممکن است سخت و نا خوشایند باشد به همین خاطر همراهی درمانگر در حین جلسات را میطلبد و بعد از تمرین و ممارست به صورت مستقل به انجام آن در شرایط واقعی و استرس زا میپردازد.

درمان اضطراب اجتماعی در کودکان

درمان اضطراب اجتماعی در کودکان بی شباهت به درمان بزرگسالی نمیباشد اما با توجه به سن بروز مشکل، با ارائه راهکار هایی به کودکان و والدین در حضور هم آن ها را برای درمان اضطراب اجتماعی کودکان ترغیب مینمایند. از جمله راهکار های درمانی برای کودکان و نوجوانان، آموزش مهارت های جرات مندی و تقویت میزان اعتماد به نفس میباشد. زمانی که کودک یاد بگیرد چگونه در مقابل دیگران از خود و توانمندی هایش سخن گوید و با احترام به حقوق دیگران حق خود را به دست آورد از شدت و میزان استرس شان کاسته میشود. از طرفی، توجه به نقاط مثبت کودک و عدم سرزنش و تحقیر او در جمع توسط والدین و اطرافیان، او را در داشتن خود پنداره ای مثبت حمایت مینمایند.

نشانه های اضطراب اجتماعی

نشانه های اضطراب اجتماعی در سه زمینه بدن، شناخت و رفتار نهفته است که در قسمت قبلی به طور مفصل ارائه شد. منظور از بدن همان تغییرات جسمی، و منظور از شناخت سیل افکار منفی است که به دنبال آن فرد به پاسخ های رفتاری متفاوتی چون تسلیم، بی تفاوتی، دوری و اجتناب است که مثلث نشانه های اضطراب اجتماعی  را تشکیل میدهد.

مدیریت

تست اضطراب اجتماعی

تست اضطراب اجتماعی شامل انواع متفاوتی از تست اضطراب اجتماعی با هدف سنجش میزان و شدت اضطراب میباشد. در زیر به پر کاربرد ترین آن ها اشاره مینمایئم:

 • پرسشنامه اضطراب و افسردگی بک
 • پرسشنامه اضطراب اجتماعی واتسون و فرند
 • پرسشنامه علائم اضطراب جتماعی ولز

سوالات متداول

اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟

اختلالی است که فرد مبتلا، نگران ارزیابی منفی و تحقیر و تمسخر دیگران میباشد.

درمان اختلال اظطراب اجتماعی چیست؟

درمان های دارویی چون ضد ا افسردگی، ضد اضطرابی، تکنیک های آرام سازی، روان درمانی و مداخلات شناختی و رفتاری است.

آزمون های اضطراب اجتماعی چیست؟

پرسشنامه های اضطراب و افسردگی بک، سنجش اضطراب اجتماعی واتسون و پرسشنامه اضطراب علائم اجتماعی ولز و سایر تست های سنجش اضطرابی.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره استرس به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد. جهت کسب آموزش های بیشتر این مقاله لاتین را مطالعه کنید. منبع: (دانلود مقاله)

زینب رضائی—— روانشناس بالینی

براي مشاوره در زمينه با 10 راهکار مدیریت استرس اجتماعی آشنا شوید

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉