کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

مراحل مشاوره فردی|مشاوره فردی و گروهی چیست؟

مراحل مشاوره
3/5 - (3 امتیاز)

اهمیت  و تاثیر استفاده از خدمات مشاوره فردی چیست؟

مشاوره فردی نوعی مشاوره است که در آن روانشناس یا درمانگر به مراجعه کننده کمک می کند تا از برزخی که در آن گرفتار شده خارج شود و مانند یک فرد عادی زندگی کند. در مشاوره فردی، درمانگر می کوشد تا با روش های عقلانی، در فضایی آرام ، احساسات و رفتارهای فرد را بررسی کرده و در تصمیم گیری ها به او کمک کند. به عقیده مشاوران علت تمام سر درگمی های نسل امروز، نشناختن استعدادها و مهارت هاست . در قدم اول مشاور به شما کمک می کند که خود را بشناسید. پس از شناخت خود، اهدافتان را تعیین کرده و در آخر شما را به لحاظ روحی و روانی آماده می کند تا در جهت رسیدن به اهدافتان بهترین تصمیم را بگیرید.

مشاوره  فردی به شما کمک می کند تا :

 1. استعدادها و مهارت های خود را بشناسید.

 2. هوش خود را بالا ببرید.

 3. اختلالات روانی را درمان کنید.

 4. در رابطه با مشکلات تحصیلی بهترین راهکار را بگیرید و بهترین رشته را انتخاب کنید.

 5. در انتخاب همسر بهترین تصمیم را بگیرید.

 6. استرس و اضطراب را از خود دور کنید و آرام شوید.

 7. وسواس خود را درمان کنید.

 8. ناامیدی را از خود دور کنید.

 9. چالش ها و موانع زندگی  را بشناسید و در مواجهه با آن ها بهترین واکنش را نشان دهید.

و…

مشاوره فردی در واقع بهترین راهنما بعد از پدر و مادر است با این تفاوت که قطعا با او راحت تر هستید و بدون هیچ سانسوری می توانید مشکلاتتان را با او در میان بگذارید.

خدمات مهم مشاوره آنلاین و تلفنی فردی چیست؟

درباره مشاوره آنلاین و تلفنی فردی چه می دانید؟ این نوع مشاوره چه تفاوتی با مشاوره فردی حضوری دارد؟ در ابتدا به شما بگوییم عملکرد مشاوره آنلاین و تلفنی فردی دقیقا مشابه با مشاوره فردی حضوری است. در این روش درمانگر با روشی آگاهانه، اختلالات روانی یا مشکلات فرد را با پرسیدن سوالاتی شناسایی کرده و با توجه به صحبت های فرد، راهکارهایی کلیدی در اختیارش قرار می دهد.

به دلیل تلفنی بودن مشاوره، شخص درمانگر باید تخصص های لازم را برای اینگونه مشاوره دادن دیده باشد. ممکن است بعد از یک جلسه صحبت به نتیجه برسید و در برخی دیگر ممکن است سال ها به طول بیانجامد. این موضوع به نوع مشکل شما و میزان صداقتتان بستگی دارد.

شما با یک تماس، در هر کجا که باشید میتوانید به مشاوره آنلاین و تلفنی فردی وصل شوید. خوب، در ابتدا به درمانگر مشکل خود را می گویید. پس از آن درمانگر از شما سوالاتی خواهد پرسید. معمولا تعداد جلسات در مشاوره تحصیلی کمتر از مشکلات روحی و روانی و خانوادگی است و طی یک یا دو جلسه حل می شود. اما در موارد وخیم تر نیاز است کارهایی که مشاور به شما می گوید را انجام دهید و بعد از آن مجددا با او تماس بگیرید و نتایج را  به او اعلام کنید. این سبک از مشاوره خیلی بهتر جواب خواهد داد.

مشاوره فردی

مزیت های مشاوره آنلاین و تلفنی فردی چیست؟

 • هر زمان که بخواهید و هرکجا که باشید کنار شماست.

 • هویت و مشکلتان تا ابد پنهان است.

 • در وقتتان صرفه جویی می شود.

 • در سریعترین زمان به مشاورمتخصص وصل میشوید.

مشاوره درباره چه موضوعاتی با فرد صحبت می کند؟

موضوعات مشاوره فردی متغیر است و تنوع زیادی دارد. اما از دیدگاه روانشناسان ما موضوعاتی که فرد برای مشاوره به درمانگر مراجعه می کند شامل موارد زیر می باشد:

 1. بهداشت روانی :

موضوعاتی نظیر

ترس، اضطراب، آرامش ذهنی، شناخت توانایی ها و مبارزه با ناتوانی ها، اختلالات رفتاری و درمان آن، کنترل هیجانات روانی، شکست های عاطفی و نحوه کنار آمدن با آن، درمان اختلالات شخصیتی و مدیریت بحران، درمان حسادت، آشنایی با تعهد و تمرین وفاداری، روش های رسیدن به صمیمت با دیگران،  موضوعات مربوط به انتقام جویی و روش های دور شدن از کینه ورزی و صدمه زدن به دیگران، روش های کنار آمدن با فاجعه یا مرگ یکی از عزیزان و … در این دسته قرار می گیرند.

 1. مسائل اجتماعی و خانوادگی

از دیگر موضوعات فردی مشکلات و مسائل خانوادگی است.

انتخاب همسر، راهکارهای موفقیت، مشاوره ازدواج، مشاوره طلاق، شناخت هویت اجتماعی در زمان طرد شدن از اجتماع، مبارزه با کمبود اعتماد به نفس اجتماعی، کمک به شناخت توانایی ها و مهارت های اجتماعی و افزایش فعالیت اجتماعی، آموزش مهارت های رفتاری، آموزش مهارت های عاطفی و کنترل احساسات در اجتماع، مشاوره طلاق، مشکلات خانوادگی و آشنایی با راه های مبارزه با آن ها ، استرس و … اضطراب اجتماعی، منفی نگری و بد بینی نسبت به افراد جامعه و شناخت راه های جلوگیری از آن، راهکارهای رسیدن به موفقیت های اجتماعی و مشاوره اعتیاد و … در این دسته قرار میگیرند.

 1. مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی شامل نحوه صحیح درس خواندن، شناسایی توانایی ها و استعدادهای فرد در یک رشته خاص، کمک به انتخاب بهترین رشته تحصیلی با توجه به مهارت و بازار کار، آموزش تست زدن، آماده سازی فرد برای دانشگاه، کمک به حفظ آرامش در زمان شکست های تحصیلی مثل قبول نشدن در کنکور و … جزء وظایف مشاوره تحصیلی تلفنی است.

مشاوره گروهی

مشاوره فردی از چه جهت حائز اهمیت است؟

اهمیت مشاوره فردی و جایگاه این بخش از مشاوره، به شدت در حال افزایش است. ولی چرا تا این حد روی مشاوره فردی تاکید شده؟ فرض کنید در شرایطی هستید که به هر دلیلی دچار مشکل شده اید.. کسی را ندارید که شما را راهنمایی کند و راهی به شما نشان دهد که از این وضعیت خلاص شوید. تنها هستید. روی آن را ندارید که با کسی درد و دل کنید زیرا می ترسید به خاطر این مشکل از شما سوء استفاده کنند. آیا در این شرایط گیر کرده اید؟ در این حالت از خدا کمک می خواهید. او قطعا حافظ همه ماست اما باید در این میان کسی باشد که شما را راهنمایی کند.

با توجه به زندگی امروز و پیچیده تر شدن روابط بین فردی، اهمیت مشاوره فردی روز به روز بیشتر حس شده و هر روز بر تعداد افرادی که به مراکز درمانی و مشاوره مراجعه می کنند افزوده می شود. البته هر چه میزان تحصیلات افراد جامعه بیشتر شود آگاهی آن ها نیز نسبت به وجود یک راهنما برای زندگی شان بیشتر می شود. چه بسا بسیاری از این افراد، موفقیت های خود را مدیون مشاوران و روانشناسان هستند.

بستگی به دید شما دارد که مشاوره را با چه دیدی می بینید. آیا فکر می کنید مشاور دکتر شماست؟ دوست شماست؟ راهنمای شماست؟ یا تنها یک درمانگر است؟ به شما توصیه می کنیم که مشاور را به حریم خصوصی خود راه دهید. البته  اگر پیشرفت می خواهید و دوست دارید به انسان موفقی تبدیل شوید.

ویژگی های مشاوره فردی چیست؟

از مهم ترین ویژگی های مشاوره فردی، ریشه یابی مشکلاتی است که علتش را گاهی حتی خود فرد نمی داند. اگر مشاور بتواند به درستی علت مشکلات را شناسایی کند و در ادامه راهکارهای خوبی برای آن ارائه دهد قطعا طی چند جلسه، می تواند فرد را به راحتی درمان کند.

از ویژگی های مشاوره فردی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. رازداری واعتماد

فردی که نیاز به مشاوره دارد باید حدالامکان محیط را امن ببیند و به راحتی بتواند با درمانگر خود صحبت کند و راحت باشد. اگر حس کند نمی تواند به مشاور خود اعتماد کند، قطعا دیگر به او مراجعه نخواهد کرد و نسبت به بقیه مشاوران نیز دید منفی دارد.

 1. قابلیت دسترسی

به مراجعه کننده باید این اطمینان داده شود که در هر شرایطی میتواند با مشاور خود ملاقات کند. در این زمینه استفاده از مشاوره تلفنی فردی بسیار بهتر است.

 1. پذیرش مشاور

مشاور باید جنبه خود را در هر شرایطی بالا ببرد. ممکن است سبک زندگی یا رفتارها یا اعتقادات فرد دقیقا برخلاف نظر مشاور باشد. در این صورت مشاور باید خود را نگه دارد و تصمیمات وی در تعصبات او منافاتی نداشته باشد.

 1. شتاب زده عمل نکند و به خود و بیمار زمان دهد. در این شرایط دو طرف باید با هم همکاری داشته باشند.

 2. شنونده خوب بودن

یک مشاور خوب، شنونده خوبی نیز هست. مشاور می داند که کجا صحبت کند و کجا سکوت کند. در هنگام شنیدن موارد مهم را یادداشت می کند و با صورتی شاداب و مهربان به بیمار نگاه می کند تا بیمار حس بدی هنگام صحبت کردن نداشته باشد و احساس صمیمیت کند. در حین صحبت بیمار از جملاتی مانند درکتان می کنم، درست می شود و قطعا درمان می شوید استفاده کند تا به بیمار انگیزه بدهد.

ویژگی های مشاوره فردی

تفاوت مشاور فردی و گروهی چیست؟

تفاوت مشاوره فردی و گروهی تنها در تعداد افراد مشاوره گیرنده است. البته این دو نوع مشاوره نسبت به هم مزایا و محدودیت هایی دارند اما در کل هدف آن ها یکی است و آن هم حل مشکلات فرد و گرفتن راهکارهای کلیدی برای کلیه امور است. در مشاوره فردی، درمانگر تنها به یک نفر مشاوره می دهد. اما در مشاوره گروهی معمولا تعداد مشاوره گیرندگان از یک نفر بیشتر بوده و به صورت گروهی انجام می شود. به این ترتیب که یک گروه مشخص با مشکلات تقریبا یکسان دور هم جمع می شوند و در مورد مشکلاتشان صحبت می کنند. معمولا این افراد مشکلات خاص و حاد روانی ندارند و درباره مسائل بهداشتی، خانوادگی، مشکلات اجتماعی، تحصیلی و شغلی به بحث و گفتگو پرداخته و راهکار میگیرند.

مشاوره گروهی نوشدارو قبل از حادثه

گفته می شود مشاوره گروهی در واقع نوعی پیشگیری از مشکلات است و علاوه بر این در وقت دو طرف صرفه جویی می شود. اما مشاوره فردی زمانی اتفاق می افتد که فرد دچار مشکل حادی شده که نمی تواند آن را کنترل کند. در مشاوره گروهی اعضای گروه از هم چیزهای جدید می آموزند و از یکدیگر انتقاد سازنده می کنند. در حالی که در مشاوره فردی اینگونه نیست.

درباره مراحل مشاوره فردی چه می دانید؟

مراحل مشاوره فردی نیز مانند هر پروسه دیگر طبقه بندی شده و با اصول و روش خاصی انجام می شود. البته نوع مشکل و میزان حاد بودن آن نیز در نوع و سبک مشاوره تاثیر دارد. مثلا مراحل مشاوره برای شخصی که به خاطر انتخاب رشته یا شغل به مشاوره مراجعه کرده، با شخصی که دچار مشکلات روحی و روانی شدید است، کاملا متفاوت است. در بعضی مراجعین با یک جلسه، فرد به جواب خود می رسد اما در بعضی دیگر ممکن است این مراحل طولانی و طولانی تر شود.

اما مشاوره فردی به چند مرحله تقسیم می شود:

 • مرحله اول : برقراری ارتباط

این مرحله مهم ترین مرحله برای مشاور و مراجعه کننده است. در نگاه اول باید مشاور با تکنیکی پیش برود که مراجعه کننده با او راحت صحبت کند و مشکلاتش را بگوید. این که چرا به مشاور نیاز دارد و از مشاور چه می خواهد.

 • مرحله دوم: جمع آوری اطلاعات

در این مرحله که ممکن است به جلسه سوم و چهارم یا … کشیده شود، مشاور اطلاعات را جمع آوری می کند. پاسخ ها را با هم مقایسه کرده و علت اصلی را ریشه یابی خواهد کرد. این مرحله نیز اهمیت زیادی دارد زیرا در این مرحله مشاور تصمیم می گیرد که چه راهکاری را به فرد بدهد.

 • مرحله سوم : جمع بندی

در این مرحله مشاور با توجه به نوع مشکل و میزان حاد بودن آن طی چند مرحله آزمایشی ، بهترین راه حل را در اختیار فرد قرار میدهد. فرض کنید شما بر سر موضوعی با همسرتان بحث و اختلاف نظر دارید، طوری که ممکن است این کار به طلاق بیانجامد. مشاور به شما چندین راهکار آزمایشی می دهد. هر راهکار ممکن است بازخورد متفاوتی داشته باشد. از میان این راه حل ها بهترین را انتخاب میکند و شما را مجاب می کند طبق این روش پیش بروید.

 • مرحله چهارم : مرحله پایانی

در این مرحله شما راه حل مشکل خود را پیدا کرده اید و دیگر نیازی به مراجعه به مشاور نیست. تنها می توانید دورادور با او در تماس باشید.

مشاور فردی و گروهی

چالش های مشاوره فردی کدامند؟

چالش های مشاوره فردی مانند سایر شغل ها، بر روی کیفیت کار مشاور تاثیر می گذارد. قطعا اگر این مشکلات نباشد هم کار مشاور راحت تر است و هم فرد مراجعه کننده زودتر به هدف خود خواهد رسید.

اما این چالش ها چیست؟

 • خجالت

متاسفانه برخی از افرادی که به مشاور مراجعه می کنند، خجالتی هستند واین موضوع کار مشاور را سخت میکند. مخصوصا در زمینه های جنسی، فکر می کنند گفتگو در این زمینه باعث خجالت است یا مشکلشان فاش میشود.

 • مقاومت مطلق

برخی افراد به دلیل اینکه خود را رهبر میدانند و برای همه راه حل وضع می کنند فکر می کنند که راه حل گرفتن از مشاوره برایشان سخت است و ضعف آن ها را می رساند. این افراد نمی خواهند قبول کنند که بعضی جاها خودشان نیاز به راهنمایی دارند و عقل کل نیستند. بعضی افراد هم به نظر خودشان بی گناه هستند و مقاومت می کنند و نمی خواهند قبول کنند که مشکل ازخودشان است. خوب این مشکل بزرگی برای مشاور است و قطعا اگر به همین منوال پیش برود نمی تواند کمکی به شما بکند.

چالش های مشاوره فردی

مشاوره فردی از روی چه اصولی پیش می رود؟

اصول مشاوره فردی مانند تمام سبک های مشاوره و و روانکاوی است. چند اصل مهم در روانشناسی بالینی و انواع مشاوره وجود دارد.

 • هم دلی

مشاور باید خود را به جای فرد مراجعه کننده بگذارد و کاملا او را درک کند. اینکه اگر خودش در این شرایط بود بهترین کاری که می کرد چه بود. نه اینکه فقط برای دیگران تجویز کند وخودش وا بماند. این یعنی همدلی و همدردی و درک متقابل…اگر مشاور این اصل را رعایت کند قطعا موفق خواهد بود.

 • خوب شنیدن

مشاور باید گوش خوبی برای شنیدن باشد. مشاوری که به دقت گوش کند قطعا در پایان جلسه می تواند اطلاعات را به درستی جمع آوری کرده و ریشه مشکل را شناسایی خواهد کرد.

 • صداقت

اصل مهم دیگر در اصول مشاوره فردی صداقت است. مشاوری که با شما صادق باشد و نظر خود را به دور از هر جانب داری بیان کند حتما در نظر فرد مراجعه کننده یک مشاور موفق خواهد بود.

 • احترام

رعایت احترام و ادب از مهم ترین اصول مشاوره فردی است. غالبا به مشاوران توصیه می شودزمانی که فرد با آن ها صحبت می کند به چشمانش نگاه کنند و از کلماتی مانند ” آها” ، ” هوم” ، ” اوهوم” ، ” بعدش ” و کلماتی مشابه آن بپرهیزند. اینگونه رفتارها علاوه بر اینکه شخصیت مشاور را زیر سوال می برد، ذهنیت فرد را نسبت به مشاور عوض کرده و دیگر را او راحت نیست و حتی گاهی مشاوره را نیمه کاره رها می کند.

 • سازمان دادن

مشاور باید اطلاعات را به درستی جمع آوری کند و بتواند انتهای بحث را جمع کند. مشاوری که متخصص است معمولا بعد از هر جلسه مشاوره به فرد راهکارهای خوبی خواهد داد تا جلسه بعد بتواند با دست پر به جلسه بیاید نه اینکه هر بار حرف های قبل را تکرار کند. مشاور باید فرد را به چالش بکشد .

 • رهبری

مشاور خوب رهبر خوب است. مشاور باید مانند راهنما تکیه گاه فرد در زمان مشکلات باشد. بتواند جلسات را به خوبی رهبری کند. صحبت هایش از روی اصول و منطق بوده و راهکارهایش نیز کاربردی باشد.

 • تشویق کردن

تشویق کردن فرد به انجام کارهای درست و ترغیب او به آرامش از دیگر اصول مشاوره است. مشاور باید به جای تحقیر و حرف های تند و تیز، با مهربانی فرد را از انتخاب اشتباهش آگاه کند و تا جایی که ممکن است او را تشویق کند تا کاری که مشاور صلاح می داند را انجام دهد. این حس دوستی که میان مشاور و مراجع پیش می آید کلید داشتن یک مشاوره موفق خواهد بود.

 • سکوت کردن

یک مشاور خوب باید بداند کجا سکوت کند و کجا بحث را ادامه دهد. متاسفانه بعضی مشاوران عادت دارند که خودشان صحبت کنند. خوب در این صورت مشاور چگونه می تواند مشکل فرد را متوجه شود؟ به همین دلیل سکوت و صحبت کردن به جا و درست از مهارت های مشاور خوب می باشد.

 • مواجهه شدن با مقاومت و خجالت

متاسفانه برخی مراجعین روی کار اشتباه خود اصرار می کنند و نمی خواهند اشتباهشان را قبول کنند. برخی دیگر هم آنقدر خجالتی هستند که به درستی صحبت نمی کنند و طفره می روند. خوب در اینجا وظیفه مشاور خوب این است که خود را برای اینگونه برخورد ها آماده کند و خیلی منطقی و اصولی به فرد کمک کند.

مشاوره

سوالات متداول

با سلام من 16 سالمه و حس می کنم افسرده شدم. گاهی حالم خوبه و گاهی بدجور تو خودم میرم. لطفا راهنماییم کنید.

شما در سن حساسی هستید و این حالت ها طبیعی است. با توجه این سن توصیه می کنیم که بیشتر اوقات خود را صرف درس خواندن و تفریح کنید و کمتر تنها بمانید. اگر افکار خودکشی یا پوچی به سرتان زده که حتما به شما توصیه می کنیم به مشاوره روانشناس مراجعه کنید و از او کمک بخواهید.

مشاوره جنسی هم جزء مشاوره های فردی است؟

بله مشاوره فردی متشکل از مشاوره پزشکی، مشاوره جنسی، مشاوره تحصیلی، مشاوره شغلی، مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره طلاق و مشاوره طلاق است. هر گونه مشکل فردی و اخلاقی و خانوادگی میتواند در حیطه کاری مشاوره فردی باشد.

سلام مشاور عزیز .دختر 18 ساله ای هستم و مدتی است که دیوانه وار عاشق پسری شدم. اما به خاطر اینکه از طریق تلگرام با هم آشنا شدیم و اون تو یه شهر دیگه ای هست امکان دیدنش نیست. خیلی حالم بده و نمی دونم چی کار کنم..

در این سن این واکنش ها طبیعی است. تنها راهش اینه به سرتو مشغول کنی، بیرون بری، ورزش کنی، کوهنوردی کنی و ورزش هایی که حسابی خسته ت کنه. سعی کن تلگرامتو از غیر فعال کنی و مدتی تو فضای مجازی نری.. این احساسات به شدت آتشین است و اگر به زودی درمان نشود ممکن است عواقب جبران ناپذیری داشته باشد. اگر واقعا برات سخت شده و نمی تونی تحمل کنی حتما حتما توصیه می کنیم به مشاور مراجعه کنی. اگر امکان بیرون رفتن از خونه رو نداری با یه تماس به یه مشاوره متخصص خوب وصل شو و از اون کمک بگیر. قطعا راههای فراموشی رو بهت یاد می دهد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره نوجوان به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد. جهت کسب آموزش های بیشتر این مقاله لاتین را مطالعه کنید. منبع: ( Individual and group counseling | acacsac )

براي مشاوره در زمينه مراحل مشاوره فردی|مشاوره فردی و گروهی چیست؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

 
در این مقاله بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!