کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

چگونه از وسواس نجاست رها شویم؟

چگونه از وسواس نجاست رها شویم؟
3.3/5 - (13 امتیاز)

راه هی مقابله وسواس نجاست چیست ؟

وسواس نجاست به مانند سایر اختلالات وسواس، هیجان یا تکانه ای است عصبی که به شکل متوالی بر خلاف میل بیمار از شکل ناخودآگاه به صورت خودآگاه درآمده و باعث ایجاد تکانه های عصبی خاص می شود تا در او ناراحتی و اضطراب برانگیزد. در نتیجه فرد برای رهایی و کاهش این فشار عصبی اقدام به انجام عملی خاص می کند. این اعمال می تواند شامل کارهایی مثل شستشوی مکرر دست ها و پاها یا شمارش چند باره پول یا چک کردن چند باره شیر گاز قبل از خروج از منزل و غیره باشد.

در اینجا فرد دچار اختلال وسواس جبری شده است. بیمار مبتلا به این اختلال از غیر منطقی بودن وسواس هایش آگاهی دارد و این وسواس های فکری یا عملی را خود- ناهمخوان (ایگو دیس تونیک) می یابد یعنی به صورت یک رفتار ناخواسته.

تاثیرات اختلال وسواس بر روی زندگی فرد

فردی که دچار اختلال وسواس می شود زندگیش مختل می شود و از کارهای اصلی مثل تحصیل علم، پیشرفت در زندگی شغلی و خانوادگی بازمی ماند و به جای رسیدگی به امور اصلی زندگی دچار اتلاف وقت می شود. چنین فردی در برقراری ارتباط با دیگران مشکل دارد و این امر سبب کاهش کیفیت زندگی اش می شود.

تاثیرات اختلال وسواس بر روی زندگی فرد
رهایی از وسواس نجاست

وسواس نجاست چیست؟

وسواس انواع مختلفی دارد و به شکل های گوناگون بروز می کند. همانطور که در فوق آمد وسواس می تواند به صورت چک کردن مدام، شمارش و شست و شو باشد. تم های وسواس معمولا در اکثر نقاط دنیا یکسان هستند. اما یکی از انواع وسواس ها که به شدت ناراحت کننده است و متاسفانه اقشار مذهبی بیشتر گرفتار آن هستند وسواس نجاست یا وسواس طهارت یا وسواس ادرار است که به نام وسواس نجسی و پاکی نیز دربین روانشناسان مشهور است. وسواس نجاست در بین افراد مسلمان بیشتر شایع است.

برای توضیح این مطلب به بررسی یک نمونه می پردازیم تا درک این موضوع راحت تر باشد. فردی را تصورکنید که دچار وسواس نجاست است. این فرد بعد از هربار که به دستشویی می رود پای خود را می شوید، چون شک می کند که آیا ادرار بر پایش ترشح شده یا نه؟ آیا پایش پاک است یا نجس است؟

این فرد برای هربار دستشویی رفتن مشکل دارد. بعد از دستشویی با شست و شوی مدام باعث اتلاف وقت و انرژی، هدر رفت آب، بیماری های احتمالی، درد سر زیاد برای اطرافیان  و گله و شکایتمندی آنان  ومشکلات فراوان دیگری روبرو می گردد تا جایی که خودش دچار اضطراب و استیصال و ناراحتی می شود. حال در برخورد با این گونه افراد چه می توان کرد و چطور می توان آنها را از شر این نوع وسواس خلاص کرد؟

چطورمی توان با وسواس نجاست کنار آمد ؟

برای رها شدن از اینگونه وسواس آزار دهنده و پیش رونده بهتر است به چند نکته توجه کنیم.

 1. اول اینکه خداوند متعال می فرماید که هیچ سختی در دین برای شما قرار نداده است. پیامبر اکرم (ص) در یک حدیث مشهور گفته است که خداوند او را با یک دین آسان برای هدایت و راهنمایی مردم فرستاده است. از این رو اگر شخصی احساس کند که برای رعایت طهارت و پاکیزگی باید خود را از تفریحات و زیباییهای دنیا محروم کند، راه را به خطا رفته است. زیرا اسلام هیچ گونه دستورالعملی برای سختی دادن به خود برای حفظ پاکی و نجسی نداده است.
 2. دوم اینکه قوانین اسلامی براساس دیدگاه عامه مردم است یعنی عموم مردم شهادت برناپاکی و نجسی آن بدهند مثلا چیزی نجس محسوب می شود که در اثر ترشح مایعات نجس ، ناپاک شود نه مواردی که ممکن است فرد براساس محاسبات ذهنی و شک و تردیدهایش احتمال بر ناپاکی بدهد.
 3. سوم گاهی اوقات افراد وسواسی کارهایی را انجام می دهند که به دنبال آن مرتکب اعمالی می شوند که حرام و ممنوع هستند مثل اسراف کردن و زیاده روی در مصرف آب، کم ارزش کردن دین، قطع رابطه با اطرافیان (برعکس توصیه اکید دین اسلام مبنی برارتباط داشتن با اقوام و خویشان یا همان صله رحم) و گاهی نیز متهم کردن دیگران به بی دینی و بی اخلاقی.
 4. چهارم اینکه کسی که از وسواس فکری رنج می برد، نباید به شک و تردیدهایش توجه کند و اگر این کار را انجام دهد، مرتکب فعل حرام شده است.از نظر اسلام و ائمه نیز وسواس یک عمل شیطانی می باشد . چنانچه در کتاب معروف چهل حدیث اثر امام خمینی آمده است : عبدالله بن سنان گوید ذکر کردم برای حضرت صادق، مردی را که مبتلا به وسواس در وضو و نماز بود و گفتم: “او مرد عاقلی است” حضرت فرمود:”چه عقلی بر اوست حال آنکه پیروی شیطان می کند.” گفتم به آن حضرت:”چگونه پیروی شیطان می کند؟”حضرت فرمود: “از او سؤال کن اینکه می آید او را چه چیز است آن، پس همانا می گوید: از عمل شیطان است .”.
 5. پنج اینکه باید مبنا براین گذاشته شود که همه چیز پاک است مگر اینکه بر ناپاکی و نجاست آن چیز یقین داشته باشیم. ما نباید به احتمالات توجه کنیم. به عنوان مثال، مواردی که می دانیم جاهایی که گاهی پاک هستند و بعضی اوقات نجس هستند مانند کف یک توالت عمومی که اغلب با آب کر شسته می شود و در بعضی مواقع هم کثیف است، مادامی که ما از نجاست و ناپاکی آن مطمئن نیستیم نباید بنا را بر ناپاکی گذاشته و از رفتن به آن بپرهیزییم.
درمان وسواس نجاست
راههای مقابله با وسواس نجاست

درمان وسواس نجاست

کسی که دچار وسواس در طهارت و پاکی و یا نجاست می شود کاملا معلوم است که از لحاظ فهم احکام شرعی دچار اشتباه شده است و در نتیجه موجب آزار و اذیت خود و دیگران می شود. متاسفانه درک نادرست از مسائل شرعی باعث بروز حالات وسواس گونه درفرد میشود که مراجعه به افراد صاحب صلاحیت و یا آموزش مسائل شرعی زیر نظر یک متخصص با تجربه به طور یقین می تواند در کاهش مشکلات فرد مبتلا، موثر باشد.

اگر با رعایت نکاتی که در بخش قبل آمد و با آموزش صحیح مسائل شرعی باز هم فرد نتوانست از وسواس خود فاصله بگیرد و افکار وسواسی در فرد تثبیت شده بود، در اینجا فرد باید به روانشناسان با تجربه و خبره فعال در حوزه وسواس مراجعه کرده و و مشاره وسواس نجاست بگیرد.

در درمان بیماری وسواس که یک اختلال مقاوم به درمان است بعد از مشاوره ها وارائه راه کارهای کلی اگر درمان انجام نشد فرد وسواسی باید حتما به روانشناس  به صورت حضوری مراجعه کند.مشاوره وسواس نجاست به صورت حضوری  شامل چندین جلسه درمانی و به کار گیری تکنیک های مختلف درمانی و ارائه  تمرین های روزانه است . لازم است عملکرد بیماران مبتلا زیر نظر متخصص چک شود تا در صورت مفید بودن تکرار و درغیر این صورت تکنیک دیگری جایگزین آن شود تا به تدریج فرد وسواسی بهبود یابد.

اگر شدت بیماری زیاد باشد در این جا چاره ای جز ارجاع بیمار به یک روانپزشک برای دارو درمانی  وجود ندارد. در این مرحله با مصرف دارو وضعیت بیمار را تا حدودی متعادل سازی می کنیم تا بتوان او را بااستفاده از فنون و تکنیک های روان درمانگری، درمان های شناختی و درمان های رفتاری معالجه و درمان کرد.

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه درمان وسواس به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

براي مشاوره در زمينه چگونه از وسواس نجاست رها شویم؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

 

نظرات

- 66 نظر:

 1. سلام لطفاً اینو نظر اول بزارید که همه ببینند
  دوستان که وسواس در تمیزی و ….دارند یه لحظه به من گوش کنند شما میرید تو سایت ها واسه شما نوشته که اعتنا نکنید که خوب معلومه کسی که وسواس داره نمیتونه همچین کاری کنه ببیند دوستان اول یه چیزی بگم بهتون 90 درصد شما وسواستون می‌ره
  1 ترشح ادرار – ترشح آب شلنگ دستشویی در دین اسلام نجس نیست یعنی چی این حرف من
  یعنی اینکه شما میری دستشویی و ادرار میکنی و میای خودتو بشوری حس می‌کنی شلنگ که باز کردی با فشار زیاد به کف دستشویی برخود می‌کنه ایجاد ترشح در آب میشه و روی پای شما می‌ریزه
  در دین اسلام ترشح نجس نیست تمام
  پس دیگه پاهاتو نشور میریزه حالا رو لباست ترشح در اسلام نجس نیست پس لباستو نشور یا عوض نکن
  داری خودتو میشوری آب میریزی ببخشید روی مثلا التت یا واژن مرد و زن ندارع ترشح می‌کنه می‌ریزه رو پاهات بعد به این فکر می‌کنی الان میرم رو فرش بعد نجس میشه نماز بابام قبول نمیشه میرم روز قیامت بدبخت میشم
  یک ترشح نجس نیست پس پاهاتو نشور
  ۲ اگه یک درصد بگی پاهات نجس شده که ۱۰۰۰ درصد نشده چون ترشح بار هزارم نجس نیست اصلا به بابات ربطی نداره که فرش نجس شده با پاهات چون در دین اسلام اگر ندونی چیزی نجس شده محکوم به پاکی هست و نماز بابات درسته تازه نجس نشده اینو دارم مثال میزنم

  ۳ میری حموم خودتو میشوری پات سر میخوره بدنت میخوره به دیوار حموم در دین اسلام اومده حتی کف دستشویی اگر نبینی که نجس شده یعنی اینکه با چشم های خودت نبینی کسی روش ادرار کنه نجس نیست چه برسه به دیوار حموم پس خودتو نشور و وقتی اومدی بیرون از حموم برو به کاری که دوست داری برس مثلا آهنگ گوش دادن ۵ دقیقه صبر کن اگر وسواس نرفت
  یا میخوای غسل کنی شب آب منی روی بدنت ریخته و تو بدنتو با دستت تمیز میکنی و چون دوش آب بازه وقتی داری خودتو تمیز میکنی خوب آب میریزه رو پاهات خوب اینجاست که بگم ترشح نجس نیست
  نیاز به مایع یا وایتکس زدن دست بعد شستن جایی که منی روش بوده نیست

  و در آخر میری دستشویی احساس می‌کنی شلنگ خورده به پاهات یا دستت یا التت
  اول به پاهات شلنگ نجس نیست
  دوم به دستت شلنگ نجس نیست
  سوم به التت شلنگ نجس نیست
  تازه نخوره فقط داری احساس می‌کنی خوب بیا بیرون از دست شویی اگر خورده به التت بگو تهش یه بیماری میگیری می‌میری دیگه میخواد چی بشه تهش
  اگه بعد ۲ روز وسواس نرفت
  و در آخر ترشح آب ترشح ادرار نجس نیست
  حتی کف کفش در دستشویی نجس نیست
  تمام امام ها یا حضرت ها در زمان اونا آب لوله کشی نبوده با آب چاه میشستن آب چاه که دیگه خیلی کثیفه ولی این افکار رو نداشتن چون مگه با چشماشون دیدن آب کثیفه ؟
  شما احساس می‌کنی ادرار ریخته رو پاهات فقط داری احساس می‌کنی پس نجس نیست ترشح هم نجس نیست بیا بیرون کاملا پاتو بزن به فرش بگو به درک که فرش نجس شده اصلا ۱ روز بعد وسواست می‌ره

  درباره وسواس فکری مثل فکر کردن درباره ی مردن اعضای خانواده اومده تو سرتون فکر نکنید بهش بگید به درک اصلا برام مهم نیست بعد ۱ ساعت از یادتون می‌ره اگر فکر میکنید از یادتون نمیره ۱ ساعت صبر کنید اگه نرفت حق با شماست و تمام

  ترشح نجس نیست

 2. سلام منم خسته شدم تو بدترین شرایط وسواسم از اون بدتر اینکه همسرم به خاطر این خیلی آزارم میده و اگه بدونه چیزی منو آزار میده بدترش میکنه جلوی همه هم سعی میکنه این موضوع رو پیش بکشه و منو عذاب میده خواهش میکنم به خاطر این موضوع سعی نکنید طرفتونو آزار بدین آدم وسواس خودش روزی چند بار میمیره وزنده میشه پس خواهش میکنم اطرافیان نمک رو زخمش نشن

 3. سلام یه راهکار ساده میگم بهتون درسته وایتکس سفید کننده وضد عفونی کنندست ولی نقش پوست شما در مقابله با بیماری خیلی مهمه پوست سالم سد دفاعی محکمی در برابر بیماریهاست پس با خیال راحت همون لباسارو با اب بشورید وبپوشید و وایتکس رو به کلی کنار بزارید چون عامل مرگ انسانهاست اگه علم به باکتری و ویروس وقارچ کپک داشته باشید دیگه الکی و وسواس گونه از وایتکس استفاده نمی کنید در ضمن شما نیاز به یه مشاور زبده دارید امیدتونو از دست ندید

 4. کسانی که وسواس دارن این رو تجربه کنن وقتی شما ی کاری رو به صورت وسواس وار تکرار میکنید به مغز یاد میدید که در همچین وضعیتی ی کار رو چند بار تکرار کنه یعنی بهش برنامه میدی اما وقتی مثل ی فرد معمولی یک بار مثلا دست تون رو بشورید یک رد عصبی جدید در مغز ایجاد میشه و برنامه جدید میگیره که مثلا توی شرایط دست شستن یک بار هم جواب میده وقتی زیاد این کار رو بکنید اون رد عصبی وسواس کم رنگ و کم رنگ میشه و دیگه مغز از اون راه قبل استفاده نمیکنه برای بقیه چیز ها هم مثل وسواس توی نماز و وسواس بیماری و وسواس چک کردن گاز و پول و چراغ و ….. هم با بی خیالی یواش یواش اون رد عصبی ایجاد میشه و کنار گذاشته میشه و اینکه قهوه و چیز های کافئین دار و غذاهای فست فود و کنسروی کم مصرف کنید چون باعث سودا توی بدن میشه و بیماری رو تشدید می‌کنه و دمنوش های آرامش بخش زیر نظر پزشک مصرف کنید چون یکی از عوامل اصلی وسواس اضراب هست و وقتی کنترل بشه وقتی وسواس بیاد سراغتون راحت فکرمیکنید به کاری که انجام میدید و همون لحظه که کار وسواسی میاد سراغتون توی ذهنتون تجزیه و تحلیل میکنید که این کار اگر الان ی فرد عادی بود چی کار می کرد و شما هم با آرامش همون کار رو میکنید . و اینکه خدا مثلا روی شما سنسور که نصب نکرده مثلا وقتی غسل میکنید ی جا تون خشک باشه آلارم بده . چیزی رو هم که ندونید توی بحث نجسی و پاکی پاک و اون عمل درست محسوب میشه . و همچنین خود ارضایی این وسواس رو تشدید میکنه برای ترک اون کار هم وعده غذایی کم بخورید و مواد غذایی که کاهنده میل جنسی بخورید تا خودارضایى نکنید و بدن عادت کنه که همون تو خواب محتلم بشه. اما مهمترینش همون هست که وقتی وسواس میاد همون موقع خودمون جای ی فرد عادی بزاریم و ببینیم چی کار می کرد و ما هم همون کار رو بکنیم و بعد انجام دادن مثل ی فرد عادی بی خیال بشیم تا رد عصبی جدید توی مغز ایجاد بشه

 5. سلام دختر گلم فقط سعی کن تا زوده از شر ش نجات بدی خودت رو امیدوارم خداوند کمکتون کنه

 6. خدایا این وسواس نجاست چرا دست از سرم بر نمیداره
  یه جاهایی خوندم که افراد وسواسی حتی وقتی یقین به نجاست هم کردن باید بگویند که پاک است مگر اینکه ببینند و یقین کنند که نجس است.

  خب الان من وسواسی ام این کارو می‌خوام بکنم ولی واسه اطرافیانم که وسواسی نیستن اون چیز فکر کنم نجس محسوب میشه و من نمی‌خوام اون هارو به دردسر بندازم
  چه کنم ؟!.

 7. سلام منم مشکل وسواسی دارم خسته ام شده اگه لباسم خیس بشه فکرمی‌کنم ادراره خسته ام

 8. سلام دوستان

  از نظر شرع مقدس، در طهارت و نجاست، اصل بر طهارت اشیاء است. یعنی در هر موردی که کمترین تردیدی در نجس شدن آن برای شما حاصل شد، واجب است حکم به عدم نجاست کنید.
  کسانی که دارای حساسیت نفسانی شدیدی در مورد نجاست هستند (به این افراد در اصطلاح فقهی وسواسی گفته می‏شود)، حتی اگر گاهی یقین به نجاست هم پیدا کردند، باید حکم به عدم نجاست کنند، مگر در مواردی که نجس شدن یک شی‏ء را با چشمان خود ببینند، به‌طوری که اگر فرد دیگری هم آن را ببیند، یقین به سرایت نجاست پیدا کند، فقط در این موارد باید حکم به نجاست کنند. استمرار اجرای این حکم در مورد افراد مزبور تا زمانی است که این حساسیت به‌طور کلی از بین برود. هر شی‏ء یا عضوی که نجس می‏شود، برای تطهیر آن، یکبار شستن با آب لوله‏ کشی بعد از زوال عین نجاست کافی است. تکرار در شستن یا فرو بردن آن در آب لازم نیست، و اگر شی‏ء نجس از قبیل پارچه و مانند آن باشد، باید به مقدار متعارف فشار داده شود تا آب از آن خارج گردد. دین اسلام دارای احکام سهل و آسان و منطبق با فطرت بشری است، لذا آن را بر خود مشکل نکنید و با این کار باعث وارد شدن ضرر و اذیت به جسم و روحتان نگردید. حالت دلهره و اضطراب در این موارد زندگی را بر شما تلخ می‏کند، و خداوند راضی به رنج و عذاب شما و کسانی که با شما ارتباط دارند، نیست.شکرگزار نعمت دین آسان باشید و شکر این نعمت، عمل بر اساس تعلیمات خداوند تبارک و تعالی است. این حالت یک وضعیت گذرا و قابل علاجی است. افراد بسیاری بعد از ابتلا به آن، با روش مذکور از آن نجات یافته ‏اند. به خداوند توکل نمایید و نفس خود را با همت و اراده آرامش ببخشید. انشاء الله موفق باشید.
  فتوای واضح و صریح همه فقهاء بر اساس مدارک و ادله شرعیه این است که: وظیفه شخص وسواسی اعتنا نکردن به وسواس می باشد، و هر جا در طهارت چیزی دچار شک شود باید بنا را بر پاک بودن آن چیز بگذارد، بلکه حتی اگر در موردی یقین به نجاست پیدا کرد – که معمولاً برای سایر مردم در این موارد یقین به نجاست پیدا نمی شود – علم و یقین وسواس اعتبار ندارد، و بر او واجب است که بنا را بر طهارت بگذارد. پس اگر شخص وسواسی به این فتوای شرعی عمل کند و در موارد شک در طهارت بلکه در موارد یقین به نجاست هم بنا را بر پاکی بگذارد نزد خدا معذور است اگر چه در واقع لباسی که در آن نماز خوانده یا غذایی که خورده نجس بوده باشد.

  1. خدا خیرتون بده این مطالب واقعی برای وسواسیها کاربردی هست، میشه بگید در چه مواقعی میشه گفت یقین فرد وسواسی اعتبارنداره؟ مثلا بگه لباسم خونی شده اعتبار نداره؟

  2. کلا طهارت نجاست را اختیاری کنید اگه واقعا اسلام سهل باشه،همچین دستوری هم میاد اما در این مورد اسلام فقط انسان را رنج می‌دهد. والسلام

 9. خیلی رج اوره خوانوادم مدام تحقیرم میکنن از کوچیکی تا الان که 20 سالمه دارم وسواس نجس پاکیو خیلی خسته شدم حالم بده تازه اعتیاد شدید به خود ارضایی گرفتم حموم که میرم نمیتونم درست غسل کنم هی اذیت میشم داغونم از خدا میخوام کمکم کنه😞😞

 10. سلام من همتونو درک میکنم و برای همتون دعا میکنم خوب شید
  خودمم هم تا پارسال وسواس داشتم اما بعد ولش کردم
  خودم کمکم خسته شدم و الان خیلیییی کم شده
  اهمیت ندین
  تنها کسی که میتونه کمکتون کنه خودتونینن نه روانشناس و پدر مادر اول باید اراده کنید خودتون بخاید
  هی گیررر ندین به نجستی و پاکی
  به خدا توکل کنید صلوات و سوره نذر کنید
  انشالله همتون خوب شید

  1. سلام من واقعا از خودم خسته شدم وسواس دارم بعد ازدواج اینجوری شدم اوایل اینجوری نبودم یکسال که گذشت اینجور شدم مثلا اگه کسی به لباسم بخوره باید عوضش کنم یا نمیتونم به دستگیره در دست بزنم وقتی سرویس بهداشتی میرم برگشتنی باید پاهامو بشورم حس میکنم آب ریخته روش دیشب فقط ۵ساعت لباس میشستم آخرشم اونجوری که دلم میخواست نشد تعداد خونوادمون ۹ نفره اونا کارایی میکنن که من نمیتونم تحمل کنم مثلا دستشویی میرن دستشونو آب میکشن واقعا خسته شدم همسرم هم کلی راهنمایی میکنه ولی من نمیتونم همش یه حسی بهم میگه اینا کثیفن نمیدونم باید چیکار کنم

 11. سلام منم بعد زایمان وسواس فکری عملی گرفتم دکتر زیاد مراجعه کردم ولی خوب نشدم دخترم هرچی بزرگتر میشه من بدتر میشم امسال میره کلاس چهارم به خاطر مریضی ایم از همسرم جدا شدم الان سه سال دخترمو ندیدم اطرافیانم از من خستن حتی پدرو مادرم همه اش افکار خودکشی میزنه به سرم تورو خدا برام دعا کنید من حتی نمیتونم سر کار تمام وقت برم مجبورم نیمه وقت برم وسواس شستشو زیاد دارم حموم دوساعت طول میکشه خونه فامیل نمیتونم برم اطرافیان همه اش سرزنشم میکنن

  1. با سلام آنهایی که سرزنش میکنن بوی از انسانیت نبردن امیدوارم خداوند کمکتون کنه و بهبود حاصل کنید بنده خانمم وسواس به نجس و پاکی داره پانزده ساله با هم زندگی میکنیم تا بحال خدا رو شکر برای یک بار هم آزارش ندادم فقط ناراحت خودش هستم متقابلا از روزی که وارد زندگی من شده خداوند همه جا یار و یاورم بوده امیدوارم خداوند به تمام بیماران شفا بده هیچوقت نا امید نشید خودتون میتونید راحت از این بیماری خودتون رو نجات بدین

 12. منم دلم مبخاد همینکارو بکنم وبشدت خسته شدم میشه راهنماییم کنید؟

 13. با وایتکس دست رو نباید شست چون پوست را بیمار میکند باید مواظب پوستمان هم باشیم
  درکتون میکنم منم همین مشکل رو دارم

 14. سلام به همگی. انشالله که حال همه بهتر شده باشه. به نظرم بیاید به جای اینکه از مشکلات حرف بزنیم از راهکارهایی که به کار می‌بریم و یکم حالمونو بهتر میکنه حرف بزنیم. مثلا من خوندم که ویتامین ب ۱۲ برای آروم تر شدن خوبه. چند وقته استفاده میکنم و حس بهتری دارم. اگه شما هم مشکلی با این دارو ندارید میتونید استفاده کنید. امیدوارم که روز به روز بهتر بشید

 15. سلام منم دوسال هست به این بیماری دچار شدم و الان بیشتر شده میرم دستشویی خودمومیشورم ودست وپاهامومیشورم ولی خوره میفته توی جونم که خودموتمیزشستم یانه بعدش میرم حموم خیلی سخته بخدا خسته شدم و دلم برای بچه هام میسوزه توروخدادعاکنیدخوب بشیم

 16. تک تک نظراتونو خوندم چقدر دلم به حاله همه ماهایی که وسواس داریم سوخت چقدر این بیماری بد و شیطانیه‌ اما متاسفانه یجوری که تا اون تشریفات خاص وسواسی رو انجام ندی آروم نمیگیری بخصوص قسمت هایی‌ که مربوط نجاسات و پاکیه هیچجوره نمیشه نادیده بگیری و هر دفعه چقدر باید اذیت بشیم نظراتو که داشتم میخوندم یعنی عملا از جلو چشمام رد شد چیزایی که میگفتین برا همه‌تون دعا می‌کنم انشاالله دست از سرمون برداره

  1. بچه ها من مثل شما هستم دایم با همسرم در این مورد بحث داریم یک شب بچه مو به خاطر این وسواسی .برد خونه مادرش تا صبح بچه ها دعا کنید هر کس دچار این بیماری خوب شد .

 17. منم وسواس فکری داشتم و از مریضی ترس داشتم همش دنبال یه چی تو بدنم میگشتم تا دکتر برم بگه هیچی نیست اروم شم تا کرونا اومد و دچار وسواس شستشو شدمو الان خیلی حالم بده در روز بیشتر از صدبار دست میشورم پا میشورم دست به کتری یا قوری یا هر چی که تو خونه هست دست بزنم چهار پنج بار با صابون و وایتکس میشورم اب بپاشه از ظرفشویی رو دام یا بدنم میشورم لباس عوض میکنم تو حموم میرم چند بار شامپو میزنم دستام جدا میکنم یکی به کثیف میخوره یکی به تمیز اگر تو حموم تنم به دیوار بخوره دوباره از نو میشورم بارها دوش کف میزنم خسته شدم خسته و گریان تمام میوه ها رو با مایع میشستم الان دستگاه ازن گرفتم روز شستشو سبزیجات داستان دارم ساعت ۱۲ظهر شروع کنم تا ده شب ادامه داره باید کل خونه رو وایتکس بزنم بعدش کل کابینت. ها رو و دوش بگیرم کسی رو خونم راه نمیدم از بیروت بیام چند بار وایتکس میزنم دست و پارو و لباسم بیرون در میارم و میرم حموم داغونم داغون بخاطر اینکه حموم نرن پسرم و نوه هام دیدنم نمیان

  1. با وایتکس دست رو نباید شست چون پوست را بیمار میکند باید مواظب پوستمان هم باشیم
   درکتون میکنم منم همین مشکل رو دارم

   1. سلام من همه ی لباسهامو با وایتکس میشورم اونم با دست الان نزدیک ۴ماه هس حرف زدن برام سخت شده صدام خوب درنمیاد ازگلوم خون میاد میترسم دکترنمیرم میترسم بگه وایتکس باعث شده سرطان ریه گرفتی با این حال حموم رفتنی نمیتونم لباس را بدون وایتکس بشورم همه ی اطرافیان ازم ناراحت هستن شوهرم خودم آرزوی مرگ میکنیم از این زندگی راحت بشیم از یه طرف فشار زندگی اجاره نشينی از یه طرف پول آب که من میارم دونفری ماهی ۱ ملیون ۵۰۰ میاد خسته ام خسته

    1. سلام یه راهکار ساده میگم بهتون درسته وایتکس سفید کننده وضد عفونی کنندست ولی نقش پوست شما در مقابله با بیماری خیلی مهمه پوست سالم سد دفاعی محکمی در برابر بیماریهاست پس با خیال راحت همون لباسارو با اب بشورید وبپوشید و وایتکس رو به کلی کنار بزارید چون عامل مرگ انسانهاست اگه علم به باکتری و ویروس وقارچ کپک داشته باشید دیگه الکی و وسواس گونه از وایتکس استفاده نمی کنید در ضمن شما نیاز به یه مشاور زبده دارید امیدتونو از دست ندید

  2. سلام منم ب وسواسی مبتلام خییییییلی سخته خسته شدم مگه چقدر عمر میکنیم ک اینهمه خودمونو عذاب بدیم همه چی رو نجس بدونیم…از خدا می‌خوام همه ی وسواسا خوب بشن

  3. سلامدوستان عزیزتنها راحش این است که بگویید می خواهم نجس باشم می خواهم کثیف باشم وایتکس هم پوست را از بین می برد هم برای تمام دستگاه گوارش مضر است مخصوصا ریه پس به همه افکار وسواسی باید بی اعتنا بود اسلام چنین چیزی ازما نخواسته است

  4. منهم دقيقا همين مشكلات رو دارم 😭😭😭😭 واقعا خسته شدم . بخاطر همين شستشوهاي مداوم ديسك كمرم عود كرده و در استانه ي جراحي هستم 😭😭😭 خسته ام خيلي خسته . يه ندتي هم دارو مصرف كردم تنها تاثيرش اين بود كه هورمونهام رو بهم ريخت و دچار خونريزي هاي شديد شدم و خوده همين مسئله وسواسم رو صد چندان كرد

 18. سلام. منم 37 سالمه و نزدیک 20 ساله دچار وسواس هستم.از افرادی که بچه تر هستند و تازه دچار وسواس شدند خواهش میکنم خواهش میکنم که هرچه زودتر فکری برای خوب شدن بکنند. چون هرچی این درد توی فرد ریشه کنه کندنش سختتره. از والدین هم عاجزانه میخام که با مریضی عزیزانشون کنار بیاند. میدونم سخته و کارهاشون اعصاب خورد کنه. ولی من حسشونو درک میکنم یعنی هر کسی اینجوری باشه فقط میتونه طرف مقابلو درک کنه. تو رو خدا جون هرکی دوست دارید افراد وسواسی را درک کنید و کمکشون کنید تا خوب بشند. من همه این مراحلو طی کردم و دعوای مامان و بابام با خودمو میدونم چه حسی داره. حرفای نا امید کننده نزنید بهشون. اونا خودشون در بدترین شرایطند شما تازه نمک رو زخمشون نشید. به جای این حرفا بهشون آرامش بدید کمکشون کنید. خواهش میکنم ازتون. من اصفهان هستم و دکتری میرم به اسم احسان سالمی. توی آمادگاه اصفهان مطب داره. من راضیم. خوبه خوب نیستم ولی خیلی بهترم. چند روزه تصمیم گرفتم یک دور قرآن ختم کنم به نیت خوب شدن همه وسواسیها. بیاید شما هم اینکارو بکنید. بیاید برای هم دعا کنیم که خوب بشیم. مهم نیست چقدر طول بکشه. هر کس ی دور قرآن ختم کنه به نیت خوب شدن همه وسواسیها.موفق باشید

  1. سلام امیدوارم به یاری خدا بتونید ای بیماری منحوس و مخل آرامش از جسم و جونتون کنده بشه بره مرتب و به تعداد زیاد ذکر یا احد و یا واحد تلاوت کنید

 19. سلام من ۱۴ سالمه و الان ۵ ماهی هست که دچار واسواس شدم من وقتی به دستشویی میرم خیلی زیاد اب مصرف میکنم و مدام خودمو میشورم و واسواس فکری نیز دارم مثلا
  وقتی صدا یا تصویر چیز نجس را ببینم حس میکنم خودم نجس شدم لطفا کمکم کنید ترک کنم خوانوادم خیلی از این بابت رنج میبرن

  1. سلام دختر گلم فقط سعی کن تا زوده از شر ش نجات بدی خودت رو امیدوارم خداوند کمکتون کنه

 20. سلام منم همین طور خیلی ناراحتم من در نماز و طهارت خیلی واسواس دارم

 21. عزیز دلممم🥺منم بخدا همینطور بودم اما الان یه سالیه بهتر شدم۰ نمیدونم واقعا بگم چیکار کنی من خودم خوب شدم روانشناسو اینهاهم نرفتم البته خوب نشدم چون اگه خوب شده بودم تو این سایت نبودم 😂اما خیلی بهترم خیلی خیلی بهتر

 22. سلام. منم همینطورم دیگه سیر زندگی شدم اینقد اب اسراف میکنم وباعث آزار خونوادم شدم که از مرگم میترسم میدونم خدا ازم راضی نیست ولی به خودش قسم هر کار میکنم نمی تونم رها شم از این وسواس پاک ونجسی من وسواسم خیلی شدیده دیگه کارم از پا شستن گذشته بعد از هر بار دستشویی باید برم حموم اونم حداقل یک ساعت طول میکشه خیلی هم تو حموم اذیت وخسته میشم همه راها رو رفتم از روانشناس، روانپزشک ومصرف دارو تا رفتن پیش روحانی ولی نتیجه نگرفتم اونقدر اوصاع بدی دارم وخونوادمو آزار میدم که آرزوی مرگ منو دارن بخدا آرزوم این شده که یه روز صبح از خواب پا شم ببینم معجزه شده وهیچ اثری از وسواس تو من نیست به خدا حسرت میخورم وقتی می بینم بقیه اینقد راحت زندگی میکنن وهیچ فکر آزار دهنده‌ی ای اذیتشون نمیکنه
  من 12 ساله وسواس دارم دیگه نامید نامیدم تو رو خدا برام دعا کنید نجات پیداکنم اینطوری نمیرم خیلی از مرگ میترسم 🥺🥺

  1. عزیز دلممم🥺منم بخدا همینطور بودم اما الان یه سالیه بهتر شدم۰ نمیدونم واقعا بگم چیکار کنی من خودم خوب شدم روانشناسو اینهاهم نرفتم البته خوب نشدم چون اگه خوب شده بودم تو این سایت نبودم 😂اما خیلی بهترم خیلی خیلی بهتر

  2. سلام
   منم دقیقا همینجوری ام بعد از هر بار دستشویی رفتن باید برم حموم ۲ ساعت طول میکشه😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

  3. سلام خوبید همین درد رو من هم داشتم
   ۱۰ سال وبه جایی رسیدم که واقعا خسته میشدم وخودمو میزدم که چرا این جوری میکنم و یه روز تصمیم گرفتم ول کنم و اصلا اهمیت ندم حتی عادی مثل مردم زندگی کنم واینکاررو کردم دستشویی میرفتم دستهامو میشستم میرفتم بیرون
   دیگه نمی گفتم پام نجس شد شد بزا بشورم من بریدم ور ها کردم
   شما هم از یه جا به بعد ول کن خسته شو ول کن مثل مردم عادی زندگی کن
   گوش بده حرف مو باشهه

    1. سلام دوست من معلومه اولش سخته ولی از درد وسواسی سخت تر نیست که ..اولش یکم سخته ولی وقتی محل نذاشتی کم کم راحت میشه

  4. ناامیدی ازوسواس بدتره..وسواس هم یه دوره ای داره تموم میشه چون انسان قدرت داره

  5. اللهم نجنا وخلصنا من شرالوسواس الخناس فی جمیع الامور بحق صاحب العصر و الزمان

  6. منم عزیزم ولی منو ببخش وقتی گفتی می‌رم حموم خندم گرفت تو اوج ناراحتی لبخند اومد رولبم امیدوارم انشالله هر چه زودتر خوب بشیم نه اینکه به تو بخندم ولی دقیقا درک می‌کنم من خودم شانزده سال از این‌بیماری رنج میبرم بچه ها بیاین یه قول به هم بدیم من نظراتو میخوندم دقیقا درک می‌کردم چون اکثرشون تجربه کردم ولی امشب نمی‌دونم چرا به دلم افتاده از شر این مریضی خلاص میشم خدا مارو هم اندازه بقیه بندهاش دوست داره ‌دوست نداره خودمون اذیت بکنیم پس چرا ما نباید مثل دیگران آسوده زندگی کنیم امشب شهادت حضرت رقیه انشالله خانم خودش هممونو شفا بده بیاین منم خیلی دکتر رفتم نظراتو میخوندم متوجه یه چیز شدم که تو اکثرمون مشترکه‌ ما دنبال یه‌ چیز هستیم اینکه بهمون بگن هیچ چیز نجسی برای ما وجود نداره وحتی دچار وسواس در مورد حکم علما شدیم دوست عزیزم من دقیقا درکت می‌کنم ‌امشب ازته دل از خدا میخوام خوب بشیم و لبخند رو لب خودمون و خونوادمون بیاد خدا راضی نیست ما انقد خودمونو اذیت کنیم چون خیلی مهربون خیلی دلم به حال خودمون سوخت بیاین از فردا ماهم باخودمون مهربون باشیم با زندگی کنیم خوشحال باشیم پیشرفت کنیم انشالله باران جان من درکت می‌کنم به خدا منم دنبال معجزه ام الان فک می‌کنم بایدفقط به خدا توکل کنیم وخودمونو اذیت نکنیم چون خداراضی نیس ما به خاطر این موضوع خودمون اذیت کنیم

 23. من یک سالی هس که اینطور هستم الان ۱۲ سالمه و ۱ ماه دیگه می رم توسیزده سال اون موقع میشه ۲ سال هیچ کس درک نمیکنه
  من بچه که بودم ۹ سالم که بود مادر بزرگمو مصقره میگردپ که وسواس داش همش مصقرش میکردم ازش فیلم میگرفتم خیلی دلشو میشکستم به سن تکلیف هم رسیده بودم حالا فهمیدم که دل شکستن سر ادم میاد
  همش دارم توبه میکنم که خدایا اشتباه کردم قلط کردم من بچه بودم عقلم نمیرسید ولی دیگه هیچ فایده ایی نداره من اصلا وسواس نبودم دستشویی میرفتم دستمو نمشستم تاحالا تو عمرم پامو نشسته بودم اصلا پاهام کثیف میشد می گفتم به دردک حوصله ندارم پام نجس نجس می اومدم بیرون همه اصلا تعجب میکردن حالا الان چی شدم یبار ۶ سالم بود به مامان بزرگم گفتم دستمو شستم بنظرت خونیه مامان بزرگم به یک نفر گف اونم گف که من یک زمانی دچار وسواس میشم حالا هم شدم اصلا کسی درد نمیکنه بی انصاف تر از همه بابام که بهم دعوا میکنه یکسره اصلا منتظر اون دنیا هستم مردن ترس نداره پیش خدا رفتن ترس نداره ما زمانی پیترسیم که گناه کار باشیم ولی من نمیترسم حالا چند ساله ارزوی مرگ میکنم اینده ی من به هیچ دردی نمیخوره مامانم میگه ازدواج که بکنی شوهرت از خونه میندازتت بیرون تو اصلا ادم نیستی نکه اصلا وسواس راجب همه چی ولی بیشتر وسواس این گهی که اومده تو زندیگم همه چی رو تغیر داده واقعا فکرشو نمیکردم

  1. سلام یه دکتر خوبی جستجو کن دارو بخور خوب میشی اگه هم دکتر تب سنتی خوبی بلدی برو پیشش دارو بهت بده خوب میشی و اصلا سردی نخور مخصوصا رب گوجه مرغ، گوجه …

  2. سلام. منم همینطورم دیگه سیر زندگی شدم اینقد اب اسراف میکنم وباعث آزار خونوادم شدم که از مرگم میترسم میدونم خدا ازم راضی نیست ولی به خودش قسم هر کار میکنم نمی تونم رها شم از این وسواس پاک ونجسی من وسواسم خیلی شدیده دیگه کارم از پا شستن گذشته بعد از هر بار دستشویی باید برم حموم اونم حداقل یک ساعت طول میکشه خیلی هم تو حموم اذیت وخسته میشم همه راها رو رفتم از روانشناس، روانپزشک ومصرف دارو تا رفتن پیش روحانی ولی نتیجه نگرفتم اونقدر اوصاع بدی دارم وخونوادمو آزار میدم که آرزوی مرگ منو دارن بخدا آرزوم این شده که یه روز صبح از خواب پا شم ببینم معجزه شده وهیچ اثری از وسواس تو من نیست به خدا حسرت میخورم وقتی می بینم بقیه اینقد راحت زندگی میکنن وهیچ فکر آزار دهنده‌ی ای اذیتشون نمیکنه
   من 12 ساله وسواس دارم دیگه نامید نامیدم تو رو خدا برام دعا کنید نجات پیداکنم اینطوری نمیرم خیلی از مرگ میترسم 🥺🥺

   1. سلام عزیزم تلاش کن اهمیت نده
    تا زمانی ک مطمئن به نجاست نیسی و شک داری تمیزی
    فوقش یبار پاهات و اب بزنی اگ نجس شدی

   2. خدا نکنه از زندگی نا امید بشی امیدوارم خداوند هر چه زودتر نجاتت بده ای کاش اطرافیان اینو درک میکردن که آزرده خاطر نکردن یک بیمار خصوصا وسواس خداوند چه اجر و پاداشی بهشون میده

    1. خدا همه بنده هاشو دوست داره
     پس امیدتون به خدا باشه
     با بی محلی به وسواس هرروز تیشه به ریشه شیطان بزنید تا ازتون دور بشه ..هر چی ب وسواس اهمیت بدین شیطان مثل یه دوست کنارتون میمونه.به خدا دنیا ارزش این همه عذاب رو نداره.به خاطر رضای خدا و اطرافیان و عزیزاتون ترک کنید وگرنه نابود میشین
     نماز بخونید و از خدا کمک بگیرین.

 24. من سنی ندارم وسواس خیلی بری دارم موقع دست شویی اذیت میشم حتی خشک هم نجس میدانم لباس خیلی عوض میکنم حالم اصلا خوب نیس دارم از زندگی سیر میشم خیلی حالم بده خوب نمیشم باید چکار کنم

  1. منم همین طور. خدا کمکمون کنه. من بعضی وقتا با خودم میگم آیا امام زمان این طور راضیه یا نه؟ تا چند ساعت حالم خوبه.

   1. یا من اسمه دوا و ذکره شفا
    با سلام و احترام

    طبق دستور اسلام و مراجع
    کل شی لک طاهر( همه چیز برای شما پاک است: قانون طهارت)

    تا عین نجاست را یقین و با چشم ندید پاک است( هر چیزی که کوچکترین شکی داشتید محکوم به طهارت است)

    هنگامی که شلنگ باز است هر ترشحی بپاشد پاک است

    فرد وسواسی مخصوصا کثیر الشک یقینش هم باطل است مگر با چشم ببیند نجسی را و طبق عرف مردم عمل کند و تکرار بیش از حد باعث رشد وسواس است همین که طبق شرع در سرویس یا حمام با آب کر یکبار آب کشید در اینجا شک حاصل میشود که نجس هست
    همین جا پاک است چون شک دارد.
    بهترین راهکار برای رهایی بعد از دعا و توسل رعایت احکام به همان دستور که دادند میباشد
    اگر بعد از آن باز هم وسوسه آمد حکم شرع فقط و فقط بی اعتنایی است و میتوان بنا را بر شک و همین که نمیدانم پاک است یا نجس همین جا رها کرده چون پاک است
    شک و گمان باطل است در نجس بودن همین که بعد از آبکشیدن در سرویس یا هر شی طبق شرع عمل شود باز هم وسوسه آمد شک شروع شده اینجا دستور به پاکی است حتی مخالف فکر و ذهن شما باشد
    تنها راه عمل است به حکم شرع

    یک راهکار تمام افکار وسواسی را در ذهن جمع کرده عضلات بدن را منقبض نمموده و با رها سازی عضلات منقبض افکار وسواس را عین چله کمان رها کرده تمرین ذهنی خوبی است.
    مصرف مواد غذایی با طبع گرم موثر میباشد.
    با خود فکر کنید و ذهنتان را قوی سازید که من اشرف مخلوقات خداوند هستم و میتوانم.
    تکرار قانون طهارت و اعتنا نکردن به شک در ذهن موثر است.

    با آرزوی سلامتی

    1. سلام بچهامنم وسواس ماشین لباسشویی دارم دوتاهم بچه کوچیک دارم به نظرتون یه موقع لباس نجس میندازم توش پاک میشه؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉