کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

درمان ، دلایل و عوامل بی خوابی

درمان ، دلایل
5/5 - (1 امتیاز)

عوامل و دلایل بی خوابی

عوامل بی خوابی  باید به صورت گسترده بررسی شود تا بتوان به همه جوانب آن دسترسی داشت . دلایل بی خوابی مثل عامل اعتیاد خودش چالش بزرگی برای تحقیق و بررسی عوامل بی خوابی است . فرد معتاد معمولا همیشه از این شکایت میکند که شب ها نمیتواند بخوابد و در عوض روز ها به طور کامل خواب است . او دلایل بی خوابی خود را چیزهای دیگر عنوان میکند ولی حقیقت این است که مواد مخدر خود از بزرگترین عوامل بی خوابی میباشد . یا خواب در طول روز در سنین کهنسالی باعث میشود که سالمندان نتوانند در طول شب خواب خوبی داشته باشند . داروهایی که سالمندان مصرف میکنند نیز میتواند از عوامل بی خوابی در طول شب باشد . از دیگر دلایل بی خوابی که به وفور یافت میشود میتوان به الگوی بد خواب نیز اشاره کرد . در ادامه نیز به دیگر عوامل بی خوابی میپردازیم .

عوامل بی خوابی در نوجوانان و عوارض بی خوابی

عوامل بی خوابی در نوجوانان را هم میتوان به مسائل فیزیکی و رسیدن به دوران بلوغ ربط داد و هم نوع زندگی نوجوانان که بیشتر در معرض عوارض بی خوابی قرار دارند . رسیدن به بلوغ جنسی و تغییرات بدنی میتواند از مهمترین عوامل بی خوابی در نوجوانان باشد . یک نوجوان بیشتر از دوره کودکی که سپری کرده با اطراف از نظر عقیده و …چالش دارد . هیچ چیز به اندازه چالش با اطرافیان نمیتواند نوجوان را در معرض عوارض بی خوابی قرار دهد .

عوامل بی خوابی در نوجوانان اگر در زمینه عادات و سبک زندگی نیز بررسی شود میتواند دلایل بی خوابی زیادی را برای ما آشکار سازد . بازی های کامپیوتری که افراد را تا دیر وقت بیدار نگه میدارد از شاخص ترین عوامل بی خوابی در نوجوانان میباشد . عوارض بی خوابی در این مورد میتواند در کسل بودن در مدرسه و خواب آلودگی در طول روز نمایان شود .

و عوامل بی خوابی

عوامل بی خوابی شبانه و علت بی خوابی در شب

عوامل بی خوابی شبانه میتواند در حوزه اختلال خواب نیز برای ما نکات جالبی داشته باشد . گاهی علت بی خوابی در شب بیماری و اختلالی است که مانع از خواب با کیفیت ما میشود . مثلا فردی که از آپنه خواب رنج میبرد دائم با عوارض بی خوابی درگیر است . گاهی نیز علت بی خوابی در شب این است که فرد دارای سندروم تاخیر خواب است و مثلا زود تر از ساعت دو بامداد به خواب نمیرود . از دیگر عوامل بی خوابی شبانه کابوس هایی است که دائم به سراغ افراد میاید .

گاهی علت بی خوابی در شب میتواند این باشد که مواد خوراکی مصرفی ما مناسب ساعات قبل از خواب نیست . مثلا نوشیدن قهوه قبل از خواب قطعا از عوامل بی خوابی شبانه میباشد . البته استرس و فشار روحی و روانی نیز میتواند علت بی خوابی در شب باشد که به آن خواهیم پرداخت .


بیشتر بخوانید:  راه حل بی خوابی چیست ؟


راههای مقابله با عوامل بی خوابی و داروهای بی خوابی

راههای مقابله با عوامل بی خوابی کم نیستند . برای مثال اگر که شما زمانی که بی خواب هستید از رخت خواب بیرون بیایید و مدتی را سرگرم کار دیگری باشید احتمالا بعد از برگشت به رخت خواب نتیجه بهتری میگیرید . از دیگر راههای مقابله با عوامل بی خوابی میتوان به پیاده روی قبل از خواب نیز اشاره کرد که به احتمال زیاد موثر خواهد بود . اما برای خواب راحت داروهای بی خوابی نیز در عصر حاضر به کمک انسان آمده است .

اگر به دارو خانه ها مراجعه کنید و داروهای بیخوابی را از آنها مطالبه کنید قطعا دریایی از دارو را به شما معرفی میکنند که یک خواب راحت را برای شما به ارمغان می آورند . علاوه بر این داروهای گیاهی نیز هستند که میتوانند شما را از عوارض بی خوابی مصون بدارند . از جمله آنها میتوان به بهار نارنج ، گلاب ، گل گاو زبان و اسطوخودوس اشاره کرد .

درمان ، دلایل

اثرات عوامل بی خوابی و اختلال بی خوابی

اثرات عوامل بی خوابی در کوتاه مدت و بلند مدت قابل بررسی است . مثلا خواب آلودگی در طول روز از نتایج کوتاه مدت دلایل بی خوابی میباشد . از طرفی چروک شدن پوست و گود زیر چشم از آثار و اثرات عوامل بی خوابی در بلند مدت است . اثرات عوامل بی خوابی گاهی باعث بروز اختلال بی خوابی در فرد میشود . مثلا فردی که شبکار است اگر شغل خود را به هر دلیلی تغییر دهد ، تا مدت ها نمیتواند شب را به درستی بخوابد .

گاهی نیز اختلال بی خوابی نشات گرفته از یک مورد روحی و روانی است . مثلا گاهی افراد به مرکز مشاوره و روانشناسی مراجعه میکنند و مشخص میشود که یکی از عوامل بی خوابی او توهم های دیداری و شنیداری او است . به محض معالجه و رفع مشکل فرد در رونده مشاوره روانشناسی ، گویی که بسیاری از عوامل بی خوابی فرد نیز از میان رفته است .

مقابله با بد خوابی هم تختی

گاهی اوقات عادات و الگوهای نامناسب هم تختی شما در خواب از جمله دلایل بی خوابی شما است . گاهی اوقات هم تختی شما به صورت موقت در کنار شماست . مثلا هم تختی شما در دوران سربازی یا دوران دانشجویی . اما گاهی هم تختی شما قرار است سالیان سال کنار شما بخوابد . همسر شما نمونه بارز این مورد است . حال شما باید برای کنترل اوضاع از مسائل کنترل کننده این شرایط استفاده کنید .

مثلا در این شرایط پیشنهاد میشود اگر همسر شما خر و پف یا خرناس را در الگوی خواب خودش دارد از گوش گیر استفاده کنید . یا این که میتوانید با ضربه های آرام او را وادار کنید که پهلو بغلتد و در نتیجه صدای خر و پف او کم تر یا قطع میشود . چاره دیگر در این مواقع این است که زود تر از هم تختی خود به تخت بروید . اگر زودتر بخوابید ممکن است دیگر متوجه رفتار هایش نشوید .


بیشتر بخوانید:  چگونه خواب نوزاد را تنظیم کنیم ؟


و عوامل بی خوابی

کتک زدن در خواب

گاهی بعضی از افراد در خواب با دست یا پا به هم تختی خود یا کسی که کنار آنها میخوابد ضربه میزند . این موضوع به تنهایی میتواند از دلایل بی خوابی و آزار و اذیت هم تختی باشد . افرادی که دچار اختلال رفتاری در خواب REM   هستند به رویاهایی که در خواب میبینند واکنش فیزیکی نشان میدهند . مثلا اگر در خواب میبینند که با کسی درگیر شده اند ، مشت و لگد خود را در خواب نیز پرت میکنند .

در این حالت ممکن است که به راحتی خودشان یا طرف کناری آسیب بزنند . این اختلال جزو اختلال های شدید است و باید توسط پزشک معالجه شود . اگر این اختلال دارای ریشه های روحی و روانی باشد ، باید توسط یک روانشناس مورد تحلیل و بررسی قرار بگیرد . به احتمال فراوان با رفع مشکل روانی فرد مشکلات الگوی خواب او نیز برطرف خواهد شد .

مشکلات خواب والدین

مادران چون اصولا نقش مراقبت کننده را در مورد کودک خود برعهده میگیرند گاهی برای پرستاری دچار کمبود خواب میشوند . زمانی که کودکی در خانواده ای به دنیا می آید پرستاری و مراقبت از او برای افراد خانواده محرومیت از خواب را به ارمغان می آورد . این محرومیت بیشتر شامل حال کسانی میشود که وظیفه غذا دادن به کودک را دارند . بنابراین والد بودن در ابتدا به خودی خود از جمله دلایل بی خوابی است .

والدین میتوانند از سه ماهگی کودک را عادت دهند تا بیشتر در شب بخوابد . آنها میتوانند این کارا با ریختن برنامه روزمره دقیق و سر وقت ، برقرار کردن یک زمان خواب ثابت و گذاشتن کودک بیدار اما خواب آلوده در تخت انجام دهند . نوزاد میتواند خودش را طوری آرام کند که در وقت خواب بخوابد . بنابراین میتواند زمانی که در شب بیدار شود نیز خودش بخوابد .

درمان ، دلایل

زمانی که کودک نمیتواند بدون والد بخوابد

اگر کودک یاد گرفته باشد که باشد که بغل گرفته شود بخوابد یا با تکان تکان خوردن بخوابد قطعا دیگر نمیتواند بدون والد بخوابد و خوابش ببرد . اگر والدین نتوانند در همان ابتدا با این مشکل برخورد کنند و جلوی آن را بگیرند باید منتظر عواقب این مسئله باشند . از جمله راهکارهایی که میشود برای اینکار پیشنهاد داد از این قرار است :

  • برای کودک قبل از خواب برنامه ای را اختصاص دهید که نشاط آور باشد . مثلا دوش گرفتن آواز خواندن یا قصه گفتن
  • وقتی کودک در حال خواب آلودگی است در اتاق خودش و تخت خودش قرار داده شود تا یاد بگیرد خودش بخوابد
  • یادتان باشد به محض اینکه والد کودک را در سر جایش گذاشت والد باید اتاق را ترک کند . شاید سخت ترین مرحله همین باشد ولی قطعا برای صلاح کودک و خود والدین مفید خواهد بود .

چرا کودک خر و پف میکند ؟

دلیل اینکه بعضی کودکان خر و پف میکنند و در آنها قطع نفس مشاهده میشود میتواند آپنه خواب باشد . اگر کودک  شما اضافه وزن دارد و چاق است و یا دارای لوزه های بزرگی است حتما در صدد حل این مشکل اقدام کنید.   در بعضی از بزرگسالانی که خر و پف میکنند آرواره های کوچک غیر طبیعی دیده میشود که باعث آپنه خواب آنها نیز همین مورد بود . بعدها دیده شده که فرزندان این افراد نیز به دلیل داشتن همین آرواره های کوچک خر و پف میکنند . در زمان کودکی باید توسط ارتودنسی این حالت غیر طبیعی اصلاح شود تا اینکه کار کودک به خر و پف و خرناس و آپنه نکشد .

وجود عارضه های خواب در  دوران بزرگسالی کودک علاوه بر مشکلات جسمی میتواند برای او مشکلات روحی نیز در بر داشته باشد . مثل حس خجالت از همسر برای آزاری که به دلیل خر و پف وی  متوجه او میشود .

و عوامل بی خوابی

سندروم مرگ ناگهانی نوزاد

پدر و مادر هایی که نوزادی دارند و همچنین پرستار ها و مراقبان کودکان باید با تمام نکات و راههای پیشگیری این مشکل آشنا باشند . سندروم مرگ ناگهانی نوزاد SIDS اهر هزار نوزاد گریبان یک نوزاد را میگیرد . نوزادی که دچار این مشکل میشود عمدتا کاملا سالم و بی نقص به نظر میرسد . همچنین این عارضه در کودکانی که نارس به دنیا آمده اند و همچنین سایز کوچکتری دارند بیشتر به چشم میخورد .

نوزاد از دو ماهگی تا چهار ماهگی به احتمال فراوان توسط این عارضه تهدید میشوند . در واقع تمام نوزادان SIDS تا قبل از شش ماهگی میمیرند . تحقیقات نشان میدهند که شیر خوردن از پستان و طاق باز خوابیدن از احتمال بروز این سندروم میکاهد .

سندروم و اختلال خواب جغد شب

در افرادی که درگیر سندروم خواب عقب افتاده یا جغد شب هستند بیداری در شب یک امر عادی است . در این افراد ساعت بدنی سه تا چهار ساعت از حالت عادی عقب تر میباشد . این افراد معمولا تا ساعت ۱ تا ۳ شب احساس نیاز به خواب را در خود حس نمیکنند . ولی گاهی به قدری در طول روز چرت میزنند که اکثر اوقات فعالیت های روزانه آنها مختل میشود . مثل در هنگام کار و درس خواندن به خوبی میتوان عوارض این سندروم را در آنها مشاهده کرد .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه فرمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره اختلال خواب و عوامل بی خوابی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Insomnia: Causes, symptoms, and treatments 

براي مشاوره در زمينه درمان ، دلایل و عوامل بی خوابی

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉