کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

درمان کم خوابی و مشکلات ناشی از آن

درمان کم خوابی
5/5 - (1 امتیاز)

درمان کم خوابی و علت کم خوابی

درمان کم خوابی در افراد مختلف و به تبع آن الگوهای خواب مختلف میتواند متفاوت باشد . بعد از فهمیدن علت کم خوابی توسط متخصص مربوط نوع درمان کم خوابی و روشی که برای درمان اختلال خواب فرد نیاز است مشخص میشود . الگوی خواب هر فردی از افراد دیگر متمایز و متفاوت است . باور غلطی که همه کودکان مثل هم میخوابند و همه شبیه هم هستند نیز کاملا اشتباه است .  مطمئنا الگوی خواب هر کودکی با کودک دیگر فرق میکند .

درمان کم خوابی کودکی در خانواده الف نیز ممکن است با درمان کم خوابی کودک خانواده ب فرق داشته باشد . در هر سن و رده سنی که باشد فرقی نمیکند . درمان کم خوابی با کیفیت فقط بعد از تشخیص علت کم خوابی به صورت دقیق میتواند امکان پذیر باشد . در غیر این صورت درمان حتی میتواند آسیب زننده باشد و ضرر زیادی داشته باشد .


بیشتر بخوانید:  درمان ، دلایل و عوامل بی خوابی


درمان کم خوابی کودکان و علت کم خوابی نوزاد

درمان کم خوابی کودکان بسیار دقت و مهارت لازم دارد . دقت و مهارتی به مراتب بیشتر از بزرگسالان . به این دلیل که درمان کم خوابی کودکان به طور مستقیم بر آینده و زندگی آنها در بزرگسالی تاثیر میگذارد . علت کم خوابی نوزاد هر چه که باشد باید توسط متخصص حوزه خواب تشخیص داده شود . چرا که فهمیدن علت کم خوابی نوزاد و کودک ما به شکل صحیح میتواند با درمان صحیح همراه باشد . درمان کم خوابی کودکان اگر مشکل ریشه در روان و مسائل روحی کودک داشته باشد معمولا توسط یک روانشناس بالینی کودک بررسی و درمان میشود .

اگر علت کم خوابی نوزاد به مسائل جسمی بازگردد نیز متخصصین در حوزه خواب با تلاش در درمان مشکل جسمی به درمان کم خوابی کودکان میپردازند . برای مثال زمانی که  علت کم خوابی نوزاد وجود مشکل در مثانه او باشد ، ممکن است که اجازه ندهد کودک خوب بخوابد .

و مشکلات ناشی از آن

راههای درمان کم خوابی و دلیل کم خوابی

راههای درمان کم خوابی  بسیار میتواند زیاد و گسترده باشد . بعضی از اختلالات کم خوابی که مربوط به مشکلات فیزیولوژیکی است با دارو حل میشود . اگر دلیل کم خوابی فرد عادات بد و سبک زندگی غلط او باشد ، راههای درمان کم خوابی باید در حیطه روانی و روانشناسی برسی شود . در مورد راههای درمان کم خوابی در طب سنتی نیز صحبت های زیادی شده است مثلا گیاه سنبل طیب که برای آرامش و تقویت اعصاب با گل گاو زبان ترکیب مناسبی را تشکیل میدهند به آرامش افراد کمک زیادی میکند .

در عین حال خواب افراد نیز که به دلیل کم خوابی  مختل شده با استفاده از این داروها با کیفیت تر میشود . گاهی پدر و مادر ها اختلالات و مشکلات فرزندان خود را در موضوع خواب جدی نمیگیرند که گاهی آسیبهای شدید تری را برای آنها در پی دارند .


بیشتر بخوانید:   راه حل بی خوابی چیست ؟


درمان کم خوابی بزرگسالان و مشکل کم خوابی

درمان کم خوابی بزرگسالان و رفع مشکل کم خوابی در آنها را میتوان در سبک های متفاوتی بررسی کرد . مثلا برای درمان کم خوابی بزرگسالان ابتدا راه حل های غیر دارویی را امتحان کنید . چند دقیقه قبل از خواب از تکنیک های ریلکسیشن استفاده کنید . اگر در رخت خواب هستید و خوابتان نمیبرد سعی کنید از رخت خواب بیرون بیایید و چند دقیقه ای را سر گرم کار دیگری شوید .

راه دیگر غیر دارویی که در اکثر مواقع خوب جواب میدهد این است که سعی کنید خود را به زور بیدار نگه دارید . خاصیت ذهن ما به گونه ای است که اگر این کار را بکنیم برعکس متمایل به خوابیدن میشویم . مشکل کم خوابی  در افراد را میتوان با تغییر دادن سبک زندگی و عادات و الگوهای خواب آنها نیز میتوان تغییر داد . اما گاهی نیز مشکلات خواب افراد پیچیده است و به کمک یک متخصص باید حل شود .

درمان کم خوابی در شب و مضرات کم خوابی

درمان کم خوابی در شب را میتوان با کارهای ساده نیز انجام داد . چرا که اختلال خواب اگر ساده باشد نیازی به روند آنچنان پیچیده ای برای درمان نیست . مثلا باید یک برنامه خواب خوب و عالی برای خودمان تدوین کنیم . همچنین اگر میخواهیم از مضرات کم خوابی در امان باشیم باید دلایل بد خوابی و کم خوابی خود را با یک روانشناس در میان بگذاریم . شاید مشکل خواب ما ریشه در مسائل روانی داشته باشد . پس ما باید با مراجعه به یک مرکز مشاوره و روانشناسی مسائل و مشکلاتمان را با یک روانشناس مطرح کنیم .

مثلا اگر در روند مشاوره روانشناسی ریشه مشغله های ذهنی یا فشار های روانی وارده بر ما حل شود قطعا میتوانیم خواب با کیفیت تری را داشته باشیم و از مضرات کم خوابی دور باشیم .  بنابراین گاهی درمان کم خوابی در شب بسته به این است که مشکلات بنیادی ما در ابتدا حل شود .

درمان کم خوابی

رویا بینی در حالت نیم خواب

بعضی افراد زمانی که میخوابند بلافاصله بعد از خواب یا حتی کمی قبل از به خواب رفتن تصاویر خاصی را میبینند . تصاویر وحشتناک و دلهره آور و تصاویر عجیب و غریب بیشترین سهم را در این تصاویر دارند . افراد گاهی این تصاویر را به قدری واقعی میپندارند که با حواس خود آنها را حس میکنند . این رویاها توهم هیپنوگوجینگ hypnogojing  نامیده میشود .  معمولا افرادی این نوع توهم را  تجربه میکنند که سابقه محرومیت از خواب به مدت طولانی را داشته باشد . این اتفاق و توهم در حالت عادی رخ نمیدهد . چون در حالت عادی افراد بعد از نود دقیقه خواب رویا میبینند .

همچنین در افرادی که با عارضه نارکولپسی درگیر هستند نیز این توهمات مشاهده میشود . اگر فردی این توهم ها را در ماه بیش از یک یا دو مرتبه تجربه کند بهترین راه این است که مسئله را با یک  پزشک متخصص در میان بگذارد .

حالت فلجی در خواب

شاید شما نیز این حالت را تجربه کرده باشید که شب هنگام خواب ناگهان متوجه میشوید که نمیتوانید عضلات و اعضای بدن خود را تکان دهید . گاهی نیز نمیتوانید قسمتی از بدن خود را حس کنید . این حالت میتواند چند ثانیه طول بکشد . شاید هم فرد این عارضه را به مدت چند دقیقه تجربه کند . در بیشتر مواقع فرد بعد از بیدار شدن از خواب چیزی را در ذهنش ندارد و به خاطر نمی آورد .

یکی از آسیب های فلجی در خواب میتواند این باشد که افراد از خوابیدن مجدد میترسند و عدم خواب کافی کیفیت فعالیت های روزانه آنها را پایین میاورد . این حالت ممکن است برای افرادی که اختلال خواب ندارند نیز اتفاق بیفتد . البته اگر تعداد دفعات این اتفاق از چند بار در ماه بیشتر شد حتما آن را با پزشک در میان بگذارید .

و مشکلات ناشی از آن

سرو صدا در خواب

در این بخش به سر و صدا های مختلف و چگونگی آنها در خواب خواهیم پرداخت .این صدا ها هم میتواند علامت وجود یک اختلال در فرد باشد و هم اینکه میتواند یک امر عادی تلقی شود که حتی ارزش در میان گذاشتن با پزشک را هم نداشته باشد . مثلا خر و پف قطعا یکی از آزار دهنده ترین  سرو صدا های  موقع خواب است که گاهی میتواند نشانه وجود مشکل در سیستم تنفسی فرد باشد و گاهی نیز میتواند تنها ناشی از خوابیدن بد فرد باشد .

اگر شما خر و پف میکنید حتما از هم تختی یا کسی که امکان مشاهده شما را در خواب دارد بخواهید که میزان و نحوه صدای شما را به شما بگوید . شما نیز آن اطلاعات را دریافت کنید و به سمع پزشکتان برسانید تا او این مورد را بررسی کند . مثلا این که چه مقدار از خوابتان را خر و پف میکنید . یا چه مقدار صدای شما بلند یا آرام است .


بیشتر بخوانید:  چگونه خواب نوزاد را تنظیم کنیم ؟


خرناس کشیدن

برخی افراد مخصوصا خانم هایی که از سندروم مقاومت راه هوای فوقانی رنج میبرند ، ممکن است خر و پف نکنند . بلکه احتمال دارد که به خرناس کشیدن در مدت های طولانی  که لزوما با صدای بلند هم نیست روی بیاورند . البته آپنه خواب نیز میتواند ازجمله دلایل نفس نفس زدن و خرناس کشیدن فرد باشد . در پایان آپنه و سکوت نیز فرد ممکن است خرناس را ظاهر کند . یک دفتر الگوهای خواب ابزاری کار آمد خواهد بود تا شما کیفیت و نوع خواب خود را ثبت کنید و داشته باشید . مثلا بعد از مدتی میتوانید بفهمید که خواب آلودگی شما بیشتر بعد از اتمام فعالیت شما در باشگاه رخ میدهد . یا در مورد کودک شما به شما کمک میکند که نتیجه بگیرید که ساعت بدنی کودک شما بهم ریخته است . در ضمن با نشان دادن این دفتر کمک بزرگی به پزشک خود نیز خواهید کرد .

استفاده از دفتر روزانه خوابnsf

نوشتن شرح و توضیح خواب روزانه در دفتر خواب یا nsf  زیاد طول نمیکشد و زمان نمیبرد . بیشتر سعی کنید که دفترتان را نزدیک خودتان قرار دهید با دقت الگوی خواب روزانه خود را در آن شرح دهید . اگر علت کم خوابی خود را نیز میدانید حتما به پزشک خود بگویید . مثلا بگویید که : من فکر میکنم علت کم خوابی من مصرف زیاد قهوه است .

پیدا شدن علت کم خوابی تقریبا برابر است با درمان کم خوابی شما . این دفتر باید حتما هر روز صبح در یک موقع مشخص و یکسان پر شود .  دقیقا این دفتر میتواند یک راهنمای مناسب برای پیدا شدن علت کم خوابی شما باشد . پیشنهاد میشود افراد زمانی که نزد پزشک میروند یک کپی از این دفتر برای معالجه کننده خود ببرند . علاوه بر همه این نکات مثبت دفتر سرشار از اطلاعات برای خود فرد خواهد بود . شخص کم خواب به خوبی با دلیل کم خواب خود رو به رو میشود .

درمان کم خوابی

مشکلات هم تختی ها

یکی دیگر از عواقب و عوارض افرادی که اختلالات خواب را تجربه میکنند ، اعتراض هم تختی های آنها است . این هم تختی میتواند هم تختی افراد در یک پادگان نظامی باشد ، یا هم دانشگاهی ها در خوابگاه دانشجویی . همچنین همسران افراد دارای عادات و الگوهای بد خواب نیز بسیار آزرده و گاهی خسته میشوند . مثلا خر و پف یک فرد میتواند صدایی بسیار آرام داشته باشد . در عین حال میتواند صدای بسیار بلندی داشته باشد که در کل خانه بپیچد . یا فردی که دائم دچار کابوس شبانه است و مدام با وحشت و فریاد از خواب میپرد . حال تصور کنید چه آزار و اذیتی متوجه کسی است که کنار او میخوابد . البته اغلب افراد خر و پف خود را انکار میکنند به این دلیل که خودشان صدای خودشان را نمیشنوند .

ساییدن دندان در خواب

از شایع ترین عادات و رفتار های بد در زمان خواب که واقعا برای هم تختی عذاب آور است ساییدن دندان ها به یک دیگر است . برای شنونده ای که بار اول است این صدا را میشنود ممکن است باورکردنی نباشد که این صدا از دهان یک آدم بیرون میاید . انگار که یک سنجاب در تخت شما وجود دارد . در این صورت حتما به فرد پیشنهاد کنید که به یک دندان پزشک مراجعه کند تا برای دندان های او یک محافظ تهیه کند .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه فرمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره اختلال خواب و درمان کم خوابی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Hypovolemic Shock: Symptoms, Causes, Diagnosis

براي مشاوره در زمينه درمان کم خوابی و مشکلات ناشی از آن

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉