کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

ازدواج با همسن چه مزایا و معایبی دارد؟

ازدواج با همسن چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایا و معایب ازدواج با همسن چیست؟

فاکتور ها و پیش بینی های کننده های زیادی در مشاوره قبل ازدواج برای ادامه یک زندگی مشترک وجود دارد و باعث موفقیت زندگی می شود. عواملی مثل پول، داشتن فرزند، مدت زمانی که افراد قبل از ازدواج با هم می گذرانند و …..اما یکی دیگراز این پیش بینی کننده ها سن است.

روانشناسان معمولا فاصله سنی معقول و منطقی برای ازدواج را بین 4  تا 5 سال بیان می کنند. به این معنا که بهتر است مرد از همسر خود حدود 4 تا 5 سالی بزرگتر باشد. اما در حال حاضر با توجه به رشد ازدواج هایی که در دانشگاه ها اتفاق می افتد ازدواج با همسن در بین جوانان رواج پیدا کرده است.

براساس مطالعات اخیری که در کشور آمریکا انجام شد پژوهشگران دریافتند ازدواج با هم سن پیش بینی کننده خوبی برای موفقیت در زندگی مشترک بود. براساس این پژوهش ها در بین زوج هایی که فاصله سنی آنها یک سال بود نسبت به همتایان هم سن اشان احتمال طلاق 3 درصد بیشتر بود. این در حالی است که احتمال طلاق دربین زوج هایی که فاصله سنی شان 5 سال بود، حدود 18 درصد و دربین افرادی که تفاوت سنی شان 10 سال بود احتمال وقوع طلاق تقریبا 39 درصد بیشتر بود.

اختلاف سنی در حقیقت به معنای تفاوت در تجربیات زندگی و نقاط مرجع فرهنگی است. مساله اختلاف سنی یک مساله وابسته به فرهنگ است و شاید نتوان آن را بصورت یک نسخه صد در صدی برای همگان تجویز کرد، اما در این مقاله می خواهیم  به بیان مزایا و معایب ازدواج با هم سن بپردازیم.

معایب ازدواج با همسن

از دست رفتن اقتدار مردانه

در خانواده هایی که زنان با مردان یک سن اند ، اطاعت پذیری زن از مرد کمتر خواهد بود . مرد آن اقتدار و تکیه گاه بودن را نزد همسر خود ندارد و این می تواند باعث بروز مشکلاتی شود. البته باید ذکر کنیم که رسیدن به شایستگی و اقتدار در بین افراد مختلف می تواند متفاوت باشد و این امر بستگی به ویژگی های شخصیتی و محیط تربیتی هر فرد نیز دارد.چه بسیار مردانی که با وجود سن پایین نمی توانند شایستگی و اقتدار لازم برای مدیریت فضای خانواده را داشته و درمقابل مردانی که با وجود سن پایین می توانند کانون خانواده را به خوبی اداره کنند؛ و زن نیز می تواند به عنوان یک مرجع قدرت به همسرش تکیه کند.

داشتن تجربیات یکسان

زمانی که زن و شوهر با هم در یک سن هستند طبیعتا تجربیات زندگی آنها یک سان است. این افراد وقایع و رویدادهای تاریخی و اجتماعی یکسانی را تجربه کرده اند مخصوصا زمانی که زن و شوهر اهل یک اقلیم و جغرافیا باشند و فرهنگ و مذهب یکسانی را نیز داشته باشند. در این شکل زندگی مرد و زن نمی توانند زیاد رشد دهنده باشند و باعث تعالی و پیشرفت یکدیگر بشوند.

کم رنگ شدن شادابی زن

زن نبض زندگی است و شادی او ضامن شادی خانه و خانواده است. شادابی زن جریان شادی را درخانه و بین دیگر اعضای خانواده  در ازدواج هایی که همسران هم سن هستند معمولا زنان به دلیل زایمان، بارداری، شیردادن و …زودتر از مرد شکسته شده و طراوت و جوانی خود را سریع تر از مرد از دست می دهد و چه بسا مطلوبیت و محبوبیت خود را نزد همسرش از دست بدهد و این شکستگی ظاهری باعث بروز مشکلات در زندگی زنا شوهری شود.

معایب ازدواج با همسن
مزایا و معایب ازدواج با همسن

مزایای ازدواج با هم سن

راحتی در بیان مشکلات

وقتی زوج ها با هم هم سن هستند بیان مشکلات زندگی برایشان راحت تر است. آنها بدون داشتن رو دربایستی می توانند به بیان مشکلات و به دنبال آنها پیدا کردن راهی برای حل مشکلات باشند.

صمیمیت بیشتر با یکدیگر

همیشه بهترین رابطه های بین فردی در میان دوستان مدرسه اتفاق می افتد. دوستی هایی عمیق و ماندگار که صمیمت و یکرنگی در این رابطه حرف اول را می زند. دوستان مدرسه معمولا یک سن اند. زوج هایی که از لحاظ سنی یک سن هستند این حس دوستی و صممیت در بین شان حکمفرما می شود و می توانند رابطه ایی دوستانه و صمیمانه را با یکدیگر داشته باشند.

انعطاف پذیری

در بین زوج های هم سن حس انعطاف پذیری بیشتر حکم فرماست. تصمیم گیری ها مستبدانه و قلدرمابانه نیست و طرفین این قابلیت را دارند که در سختی ها و تصمیم گیری های زندگی انعطاف پذیری بیشتری داشته و خود را با شرایط موجود وفق دهند.

توقع کمتر در فعالیت جسمی

زن ومردی که با یکدیگر هم سن هستند در انجام فعالیت های جسمی توقع واقع بینانه از یکدیگر دارند چرا که فرسودگی های جسمی برای هر دو به یک شکل صورت می گیرد. این زوج ها انتظاراتشان فراتر از حد توانمندی های جسمی طرف مقابل نیست.

در ک و تفاهم بیشتر

زنان و مردانی که در یک سن با هم ازدواج می کنند ازلحاظ تفاهم عاطفی، روحی، فکری،اجتماعی و جنسی بیشتر با هم تفاهم دارند. این افراد یکدیگر را بهتر درک می کنند و زندگی زنا شوهری آنان کمتر دچار مشکل می گردد.

آیا ازدواج با هم سن خوب است؟

در زندگی های امروزی که مردسالاری یا زن سالاری مطلوب شمرده نمی شود بلکه سعی در تفاهم و توافق است، دیگر ازدواج با همسر هم سن عیب حساب نمی شود بلکه می تواند در ایجاد خوشبختی کمک کننده و مفید هم باشد.

در پایان لازم است ذکر گردد که آنچه گفته شد بر اساس ویژگی های فردی و شخصیتی هر فرد متفاوت است چرا که هر فرد دنیای روانی و عاطفی خاص خودش را دارد. اگر در بحث ازدواج مساله سن وسال بیان می شود بر اساس پژوهش های موجود است. سن و سال نمی تواند یک معیار قطعی برای شاد بودن و تداوم زندگی باشد چه بسیارند زوج هایی که با وجود اختلاف سنی زیاد زندگی  شاد و موفقی داشته اند و توانسته اند عشق را جایگزین دیگر فاکتور های لازم برای ادامه یک زندگی شاد و آرام نمایند.

مزایای ازدواج با هم سن
همسن بودن دختر و پسری که قصد ازدواج دارند

ازدواج با همسن از نظر روانشناسی

ازدواج با همسن از نظر روانشناسی مشکلی ندارد و بیشتر به دیگر شرایط وابسطه است .

برای ازدواج با همسن بهتر است ابتدا بلوغ عقلی و فکری دختر و پسر سنجیده شود تا با در نظر گرفتن شرایط دریابند که آیا مناسب برای یکدیگر هستند یا خیر. که برای یافتن این موضوع بهترین کار مراجعه به مشاوره ازدواج است که با آگاهی و تجربه تشخصیص می دهند زوج از لحاظ طرز تفکر و فرهنگ و اخلاقیات تا چه اندازه به یکدیگر نزدیک هستند .

ازدواج با همسن از نظر روانشناسی آسیب شناخته نمی شود اما معمولا ترجیح این است که دختر به دلیل بلوغ عقلی و منطقی زود تر نسبت به پسر کوچک تر باشد تا از لحاظ فکری در یک سطح قرار بگیرند اما زوج های همسن را نیز آسیب تلقی نمی کنند چرا که بسته به افراد ممکناست تمام این شرایط تغییر کنند . و در حال حاضر تنها ازدواجی که جزو ازدواج های نامتعارف در جامعه شناخته می شود ازدواج با زن بزرگتر از مرد نیز است .

توصیه هایی برای ازدواج با همسن

توصیه هایی برای ازدواج با همسن برای کسانی که قصد این نوع ازدواج را دارند بسیار ضروری است . اولین و مهم ترین نکته در این امر این است که مطمئن شوید از نظر فکری با همسرتان در یک سطح قرار دارید و در آینده به مشکل برنمی خورید ؛ همانطور گه پیش تر گفتیم برای آگاهی از این امر بهترین کار راهنمایی از مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره خانواده می باشد .

از د یگر توصیه ها برای ازدواج با همسن این است که بدانید آیا شما می توانید یک مرد همسن خودتان را برای زندگی انتخاب کنید . زیرا این احساس کاملا شخصی است و بعضی از زن ها به طور ذاتی نمی توانند مرد همسن خودشان را به عنوان یک شریک زندگی قبول کنند زیرا ترجیح می دهند همسرشان از خودشان بزرگ تر باشد تا احساس بهتری داشته باشند و می توانند در زندگی به آنها تکیه کنند و احساس امنیت بیشتری داشته باشند ؛ اما این احساس ها کاملا فردی است و ممکن است در هرکس به نحوی باشد .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید.

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد. جهت کسب آموزش های بیشتر این مقاله لاتین را مطالعه کنید.  

منبع : Will the marriage between a same-aged boy and girl make …

براي مشاوره در زمينه ازدواج با همسن چه مزایا و معایبی دارد؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1399/7/11

شنبه

1399/7/12

یکشنبه

1399/7/13

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید