کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

ازدواج با همسن چه مزایا و معایبی دارد؟

ازدواج با همسن چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایا و معایب ازدواج با همسن چیست؟

فاکتور ها و پیش بینی های کننده های زیادی در مشاوره قبل ازدواج برای ادامه یک زندگی مشترک وجود دارد و باعث موفقیت زندگی می شود. عواملی مثل پول، داشتن فرزند، مدت زمانی که افراد قبل از ازدواج با هم می گذرانند و …..اما یکی دیگراز این پیش بینی کننده ها سن است.

روانشناسان معمولا فاصله سنی برای ازدواج را بین 4  تا 5 سال بیان می کنند. به این معنا که بهتر است مرد از همسر خود حدود 4 تا 5 سالی بزرگتر باشد. اما در حال حاضر با توجه به رشد ازدواج هایی که در دانشگاه ها اتفاق می افتد ازدواج با همسن در بین جوانان رواج پیدا کرده است.

براساس مطالعات اخیری که در کشور آمریکا انجام شد پژوهشگران دریافتند ازدواج با هم سن پیش بینی کننده خوبی برای موفقیت در زندگی مشترک بود. براساس این پژوهش ها در بین زوج هایی که فاصله سنی آنها یک سال بود نسبت به همتایان هم سن اشان احتمال طلاق 3 درصد بیشتر بود. این در حالی است که احتمال طلاق دربین زوج هایی که فاصله سنی شان 5 سال بود، حدود 18 درصد و دربین افرادی که تفاوت سنی شان 10 سال بود احتمال وقوع طلاق تقریبا 39 درصد بیشتر بود.

معایب ازدواج با همسن

اختلاف سنی در حقیقت به معنای تفاوت در تجربیات زندگی و نقاط مرجع فرهنگی است. مساله اختلاف سنی یک مساله وابسته به فرهنگ است و شاید نتوان آن را بصورت یک نسخه صد در صدی برای همگان تجویز کرد، اما در این مقاله می خواهیم  به بیان مزایا و معایب ازدواج با هم سن بپردازیم.

1. از دست رفتن اقتدار مردانه

در خانواده هایی که زنان با مردان یک سن اند ، اطاعت پذیری زن از مرد کمتر خواهد بود . مرد آن اقتدار و تکیه گاه بودن را نزد همسر خود ندارد و این می تواند باعث بروز مشکلاتی شود. البته باید ذکر کنیم که رسیدن به شایستگی و اقتدار در بین افراد مختلف می تواند متفاوت باشد و این امر بستگی به ویژگی های شخصیتی و محیط تربیتی هر فرد نیز دارد.چه بسیار مردانی که با وجود سن پایین نمی توانند شایستگی و اقتدار لازم برای مدیریت فضای خانواده را داشته و درمقابل مردانی که با وجود سن پایین می توانند کانون خانواده را به خوبی اداره کنند؛ و زن نیز می تواند به عنوان یک مرجع قدرت به همسرش تکیه کند. برای خواندن مقاله بهترین سن ازدواج لطفا کلیک کنید.

معایب ازدواج با همسن
ازدواج با همسن درست است یا خیر؟

2. داشتن تجربیات یکسان

زمانی که زن و شوهر با هم در یک سن هستند طبیعتا تجربیات زندگی آنها یک سان است. این افراد وقایع و رویدادهای تاریخی و اجتماعی یکسانی را تجربه کرده اند مخصوصا زمانی که زن و شوهر اهل یک اقلیم و جغرافیا باشند و فرهنگ و مذهب یکسانی را نیز داشته باشند. در این شکل زندگی مرد و زن نمی توانند زیاد رشد دهنده باشند و باعث تعالی و پیشرفت یکدیگر بشوند. شاید این مقاله برای شما مفید باشه، تشخیص دختر خوب برای ازدواج لطفا کلیک کنید.

داشتن تجربیات یکسان
ازدواج با همسن

3. کم رنگ شدن شادابی زن

زن نبض زندگی است و شادی او ضامن شادی خانه و خانواده است. شادابی زن جریان شادی را درخانه و بین دیگر اعضای خانواده  در ازدواج هایی که همسران هم سن هستند معمولا زنان به دلیل زایمان، بارداری، شیردادن و …زودتر از مرد شکسته شده و طراوت و جوانی خود را سریع تر از مرد از دست می دهد و چه بسا مطلوبیت و محبوبیت خود را نزد همسرش از دست بدهد و این شکستگی ظاهری باعث بروز مشکلات در زندگی زنا شوهری شود. برای خواندن مقاله ازدواج عاشقانه یا عاقلانه کلیک کنید.

کم رنگ شدن شادابی زن
مزایا و معایب ازدواج با همسن

مزایای ازدواج با هم سن

1. راحتی در بیان مشکلات

وقتی زوج ها با هم هم سن هستند بیان مشکلات زندگی برایشان راحت تر است. آنها بدون داشتن رو دربایستی می توانند به بیان مشکلات و به دنبال آنها پیدا کردن راهی برای حل مشکلات باشند.

راحتی در بیان مشکلات
ازدواج با همسن، آری یا نه؟!

2. صمیمیت بیشتر با یکدیگر

همیشه بهترین رابطه های بین فردی در میان دوستان مدرسه اتفاق می افتد. دوستی هایی عمیق و ماندگار که صمیمت و یکرنگی در این رابطه حرف اول را می زند. دوستان مدرسه معمولا یک سن اند. زوج هایی که از لحاظ سنی یک سن هستند این حس دوستی و صممیت در بین شان حکمفرما می شود و می توانند رابطه ایی دوستانه و صمیمانه را با یکدیگر داشته باشند. مقاله چگونه از دختر مورد علاقه خود خواستگاری کنیم؟ را از دست ندید.

صمیمیت بیشتر با یکدیگر
ازدواج با همسن از نظر روانشناسی

3. انعطاف پذیری

در بین زوج های هم سن حس انعطاف پذیری بیشتر حکم فرماست. تصمیم گیری ها مستبدانه و قلدرمابانه نیست و طرفین این قابلیت را دارند که در سختی ها و تصمیم گیری های زندگی انعطاف پذیری بیشتری داشته و خود را با شرایط موجود وفق دهند. ازدواج در سن کم اگه برای شما مفیده حتما کلیک کنید.

توقع کمتر در فعالیت جسمی
همسن گزینی در ازدواج

4. توقع کمتر در فعالیت جسمی

زن ومردی که با یکدیگر هم سن هستند در انجام فعالیت های جسمی توقع واقع بینانه از یکدیگر دارند چرا که فرسودگی های جسمی برای هر دو به یک شکل صورت می گیرد. این زوج ها انتظاراتشان فراتر از حد توانمندی های جسمی طرف مقابل نیست.

5. در ک و تفاهم بیشتر

زنان و مردانی که در یک سن با هم ازدواج می کنند ازلحاظ تفاهم عاطفی، روحی، فکری،اجتماعی و جنسی بیشتر با هم تفاهم دارند. این افراد یکدیگر را بهتر درک می کنند و زندگی زنا شوهری آنان کمتر دچار مشکل می گردد. برای خواندن مقاله سوالات آشنایی قبل از ازدواج کلیک کنید.

آیا ازدواج با هم سن خوب است؟
ازدواج با همسن درست است یا خیر؟

آیا ازدواج با هم سن خوب است؟

در زندگی های امروزی که مردسالاری یا زن سالاری مطلوب شمرده نمی شود بلکه سعی در تفاهم و توافق است، دیگر ازدواج با همسر هم سن عیب حساب نمی شود بلکه می تواند در ایجاد خوشبختی کمک کننده و مفید هم باشد.

در پایان لازم است ذکر گردد که آنچه گفته شد بر اساس ویژگی های فردی و شخصیتی هر فرد متفاوت است چرا که هر فرد دنیای روانی و عاطفی خاص خودش را دارد. اگر در بحث ازدواج مساله سن وسال بیان می شود بر اساس پژوهش های موجود است. سن و سال نمی تواند یک معیار قطعی برای شاد بودن و تداوم زندگی باشد چه بسیارند زوج هایی که با وجود اختلاف سنی زیاد زندگی  شاد و موفقی داشته اند و توانسته اند عشق را جایگزین دیگر فاکتور های لازم برای ادامه یک زندگی شاد و آرام نمایند.

ازدواج با همسن از نظر روانشناسی

ازدواج با همسن از نظر روانشناسی مشکلی ندارد و بیشتر به دیگر شرایط وابسطه است .

برای ازدواج با همسن بهتر است ابتدا بلوغ عقلی و فکری دختر و پسر سنجیده شود تا با در نظر گرفتن شرایط دریابند که آیا مناسب برای یکدیگر هستند یا خیر. که برای یافتن این موضوع بهترین کار مراجعه به مشاوره ازدواج است که با آگاهی و تجربه تشخصیص می دهند زوج از لحاظ طرز تفکر و فرهنگ و اخلاقیات تا چه اندازه به یکدیگر نزدیک هستند .

ازدواج با همسن از نظر روانشناسی آسیب شناخته نمی شود اما معمولا ترجیح این است که دختر به دلیل بلوغ عقلی و منطقی زود تر نسبت به پسر کوچک تر باشد تا از لحاظ فکری در یک سطح قرار بگیرند اما زوج های همسن را نیز آسیب تلقی نمی کنند چرا که بسته به افراد ممکناست تمام این شرایط تغییر کنند . و در حال حاضر تنها ازدواجی که جزو ازدواج های نامتعارف در جامعه شناخته می شود ازدواج با زن بزرگتر از مرد نیز است .

توصیه هایی برای ازدواج با همسن

توصیه هایی برای ازدواج با همسن برای کسانی که قصد این نوع ازدواج را دارند بسیار ضروری است . اولین و مهم ترین نکته در این امر این است که مطمئن شوید از نظر فکری با همسرتان در یک سطح قرار دارید و در آینده به مشکل برنمی خورید ؛ همانطور گه پیش تر گفتیم برای آگاهی از این امر بهترین کار راهنمایی از مشاوره قبل از ازدواج می باشد .

از دیگر توصیه ها برای ازدواج با همسن این است که بدانید آیا شما می توانید یک مرد همسن خودتان را برای زندگی انتخاب کنید. زیرا این احساس کاملا شخصی است و بعضی از زن ها به طور ذاتی نمی توانند مرد همسن خودشان را به عنوان یک شریک زندگی قبول کنند زیرا ترجیح می دهند همسرشان از خودشان بزرگ تر باشد تا احساس بهتری داشته باشند و می توانند در زندگی به آنها تکیه کنند و احساس امنیت بیشتری داشته باشند ؛ اما این احساس ها کاملا فردی است و ممکن است در هرکس به نحوی باشد .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید.

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره تلفنی ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

براي مشاوره در زمينه ازدواج با همسن چه مزایا و معایبی دارد؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور