کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

دلایل فرار از ازدواج در جوانان چیست؟

دلایل فرار

فرار از ازدواج یکی از شایع ترین عکس العمل های مشاهده شده در برابر مسئله ازدواج از سمت جوانان امروزی میباشد. خیلی از والدین از این موضوع ابراز نگرانی میکنند که جوان ما به سن ازدواج رسیده است اما نه به این کار رغبتی نشان میدهد و نه حتی برنامه ای برای ازدواج در آینده دارد. شاید اگر والدین دلایل فرار از ازدواج را بدانند و نسبت به آن آگاهی کسب کنند بتوانند بهتر این مسئله را مدیریت کنند. تغییر معیارهای ازدواج و پیچیده شدن آنها نسبت به گذشته از جمله مواردی است که خانواده ها حتما باید راجع به آن آگاهی داشته باشند و اطلاعات خود را نسبت به نیازهای جوانان جامعه امروز به روز کنند. برای این کار هم میتوانند از مطالعه کتابهای آموزشی در رابطه با ازدواج استفاده کنند و هم میتوانند از یک روانشناس که به صورت تخصصی در حوزه مشاوره قبل از ازدواج فعالیت میکنند کمک لازم را دریافت کنند. فرار از ازدواج در دختران و پسران دلایل مختلفی دارد که در ادامه بیشتر به آن میپردازیم.

فرار از ازدواج در جوانان به چه علت است؟

فرار جوانان از ازدواج از لحاظ روانشناسی ازدواج دلایل بسیاری دارد که میتوان آنها را در دسته های مختلف مورد بررسی قرار داد. در این قسمت به چند دلیل عمده که منجر به فرار جوانان از ازدواج میشود اشاره میکنیم:

 • در مشاوره ازدواج روانشناسان دائما به اهمیت و تاثیر مناسب بودن شرایط مالی افراد به خصوص آقایان در تمایل به ازدواج افراد تاکید میکنند.
 • عدم تمایل به قبول مسئولیت های زندگی مشترک به عنوان همسر و پدر و مادر از دیگر مواردی است که باعث شده امروزه افراد اقبال کمتری به ازدواج نشان دهند.
 • ترس از ازدواج امروزه به دلیل ناپایدار بودن بسیاری از زندگی های مشترک در جامعه ما باعث شده که افراد نتوانند با آرامش و تمرکز به این موضوع فکر کنند.

بیشتر بخوانید: چگونه ازدواج موفقی داشته باشیم؟


ازدواج جوانان

دلایل فرار از ازدواج چیست؟

دلایل فرار از ازدواج فقط به مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم ختم نمیشود. گاهی والدین جوانان میتوانند حتی ناخواسته باعث شوند که فرزندشان هیچ وقت به ازدواج فکر نکنند. همه افراد متاهل میدانند که هیچ زندگی مشترکی نیست که در آن بحث و اختلاف نظر وجود نداشته باشد. حتی خوشبخت ترین افراد نیز در زندگی زناشویی این مسئله را تجربه کرده اند.

حال برخی از پدر و مادر ها این بحث و جدل های زندگی مشترک را در حضور فرزندان خود انجام میدهند که باعث میشود این ترس که مبادا من نیز باید دائما در زندگی مشترک با همسرم به دعوا و مشاجره بپردازم از همان کودکی و نوجوانی در ذهن او شکل بگیرد و میتواند یکی از مهمترین دلایل فرار از ازدواج در بزرگسالی باشد. این در حالی است که معمولا در فرهنگ ما پدر و مادر معاشقه های کلامی و رفتاری خود را در حضور فرزندان کتمان میکنند. بنابراین به والدین پیشنهاد میشود که حتما اختلافات خود را در حریم خصوص زناشویی خود حل و فصل کنند.


بیشتر بخوانید: نکات مهم مشاوره روانشناسی برای زندگی چیست؟ 


دلایل فرار

بهانه های فرار کردن از ازدواج معمولا چیست؟

بهانه های فرار کردن از ازدواج میتواند بسیار متفاوت و متنوع باشد. این تفاوت بخاطر متنوع بودن شخصیت افراد و سبک زندگی آنها است. البته وقتی افراد برای فرار کردن از ازدواج به دنبال بهانه میگردند میتوانند نسبت به جنسیتشان نیز موارد مختلفی را ابراز کنند. در ادامه به بهانه های فرار کردن از ازدواج در دختران و پسران میپردازیم:

بهانه هایی که اغلب پسران برای ازدواج نکردن مطرح میکنند عبارت اند از:

 • نداشتن شغل خوب و در نتیجه درآمد کافی
 • نرسیدن به سن مناسب برای ازدواج
 • نداشتن خانه
 • پیدا نکردن مورد مناسب برای ازدواج

حالا به بهانه های دختران برای ازدواج نکردن میپردازیم:

 • اصرار بر اتمام تحصیلات عالیه
 • در جستجوی عشق قبل از ازدواج بودن
 • عدم اعتماد به مردان برای شروع یک زندگی مشترک
 • نرسیدن به سن مناسب برای ازدواج

بیشتر بخوانید: مهمترین معیارهای ازدواج چیست؟


ازدواج جوانان

مشکلات مجرد ماندن چیست؟

مشکلات مجرد ماندن همواره افرادی که به هر دلیلی ازدواج نمیکنند را در معرض آسیب های مختلف قرار میدهد. در ادامه با برخی از مشکلات مجرد ماندن بیشتر آشنا میشویم:

 • شاید در نگاه اول بنظر نرسند اما با بالا رفتن سن تنهایی و تاثیرات منفی آن در زندگی افراد هویدا خواهد شد. این مورد در گذشت زمان به راحتی زمینه افسردگی را برای فرد به وجود می‌آورد.
 • افراد بالغ که به سن ازدواج میرسند باید به نیاز جنسی به عنوان یک نیاز اساسی در بزرگسالان رسیدگی کنند. سرکوب این نیاز میتواند عواقب سختی برای فرد مجرد در پی داشته باشد.
 • فردی که به سن ازدواج میرسد به این نیاز دارد که نقش همسری و والدی را بپذیرد. وقتی افراد این نقش را در زندگی نداشته باشد دچار انفعال میشود.

علت فرار پسر ها از ازدواج چیست؟

علت فرار پسر ها از ازدواج را در بخش های قبلی مورد بررسی قرار دادیم. اما بعد از پرداختن به علت فرار پسر ها از ازدواج بهتر است کمی هم به راه کارهای مفیدی بپردازیم که به ما برای مدیریت بهتر این شرایط کمک کند. یکی از نکاتی که برای پیشگیری از مجرد ماندن بیش از حد پسران توصیه میشود این است که قبل از رسیدن آنها به سن ازدواج زمینه ای را فراهم کنیم که تا حدودی به استقلال مالی مورد نیاز برسند.

مثلا هم زمان با گذراندن دوران مدرسه و دانشگاه شرایط فرا گرفتن یک حرفه پولساز را برای آنها فراهم کنیم. مورد بعدی مبحث آموزش دادن به پسران و آماده سازی آنها برای پذیرفتن شرایط تأهل میباشد. ما به عنوان والدین باید همواره تصویری روشن و زیبا از ازدواج در ذهن پسران خود بسازیم نه اینکه ازدواج را محدود کننده و یا زندگی مشترک را پر از جنجال و سختی برای آنها تفسیر کنیم.


بیشتر بخوانید: مشاوره زناشویی چه موقع ضروری است؟


دلایل فرار

سن مناسب برای ازدواج را چگونه تشخیص دهیم؟

سن مناسب برای ازدواج کاملا به شرایط شخص مورد نظر برمیگردد. بعد از اینکه فرد از دوران نوجوانی به جوانی میرسد معمولا دوران نیاز به رابطه دائمی با نفر دوم را احساس میکند. اما آیا همه افراد باید در همان اول جوانب اقدام به ازدواج کنند؟. خیر هر فرد برای این وارد زندگی مشترک شود و خانواده ای را تشکیل دهد باید به ویژگی هایی دست یافته باشد که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رسیدن به استقلال شخصیتی
 • زمانی که فرد بتواند به لحاظ مالی به قدری مستقل باشد که یک خانواده را اداره کند.
 • بلوغ جنسی چه از لحاظ جسمی و چه از لحاظ ذهنی و فکری نیز از ملزوماتی است که یک فرد باید به آن رسیده باشد تا بتواند یک ازدواج مفید داشته باشد.

بیشتر بخوانید: مهمترین نکات مشاوره طلاق که باید بدانید


بلوغ معنوی در فرد چه زمانی اتفاق می‌افتد

در زمانه ای زندگی میکنیم که به نوعی مرسوم است افراد یکدیگر را با عقاید مختلف میپذیرند و احترام میکنند. این امر بسیار پسندیده است و در تعاملات اجتماعی جلوی بسیاری از بحث و جدل های افراد را میگیرد. اما این موضوع در روابط زناشویی صدق نمی‌کند. هم دختر هم پسر حتما باید به درجه ای از آگاهی رسیده باشند که بدانند از لحاط معنوی چه سمت و سویی دارند و چگونه به بحث معنویت مینگرند. به طور کلی تعریف بلوغ معنوی این است که افراد باید به قدری از لحاظ ذهنی رشد کرده باشند که بتوانند سلیقه معنوی خود را بیابند و فردی را همسو با خود برای ازدواج انتخاب کنند یا اینکه بتوانند به عقاید معنوی طرف مقابل احترام بگذارند و با آن کنار بیایند.

ازدواج جوانان

سوالات متداول

چه زمانی فرد به سطحی از شخصیت میرسد که بتواند ازدواج کند؟

شخص باید زمانی ازدواج کند که به لحاظ شخصیتی بتواند تعادل را در زندگی مشترک برقرار کند و نیاز های همسرش را نیز به مانند نیازهای خود مد نظر قرار دهد.

تبعات فرار از ازدواج افراد یک جامعه برای آن اجتماع چیست؟

بالا رفتن سن ازدواج ، بالا رفتن میزان افسردگی افراد یک جامعه و در نتیجه منفعل شدن آن جامعه،کاهش جمعیت و پیر شدن نیروهای تاثیر گذار جامعه

روانشناسان چه تاثیری در جلوگیری از فرار جوانان از ازدواج میتوانند داشته باشند؟

روانشناسان با آموزش دادن به طرق مختلف میتوانند افراد را به ازدواج تشویق کنند و ترس از ازدواج را از آنها دور کنند . یکی دیگر از راه هایی که رشته روانشناسی از طریق آن این هدف را دنبال میکند برگزاری کارگاه های روانشناسی با موضوع ازدواج میباشد. تالیف کتاب ها و البته برگزاری جلسات مشاوره نیز در راستای تسهیل ازدواج جوانان میباشد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع:8 Reasons Why Getting Married Young is Worth It 

 

براي مشاوره در زمينه دلایل فرار از ازدواج در جوانان چیست؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.