کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

بدترین حالت ازدواج فامیلی

بدترین حالت

بدترین حالت ازدواج فامیلی

ازدواج فامیلی در ایام قدیم بسیار رواج داشت و پسندیده بود اما امروزه به دلایلی از ازدواج فامیلی دوری میشود . شاید ازدواج فامیلی مزایایی چون شناخت ، علاقه ، پیوند و همخونی داشته باشد اما مهمترین دلیلی که باعث میشود مردم از آن دوری کنند مسئله سلامت فرزندان است . به خاطر ترس از بیماریهای ژنیتیکی ازدواج فامیلی کمتر شده و کم کم به صفر میرسد .

با وجود آزمایشهای ژنیتیکی احتمال بروز بیماری در خویشاوندان هست . عوامل ژنیتیکی تا هفت نسل امکان ظهور دارند . بماند که عده ای اعتقاد دارند اقوام و خویشان حکم خانواده را داشته و ازدواج با آنها هیجان کمتری دارد و عده دیگری اعتقاد دارند یکی از اهداف ازدواج ازدیاد فامیل و خویشان است و ازدواج فامیلی مانع این امر میشود . کسانی هم اعتقاد دارند گذشته ها هر چه در ابهام و پنهانی باشد زندگی قشنگتر است . در ازدواج فامیلی تمام رازها برملا است .

مرکز مشاوره ازدواج

با وجود تمام این نظرها بازهم هستند کسانی که به ازدواج فامیلی اعتقاد و علاقه دارند . انها پس از مشاوره ازدواج و مراجعه به مرکز مشاور خانواده و روانشناسی ازدواج میکنند . در خیلی از موارد ازدواج آنها موفق بوده و زندگی شیرین و به دور از استرس هم داشته اند . در برخی موارد نیز در همان ابتدا و یا پس از زمانی به جدایی منجر شده است مثل های شیرینی هم از ازدواجهای فامیلی به جا مانده مثلا عقد دختر عمو ، پسر عمو در آسمان ها نوشته شده .. یا هرکس بشه عروس خاله میسوزه میشه جزغاله  .. یا بشو عروس عمه بخور و بشو چلومبه …

به هر حال ازدواج فامیلی هم مانند دیگر ازدواج ها نیاز به مشاوره ، تحقیق و بررسی دارد . یک زوج برای اینکه همراه هم زندگی شیرینی داشته باشند  نیاز به صداقت در رفتار و گفتار و هماهنگی در هدف و عمل دارند .


بیشتر بخوانید: مراسم ازدواج های فامیلی به چه صورت است ؟


ازدواج فامیلی

ویژگی های ازدواج فامیلی

ویژگی های ازدواج فامیلی شامل دو بخش میشود فامیلهای نزدیک و فامیلهای دور  فامیلهای نزدیک معمولا از اسرار هم مطلع هستند و رفت وآمد بیشتری دارند معمولا عروس و دامادها بیشتر وقتشان را در خانه بزرگترهای فامیل میگذرانند بازهم ارتباطات بستگی به فرهنگ معاشرتی اقوام دارد از ویژگی های ازدواج فامیلی اینست که بزرگترهای فامیل عروس و داماد را زیر پرو بال خود میگیرند تا زندگی جوانان سرو سامانی به خود بگیرد .

از دیگر ویژگی ازدواج فامیلی اینست که عروس و داماد مشکلاتشان را غیر مستقیم و به بزرگترها میرسانند مثلا مشکلاتشان را به یکی از معتمدان فامیل میگویند و او به بزرگترها انتقال میدهد اگر فرهنگ معاشرتی اقوام به گونه دیگر باشد ویژگی های ازدواج فامیلی نیز تغییر میکند . چشم و همچشمی مطمئنا مشکلاتی برای عروس وداماد جوان ما بوجو د خواهد آورد بخصوص اگر این چشم وهمچشمی بین پدرو مادر عروس و داماد باشد .

خصوصیات دیگر ازدواج های فامیلی

خویشانی که عادت دارند طعنه بزنند نیز مشکل آفرین خواهند بود بخصوص در ازدواج فامیلی برخی از ما صمیمیت را با لودگی و بی مبالاتی اشتباه میگیریم به رخ کشیدن گذشته ها در ازدواج فامیلی بیشتر از ازدواجهای عادی میشود،  عده کشی و جبهه گیری هم همینطور.  از دیگر ویژگی های ازدواج فامیلی هم سنت و هم فرهنگ بودن است هم شان بودن نیز یکی دیگر از ویژگی های ازدواج فامیلی است .

برخی ازدواجها نیز فامیلی دور است که در اینگونه ازدواجها خطر بیماریهای ژنیتیکی کمتر است و البته بسته به نوع خویشاوندی دارد خویشاوندانی که همخون نیستند مثل یک پسر با خواهر زن برادرش یا ازدواج با دختر خواهر شوهر عمه .  اینگونه ازدواج ها مانند ازدواج با غریبه است در عین حال مزایای ازدواج فامیلی را نیز دارد بعضی وقتها در ازدواج فامیلی ساده انگاری میشود .برخی مراسم را برای غریبه بهتر برگزار میکنند .


بیشتر بخوانید:  آیا مشکلات ژنتیکی ازدواج های فامیلی را میتوان نادیده گرفت ؟


بدترین حالت

مزایای ازدواج فامیلی

مزایای ازدواج فامیلی هم کم نیست در ازدواج فامیلی معایب کمتر از دید ها پنهان است و همه با هم آشنا هستند از دیگر مزایای ازدواج فامیلی شناخت درست از همسر آینده میباشد زوجین با خلق و خو ، رفتار ، نگرش واندیشه هم آشنایی دارند و این مسئله را آسانتر میکند میزان اعتمادآنها  به هم روشن است  با نحوه  آداب معاشرت هم آشنایی دارند در بیشتر ازدواجها تفاوت فرهنگی اختلاف آفرین است .

برخی از عروس ها ویا دامادها برای اینکه ازدواج صورت بگیرد ممکن است از اغراق و یا دروغ استفاده کنند از مزایای ازدواج فامیلی اینست که دروغ جای جولان ندارد و همه همدیگر را میشناسند از مزایای ازدواج فامیلی اینست که به قول معروف نسبت به هم غیرت دارند از خطاها و اشتباهات هم راحتتر میگذرند  هنگام اختلافات خانوادگی برای وساطت پیشقدم میشوند و رفع اختلاف میکنند

هزینه ها و مخارج ازدواج های فامیلی چگونه است ؟

هردو طرف عروس و داماد احساس نزدیکی و قرابت میکنند  و برای دختر و پسر دلسوزی میکنند و آنها را غریبه نمیدانند در اینگونه ازدواجها در خرج و مخارج مراسم ازدواج صرفه جویی میکنند و سعی میکنند از مخارج اضافی دوری کنند  دختر و پسری که همدیگر را دوست دارند میتوانند در کمال اطمینان برای تحصیل به هم وقت بدهند دختر فامیل میتواند به پسر فرصت بدهد تا شغل اختیار کند .

دو غریبه اگر بخواهند ازدواج کنند نگران هستند که بعد از صرف وقت آیا این وصلت صورت خواهد گرفت یا نه البته تمام این وقایع در ازدواجهای غیر فامیلی نیز ممکن است اتفاق بیوفتد ولی ما در صد احتمالات را بررسی میکنیم در ازدواجهای فامیلی همیاری و همکاری به نفع زوج جوان بیشتر انجام میشود مثلا زنی که شاغل است و بچه کوچک دارد تعداد کسانی که برای نگهداری کودک کمک میکنند بیشتر از زمانیست که زوجین غریبه هستند .


بیشتر بخوانید:  ازدواج های فامیلی دختر خاله با پسر خاله صحیح است ؟


ازدواج فامیلی

معایب ازدواج فامیلی

معایب ازدواج فامیلی هم چون مزایای این ازدواج بسته به افراد فامیل ،  سطح توقع و فرهنگ معاشرت آنها دارد از معایب ازدواج فامیلی همین بس که زوجین به نقاط ضعف و کاستی ها ی هم  واقفند . علاوه بر زوجین بستگان نیز از گذشته دختر و پسر وهمینطور معایب و کاستی ها با خبر هستند . این نکته هنگام پیش آمدن کوچکترین اختلاف بین زوجین بروز میکند  بخصوص در خانواده هایی که به خود حق مداخله میدهند . در ازدواج فامیلی با بوجود آمدن اختلاف بین زوجین ممکن است روابط سایرین نیز دچار اختلال شود .

در برخی خانواده ها یی که چند همسری است همسر اول دختری از نزدیکان همسر دوم را برای برادر و یا نزدیکانش خواستگاری میکند  در واقع میتوان نام گرو کشی یا گروگانگیری نا محسوس بر آن نهاد  این نوع ازدواج همیشه در تزلزل و تحت الشعاع ازدواج اول است و بهتر است انجام نشود

توقعات خانواده ها در ازدواج های فامیلی

البته همه این موارد که نام برده شد استثنا هم دارد اما چون مسئله ازدواج یک عمر زندگیست بهتر است جوانب احتیاط رعایت شود چون در صورت نا فرجامی و طلاق ،  عواقب آن در ازدواج های فامیلی محسوس تر خواهد بود . در نظر بگیرید اگر من طلاق بگیرم خیلی کم در معرض دید و کنکاش همسر اولم خواهم بود اما در ازدواج فامیلی ممکن است لحظه به لحظه زندگی من رصد شود رصد شدن زندگی باعث بروز استرس و تصمیم گیری های غلط میشود .

انسانهای عاقل و عاقبت نگر احتمالات را جدی میگیرند در ازدواجهای فامیلی توقعات خانواده ها از زوج بیشتر است در ازدواج های غیر فامیلی دختر و پسر راحت حرفها و توقعات خود را بیان میکنند و با احتیاط تصمیم میگیرند  در ازدواج های فامیلی فرصت انتقاد کمتری به آنها داده میشود توقع همکاری بیشتری از آنها دارند و جوانب احتیاط کمتر سنجیده میشود .


بیشتر بخوانید:  مشکلات ازدواج های فامیلی را چگونه مدیریت کنیم


بدترین حالت

مشاوره ازدواج فامیلی

مشاوره ازدواج فامیلی هم مانند دیگر مشاوره ها لازم است . مشاوره ازدواج فامیلی ممکن است برخی نکات را به ما یادآوری کند که در اثر روزمرگی برای ما عادی شده . برخی از نا هنجارها و ضدفرهنگها در اثر برخورد زیاد برای ما به صورت عادی در می آیند . برخی ضد ارزش ها در اثر تکرار و روزمرگی به صورت عادت درمی آیند و چه بسا دلنشین میشوند . همین عادتهای غلط زندگی ها را دچار بحران و اختلاف میکند .
بعد از ازدواج نه مشاجره جواب میدهد نه دخالت بزرگترها مشاوره ازدواج فامیلی غربالگری اخلاقی و فرهنگی نموده و سبب رفع اختلاف میشود این باور اگر قبل از ازدواج قابل تغییر وترمیم باشد که با مشاوره درمان میشود اگر قابل ترمیم نباشد به شما گوشزد میشود این بهتر است تا بعد از ازدواج دچار آسیب روحی شوید برای همه آرزوی زندگی سرشار از سلامت و سرزندگی داریم بخصوص عروس خانمها و آقا دامادها .


بیشتر بخوانید:  انگیزه های افراد از ازدواج با فامیل چیست ؟


خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج فامیلی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:   The Worst Marriage Advice Ever! Focus on the Family

نویسنده: زهره حبیبی نوده

براي مشاوره در زمينه بدترین حالت ازدواج فامیلی

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1399/7/11

شنبه

1399/7/12

یکشنبه

1399/7/13

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید