کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

مراسم ازدواج فامیلی به چه صورت است ؟

مراسم ازدواج فامیلی

ازدواج دختر خاله با پسر خاله

ازدواج دختر خاله با پسر خاله از جمله ازدواج هایی است که شیرینی خاصی برای خانواده ها دارد . هر دو خانواده به دلیل رابطه خویشاوندی نزدیکی که دارند تمام سعی خود را برای خوشبختی دختر و پسر میکنند . ازدواج دختر خاله با پسر خاله از جمله ازدواج هایی است که خانواده ها به خاطر شناخت کامل و درستی که از طرف مقابل دارند با امید بیشتری فرزند خود را به خانه بخت میفرستند . ازدواج دختر خاله با پسر خاله علاوه بر شیرینی های خاص خود نکاتی نیز برای بررسی و توجه دارد . از جمله مسائلی که در ازدواج دختر خاله با پسر خاله به هیچ عنوان نباید از آن غافل شد احتمال بروز مشکلات ژنتیکی برای فرزندان حاصل از ازدواج فامیلی میباشد . از دیگر مشکلاتی که در ازدواج دختر خاله با پسر خاله ممکن است بوجود بیاید این است که توقع دو خانواده گاهی از هم زیاد میشود .


بیشتر بخوانید: آیا مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی را میتوان نادیده گرفت ؟


تفاوت مراسم ازدواج فامیلی

تفاوت مراسم ازدواج فامیلی با ازدواج هایی که دو طرف در آن رابطه خویشاوندی ندارند را میتوان در بسیاری از موارد مشاهده کرد . تفاوت مراسم ازدواج فامیلی با ازدواج با غریبه بیشتر زمانی مشهود میشود که به موضوع آداب و رسوم و تناقض های احتمالی به وجود آمده بین دو خانواده غریبه توجه میکنیم . گاهی هر دو زوج از هر لحاظ مناسب ازدواج با یکدیگر هستند و میتوانند کنار یکدیگر زندگی خوبی را آغاز کنند . اما  درباره مسائل مربوط به نحوه برگزاری مراسم ازدواج به مشکلاتی بر میخورند که کام هر دو را تلخ میکند . در ازدواج های فامیلی فاکتور تناسب فرهنگی که از مهمترین معیارهای ازدواج است ؛ دیگر برای زوجین و خانواده ها مشکل آفرین نخواهد بود . تفاوت مراسم ازدواج فامیلی با سایر ازدواج ها در این است که دو خانواده تقریبا درگیری خاصی بر سر آداب و رسوم و مسائل فرهنگی ندارند .

به چه صورت است ؟

شرایط فرهنگی مراسم ازدواج فامیلی

شرایط فرهنگی مراسم ازدواج فامیلی به‌ گونه ای است که خانواده ها به صورت ناخودآگاه با یکدیگر هماهنگ هستند‌ . شرایط فرهنگی مراسم ازدواج فامیلی بستری را فراهم میکند که هر دو خانواده و همچنین همه مهمان ها از جشن ازدواج لذت ببرند . همانطور که اشاره کردیم اختلاف سلیقه و تفاوت تفکر و رسوم  در نحوه برگزاری مراسم ازدواج گاهی هم زوجین و هم دو خانواده را به چالش میکشد .

ممکن است یکی از رسوم در جشن ازدواج برای خانواده دختر از واجبات مراسم باشد اما در فرهنگ خانواده پسر امری زننده و منفی به شمار بیاید . بنابراین شرایط فرهنگی مراسم ازدواج فامیلی جزو اصلی ترین ویژگی هایی است که ازدواج فامیلی را از انواع دیگر ازدواج متمایز میکند . در ضمن  زوجین میتوانند برای برقراری تعادل درباره این موضوع از مشاوره خانواده و روانشناسی بهرمند شوند .


بیشتر بخوانید: ازدواج فامیلی دختر خاله با پسر خاله صحیح است ؟


آداب مراسم عقد ازدواج فامیلی

آداب مراسم عقد ازدواج فامیلی با توجه به رسومات و پایبندی های هر قوم و فامیل میتواند متفاوت و متنوع باشد . اما معمولا ویژگی های مثبت و ثابتی در آداب مراسم عقد ازدواج فامیلی و حتی قبل از ازدواج رسمی زوجین وجود دارد که شاید در انواع دیگر ازدواج کمتر دیده شود . مثلا در ازدواج بین دو فامیل رسم هایی مثل پرداخت شیربها ، توافق بر سر میزان مهریه و مسائلی از این دست معمولا مسئله ساز نمیشود . در حالی که دو خانواده غریبه ممکن است بر سر این قضایا دچار بحثها  و چالش های جدی و زیادی شوند .

از طرفی در مراسم های ازدواجی که دو طرف در آن فامیل هستند توقع خانواده ها از طرف مقابل معمولا هم سطح میباشد . مثلا خانواده عروس توقع ندارند که در مراسم ازدواج خانواده ، داماد هزینه های بیشتر از عرف فامیل را متحمل شوند . همچنین خانواده داماد نیز در این مورد غافلگیر نخواهند شد .


بیشتر بخوانید: مشکلات ازدواج فامیلی را چگونه مدیریت کنیم


مراسم ازدواج فامیلی

آداب مراسم عروسی ازدواج فامیلی

آداب مراسم عروسی ازدواج فامیلی از فرهنگی به فرهنگ دیگر متفاوت و متنوع است . زوجینی که ازدواج فامیلی را برای تشکیل خانواده انتخاب میکنند باید برخی نکات را در مورد آداب مراسم عروسی ازدواج فامیلی بدانند :

 1. آداب مراسم عروسی فامیلی در واقع باورها و ارزش های والدین شماست . پس حتی اگر آنها را قبول ندارید یادتان باشد که با احترام در مورد این موضوع به تبادل نظر بپردازید .
 2. ممکن است در زمان تدارک برای مراسم عروسی خانواده ها بحث های جدی و گاهی بی تعارفی با یکدیگر داشته باشند . این جدیت ریشه در نگرانی والدین برای فرزندان خود دارد . از طرفی این بحث ها گذرا است . پس در حفظ آرامش در رابطه بین خود و همسرتان کوشا باشید تا از آسیب حواشی احتمالی به دور باشید .
 3. در مورد نحوه برگزاری مراسم ازدواج نیز مشاوره ازدواج را فراموش نکنید .

  بیشتر بخوانید: انگیزه های افراد از ازدواج با فامیل چیست ؟


استفاده از مشاور در ازدواج فامیلی

آیا با توجه به شناختی که دو خانواده از یکدیگر دارند باز هم استفاده از مشاوره ازدواج لازم است ؟ بعضی افراد فکر میکنند که چون ازدواج فامیلی را انتخاب کرده اند دیگر نیازی به مشاوره خانواده و روانشناسی ندارند . در حالی که این باور غلط میتواند آسیب های جبران ناپذیری را برای زوجین در پی داشته باشد . برای مثال در ازدواج دختر خاله با پسر خاله احتمال دارد خانواده ها به دلیل خویشاوندی از بعضی مسائل و مشکلات این پیوند چشم پوشی کنند .

این در حالی است که اگر مثلا خواستگار دختر یک فرد غریبه بود از هیچ مورد منفی گذشت نمیکردند . جوانان باید توجه داشته باشند که احتمال دارد گزینه ازدواج ما با این که فامیل است دارای ابعاد ناشناخته زیادی باشد . برای شناخت  منطقی و به دور از تعصبات فامیلی و احساسی ، یک روانشناس حاذق میتواند تاثیر مثبت قابل توجهی در روند تصمیم گیری ما داشته باشد .

به چه صورت است ؟

نقش بزرگتر ها در ازدواج فامیلی

خانواده ها نقش بسیار مهمی در شکل گیری یک ازدواج فامیلی دارند . میتوان گفت که در بسیاری از مواقع والدین نقش اصلی را بازی میکنند . در ازدواج های فامیلی معمولا پدر و مادر پسر یک دختر را از فامیل برای ازدواج با فرزندشان انتخاب میکنند . در این مواقع به والدین توصیه میشود که :

 • حتما نظر خود دختر و پسر را در مورد این ازدواج در اولویت قرار دهند . چرا که رضایت قلبی از مهمترین شرایطی است که باید در نظر گرفته شود .
 • از تعارفات معمول در زمان مذاکره با خانواده طرف مقابل و بررسی شرایط ازدواج جدا خودداری کنند .
 • طرف مقابل را از تمامی فیلترهایی که برای انتخاب در مورد ازدواج در نظر گرفتند بگذرانند و بعد نظر نهایی خود را اعلام کنند .
 • خانواده ها به هیچ وجه دوران نامزدی را به دلیل آشنایی که قبل از ازدواج بین طرفین وجود دارد ، بیهوده نپندارند .

وظیفه دختر و پسر در زمان ازدواج فامیلی

زمانی که دختر و پسری از یک فامیل و یک خانواده قصد ازدواج با یکدیگر را دارند ، قطعا باید همه چیز را در نظر بگیرند . مثلا تفاوت مراسم ازدواج فامیلی که دارای  ویژگی های مثبت زیادی نسبت به ازدواج با یک خانواده غریبه است باید حتما مورد توجه زوجین باشد . اما از طرفی باید معایب ازدواج فامیلی نیز به دقت بررسی شود . برای مثال یکی از معایب ازدواج فامیلی این است که در صورت ناموفق بودن زندگی زناشویی علاوه بر دو طرف ممکن است که رابطه دو فامیل نیز تحت تاثیر قرار بگیرد . بنابراین زوجین وظیفه دارند که :

 1. معیارهای ازدواج خود را به طور کامل با طرف مقابل در میان بگذارنند .
 2. اختلاف نظرات سطحی خود و طرف مقابل را در زمان تصمیم گیری کمتر به خانوادها منتقل کنند . به این صورت آرامش بین دو خانواده حفظ میشود .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره و معیارهای ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  10 Ways To Celebrate Your Blended Family Wedding 

براي مشاوره در زمينه مراسم ازدواج فامیلی به چه صورت است ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1399/7/11

شنبه

1399/7/12

یکشنبه

1399/7/13

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید