کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

ازدواج با اختلاف سنی زیاد

ازدواج

تفاوت سنی زیاد در ازدواج

تفاوت سنی زیاد در ازدواج را به دو صورت میتوان بیان کرد . وقتی که زن از مرد بزرگتر باشد با تفاوت سنی زیاد و وقتی که مرد از زن بزرگتر باشد با تفاوت سنی زیاد . مشکلات اقتصادی از یک سو باعث بوجود آمدن خرده فرهنگ هایی شده است .  احساس جوانی بانوان با عمل های جراحی فراوان از سویی زمینه تسهیل در اجرای این خرده فرهنگ ها را آماده کرده است . در قدیم شاید به ندرت دیده میشد مرد با زنی ازدواج کند که از خودش بزرگتر است آن هم در حد مادر و فرزند و حتی مادربزرگ و نوه . مگر در فرهنگ های خاصی که دختران برای کار به پسران فروخته میشوند البته باعنوان همسر . این فرهنگ در بخشی هایی از ایران ، افغانستان ، ترکمنستان و برخی کشورها هنوز هم وجود دارد . در حال حاضر پسرانی که موقعیت ازدواج ندارند با میل و رغبت با زنان مسن ازدواج میکنند .

تفاوت سنی زیاد در ازدواج درصورتیکه مرد بزرگتر باشد عوارض کمتری دارد . تفاوت سنی زیاد در ازدواج وقتی که زن بزرگتر باشد حواشی بسیار زیادی دارد . در تفاوت سنی زیاد در ازدواج وقتی که زن بزرگتر است بیشترین صدمه متوجه زن میشود . در اینگونه ازدواج ها وقتی زن از شصت سال به بالا میرود مرد یا او را ترک میکند و یا با زن دیگری ارتباط برقرار میکند . در مواردی هم خود زن حساس شده و باعث اختلاف و در نهایت جدایی میشود . تفاوت سنی زیاد در ازدواج شاید ابتدا حتی شیرین باشد چون زن سن بالا خوب میداند چه رفتاری با پسر جوان داشته باشد . او خیلی جاها گذشت میکند . او میداند چه مواقعی باید کوتاه بیاید . توقع کمتری نسبت به دخترها دارد . تفاوت سنی زیاد در ازدواج با زن سن بالا درنهایت چیزی جز شکست و تنهایی برای زن ندارد .


بیشتر بخوانید:فلسفه ازدواج چیست ؟


تاثیر تفاوت سنی زیاد در ازدواج

تاثیر تفاوت سنی زیاد درازدواج برای زنان سن بالا بسیار خطرناک است . چون زنان عاطفی هستند و مردان بیشتر درپی رفع نیاز جنسی . زن بعد از سن یائسگی دیگر تمایل زیادی به همبستر شدن ندارند . اگر هم داشته باشند نمیتوانند مانند سنین جوانی مرد را تحریک و به خوبی ارضا کنند . تاثیر تفاوت سنی زیاد  در ازدواج در این مرحله نمود پیدا میکند . مرد به دنبال زنی با طراوت و جوان یا زن مسن را رها میکند یا دیگر تمایلی به او ندارد . زن افسرده شده و احساس سرخوردگی اورا رنج میدهد . احساس میکند از عواطف او سوء استفاده شده . تاثیر تفاوت سنی زیاد درازدواج بر زن مسن فقط تخریب عواطف ، روحیه و صدمه دیدن سلامت اوست . زنی که زمانی به عشق پسر جوان مباهات میورزید پسند اکنون سرخورده و شکست خورده است .

مهم ترین تاثیر تفاوت سنی زیاد در ازدواج بر فرزندان خانواده است . فرزندان خانواده تحت تاثیر تربیت دو گونه ای هستند .همسری که کوچکتر است و همسر دیگر که بزرگتر است . والدی که مسن تر است او را به روش منطقی تر و با احتیاط تر میخواهد بار بیاورد ولی والد جوانتر پرشورتر است و بدش نمی آید گهگداری فرزندش تجربه و بازیگوشی کند . حال فرزند میان این دو تربیت باید یکی را انتخاب کند . نتیجه این میشود که از یکی حرف شنوی نداشته باشد . کمی که بزرگتر میشود چون آموخته که میتوان حرف شنو نبود این آموزه به والد دیگر تعمیم پیدا میکند . حال او نه از پدر حرف شنوی دارد نه از مادر . و نتیجه ناگفته پیداست … . ابتدا اختلاف میان پدر و مادر برای تربیت و بخصوص پول خرج کردن فرزند و پس از آن سو استفاده فرزند از این اختلاف .

با اختلاف


بیشتر بخوانید:ویژگی های مرد خوب برای ازدواج از نظر زنان


معایب تفاوت سنی زیاد در ازدواج

معایب تفاوت سنی زیاد درازدواج بسیار زیاد است . همسر مسن تر که احتمالا یا پولدار است یا امتیاز ویژه ای دارد مدام خود را برتر میداند . میخواهد کنترل همسر را دردست بگیرد . به او امر ونهی میکند . مدام اورا نصیحت میکند . بازدارنده بازیگوشی های جوانیست و این برای همسر جوان ملال آور و خسته کننده میشود . از طرفی همسر مسن تر نسبت به سن همسرش احساس ضعف میکند . در برخی موارد مجبور است امتیازهایی به همسر جوانش بدهد . این حس دو گانه ضعف و قوت در تضاد با یکدیگر شخصیت متزلزل و غیر قابل پیشبینی از او میسازد . این برای همسر جوان قابل تحمل نیست . همسر مسن تر میخواهد پابه پای همسرش جوان باشد . نقش میگیرد و این حس باعث میشود از ارضا و اغنا حسهای متناسب با سن خودش صرف نظر کند .

معایب تفاوت سنی زیاد در ازدواج در همسر جوان نیز نمود پیدا میکند . همسرجوان برای اینکه خود را از فشار کنترل همسر مسن بیرون بکشد از قالب سن خود بیرون می آید . همسر جوان در نقش مسن تر بازی میکند . چون میخواهد خود را با تجربه تر نشان دهد . میخواهد بگوید خام نیست ونیاز به مدیریت و کنترل همسرش ندارد . او پس ازچندی از نقش بازی کردن خسته میشود . چون اولا نمیتواند کنترل اوضاع را دردست بگیرد . دوما او تجربه کافی ندارد و از این نقش بازی کردن جز شکست و احساس حقارت چیزی برایش نمی ماند . این شکست ها مسن تر را برای کنترل بیشتر جری تر میکند . از معایب تفاوت سنی زیاد در ازدواج میتوان به سرکوفت خوردن از جانب اطرافیان نیز اشاره کرد .

سنی


بیشتر بخوانید:برای انتخاب همسر شایسته به چه ویژگی هایی توجه کنیم ؟


مشکلات تفاوت سنی زیاد در ازدواج

مشکلات تفاوت سنی زیاد درازدواج را فقط نمیتوان به طور تئوری بیان کرد . در انتخاب دوست همسال خود را انتخاب میکنید . شاید گذراندن اوقات با مادرتان خوب وشیرین باشد اما با دوست همسال لذت بخش خواهد بود . چون نیاز های تفریحی شما همخوانی دارد . فانتزی هایتان همخوانی دارد . پس حرف هایتان باهم دلچسب تر است . در مورد ازدواج هم همین گونه میباشد . همگون نبودن نیازها و فانتزی ها اوقات باهم بودن را از حوصله خارج میکند . جدی بودن بیش از حد مسنتر و بازیگوشی جوان در تضاد و تقابل هستند . مشکلات تفاوت سنی زیاد در ازدواج فقط به اینجا و همسران ختم نمیشود . همگون نبودن در توانایی های جسمی از دیگر مشکلات است . هماهنگ نبودن در توانای تحریک و ارضا جنسی و غرایز نیز به همین گونه .

از دست دادن زیبایی بدنی و جسمی مسن تر از یکطرف و علاقه همسر جوان به ارگانیسم با طراوت از طرفی دیگر باعث بروز حاشیه در زندگی میشود . تفاوت در علقه و علاقه نیز از فاکتورهای مهم ایجاد مشکل در زندگی این دو میشود . ممکن است همسر جوان مثلا بخواهد بیلیارد بازی کند آن دیگری شطرنج و به همین منوال . رجوع برای مشاوره خانواده و روانشناسی میتواند راه حل بهتری ارائه دهد .


بیشتر بخوانید:سن ازدواج پسر و معیارهای آن چیست ؟


زیاد

توصیه هایی برای تفاوت سنی زیاد درازدواج

توصیه هایی برای تفاوت سنی زیاد در ازدواج اگر مشاوره قبل از ازدواج انجام شود خواهد شد . از جمله اینکه شما باید بتوانید طاقت و حوصله خود را بالا ببرید . ممکن است به خاطر این ازدواج موقعیت های مناسب تر و بهتری را از دست بدهید . هریک از شما در میانه راه زندگی ممکن است آن دیگری را ترک کند . در طول زندگی از مشاوره خانواده غافل نباشید . به خاطر داشته باشید شکل شخصیتی ، فرهنگی و اقتصادی همسر مسن تر در قالب خاصی گنجیده است . در پی تغییر دادن هم نباشید . همسر مسن تر کمتر آماده انعطاف و تغییر است . مشاوره ازدواج برای این دو مفید است . با این مشاوره از تمام معایب و مزایای این ازدواج مطلع خواهند شد . توصیه هایی برای تفاوت سنی زیاد در ازدواج مطرح میشود . از جمله توجه و دقت لازم برای تربیت فرزندانشان است .

فرزندان باید با والدینی کنار بیایند که هیچکدام در جایگاه خود نیستند . مسنتر در نقش جوانتر ، جوانتر درنقش مسن تر . هریک با تجربه و خواسته های متفاوت . این والدین حتما باید مشاوره کودک بگیرند .


بیشتر بخوانید:نحوه درست انتخاب همسر برای یک عمر زندگی


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره آنلاین قبل از ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع : Mind the gap – does age difference in relationships matter?

براي مشاوره در زمينه ازدواج با اختلاف سنی زیاد

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.