کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

سن مناسب ازدواج برای دختران چند سال است ؟

سن مناسب ازدواج برای دختران

سن مناسب ازدواج برای دختران از چه دیدگاه هایی قابل بررسی است ؟ سن مناسب ازدواج برای دختران دارای چه حداقل و حداکثری است ؟ چه ملاک هایی در تعیین سن مناسب ازدواج برای دختران دخالت داشته اند و . . . سوالات فوق و سوالات بسیار دیگری در خصوص سن مناسب ازدواج برای دختران وجود دارد که پاسخگویی به آن ها نیازمند دانش و آگاهی لازم می باشد . یکی از اهداف مشاوره قبل از ازدواج این است که تشخیص دهد آیا زوج در سن مناسب برای ازدواج هستند یا خیر ، آیا در سنی که هستند آمادگی لازم برای شروع زندگی مشترک را کسب کرده اند یا خیر .

سن مناسب ازدواج برای دختران نیز یکی از مسائل مهم است که کارشناسان مشاوره خانواده  به آن پرداخته اند تا بتوانند به یک میانگین قابل اعتماد در مورد سن مناسب ازدواج برای دختران دست پیدا کند . همانطور که می دانید ازدواج زود هنگام برای دختران در صورتی که فرد آمادگی لازم را نداشته باشد آسیب های جدی جسمی و روحی را به همراه خواهد داشت و از طرف دیگر ازدواج دیر هنگام نیز پیامد های منفی خاص خود را دارد . با این تفاسیر سن مناسب ازدواج برای دختران نیاز به توجه بیشتری دارد تا فرد بتواند زندگی مشترک را در زمانی تجربه کند که پتانسیل ، آمادگی و انرژی کافی را برای تشکیل یک زندگی موفق داشته باشد .


بیشتر بخوانید: مشاوره تلفنی ازدواج


مناسب ترین سن ازدواج برای دختران

مناسب ترین سن ازدواج برای دختران را می توان با توجه به یک سری ملاک ها و شاخص ها تعیین کرد . مناسب ترین سن ازدواج برای دختران شاید به صورت یک محدوده یا رنج سنی قابل تعیین باشد اما به هیچ عنوان نمیتوان گفت که ازدواج در محدوده سنی تعیین شده برای تمامی افراد مناسب است و نمی توان گفت تمامی دختران باید در این رنج سنی ازدواج کنند . آداب و رسوم ، فرهنگ ، تربیت خانوادگی ، شرایط زندگی ، محیط زندگی ، محیط آموزشی و . . . همه مواردی هستند که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در تعیین مناسب ترین سن ازدواج برای دختران تاثیرگذار هستند .

عوامل فوق باعث می شوند که فردی در سن ۲۰ سالگی آمادگی کامل برای ازدواج را داشته باشد و یک ازدواج موفق را تجربه کند در حالی که فردی دیگر برای مثال در ۲۷ سالگی توانایی و آمادگی شروع زندگی مشترک را در خود نبیند . از این رو مناسب ترین سن ازدواج برای دختران زمانی خواهد بود که فرد ، درکی درست ازدواج را داشته باشد و آماده پذیرش مسئولیت های زندگی مشترک باشد .


بیشتر بخوانید: بهترین سن برای ازدواج


مناسب ترین سن ازدواج برای دختران

اختلاف سن مناسب ازدواج برای دختران

اختلاف سن مناسب ازدواج برای دختران نیز از مسائلی می باشد که در جلسات مشاوره ازدواج بسیار مورد بحث قرار می گیرد . اختلاف سن مناسب ازدواج برای دختران مانند سن مناسب ازدواج امری نسبی می باشد . اینکه زوج تا چه اندازه از شخصیت انعطاف پذیری برخوردار باشند بسیار مهم است . به عبارتی هر چقدر زوج بتوانند عقاید ، افکار ، احساسات ، سبک زندگی و . . . خود را با طرف مقابل تطبیق دهند و هر چقدر که بتوانند در درک متقابل یکدیگر تلاش کنند به همان اندازه تاثیر اختلاف سنی قابل تغییر است .

همانطور که در اطراف خود شاهد هستیم که زوج هایی با اختلاف سنی بسیار کم هیچ سازشی نسبت به یکدیگر ندارند اما در مقابل زوج هایی با اختلاف سنی قابل توجه زندگی مسالمت آمیزی را در کنار یکدیگر دارند . اختلاف سنی مناسب به این مسئله مربوط است که زوج تا چه اندازه بتوانند با یکدیگر سازگاری داشته باشند و شخصیت آنان برای مکمل هم بودن انعطاف پذیر باشد . اما طبق پژوهش ها و تحقیقاتی که در مورد اختلاف سن مناسب صورت گرفته است میانگین ۵ سال را در مورد اختلاف سن مناسب ازدواج برای دختران در نظر گرفته اند .


بیشتر بخوانید: مناسب ترین و بهترین اختلاف سنی برای ازدواج


اختلاف سن مناسب ازدواج برای دختران

سن مناسب ازدواج برای دختران از دیدگاه روانشناسان

سن مناسب ازدواج برای دختران از دیدگاه روانشناسان به طور حتم زمانی خواهد بود که بلوغ و جنبه های مختلف آن در فرد احساس شود . حساسیت های جسمی و جنسی دختران که مسئله مهم باروری را شامل می شود باعث شده است که بلوغ جنسی و جسمی اولین معیارهای ازدواج برای تشخیص سن مناسب ازدواج دختران باشد چراکه اگر فرد آمادگی جسمی و جنسی را در مورد ازدواج نداشته باشد آسیب هایی که در جریان روابط زناشویی به جسم و روح او وارد می شود بسیار جدی و خطرناک خواهد بود .

اما تنها رسیدن به بلوغ جنسی کافی نمیباشد و پس از آمادگی جسمانی فرد باید از نظر روحی روانی کاملاً بتواند چیستی زندگی زناشویی و تاهل را درک کند و با دیدی آگاهانه به آن تمایل داشته باشد . این تمایل تنها زمانی در فرد ایجاد می شود که بلوغ شخصیتی لازم در او شکل گرفته باشد و از آنجایی که بلوغ فردی و اجتماعی تحت تاثیر عواملی هستند که پیش از این ذکر شد ، تجلی این بلوغ در افراد مختلف در سنین متفاوت خواهد بود اما به طور میانگین سن مناسب ازدواج برای دختران از دیدگاه روانشناسان در محدوده ۲۳ تا ۲۵ سالگی می باشد و حتی سن ۲۵ سالگی را به عنوان سن طلایی برای مادر شدن در نظر گرفته اند .


بیشتر بخوانید: مهمترین مسائل قبل از ازدواج چیست ؟


سن مناسب ازدواج برای دختران از دیدگاه اسلام

سن مناسب ازدواج برای دختران از دیدگاه اسلام به طور دقیق تعیین نشده است و اسلام ازدواج را نه برای پسران و نه برای دختران به سن خاصی محدود نکرده است اما در آیات و روایات متعددی به جنبه های مختلف ازدواج و همین طور سن مناسب ازدواج اشاره شده است . آنچه که از این آیات و روایت می توان برداشت کرد این است که سن مناسب ازدواج برای دختران از دیدگاه اسلام زمانی است که نه تنها فرد به بلوغ جنسی و جسمی رسیده باشد بلکه بتواند مصلحت خود را به درستی تشخیص دهد و همینطور تمایل لازم به ازدواج را داشته باشد .

روشن است این موارد به همان مسئله بلوغ همه جانبه برمیگردند اما حداقل سنی که بنا بر آیات و روایات برای ازدواج دختران در نظر گرفته شده است از نظر اسلام سن ۹ سالگی می باشد .سن مناسب ازدواج برای دختران سنی است که شناخت کافی از زندگی مشترک و مسائل و وظایف آن را داشته باشند و با وجود این شناخت به ازدواج متمایل باشند و آمادگی آن را در خود ببینند .


بیشتر بخوانید: سوالات مشاوره قبل از ازدواج


سن مناسب ازدواج برای دختران از دیدگاه روانشناسان

سوالات متداول

سن مناسب ازدواج برای دختران چیست ؟

سن مناسب ازدواج برای دختران سنی است که شناخت کافی از زندگی مشترک و مسائل و وظایف آن را داشته باشند و با وجود این شناخت به ازدواج متمایل باشند و آمادگی آن را در خود ببینند .

مناسب ترین سن ازدواج برای دختران از دیدگاه روانشناسی چیست ؟

روانشناسی ازدواج نیز با در نظر گرفتن ملاک های موثر در ازدواج موفق محدوده سنی ۲۳ تا ۲۵ سالگی را به عنوان سن مناسب ازدواج در نظر گرفته است و احتمال ازدواج موفق در رنج سنی تعیین شده را بیشتر میداند .

سن مناسب ازدواج برای دختران چقدر در ازدواج موفق تاثیر دارد ؟

به طور معمول اگر فرد در شرایط طبیعی رشد پیدا کرده باشد در رنج سنی تعیین شده هم به بلوغ لازم دست پیدا کرده است و هم انگیزه و انرژی لازم برای تشکیل یک ازدواج موفق را دارد .

سن مناسب ازدواج برای دختران چگونه محاسبه میشود ؟

کارشناسان مشاوره خانواده و روانشناسی با توجه با آمار ازدواج های موفق و نا موفق و تحلیل عوامل موثر بر آن فاکتور هایی را مشخص میکنند و با توجه به اینکه این فاکتور ها در چه میانگین سنی بیشتر وجود دارد سن مناسب ازدواج را مشخص میکنند .

سن مناسب ازدواج برای دختران با دختران مشابه است ؟

به طور حتم پاسخ این سوال خیر میباشد چرا که تفاوت های فردی و همینطور تفاوت های محیطی باعث میشوند که بلوغ در افراد مختلف در سنین متفاوتی شکل بگیرد . بنابراین سن ازدواج برای هر فرد به این بستگی دارد که چه زمان آمادگی لازم در او ایجاد شود .


بیشتر بخوانید: تست مشاوره قبل از ازدواج

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره قبل از ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Marriageable age

براي مشاوره در زمينه سن مناسب ازدواج برای دختران چند سال است ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1399/7/1

چهارشنبه

1399/7/2

پنجشنبه

1399/7/3

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید