کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

فواید ازدواج در سن پایین ،گذری به دیدگاه ها

فواید ازدواج در سن پایین,مشکلات و فواید ازدواج در سن پایین,

فواید ازدواج در سن پایین را میتوان از دیدگاه های مختلف مورد بحث قرار داد .

  • فواید ازدواج در سن پایین از لحاظ جسمی
  •  فواید ازدواج در سن پایین از لحاظ جنسی
  • فواید ازدواج در سن پایین از لحاظ روحی

ازدواج در سن پایین موضوعی است بحث برانگیز و دارای لایه های مختلف است . موضوعی که میتواند جامعه را بر اساس آن به دو گروه مخالف و موافق تقسیم کند . اما سوال این جا است که جامعه پیش روی ما چه کسانی هستند ؟ جامعه روانشناسی ؟ قشر با سواد ؟ قشر کم سواد ؟ طبقه مرفه ؟ طبقه نیازمند ؟ جامعه مشاور خانواده ؟ و . . . در این زمینه مشاوره خانواده به شما عزیزان برای گرفتن تصمیم و انتخاب درست کمک و راهنمای شماست.

فواید ازدواج در سن کم شاید از نگاه هریک از جوامع نام برده متفاوت باشد اما به طور حتم نقطه نظر های مشترکی در میان آن ها به چشم میخورد . فواید ازدواج در سن کم برای پسر و دختر متفاوت است چرا که این دو از نظر بلوغ جنسی و روحی بنا به تفاوت های فطری کاملا متفاوت هستند .


بیشتر بخوانید: اهمیت سن در ازدواج موفق


مشکلات و فواید ازدواج در سن پایین

مشکلات و فواید ازدواج در سن پایین در حال حاضر موضوعی است که خانواده ها باید از طریق مشاور خانواده کاملا از آن آگاهی پیدا کنند . مشکلات و فواید ازدواج در سن کم امری نسبی است . به این معنا که ممکن است فردی با ازدواج در سن پایین یک ازداج موفق داشته باشد و رضایتمند از تشکیل خانواده باشد و فردی دیگر از اینکه در سن پایین ازدواج کرده است کاملا پشیمان باشد و درگیر با مشکلات مختلف باشد . اما این تفاوت ها از کجا سرچشمه میگیرد ؟ چه چیزی باعث موفقیت یا عدم موفقیت ازدواج در سن پایین میشود ؟ در پاسخ به این سوال ها اولین و کلیدی ترین مسئله را میتوان تفاوت های فردی دانست . تفاوت های فردی که بخشی از آنها فطری و غریزی است مانند بلوغ جنسی و جسمی که ممکن است در فردی بسیار زود خود را نشان دهد و در دیگری دیر تر .

اما این امری نیست که فقدان آن تهدید کننده باشد چرا که دیر یا زود هر انسانی بلوغ جنسی را در درون خود احساس خواهد کرد . اما تفاوت های فردی دیگری نیز وجود دارند که بخش عظیمی از آن اکتسابی است و به نوع تربیت و محیط رشد و آموزش شخص بستگی دارد . بلوغ فکری و روحی در این دسته از تفاوت های فردی قرار دارند که بخش قابل توجهی از میزان مشکلات و فواید ازدواج در سن کم به آن بستگی دارد از جمله مواردی که نیاز به تفکیک جنسی برای رسیدگی و تحلیل آن نیاز میشود مشکلات و فواید ازدواج در سن کم است چرا که این موضوع در مردان کاملات متفاوت از زنان است پس در اینجا در مورد هرکدام به طور جداگانه بحث خواهیم کرد .


بیشتر بخوانید: معیارهای اصلی ازدواج موفق را بهتر بشناسیم


فواید ازدواج در سن پایین برای پسران,فواید ازدواج در سن پایین برای دختران,

 

فواید ازدواج در سن پایین برای پسران

سن ازدواج در افراد به صورت متفاوت وجود دارد . فواید ازدواج در سن کم برای پسران موضوع مورد بحث در این بخش است . شاید اگر به صورت مصاحبه از افراد مختلف بپرسیم که فواید ازدواج در سن کم برای پسران را نام ببرند پاسخ های متعددی را بشنویم که ممکن است بر اساس تجربه شخصی آنها باشد . در اینجا سعی میکنیم مواردی از فواید ازدواج در سن کم برای پسران را مثال بزنیم که بطور مشترک در مورد همه آنها صدق میکند .

کنترل میل جنسی :

بهتر است با هم صادق باشیم چرا که کنترل غریزه جنسی در آقایان بسیار دشوار تر از خانم ها است و پس از بلوغ جنسی یکی از دغدغه های مردان برطرف کردن نیاز جنسی خود است و اگر به موقع و به روش درست به این نیاز پاسخ داده نشود دو حالت اتفاق می افتد . یک اینکه شخص با روش هایی که از لحاظ روانشناسی جواب میدهند غریزه جنسی خود را کنترل میکند و با آن کنار می آید . دوم اینکه شخص آنگونه که باید خوددار نباشد که در این صورت غریزه جنسی او را تحت فرمان خود در می آورد .

در این حالت یا شخص از طریق برقرار کردن روابط جنسی نا مشروع نیاز خود را رفع میکند که به مرور زمان از لحاظ روانشناسی باعث میشود به فردی پرخاشگر یا گوشه گیر ، افسرده و مضطرب تبدیل شود که هرچه در این مسیر پیش تر میرود احساس پوچی بیشتری مکند و حتی اگر بعد ها ازدواج کند به دلیل تنوع تجربه در روابط جنسی ممکن است مادام همسر خود را با شریک های جنسی خود مقایسه کند و این امر سبب طلاق جنسی و عاطفی بین آنها شود . و یا اینکه شخص برای رفع نیاز خود به مسئله ای به نام خود ارضائی روی آورد که صدمات آن به روح و روان و همچنین جسم او بسیار زیاد است .ما اگر پسر در سن پایین ازدواج کند و بتواند در کنار همسر خود به آرامش جنسی برسد با هیچ یک از مسائل گفته شده رو به رو نخواهد شد .


بیشتر بخوانید: معیارهای ازدواج موفق چیست؟


مسئولیت پذیری :

امری کاملا طبیعی و توجیه پذیر است که با بالا تر رفتن سن انعطاف شخصیتی افراد کاهش یافته و سخت تر در برابر تغییرات و مشکلات قبول مسئولیت میکنند . همه ی ما به اهمیت مسئولیت پذیری در  ازدواج موفق آگاهیم . گاه ازدواج در سنین بالا باعث شده است که فرد نتواند مسئولیت زندگی مشترک را بپذیرد که ممکن است به این دلیل باشد که فرد مدت زمان زیادی را بدون مسئولیت جدی گذرانده است . اما اگر ازدواج در سن پایین و در زمانی که فرد انعطاف لازم برای تغییر شخصیت را دارد اتفاق بیفتد میتواند با شروع زندگی مشترک به فردی مسولیت پذیر تبدیل شود .

پیشرفت اقتصادی :

جمله ای عامیانه که همه ما شنیده ایم ” هرچه زودتر تشکیل زندگی بدهی زودتر صاحب خانه میشوی ” شاید این را بارها به خود ماهم گفته باشند و نمیتوان منکر منطق پشت این جمله شد چرا که با ازدواج در سن پایین درآمد خود را صرف پیشرفت زندگی میکنیم نه خرج کردن آن در راه تفریحات بی مورد و خرید های غیر منطقی . همین امر باعث میشود کسانی که در سن پایین ازدواج کرده اند با وجود فکر اقتصادی زندگی بهتری را از نظر مالی داشته باشند .


بیشتر بخوانید: تهدید ها و فرصت های ازدواج اینترنتی چیست ؟


شخصیت اجتماعی :

بازتاب مثبتی که ازدواج در سن پایین باعث میشود از طرف جامعه دریافت کنید این است که شما را به عنوان فردی مستقل ، با اراده ، شجاع و دوست دار خانواده میبینند و همین دیدگاه مثبت سبب میشود که از شما شخصیت اجتماعی بهتری نمایش داده شود .فرصت بیشتر برای اقدام در امور مختلف : ازدواج در سن پایین به شما این فرصت را خواهد داد که برای فرزند دار شدن یا تغییر شغل و مسائل این چنینی شما به قدر کافی زمان در اختیار داشته باشید .

فواید ازدواج در سن پایین برای دختران

فواید ازدواج در سن کم برای دختران بیشتر از جنبه روحی روانی آن مورد توجه است . از آنجایی که به طور ذاتی دختران از روحیه و احساسات لطیف تری برخوردارند و در اکثر تصمیم گیری ها بعد احساسی آنها بیشتر خود را نشان میدهد پس در فواید ازدواج در سن کم برای دختران به نکاتی که به احساسات انسانی برمیگردد میتوان اشاره کرد .

  • دخترانی که در سن پایین ازدواج میکنند چون احساسات لطیف تری دارند وابستگی عاطفی بیشتری نسبت به همسر خود پیدا میکنند و همین امر باعث میشود که در برخورد با مشکلات تحمل بیشتری از خود نشان دهند .
  •  دخترانی که در سن پایین ازدواج میکنند به سبب اینکه هنوز هیجانات و شیطنت های نوجوانی را با خود دارند زنانی پر نشاط تر و سرزنده تر میباشند و این باعث میشود که زندگی شاد را در کنار همسر خود داشته باشند .
  • در مواردی مانند پیشرفت اقتصادی و کنترل نیاز جنسی و فرصت بیشتر در امور مختلف پسر و دختر از فواید مشترک برخوردارند .

مشکلات و فواید ازدواج در سن پایین,فواید ازدواج در سن پایین برای پسران,

 

مخالفان فواید ازدواج در سن پایین

مخالفان فواید ازدواج در سن پایین گاه خود پسر و دختر ، گاه خانواده و گاه جامعه روانشناسی و افراد مشاور خانواده هستند که هر کدام از دیدگاه خود به این موضوع نگاه میکنند و دلایل خاص خود را دارند . اما روشن است دلالیل منطقی و شفافی پشت این مخالفت ها وجود دارد البته اگر مخالفان فواید ازدواج در سن کم را به طرفداری از سیاستی خاص یا صرفا به دلیل تجربه ناموفق شخصی با بحث ازدواج در سن پایین مخالفت نکنند . با این تفاسیر نباید هایی وجود دارد که ازدواج در سن پایین را رد کنند .

همانطور که گفته شد ازدواج بهترین شیوه برای هدایت و کنترل غریزه جنسی در بهترین مسیر است اما میتواند همان قدر که مطلوب به نظر میرسد نابود کننده نیز باشد . اگر فرزندان خود را فقط به این دلیل که به بلوغ جنسی رسیده اند اماده ازدواج ببینید یا خود فرزندان صرفا به خاطر رفع نیاز جنسی تن به ازدواج بدهند نباید توقعی غیر از این داشت که که با گذشت مدتی از ازدواج و رفع کنج کاوی در مورد ارتباط جنسی پسر و دختر از زندگی دلسرد شوند و این شروع کننده اختلافات باشد .


بیشتر بخوانید: بهترین سن برای ازدواج موفق چیست؟


نقش والدین

به عنوان والدین وظیفه خود را در مورد بلوغ فکری و روحی فرزندانتان به بهترین نحو انجام دهید و این امر با کمک کلاس های روانشناسی و مشاوره خانواده آسان تر پیش خواهد رفت . جمله معروف سن فقط یک عدد است در مورد ازدواج صدق میکند و نباید عدد خاصی را برای آن در نظر گرفت هرگاه فرد در خود از لحاظ فکری و روحی احساس کند که اماده پذیرش زندگی مشترک است میتواند در هر سنی ازدواج موفق را تجربه کند . در این میان نباید فراموش کرد که مسئله کودک ازدواجی کاملا بحثی جدا از ازدواج در سن پایین است و خود به عنوان یک هنجار اجتماعی جای بحث  و تامل بسیار  دارد .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  What is the right age to get married?

براي مشاوره در زمينه فواید ازدواج در سن پایین ،گذری به دیدگاه ها

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

نظرات

- 3 نظر:

  1. یعنی هر کی مطالب غیرتخصصی شما رو در خصوص ازدواج کودکان بخونه، محاله که در کوچکترین مسئله خانوادگی هم روی شما حساب کنه. متاسفم!

  2. مزیت هایی که شما گفتید یک در میون درست بود و اکثراً اشتباه!
    مسئولیت پذیری در سنین بالا، پایین میاد؟؟؟؟ چی میگی شما؟؟ اصلا بچه ها در سنین پایین وابسته به خانواده ها هستند کدوم مسئولیت پذیری؟؟؟ دختران و پسرانی که در سنین پایین ازدواج می کنند اکثراً خسته و پشیمان هستند! کجا با نشاط و سرزنده هستند؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1399/7/11

شنبه

1399/7/12

یکشنبه

1399/7/13

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید