کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

ویژگی های ازدواج خوب

ازدواج خوب

ازدواج خوب

ازدواج خوب یعنی ازدواجی که همیشه آسایش و آرامش همراه داشته باشد . برای اینکه ازدواج خوب را تجربه کنیم حتما باید قبل از ازدواج به مشاوره ازدواج مراجعه کنیم . مشاوره خانواده می گوید ازدواج خوب ازدواجی است که بعد از گذر از سال های نخست همچنان عاشقانه باقی بماند . ماه ها و سال های اول ازدواج بخاطر بالا بودن میزان هیجان اگر مشکلی هم پیش بیاید از آن براحتی می گذریم . اما اگر در انتخاب مان تفاوت ها را نادیده گرفته باشیم و به پذیرش نرسیده باشیم تازه شروع مشکلات است . ازدواج اوج و فرود احساس و هیجان است ازدواج موفق ازدواجی است که زمانی هم که در فرود هست همچنان رضایت خاطر زوجین فراهم باشد . ازدواج خوب ازدواجی است که زوجین در هر حال برای حل مشکلات بتوانند با هم گفتگو کنند و مهارت حل مسئله را داشته باشند .


بیشتر بخوانید:موفقیت در ازدواج


ویژگی های ازدواج خوب

ویژگی های ازدواج خوب شامل ویژگی های عمومی و خاص میشود . از ویژگی های عمومی که هر ازدواج موفقی باید داشته باشد هم کفو بودن و تناسب تحصیلی و سنی و خانوادگی یا فاصله طبقاتی مناسبی داشتن است . اما بخش دوم از ویژگی های ازدواج خوب ویژگی های مناسب فردی است . بعضی افراد به دنبال زندگی کم هیجان هستند پس متناسب با آن دست به انتخاب همسر میزنند . بعضی افراد عاشق سفر رفتن یا رفت و آمد هستند پس باید همسری را انتخاب کنند که این شرایط را دوست داشته باشد . اگر هر کدام ازین افراد این ویژگی ها را در انتخاب در نظر بگیرند حتما ازدواج خوب را تجربه خواهند کرد . در مشاوره قبل از ازدواج می گویند ازدواج بد ازدواجی است که دو نفر به لحاظ ویژگی های شخصیتی با هم تفاوت زیادی داشته باشند .


بیشتر بخوانید:ویژگی های اصلی ازدواج‌ های موفق چیست ؟


خصوصیات ازدواج خوب

خصوصیات ازدواج خوب با توجه به شرایط ازدواج متفاوت است . ازدواج خوب برای هر کسی معنا ومفهوم خاص دارد . اینکه در چه شرایطی ازدواج میکنیم و به سمت ازدواج می رویم خصوصیات یک ازدواج را تعیین می کند . مشاوره خانواده میگوید اگر کسی بخاطر فرار از خانه و شرایط موجود در خانواده تن به ازدواج می دهد همه ویژگی های ازدواج خوب را بدست نمی آورد . خصوصیات ازدواج خوب برای کسی که از تمکن مالی و مراتب تحصیلی بالایی برخوردار است با کسی که شرایط متوسط یک زندگی را دارد متفاوت است . وقتی دختر یا پسری دارای تحصیلات عالیه هستند از ویژگی های ازدواج خوب برای آنها اینست که همسری داشته باشند که به لحاظ تحصیلی در همان مرتبه باشد . اما بعضی خانواده ها همینکه پسر یا دختر کار و خانواده خوبی داشته باشد ویژگی های ازدواج خوب را دارد .

خصوصیات ازدواج خوب


بیشتر بخوانید:شرایطی که یک ازدواجی خوب باید داشته باشد چیست ؟


بهترین راه کار ازدواج خوب

بهترین راه کار ازدواج خوب کمک گرفتن از مشاوره ازدواج قبل از انتخاب همسر است . این روزها شرایط جامعه به صورت پیچیده ای پیش رفته است . سطح توقع دختر و پسر و خانواده ها بالا رفته است و این تفاوت شرایط داشتن یک ازدواج خوب را کمی سخت کرده است . بنابراین بهتر است برای بدست آوردن بهترین راه کار ازدواج خوب در دوره آشنایی به مشاوره ازدواج هم مراجعه داشته باشیم . مشاور هم می تواند ویژگی های ازدواج خوب را به زوجین یادآوری کند هم خصوصیات ازدواجی خوب را آموزش دهد . ممکن است در هر خانواده با توجه به فضا و آداب و رسوم ملاک های اولیه ازدواج شکل گرفته باشد اما همه این ملاک ها کاملا جز ویژگی های ازدواج خوب نباشند . برای بدست آوردن بهترین راه کار ازدواج خوب از عقل ، تجربه و مشورت باید استفاده کرد .


بیشتر بخوانید:ویژگی های یک همسر خوب چیست ؟


مشاوره ازدواج خوب

مشاوره ازدواج خوب به آشنا شدن با خصوصیات ازدواج خوب کمک می کند . وقتی دختر و پسر با ویژگی های ازدواجی خوب آشنا بشوند می توانند انتظار ازدواج موفق را داشته باشند . مشاوره ازدواج خوب به خودشناسی و مهارت آموزی آنها کمک می کند . مشاوره خوب به زوجین کمک می کند تا بتوانند با بدست آوردن شناخت کافی براحتی مشکلات سطحی خود را حل کنند . مشاوره ازدواج خوب طی جلسات مشاوره به مراجعین خود این امکان را می دهد که هوشیار و منطقی نسبت به انتخاب خود تصمیم گیری کنند . مشاوره ازدواج خوب نظر خود را به مراجعین تحمیل نمیکند و فقط آن ها را راهنمایی می کند . مشاوره خوب با آن ها از خصوصیات ازدواج خوب و از داشتن بهترین راه کار ازدواجی خوب و موفق صحبت میکند و آن ها را به سمت یک ازدواجی خوب هدایت میکند .


بیشتر بخوانید:مهم ترین ملاک های همسر داری موفق چیست ؟


ازدواج از دیدگاه قرآن

در قرآن آیاتی به ازدواج مناسب و کمک گرفتن از مشاوره قبل از ازدواج اشاره کرد . در آیه 21 سوره روم اشاره شده که برای شما از جنس خودتان جفتی آفریدیم که در کنار او آرامش بیابید و میان شما عشق و محبت و مهربانی قرار دارد . این آیه اشاره به صمیمیت ودوستی بین زن و شوهر دارد که باعث پیشرفت و داشتن ازدواج موفق می شود . در آیه 32سوره نور خداوند به برکتی که در زندگی بعد از ازدواج بوجود می آید اشاره دارد و می فرمایند مردان و زنان بی همسر خود را همسر دهید حتی اگر فقیر و تنگ دست باشند که خداوند آنها را از فضل خود بی نیاز می کند . در آیه های زیادی به ازدواج خوب اشاره شده و حتی بارها تاکید شده اگر کسی شرایط ازدواج  ندارد پاکدامنی پیشه کند تا شرایط ازدواج محیا شود .

ملاک انتخاب همسر در اسلام


بیشتر بخوانید:معیار زنان برای ازدواج


ازدواج از دیدگاه پیامبر

از پیامبر در مورد ازدواج خوب روایاتی وجود دارد که مختصری از آن را اشاره می کنم . در روایتی پیامبر اسلام می فرمایند که وقتی کسی به خواستگاری دختر شما آمده که از نظر اخلاقی و دینی رضایت شما را جلب می کند به او دختر بدهید . در روایتی دیگر می فرمایند با زن بخاطر چهار چیز ازدواج می شود مال ، ثروت ، دینداری و اصالت خانوادگی می فرمایند زن را بخاطر دینداری انتخاب کن و علت آن اینست که زن وظیفه تربیت فرزند را بر عهده دارد . زن پرورش دهنده یک نسل است و اگر به لحاظ اخلاقی صلاحیت نداشته باشد نمی تواند نسل سالم و درستی را تربیت کند . در روایتی دیگر بیان شده که از ازدواج با نادان بپرهیزید که این ازدواج باعث اندوه می شود . در این روایات به بهترین خصوصیات ازدواج خوب اشاره شده است .


بیشتر بخوانید:خصوصیات دختر خوب برای ازدواج


ملاک انتخاب همسر در اسلام

در اسلام به دینداری ، تقوا و صداقت تاکید زیادی شده است . دین اسلام بر این تاکید دارد که شرط داشتن یک ازدواج موفق داشتن صداقت و احترام و صمیمیت است . در قرآن به صمیمیت و دوستی بین زن و شوهر توجه زیادی شده است . گفته شده هر چقدر زن و شوهر بتوانند ارتباط دوستانه و خوبی با هم داشته باشند زندگی موفق و آرام تری خواهند داشت . از نظر مشاوره ازدواج توجه به صداقت در زندگی مشترک پایه های زندگی را مستحکم می کند . زندگی که در آن صداقت و درستی وجود ندارد اعتماد و احساس امنیت هم در آن از بین می رود . خوش خلقی هم از دیگر خصوصیات ازدواج خوب در قرآن است ، اخلاق نیک مانع تنش و درگیری لفظی بین زن و شوهر میشود و باعث شادی و آسایش در خانه می شود .

راه کارهای داشتن ازدواج موفق


بیشتر بخوانید:معیارهای یک پسر خوب برای ازدواج


راه کارهای داشتن ازدواج موفق

بعد از ازدواج هم بهتر است از یک مشاور خانواده کمک بگیریم تا ازدواج خوب را تجربه کنیم . اگر به هر دلیلی دچار اختلاف نظر شدیم بهتر است در لحظه آرامش خودمان را حفظ کنیم . یادمان باشد در وهله اول به خودمان احترام بگذاریم و با پرخاش و بی ادبی بحث نکنیم . حرمت و احترام همسرمان را نگه داریم . اگر احساس می کنیم کنترلی روی خودمان نداریم ، محیط تنش زا را ترک کنیم و بحث را در شرایط دیگری ادامه دهیم . وقتی دو نفر با هم ازدواج می کنند باید تفکر تک نفره را کنار بگذارند و شبیه یک تیم عمل کنند حتی اگر مشکل شان شخصی باشد . وقتی زن و شوهر کنار هم به حل مسائل میپردازند احساس تنهایی و افسردگی نمی کنند و این از ویژگی های ازدواج خوب است .


بیشتر بخوانید:ازدواج سالم و پایدار چگونه است ؟


راه کارهای حفظ احترام همسر

حفظ احترام در رابطه بین زن و شوهر در همه شرایط مهم است این اولین جمله ایست که در مشاوره قبل از ازدواج میشنوید . حفظ احترام بین زن و مرد باعث میشود به عنوان پدر و مادر هم ارزش و جایگاه خودشان را پیش بچه ها از دست ندهند . زن و مرد باید بدانند وقتی اشتباه می کنند بجای پنهان کاری یا نادیده گرفتن اشتباه براحتی می توانند با یک معذرت خواهی ساده مشکل را حل کنند بدون اینکه ایجاد تنش کنند . اما گاهی با یک احمال کاری تنش و دردسر در خانواده بوجود می آورند . البته گذشت کردن و پذیرش عذرخواهی که از خصوصیات یک ازدواج خوب است در آن لحظه باعث حفظ آرامش و احترام میشود . اگر می خواهید رابطه با همسرتان همیشه عالی باقی بماند یاد بگیرید گاهی خودتان را جای او بگذارید و او را درک کنید .


بیشتر بخوانید:دلیل مقایسه همسر با دیگران چیست ؟


نکاتی در مورد داشتن رابطه خوب و عالی با همسر

نکاتی در مورد داشتن رابطه خوب و عالی با همسر

بعد از ازدواج و گذشتن روزهای اول ، زندگی کمی کسالت بار می شود . در این زمان بهتر است از فنونی که مشاوره ازدواج به شما آموزش داده استفاده کنید . گاهی از همسرتان بخواهید غذا درست نکند و او را به رستوران دعوت کنید . برنامه یک مسافرت به جایی که دوست دارد را بریزید . در طول روز به او پیام عاشقانه بدهید . اگر همسرتان خانه دار است همیشه از او بخاطر کارهایی که در منزل انجام می دهد تشکر کنید این کار شما از ویژگی های یک ازدواج خوب است . که باعث میشود احساس بیهودگی از او دور شود . از دیگر خصوصیات ازدواج خوب اینست که از شوهرتان بخواهید از کارهایی که در طی روز انجام می دهد برایتان صحبت کند این کار احساس مهم بودن به او می دهد .


بیشتر بخوانید:ویژگی های بهترین همسر چیست ؟


فنونی که از مشاوره ازدواج خوب باید بیاموزیم

از علایق و آرزوهای کوچک و بزرگ و همسرتان پرس و جو کنید و کارهایی که می توانید برای تحقق آن آرزوها انجام دهید . شنونده خوبی برای همسرتان باشید ، هنر خوب گوش کردن که از خصوصیات ازدواج خوب است در زندگی مشترک باعث می شود خیلی از درگیری ها و اختلافات بین زن و شوهر براحتی حل شود . وقتی با همسرتان صحبت می کنید همه حواستان را به او بدهید . برای اینکه به او نشان دهید به حرف هایش توجه می کنید گاهی کلمات او را تایید کنید که این کار از ویژگی های ازدواج خوب است . برای داشتن یک ازدواج موفق گاهی لازم است بعد از ازدواج هم به مشاوره خانواده مراجعه کنیم .


بیشتر بخوانید:مهارت ها در روانشناسی ازدواج موفق


سوالات متداول

یک ازدواج خوب چه زمانی شکل می گیرد ؟

ازدواج خوب قطعا در کنار خانواده با شناخت کامل و مشاوره گرفتن از افراد با صلاحیت صورت میگیرد . بهترین ازدواج ، ازدواج با فردیست که بیشترین شباهت را در خلق و خو و شخصیت با ما داشته باشد .

ازدواج خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟

از ویژگی های یک ازدواج خوب هم کفو بودن به لحاظ طبقه اجتماعی ، تحصیلات دانشگاهی و تناسب سنی مناسب را می توان نام برد و هم چنین توافق و تعامل کامل خانواده ها هم در شکل گیری یک ازدواج موفق مهم است .

توقع افراد از ازدواج خوب چیست ؟

اینکه بعد از ازدواج به آرامش جسمی و روحی کامل برسند . زمانیکه زندگی مشترکشان را آغاز کردند اهدافشان در یک مسیر باشد تا بتوانند بدون تنش یک ازدواج موفق را تجربه کنند .

یک ازدواج خوب چه فاکتورهایی باید داشته باشد ؟

از ویژگی های ازدواج خوب دوستی و صمیمیت بین زن و شوهر است ، وقتی زن و شوهر با هم صمیمی باشند همیشه با احترام با هم رفتار می کند و هردو در هر شرایطی از هم حمایت می کنند .

راهکارهای ازدواج خوب چیست ؟

کمک گرفتن از مشاوره ازدواج خوب و زمان کافی گذاشتن قبل از ازدواج برای شناخت یکدیگر و همچنین گذشت و کم کردن توقعات و برآورده کردن نیازها و خواسته های یکدیگر در حد توان از راه کارهای یک ازدواج خوب است .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره روانشناسی و خانواده خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج موفق به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع :Characteristics of Successful Marriage 

براي مشاوره در زمينه ویژگی های ازدواج خوب

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1399/5/23

جمعه

1399/5/24

شنبه

1399/5/25

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91022688-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91022688-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91022688-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91022688-021 تماس حاصل نمایید