کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

روابط قبل از ازدواج چگونه باید باشد ؟

روابط قبل از ازدواج

روابط قبل از ازدواج

روابط قبل از ازدواج وقتی بیان میشود نا خودآگاه روابط بین فردی در ذهن متجلی میشود . روابط قبل از ازدواج را به چند گونه میتوان بررسی کرد . روابط دختر و پسر در اجتماع و روابط آنها با خانواده . روابط عاطفی و جنسی که نوعی از روابط بین فردی میباشد . روابط قبل از ازدواج یک دختر و پسر در خانواده نیز برای ازدواج حائز اهمیت است . در خانواده ای که اساس و بنیان آن برمبنای احترام متقابل بنا شده است مطمئنا کنترل بر رفتار و خلق و خو نهادینه گشته است . ازدواج با افراد اینگونه خانواده ها معمولا نتایج خوبی دربر دارد . افراد اینگونه خانواده ها در ابراز احساسات عاطفی ، خشم و غیره عجول نیستند . آنها تمرین کرده اند در بروز احساسات متانت به خرج دهند . اینگونه افراد کمتر عذر خواهی میکنند چون کمتر بی مهابا حرف میزنند .

روابط قبل از ازدواج را وقتی از حیث اجتماعی بررسی میکنیم تاثیر روابط خانوادگی را به وضوح میبینیم . در روابط اجتماعی همانگونه که در خانواده ممارست شده در اجتماع نیز رفتار میشود . در خانواده های خشک که احترام بر اساس ترس و خشم نهادینه شده معمولا فرار از دیسیپلین و قانون مندی مشاهده میشود . پسران از نوجوانی با رفیقان خود به کشیدن سیگار و غیره وقتشان را در بیرون از خانه میگذرانند . دختران نیز به نوعی دیگر به دنبال گزینه های عاطفی هستند . این گزینه ها باید بی بند و باری آنها را تایید و یا تکمیل کند . روابط قبل از ازدواج شامل روابط اجتماعی در محل کار ، دانشگاه ها و آموزشگاه ها نیز میشود . در این اماکن بهتر میتوان بر روی روابط بین فردی یک نفر مطالعه نمود .با این بحث روابط قبل از ازدواج در بخشی دیگر نیز با شما خواهیم بود .


بیشتر بخوانید:مشاوره برای ازدواج


مشاوره روابط قبل از ازدواج

مشاوره روابط قبل از ازدواج نیز با بخش های مختلفی سرو کار دارد . مشاوره روابط قبل از ازدواج بین فردی یا همان جنسی و عاطفی مشاوره روابط قبل از ازدواج اجتماعی . پایه و اساس روابط در زندگی خانوادگی گذاشته میشود . حتی روابط بین فردی و عاطفی و حتی جنسی از خانواده نشات میگیرد . نوع محدودیت ها ، چگونگی محدودیت ها و نوع برخورد و بینش آنها نسبت به روابط تاثیر گذار است . خانواده ای که به روابط جنسی فرزندشان به چشم یک نیاز نگاه میکنند مسلما میدانند چگونه برخوردی با نوجوان بالغ خود داشته باشند . خانواده ای که به بلوغ و مسائل جنسی به چشم تابو مینگرند او را از مسیر طبیعی منحرف میکنند . در دوران گذر از بلوغ خانواده ها نیاز به مشاوره دارند . برای برخورد با این نیاز طبیعی طرز برخورد بسیار مهم است . آگاهی از حد و حدودها . نوع برخورد و میدان دادن به جوان .

محدودیت های روابط دختر و پسر

مشاوره روابط قبل از ازدواج در روابط بین فردی محدودیت ها را تعیین میکند . در جامعه ما برای پسران محدودیت های کمتری تعریف میشود . علت اهمیت بکارت در فرهنگ ماست . در واقع وجود یا عدم بکارت میزان نجابت دختر ایرانی را تعیین میکند . یک دختر با وجود نیاز شدید قبل از ازدواج اجازه رابطه جنسی را ندارد ولی یک پسر اجازه دارد . چند دلیل باعث ماندگاری این سنت شده است . اول دلیل خود زنان هستند . در خانه ای که یک دختر و پسر زندگی میکند تفاوت تربیتی و رفتاری بین دختر و پسر مشهود است . دلیل دوم اهمیت بکارت در جامعه ما است . دلیل سوم باردار شدن زن است . در یک رابطه جنسی بین پسر و دختر ، پسر به راحتی پس از یک رابطه به زندگی خود ادامه میدهد . دختری که قبل از ازدواج رابطه جنسی دارد نگران انگ خوردن ، بکارت و بارداری است .


بیشتر بخوانید:سوالات قبل از ازدواج دختر و پسر چیست ؟


مشاوره روابط قبل از ازدواج

تاثیر روابط قبل از ازدواج

تاثیر روابط قبل از ازدواج را برخی مثبت و برخی منفی میدانند . اولین تاثیر روابط قبل از ازدواج اینست که وقتی وارد زندگی میشوند تجربه جنسی دارند . وقتی وارد زندگی میشوند با نیازها ، روحیات و عملکرد جنس مخالف خود آشنا هستند . دلیل دیگر اینست که صرفا به خاطر نیاز جنسی ازدواج نمیکنند و این مسئله باعث میشود با نگرش گسترده تر دست به انتخاب بزنند . تاثیر روابط قبل از ازدواج که به صورت منفی نمایان میشود : فرهنگ جامعه ما روابط قبل ازازدواج را نمیپذیرد . پسری که نیاز جنسی خود رابرطرف کرده میخواهد با دختری ازدواج کند که رابطه جنسی نداشته است . در مورد دختر نیز صدق میکند . دختری که رابطه جنسی نداشته و یا داشته دوست دارد با پسری ازدواج کند که رابطه نداشته است . رابطه قبل از ازدواج ایجاد بددلی و تعصب میکند .

در برخی روابط دلبستگی و حتی وابستگی بوجود می آید ولی این یک رابطه گذراست و دائمی نیست . سخنان و تبادل احساسات با یک پارتنر جنسی بسیار لطیف تر و رمانتیک تر از همسر است . این موضوع باعث نارضایتی از همسر میشود . در یک رابطه ترس از دست دادن پارتنر به مراتب قوی تر از همسر است . همه میدانند همسر دائمی است اما یک همبستر او را هر آن ممکن است ترک کند . و بالاخره همبستری شیرین تر از زناشویی است مانند خوردن یواشکی یک خوراکی خوشمزه از یخچال . تمامی این دلایل است که روابط قبل از ازدواج تاثیر منفی بر زندگی زناشویی میگذارد .


بیشتر بخوانید:تست روانشناسی ازدواج چیست ؟


روانشناسی روابط قبل از ازدواج

روانشناسی روابط قبل از ازدواج

روانشناسی روابط قبل از ازدواج در مورد اشخاص مختلف متفاوت است . همانگونه که از عنوان برمی آید . روانشناسی یعنی شناخت روحیات و فرهنگ و باورهای هر شخص نسبت به روابط قبل از ازدواج . دربرخی جوامع روابط قبل از ازدواج مذموم و ناپسند است بخصوص برای دختر . در برخی فرهنگ ها مانند ایران بینابین است . اما در برخی فرهنگ ها عادی و حتی خوب است . روانشناسی روابط قبل از ازدواج نیز برهمین مبنا صورت میگیرد . در جامعه ای که برای جوان پیدا کردن همخانه یا همبستر مناسب برای رفع نیاز افتخار محسوب میشود روانی آرام دارد . احساس گناه نمیکند . دلبسته و وابسته نمیشود . نگرش جامعه به او مثبت است . مسلما او روانی آسوده دارد هنگام پایان رابطه نیز احساس شکست نمیکند . او ازاول میدانست که این رابطه دائمی نیست . نگاهش به پارتنر خود نگاهی منفی نیست .

در جوامع دیگر کاملا برعکس است او به پارتنر جنسی خود نگرشی شدیدا منفی دارد . پس از جدایی احساس شکست و تنهایی میکند . سرخورده میشود . هر دو طرف احساس گناه میکنند . با دلبستگی ها و عادت هایشان نمیتوانند کنار بیایند . نگرش جامعه نسبت به آنها منفی است . و از همه بدتر نسبت به همخانه یا همبستر خود نگاه گنهکارانه ای دارند هریک از نظر دیگری انسان سالم و پاکی نیست . حال با این دیدگاه و نکات منفی در این جامعه حتی اگر رابطه برای ازدواج باشد بهتر نیست محدود شود ؟ بازهم بستگی به نگرش خانواده ها دارد . خوشبختانه در ایران مراسم زیبایی به عنوان نامزدی هست . در مراسم نامزدی تمام عهد و پیمان ها نوشته شده و به امضا طرفین میرسد . حکم قانونی این نوشته کمتر از عقد دائم نیست . اگرنامزدی به هم بخورد هیچکس به آنها نگرشی منفی ندارد .


بیشتر بخوانید:انتخاب همسر از دیدگاه روانشناسی ازدواج


روابط قبل از ازدواج

روابط قبل از ازدواج

روابط قبل از ازدواج اگر با اطلاع خانواده ها و به منظور ازدواج باشد یک تجربه شیرین است . در روابط قبل از ازدواج دختر و پسر کاملا باهم آشنا میشوند . از سلایق و علایق هم مطلع میشوند . خواسته هایشان را با هم در میان گذاشته و به تقویت اشتراکات و کمرنگ کردن منفک ها میپردازند . اما هر چیزی را در زندگی نباید قطعی دانست و احتمالات را نیز باید در نظر گرفت . بهتر است در روابط جنسی حد را رعایت کنیم . روابط مان به گونه ای نباشد که به کسی آسیب وارد شود . مشاوره قبل از ازدواج میزان این روابط را برایمان روشن میکند .

برای اینکه ازدواج موفق داشته باشیم بهتر است عاقلانه بیاندیشیم و با صبوری اقدام کنیم . یادمان باشد در فرهنگ ما یکی از معیارهای ازدواج نجابت و پاکی طرفین است . مشاوره ازدواج حتما به شما پیشنهاد خواهد شد محدودیت های سنتی را فراموش نکنید . تا صدمه ای ازجانب این رابطه به شما وارد نشود . مرکز مشاوره آویژه برای همه جوانان عاقبتی خوش آرزو دارد .


بیشتر بخوانید:معیارهای انتخاب همسر چیست ؟


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره روانشناسی و خانواده خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره آنلاین قبل از ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع :17 Signs You’re In An Unhappy Marriage 

براي مشاوره در زمينه روابط قبل از ازدواج چگونه باید باشد ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور