کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

تمرین درمان وسواس فکری

تمرین

درمان وسواس

درمان وسواس یا او سی دی به تنهایی امکان پذیر نیست . ممکن است با اضطرابی که بابت فکر کردن به این بیماری در ما بوجود می آید به  وسواس فکری نیز مبتلا شویم . پس توصیه میشود برای درمان ، به یک درمانگر و یک روانپزشک مراجعه شود . اختلال او سی دی از اختلالاتی است که هم نیاز به دارو دارد و هم درمان روحی . برای درمان روحی روانی به یک روانشناس بالینی باید مراجعه شود . درمان وسواس وقتی امکان پذیر است که بپذیریم در وجود ما یک اختلال وجود دارد  . درمان وسواس به کمک خودمان اما نه به تنهایی امکان پذیر است . اتفاقا کسانی که به تنهایی اقدام به درمان میکنند ممکن است باعث بروز تکانه های شدیدتری شوند .

اگر شما هم در اطراف خود بیمار او سی دی دارید هرگز نخواهید که به او کمک کنید . تنها کمک شما به او بردن به پیش یک درمانگر میباشد و اینکه از او بخواهید از این اختلال نهراسد . هراس بیمار او سی دی این بیماری را تشدید میکند . در واقع وسواس فکری از هراس از وسواس عملی پدیدار میشود . درمان وسواس مراحل خاص خود را دارد . این اختلال چون هم با ارگانیزم بدن سر و کار دارد هم با ذهن لا زم است هردو درمان شوند . درمان وسواس هم زمان با روانپزشک و روانشناس باید انجام شود . درمان وسواس میتواند موفقیت آمیز باشد به شرطی که تمام افراد خانواده مشاوره بگیرند . .یک بیمار وقتی وسواس عملی دارد برای مبارزه با این اختلال درخود تکانه های شدیدتری ایجاد میکند . با درگیر کردن ذهن خود وسواس فکری نیز به این اختلال افزوده میشود .

درمان

درمان وسواس فکری

درمان وسواس فکری در اثر بیتفاوتی شخصی میسر میشود . یعنی هر چقدر به فرار از وسواس عملی بیاندیشدم تکانه های بیشتری واردضمیر هشیار شخص میشود . درمان وسواس فکری زمانی میسر است که اضطراب ناشی از وسواس عملی ذهن و روح مارا درگیر نکند . درمان وسواس فکری نیز با کمک روانشناس بالینی و روانپزشک میسر است . توصیه میکنیم به هیچ عنوان در صدد خود درمانی برنیایید و وضع بیمار یا بیماریتان را بدتر نکنید . افکار تکرار شونده ای که در اثر هیجان و اضطراب مزمن وارد ذهن شخص میشود وسواس فکری را شدیدتر میکند .درمان وسواس فکری با افکار پریشان سختتر میشود . پس بهتر است قبل ازاینکه از این اختلال بترسیم قبول کنیم که این بیماری نیز قابل درمان است . برای درمان اقدام کنیم نه مبارزه . این افکار بدون خواست شما وارد ذهنتان میشود ولی با آن به تنهایی مبارزه نکنید .

به روانپزشک و روانشناس مراجعه نموده و خود را به آرامش برسانید . هرچقدر وجود این بیماری را در ذهن خود بزرگتر کنید مجبور خواهید شد علاوه بر وسواس با هیولایی هم که در ذهن خود ساخته اید بجنگید . قدم اول : به خود بقبولانید که این بیماری درمان دارد . قدم دوم : درمان فقط با کمک درمانگر میسر است  قدم سوم : خود درمانی باعث شدیدتر شدن بیماری خواهد شدولی قبل از این قدمها به خود بقبولانید این اختلال را دارید  و قدمهای بعدی را درمانگرتان به شما خواهد گفت . فردی که وسواس عملی دارد ازچند جهت رنج میکشد . اول  : انجام تکانه ها دوم : این فکر که من دیگران را رنج میدهم . وظیفه ما برای بهبود اینست که : در جمع مدام از رفتار وسواسی او نگوییم . اورا سرزنش نکنیم و به او اطمینان و امنیت ببخشیم .


بیشتر بخوانید:مشاوره تلفنی وسواس


تمرین درمان وسواس فکری

تمرین درمان وسواس فکری ساده است به شرط اینکه خودمان را بخواهیم . هرروز قبل از خواب پنج ثانیه ذهنمان را تخلیه کنیم . انگشت اشاره را میان دو ابروی خود و به آرامی قرار دهیم . هیچ فکری را به ذهنمان راه ندهیم . هیچ فکری . به هیچ چیز نیاندیشیم . پنج ثانیه فرصت بسیار کمی است اما برای ذهن فرصت بسیار خوبی برای استراحت و رفرش شدن میباشد . در تمرین درمان وسواس فکری ابتدا این کار بعید یا سخت است امام به تدریج این توانایی را کسب خواهید کرد . برخی دراین حالت به رویا میروند یا به مناظر زیبا فکر میکنند این درست نیست . وقتی چشمهایتان را میبندید هیچ چیزی نباید ببیندید . ذهنتان را مانند یک جعبه خالی راحت بگذارید . در این لحظه نه افکار زیبا و نه افکار بد هیچیک اجازه ورود ندارند .

تمرین درمان وسواس فکری باید با درمانگر صورت بگیرد . همینکه باور کنیم این بیماری درمان میشود . همینکه وقتی به یک رفتار تکراری دست میزنیم رنج نکشیم وبه آرامی آنرا ترک کنیم . مثلا وقتی وسایل را با وسواس سرجایش قرار میدهیم خود را عذاب ندهیم  . به خود غر نزنیم که بازهم کار وسواسی کردم . لبخند بزنیم و بگوییم باز هم کار تکراری کردم و آرام آن شی را درجای دیگری قرار دهیم . سپس با لذت به آن نگاه کنیم و بگوییم اینجاهم میتونه جای خوبی براش باشه . اینکار وقتی خوب است که خود را راحت بگذاریم و اذیت نکنیم .

وسواس

درمان وسواس شستشو

درمان وسواس شستشو مانند دیگر بیماریهای وسواسی نیاز به درمانگر دارد . یکی از علل این بیماری علت محیطی است . علت دیگر برهم خوردن تعادل هورمونها  است . هورمونهایی به نام نورو ترانسمیترهای مغزی  . پس چون این بیماری نیز ناشی از اختلالات مغزی است  باید به روانپزشک نیز مراجعه شود . اما برای درمان وسواس شستشو ابتدا باید به یک روانشناس بالینی مراجعه شود . روانشناس درجه وسواس را تشخیص داده  و برای درمان وسواس شستشو راهکارهای لازم را دراختیار شما قرار خواهد داد . وسواس شستشو یک وسواس فکری عملی است .

مبتلایان به این وسواس دو گونه هستند . وسواسی های میکروبی و وسواسی های مذهبی . وسواسی های میکروبی همیشه فکر میکنند میکروب یا کثیفی محیطشان را آلوده کرده که باید شستشو شود . وسواسی های تابویی یا مذهبی فکر میکنند محیطشان نجس شده و باید پاک شود . متاسفانه اینگونه افراد تابع قوانین مذهبی هم نیستند و اگر در مورد محیط قوانین شرعی نیز اجرا شود بازهم اعتقاد دارند محیط نجس است . این وسواس نه به علم پزشکی یا میکروبیولوژی ارتباط دارد نه به مذهب بلکه تکانه های تکراری است . اگر بدون درمانگر از کارهایشان ممانعت شود بهبود بیمار سخت تر میشود .

فکری

جدیدترین درمان وسواس

جدیدترین درمان وسواس میگوید باید بپذیریم . باید بپذیریم این اختلال در وجود ما هست . سپس اعتماد به نفسمان را افزایش دهیم . مدام با خود تکرار کنیم من قادر هستم به کمک درمانگرم آنرا کاهش داده و به تدریج درمان شوم . به خود زمان بدهیم . بپذیریم که درمان بیماری نیاز به زمان دارد . ازخود و درمانگر توقع نداشته باشیم که در مدت کوتاهی این اختلال درمان شود . وقتی دچار تکانه ها میشویم از خود دلخور نشویم . به خود اضطراب راه ندهیم . . اطرافیان و افراد خانواده نیز باید تحت نظر درمانگر قرار بگیرند و به بهبود کمک کنند . اطرافیان نباید با بروز تکانه ها فوری اورا شماتت کنند . داد نزنند  و به او اضطراب و استرس وارد نکنند . با لبخند آرام به او بگویند بازهم … ولبخند بزنند . به او اطمینان خاطر بدهند که این رفتار آنها را عصبی نکرده بلکه همراه او هستند تا او درمان شود .

جدیدترین درمان وسواس میگوید از بروز رفتارهای وسواسی نترسید و نترسانید . برخی اوقات کسانی با یک آوا تمام آرامش بیمار رااز او میگیرند و به او استرس وارد میکنند . مانند گفتن یک اااا  یا آآآآآآ پیشنهاد میشود از بروز هر گونه رفتاری که در بیمار ترس و تردید اضطراب پدید می آورد بپرهیزید . مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی برای رفتار درست در مقابل بیمار به شما مشاوره میدهد . مشاوره روانشناسی به شما می آموزد چگونه در مقابل رفتارهعای وسواسی آرامش خود را حفظ کنید . با مشاوره اختلال وسواس در درمان این اختلال پیش قدم شوید .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره اختلال وسواس انلاین به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: Clinical practice guidelines for Obsessive-Compulsive …

براي مشاوره در زمينه تمرین درمان وسواس فکری

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

نظرات

- 26 نظر:

 1. سلام (دختر ۱۶ ساله ام) من یه مدتی هست که خیلی کنجکاو شدم نسبت به پدر و مادرم مثلا همین که باهم هستن تنها هستن هی فکر میکنم که چیکار میکنن چی میگن خیلی اذیتم میکنه این حس کنجکاویم و میرن جایی باهم من همش زنگ میزنم کجایید چیکار میکنید کی میاید؟ چگونه از این حس کنجکاویم کم کنم

  1. با سلام
   دوست عزیزباید بینی چرا این موضوع برلت جذاب شده به نظرم روی این موضوع بینش پیدا کن حتما یه ریشه ای میتونی براش پیدا کنی

 2. سلام
  من دختری ۲۵ ساله و وسواس فکری و عملی دارم
  هرروز و هردقیقه تو سرم پر از صداس و همش به خودم میگم که بی ارزشم مثلا وقتی فیلم خنده دار یا عاشقانه میبینم همون لحظه به خودم میگم تو ارزش عشق و خنده رو نداری. یه حرف ساده یا شوخی بقیه روم خیلی تاثیر میذاره و اینقدر با خودم تکرارشون میکنم تا برام بشن یه عقده. تا یه حرف کسی بهم میزنه یا بخام از حقم دفاع کنم میزنم زیر گریه دیگه نمیتونم حرف بزنم وفکر میکنم این نشونه ضعفمه. بقیه بهم میگن که برای مظلوم نشون دادن خودم اینکار رو میکنم ولی از وقتی که یادمه این مشکل رو دارم و هیچ جوره نتونستم درستش کنم. (خیلی تلاش کردم از هر راه)
  گاهی از روزا اینقدر پرانرژی ام که فکر میکنم میتونم کوه رو جابجا کنم ولی بعد چندساعت دیگه حوصله هیچ چیز رو ندارم(اکثر اوقات این حس رو دارم) جلوی تمامی فعالیتم رو گرفته. انرژی هیچکاری رو ندارم حتی لبخند زدن یا حرف زدن ساده .دیگه خسته شدم از این حس. هرروز به خودکشی فکر میکنم. اگه بخاطر خانواده ام نبود تا حالا هزار بار خودکشی کرده بودم.
  چندین ساله با این حس دارم میجنگم. الانم احساس میکنم که خیلی بدتر شده دیگه نای مبارزه ندارم. با هیچکی نمیتونم حرف بزنم. چند بار دلم خواسته برم پیش روانپزشک ولی مشکل مالی نمیذاره. بخاطر همین سعی میکنم خودم حالم رو خوب کنم برای اینکه پول روانپزشک نداشتم رفتم برای خوددرمانی.مدیتیشن و یوگا تو خونه کار میکردم. دنبال درمان تو یوتیوب و سایت ها میگردم. ولی هیچی تاثیر نداره. هیچ انرژی ای برای مبارزه ندارم. احساس میکنم لیاقت هیچی رو ندارم.
  خواهش میکنم کمکم کنید دیگه از همه چیز خسته شدم. میخوام شاد باشم.

 3. سلام روزتان بخیر خسته نباشید. من همش درگیر این فکرم که گوشیم هک شده گاهی وقتا به افکارم خنده ام میگیره چون هیچ کدوم از نشانه ها منطقی نیستن.صبح تا شب تو گوشی هستم و همه چیزو چک میکنم که نشانه پیدا کنم. با اینکه چیزی نیست. حتی یواش یواش دارم به فایلای عادی گوشیمم دارم شک میکنم. دیگه واقعا خسته شده ام انگار نمیتونم بهش فک نکنم.

 4. من چند وقته وسواس نجسی دارم ولی الان طوری شده که دست به هرچیزی میزنم فکر میکنم که روی ان جیش کردهام از لباس گرفته تا غذا وهمه چی همش درحال اب کشیدنم

 5. سلام خسته نباشید.من دچار هم وسواس فکری و هم وسواس عملی هستم.وسواس عملی رو یجورایی باهاش کنار اومدم وبرام مشکل زیادی ایجاد نمی کنه.ولی اما مشکل وسواس فکری که از اونجا که من دانش اموز هستم در درسخوندنم تاثیر گذاشته..این وسواس فکری من ، یه جور وسواس فکری مذهبی هست.یعنی بهطور مکرر حرف ها وفکرهایی خلاف تفکر و اعتقاد های مذهبیم به سراغم میاد.به خاطر همین همش من باید استغفار کنم یا برای خودم توضیح بدم که اینجور نیست .مثلا باید اون فکر رو هی بگم نه.ودرستش رو بازگو کنم.این در تمرکزم برای درس خوندن تاثی گذاشته .خو سحال می شم.روشی برای کنترلش بهم بگید..

  1. با سلام
   دوست عزیز وسواس عملی نتیجه وسواس فکریه چیز جدایی از اون محسوب نمیشه. اصولا با گفتن یه فکر اون فکر بیشار به ذهن شما خطور میکته. شما باید با الکوی اون فکر کار کنی تا بتونی ریشه ای حلش کنی.

    1. با سلام
     عزیزم وسواس ریشه در استرس داره لطفا بررسی کن از چی مظطرب میشی و از کی شروع شده

 6. من پسرم و۱۶ سالمه وسواس فکری وعملی دارم و یه فکرایی توی سرم میاد از اینکه پدر و مادرم و خانوادم و برادر هام آسیب میبینن و این فکرارو انگار یکی توی سرم بهم میگه واحساس میکنم دارن خیلی شدید میشن واین ها رو خیلی وقته دارم ولی قبلا سرکارهای کوچیک مثل پا نذاشتن روی خط کاشی بود ولی دو یا سه ساله داره خیلی شدید تر میشه این کار ها کارهایی مثل زدن روی کلید خاموش و روشن چراغ و گوشی بستن در نشستن پا شدن گذاشتن وسایل رو میز پا گذاشتن روی سنگ و فرش و دمپایی و زمین وخوابیدن روی توشک و تایپ کردن و نوشتن و زدن هندسفری توی گوشی و لپ تاپ واونسرش توی گوش و تقریبا همه چیز خیلی سعیکردم جلوی این کارهارو بگیرم ولی هردفعه فکرای بدی توی سرم میاد که خانوادم آسیب میبینن وانگار یکی اینارو توی سرم بهم میگه بعضی وقتا این شرایط خیلی سخت ترهم میشه چون مجبور میشم به یک تعداد خیلی خاصی به یک جا یا یک چیز نگاه کنم یا شکمم رو به یک تعداد خاصی بالا وپایین بدمیا حتی نفسمو نگه دارم وه این کار ها باید به تعداد زیادی انجام بشن مثلا اول ۲بار اگه اشتباه شد ۶بار اگه اشتباه شد ۱۲ بار وهمینجوری ۲۴ و ۳۲ تا ۶۴ بار ادامه پیدا میکنه و من تازگیا برای جلو گیری از این کار ها مجبور میشم خیلی کمتر کار بکنم یا درطول روز یک یا دو بار به دستشویی برم واین کارها احساس میکنم که روی درسم هم اثر گذاشته باید دوخط رو با یک نفس بخونم واین کارها تقریبا توی همه چیز تکرار میشه حتی راه رفتن و باعث شده دیر به کلاس های آنلاینم برسم بعضی وقت ها این شرایط و کار ها انقدر تکرار میشن در طول روز که حتی پدر و مادرم هم شک کردن ولی به اونا چیزی از این افکار و کار ها نگفتم و نمیخوام بگم و برای همین شرایط حضوری مراجعه کردن رو ندارم چند وقت پیش هم فکر نمیکردم که این یک نوع بیماریه از دیروز یا پریروز که تویه یک سایت در مورد اختلالocdو وسواس فکری خوندم فهمیدم ممنون میشم کمکم کنیدخواهش میکنم جواب بدین

  1. با سلام
   چند وقته با این افکار دست و پنجه نرم میکنید. آیا در خانواده شما سابقه خانوادگی ام دارد یا خیر در هر صورت باید تمام این مسائل بررسی شود. کلا ریشه این مسائل استرسه. باید یه فکری برای اظطراب شما کرد.

 7. من پسرم و۱۶ سالمه وسواس فکری وعملی دارم و یه فکرایی توی سرم میاد از اینکه پدر و مادرم و خانوادم و برادر هام آسیب میبینن و این فکرارو انگار یکی توی سرم بهم میگه واحساس میکنم دارن خیلی شدید میشن واین ها رو خیلی وقته دارم ولی قبلا سرکارهای کوچیک مثل پا نذاشتن روی خط کاشی بود ولی دو یا سه ساله داره خیلی شدید تر میشه این کار ها کارهایی مثل زدن روی کلید خاموش و روشن چراغ و گوشی بستن در نشستن پا شدن گذاشتن وسایل رو میز پا گذاشتن روی سنگ و فرش و دمپایی و زمین وخوابیدن روی توشک و تایپ کردن و نوشتن و زدن هندسفری توی گوشی و لپ تاپ واونسرش توی گوش و تقریبا همه چیز خیلی سعیکردم جلوی این کارهارو بگیرم ولی هردفعه فکرای بدی توی سرم میاد که خانوادم آسیب میبینن وانگار یکی اینارو توی سرم بهم میگه بعضی وقتا این شرایط خیلی سخت ترهم میشه چون مجبور میشم به یک تعداد خیلی خاصی به یک جا یا یک چیز نگاه کنم یا شکمم رو به یک تعداد خاصی بالا وپایین بدمیا حتی نفسمو نگه دارم وه این کار ها باید به تعداد زیادی انجام بشن مثلا اول ۲بار اگه اشتباه شد ۶بار اگه اشتباه شد ۱۲ بار وهمینجوری ۲۴ و ۳۲ تا ۶۴ بار ادامه پیدا میکنه و من تازگیا برای جلو گیری از این کار ها مجبور میشم خیلی کمتر کار بکنم یا درطول روز یک یا دو بار به دستشویی برم واین کارها احساس میکنم که روی درسم هم اثر گذاشته باید دوخط رو با یک نفس بخونم واین کارها تقریبا توی همه چیز تکرار میشه حتی راه رفتن و باعث شده دیر به کلاس های آنلاینم برسم بعضی وقت ها این شرایط و کار ها انقدر تکرار میشن در طول روز که حتی پدر و مادرم هم شک کردن ولی به اونا چیزی از این افکار و کار ها نگفتم و نمیخوام بگم و برای همین شرایط حضوری مراجعه کردن رو ندارم چند وقت پیش هم فکر نمیکردم که این یک نوع بیماریه از دیروز یا پریروز که تویه یک سایت در مورد اختلالocdو وسواس فکری خوندم فهمیدم ممنون میشم کمکم کنیدخواهش میکنم جواب بدین

 8. باسلام من درطول روزسوالاتی ذهنم رودرگیرمیکنه ک بایدحتماازطرف مقابلم ک باهاش تورابطم‌همش بپرسم شایدده باری سوال رومیپرسم وواقعاخسته کننده شدم
  بایدچیکارکنم؟ممنون‌میشم راهنمایی کنین

  1. با سلام
   دوست عزیز شما باید در این مورد بدانید که اول این سوالات چیست و ریشه در چه مسائلی دارد. اینها را حتما باید با یک مشاور در میان بگذارید. لطفا در اینستا گرام دایرکت دهید.

 9. سلام خسته نباشید،من یه مشکل تو ۱۳ سالگی برام پیش اومد(تعرض که باعث یه توهم و ترس طولانی شد…) و دچار وسواس فکری عملی شدم(بیشتر فکری) وتا الان که یه دختر۲۷ سالم ادامه داره و متأسفانه به روانشناس و روانپزشکم نمیتونم در حالِ حاضر مراجعه کنم،اگه ممکنه یکم راهنمایی کنید یه مقدار کمتر شه وسواسم،واقعا اذیتم:)

  1. با سلام دوست عزیز
   با توجه به توضیحات کوتاهی دادید نمیشه در این مورد نتیجه گیری یا ریشه یابی مشکلی کرد در مورد وسواس تشخیص نوع وسواس بسیار مهم است . شما میتوانید با خواندن علائم وسواس به این مسئله پی ببرید

 10. دختر 8ساله من دو سه هفته ای میشه که احساس میکنم دچار وسواس فکری شده همش بهم میگه احساس میکنم تو مامان من نیستی ومیگه موقع به دنیا اومدن تو بیمارستان عوضش کردن بهم میگه دیگه دوستت ندارم گاهی میگه میخواد که من بمیرم بعضی وقتا هم موهاشو میکنه و خیلی ناراحته که اینطوری احساس میکنه منم بهش میگم که من مامانتم و تودختر منی من عاشقتم ولی بازم تاثیری نداره لطفا راهنماییم کنید چطوری باهاش برخورد کنم

  1. با سلام

   احتمالا فرزند شما تحت تاثیر یک تروما قرار گرفته و این افکار به سراغش آمده. حتما باید محتوای این تروما شناسایی شود

 11. با عرض سلام من به مدتی میشه افسرده شدم کلا مغزم پر از حرف وذهنم همیشه درگیر از اون خواهش میکنم بهم کمک کنید واقعا ازتون کمک می‌خوام جان هرکس دوست داری مشکلات فکریم می‌خوام کنار بگذارم توروخدا کمکم کنید اصلا احساس دلتنگی میکنم یه جوری شدم دارم میمیرم فداتون بشم. کاکه گلکم

 12. با سلام
  ممنون از سایت خوب اموزشیتون
  دقیقا ساعت ۳ بامداد این مطالب رو خوندم خیلی افکار درهم برهم واشفته داشتم گاهی فکر میکنم واقعا دچار افسردگی یا دچار وسواس فکری شدم
  با خوندن این مطالب الان ذهنم ارومتر شد سپاس امیدوارم مشکل همه ی دوستان حل بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور