کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

بهترین روش درمان ترس در کودکان

ترس در کودکان

ترس در کودکان

ترس در کودکان ذاتی وغریزی نیست بلکه ما در او ترس بوجود می آوریم . داد زدن مادر هنگامی که جانور ریزی مانند سوسک را میبیند . ترس او از تاریکی . یا ترساندن به عمد کودکان از چیزهایی مانند لولو و از این قبیل . در واقع ما با بی توجهی و راحت کردن خودمان در برخی کارها برای کودک فوبیا میسازیم . نگرانی ما از اینکه او از پله ها بیوفتد « نرو اون بالا لولو هست . بچه دزد میبرت » . یا صحبت ها که گل می اندازد بزرگترها با هیجان از متافیزیک یا ماورالطبیعه حرف میزنند و برای هیجان بیشتر اصواتی هم در فضا میپیچد که گاهی با جیغ زدن نیز همراه است . یادشان می آید کودکی هم درخانه هست میگویند برو تو اتاق خودت . که همه به روشنی میدانیم آن کودک کنجکاوتر شده و با دقت بیشتر ولی یواشکی گوش میکند .

ترس در کودکان ممکن است ریشه روانشناختی هم داشته باشند . پدر یا مادری که مدام تهدید میکنند مامانت نمیشم . بابات نمیشم . اذیت کنی میذارم میرم . تمام این تهدیدها در روان کودک احساس امنیت را کمرنگ میکند . او همیشه نگران ازدست دادن یکی از والدین است . این کودکان معمولا رو انداز را تا بالای سر میکشند . به والدین وابستگی شدید و غیر معمول میشوند . عامل دیگر بوجود آمدن ترس در کودکان پرخاشگری است . رفتار عصبی مهمترین عامل ایجاد ترس در کودکان است . ترس در کودکان ممکن است در اثر یک اتفاق پیش بیاید . مانند غرق شدن و نجات پیدا کردن . ترس در کودکان ممکن است در اثر یک تصادف بوجود بیاید . به هرحال ترس در کودکان بوجود خواهد آمد اما وقتی خطرناک است که این ترس مانع فعالیت های معمول کودک شود .

درمان ترس در کودکان

درمان ترس در کودکان

درمان ترس در کودکان به عامل بوجود آمدن ترس مربوط میشود . برای درمان ترس در کودکان در مورد ترس از حشرات و حیوانات اول باید ترس مادر مرتفع شود . تا وقتی  مادر را وحشت زده و در حال رفلکس های شدید عصبی میبیند او هم میترسد . برای نترسیدن کودک شما نیاز به زمان دارد . به او وقت بدهید تا آرامش خود را باز یابد . از ترسیدن یا نترسیدن زیاد حرف نزنید . حرف زدن باعث یادآوری این تکانه عصبی میشود . وقتی چندین بار کودک ببیند حشره موذی با یک اسپری کشته شده و توسط جاروبرقی تمیز میشود به مرور ترسش کم خواهد شد . نکته ای که باید در نظر گرفت اینست که هنگامی که مبادرت به کشتن سوسک یا ساس میکنید کودک را اول در یک بلندی مانند مبل بگذارید . تا هنگام دویدن حشره در اثر جان دادن بسوی کودک ندود و باعث ترس بیشتر نشود .

درمان ترس در کودکان برای دریا یا فوبیای آب . او را به کنار دریا ببرید و آرام در ساحل با او بازی کنید و راه و رسم راه رفتن و شنا کردن را به او بیاموزید کم کم ترسش از بین خواهد رفت . به چند نکته در درمان ترس درکودکان توجه کنید . از ترسیدن او یک مشکل نسازید و انرا بزرگ جلوه ندهید . کودک نباید فکر کند یک بیماری حاد و بزرگ دارد و معیوب است . همیشه آرام و مطمئن عمل کنید . اگر فرزند شما از تاریکی میترسد همراه خود او را به محل تاریکی ببرید دستانش را در دست خود بگیرید و لحظه ای آنجا بنشینید و به او اطمینان بدهید که هیچ چیز ترسناکی وجود ندارد . به محض اینکه دیدید میترسد با آرامش محیط را ترک کنید . اصلا نیازی نیست به او جایزه بدهید یا زیادی در مورد نترسیدن حرف بزنید .

ترس در کودکان دبستانی

ترس در کودکان دبستانی

ترس در کودکان دبستانی ریشه در وابستگی به والدین دارد . و یا حرف هایی که راجع به مدرسه شنیده . برخی برای تربیت کودک او را از مدیران و معلم ها میترسانند . « اینکارو بکنی معلم دعوات میکنه » . او در ذهن خود از دبستان محیطی میسازد با معلم و مدیران بد اخلاق که مدام در کمین تنبیه کودکان هستند . با وجود اینکه او دوره پیش دبستانی را پشت سر گذاشته ولی باز هم در گمان او دبستان محیطی جدیدتر است . او در مورد محیط جدید اطلاعات کمی دارد و باید به او آگاهی داد . ترس در کودکان دبستانی ممکن است ریشه در برخی رفتارها داشته باشد . مثلا کودک خود را زیبا نداند . یا احساس کند که پا به پای کودکان دیگر نمیتواند بیاموزد . پدر ومادرانی که مدام از کودک خود توقع نمرات خیلی بالا دارند باعث این ترس میشوند .

ترس در کودکان دبستانی میتواند در عدم اعتماد به نفس نیز باشد . کودکی که نمیتواند از خود در برابر برخی کودکان دفاع کند از مدرسه خواهد ترسید . این کودک نیاز به مشاوره اختلالات کودک دارد . کودکی که در منزل به او زورگویی میشود از دبستان میترسد . این زورگویی توسط والدین و یا خواهر و برادر بزرگتر ممکن است انجام شود . کودکی که مدام در خانه شاهد مشاجره بین پدر و مادر است . کودکی که ظاهر مرتب و آراسته ای ندارد .


بیشتر بخوانید:خواب کودک ، اختلال خواب و درمان آن


درمان ترس در کودکان دبستانی

درمان ترس در کودکان دبستانی وقتی ترس کودک  ریشه در خجالتی بودن بیش از اندازه کودک دارد . اول خجالتی بودن اوباید درمان شود . مشاوره خانواده میتواند به راه های درمان این رفتار کمک کند . به این کودک باید اعتماد به نفس بخشید . او را با توانایی های خودش سنجید و تشویق کرد . به او آموخت که همیشه نباید بهترین و برترین بود . بلکه به اندازه توانایی خود سعی کرد . به او بگوییم که هر کسی با زیبایی ها و توانایی های خاص خود بوجود آمده است . از او بخواهیم خودش را با دیگران مقایسه نکند . هر کس در جایگاه خود و با توانایی های خود سنجیده میشود . مشاوره کودک انجام دهیم تا مشاور او را با این نکات آشنا کند  .

از مدیران و معلمان مانند یک دوست یاد کنیم . به او بفهمانیم که آنها سعادت و خوشنامی شاگردان مدارس را میخواهند . هنگام تربیت به او بگوییم اگر درس هایت را بخوانی معلم بیشتر دوستت دارد . برای درمان ترس در کودکان دبستانی باید نکاتی را به کودک بفهمانیم  . اینکه ممکن است اشتباهاتی در رفتار اولیا مدرسه پیش بیاید که او نباید ناراحت شود . والدین هر از چند گاهی به مدرسه سر بزنند و کودک و اولیا مدرسه را در دبستان ملاقات کنند . با اولیا مدرسه راجع به ترس کودک صحبت کنند تا رعایت شود . هیچگاه ترس کودک را به سخره نگرفته و به او نخندید . این کار او را از شما درو میکند و باعث میشود شما را امین رازهای خود نداند . ضمن اینکه اعتماد به نفس کودک را پایین آورده و ترسش دیرتر خوب میشود .

 

درمان ترس در کودکان پیش دبستانی

درمان ترس در کودکان پیش دبستانی

درمان ترس در کودکان پیش دبستانی وقتی عامل آن وابستگی به والدین است چند راه دارد . این راه ها همه به جدا شدن مقطعی والدین از کودک بستگی دارد . برای درمان اینگونه ترس ها از مادربزرگ یا عمه و یا خاله کمک بگیرید . چند روزی از یکی از آنها بخواهید به منزل شما بیایند . برای اقلا نیم ساعت بگذارید کودک پیش آنها بماند و از او دور شوید . سپس این تمرین را در منزل آنها انجام دهید . به این ترتیب وابستگی کودک به شما کمتر خواهد شد . تمرین را با کسی غیر از اقوام مانند پرستار یا همسایه ای که به او اطمینان دارید انجام دهید . سعی کنید غیبت شما از یک ساعت بیشتر نشود . وگرنه این تمرین به جای برطرف کردن ترس ایجاد رعب و عدم اطمینان در کودک بوجود می آورد .

در این روش درمان باید با مراقب کودک در تماس باشید . به محض بی تابی کودک خود رابه او برسانید تا دچار رعب و وحشت نشود . برای درمان ترس در کودکان پیش دبستانی مشاوره ضروری است . چون اولین محیط اجتماعی است که کودک تجربه میکند لازم است خاطرات خوبی داشته باشد . مرکز مشاوره کودک آویژه برای شما و کودکتان بهترین ها را آرزو میکند .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره روانشناسی و خانواده خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره اختلالات کودک آنلاین به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع :How to Cope with an Anxious Child 

براي مشاوره در زمينه بهترین روش درمان ترس در کودکان

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

چهارشنبه

1399/7/30

پنجشنبه

1399/8/1

جمعه

1399/8/2

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور