کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

خصوصیات کودکان بیش فعال چیست ؟

خصوصیات کودکان بیش فعال

خصوصیات کودکان بیش فعال

خصوصیات کودکان بیش فعال را بطور جداگانه ممکن است کودکان دیگر نیز داشته باشند . تفاوت در شدت آنهاست . کودک بیش فعال همه خصوصیات رابا هم دارند اما کودکان بازیگوش یکی از آنها را . کودک بیش فعال رفتار های خود را نمیتواند کنترل کند درحالیکه کودک بازیگوش ممکن است در برخی مکان ها رفتارها رابروز ندهد و کنترل کند . یکی از خصوصیات کودکان بیش فعال فعالیت بیش از اندازه است . همانطور که از نام این اختلال برمی آید این کودکان لحظه ای بدون تحرک نیستند . آنها برای دقایقی هم نمیتوانند در یکجا بنشینند یا آرام بگیرند . یکی دیگر از خصوصیات کودکان بیش فعال عدم تمرکز دراین کودکان است . آنها به دلیل اینکه آرامش ندارند نمیتوانند روی یک موضوع تمرکز داشته باشند . آنها لحظه ای توجه میکنند سپس به سرعت رها میکنند . توجه کردن به مسائل برایشان کار بسیار دشواری است .

یکی دیگر از خصوصیات کودکان بیش فعال در سرعت آنها است . به سرعت میدوند و با سرعت کارشان را انجام میدهند گویی در همه کار عجله دارند . یکی دیگر از خصوصیات کودکان بیش فعال حرف زدن زیاد است . تند تند و بی هدف حرف میزنند در حالیکه حرفهای آنها پراکنده است و درباره یک موضوع نیست . از دیگر خصوصیات کودکان بیش فعال توجه نکردن به جزئیات است . او به همه چیز گذرا و بدون توجه به نکات ریز نگاه میکند . وقتی با او حرف میزنید به نظر میرسد گوش نمیدهد . دستورات شما را درست انجام نمیدهد . او از تحرک زیاد خسته نمیشود ولی از یک موضوع زود خسته میشود . او نمیتواند یک کار را به پایان برساند . چون نمیتواند یکجا بماند . او مدام باید جایش را عوض کند . سردرگم و عجول است .


بیشتر بخوانید: علائم بیش فعالی در کودکان نوپا چیست؟


علائم و خصوصیات کودکان بیش فعال

علائم و خصوصیات کودکان بیش فعال مشخص است . شما در یک مکان عمومی او را ببینید فوری با تعجب خواهید گفت : عجب انرژی دارد . چون او مدام از اینجا به آنجا و از آنجا به اینجا میدود و تغییر مکان میدهد . در عین این بازیگوشی روحیه ای بسیار حساس دارد . زود میرنجد و ناراحت میشود . از علائم و خصوصیات کودکان بیش فعال اینست که در حال حرکت توجهی به دیگران ندارد و ممکن است به آنها تنه بزند بطوریکه پرت شوند . عذر خواهی نمیکنند . او بی ادب نیست ولی روی رفتارش کنترل ندارد . او متوجه نیست که باعث اذیت و آزار کسی شده است . از دیگر علائم و خصوصیات کودکان بیش فعال اینست که نمیتوانند در یک صف نوبت قرار بگیرند . آنها بی توجه به صف نفر اول را کنار زده و جلو میروند . آنها صبور نیستند .

علائم و خصوصیات کودکان بیش فعال

یکی دیگر از علائم وخصوصیات کودکان بیش فعال اینست که آنها رشته سخن شما را پاره میکنند . وقتی خواسته ای از شما دارند صبر نمیکنند حرفتان با دیگری تمام شود . حتی وقتی با خود آنها حرف میزنید وسط حرفتان میپرند . خواسته هایشان باید زود انجام شود . در غیر اینصورت سر و صدا میکنند و مرتب از شما میخواهند که خواسته شان را اجابت کنید . وقتی از او چیزی میپرسید بی صبرانه جواب میدهد و نمیگذارد سوال شما تمام شود . آموزش های شما را یاد نمیگیرد و نسبت به آنها بی توجه است . برخی اوقات احساس میکنید او حرف های شما را نمیشنود . وقتی یک جا مینشیند دست ها و پاهایش را تکان میدهد . او همانطور که نشسته میلولد و تکان میخورد . او دچار اختلال بیش فعالی – بی توجهی است (ای دی اچ دی ) .


بیشتر بخوانید: چگونه با کودکان بیش فعال رفتار کنیم؟


خصوصیات کودکان بیش فعال در مدرسه

خصوصیات کودکان بیش فعال در مدرسه تمام این کنشها و واکنشهای خود را دارند به همراه تکانه های عصبی . علاوه بر این رفتارها خصوصیات دیگری نیز دارند که به اختصار به آن اشاره میکنیم . او در سر صف نمی ایستد . وقتی وارد کلاس می شود در سر راه با یک دو دانش آموز برخورد دارد . از تنه زدن گرفته تا پس گردنی زدن . سرکلاس به حرف های معلم گوش نمیدهد و بدون اجازه از کلاس بیرون میرود . حتی ممکن است از مدرسه بیرون برود . به تذکر معلم اعتنایی نمیکند . او درس معلم را یاد نمیگیرد . تکالیفش را انجام نمیدهد . هنگام بیرون رفتن از کلاس از کسی که کنارش نشسته نمیخواهد که بلند شود تا او برود . به جای این رابطه او را هل میدهد . توجهی به خطر ندارد . ممکن است در راه پله ها بدود .

خصوصیات کودکان بیش فعال در 3 سالگی

از دیگر خصوصیات کودکان بیش فعال در مدرسه اینست که او بی دلیل اجتماع دوستانه همکلاسی هایش را به هم میریزد . که البته این رفتارها ریشه روانشناختی دارد . کودکان بیش فعال به خاطر خصوصیاتی که دارند کمتر کسی با آنها دوست میشود در نتیجه او از این موضوع میرنجد و با اینگونه رفتارها ابراز ناراحتی میکند . در زنگ ورزش وارد بازی های دست جمعی میشود تا بازی آنان را خراب کند . او نه میتواند در بازی های گروهی شرکت کند نه اجازه میدهد دیگران بازی کنند . یکی دیگر از خصوصیات کودکان بیش فعال در مدرسه اینست که به فعالیت هایش نمیتواند نظم بدهد . به همین دلیل از فعالیت های گروهی همیشه محروم میشود که همین مسئله نیز رفتارهای تکانشی به همراه خواهد داشت . در برخورد با این کودکان باید نهایت دقت را داشت زیرا آنها با هر واکنش شما ممکن است دچار اختلال های بعدی شود .


بیشتر بخوانید: راه های درمان بیش فعالی در کودکان چیست؟


خصوصیات کودکان بیش فعال در ۳ سالگی

خصوصیات کودکان بیش فعال در سه سالگی زیاد مشخص نمیشود . خصوصیات کودکان بیش فعال در سه سالگی شبیه به کودکان بازیگوش است و این اختلال از شش سالگی و در برخی از سن بلوغ بروز میکند . اما اگر خانواده های عزیز برای کودکان خود مشاوره بگیرند ممکن است روانشناس یا مشاور تشخیص دهد که کودک ممکن است در آینده دچار ای دی اچ دی شود . همیشه با یک مشاوره کودک میتوان یک قدم چلوتر بود . مشاوره اختلالات کودک بروز هرگونه اختلال را تذکر میدهد . بدین ترتیب شما میتوانید زودتر اقدام کنید . در یک اختلال تشخیص ، اقدام به موقع و درمان به شما نتایج خوبی ارائه خواهد داد . در اینگونه موارد از خانواده های گرامی تقاضا میشود با کودک مانند یک کودک بی ادب برخورد نکنید . تا جایی که امکان دارد به او آرامش دهید .

نکته دیگر حتما درمان را تحت نظر یک روانپزشک شروع کنید . داروهای او را به موقع و به اندازه بدهید . همزمان با روانپزشک با یک متخصص روانشناس و مشاور در ارتباط باشید . برای تربیت کودک از یک مشاور خانواده کمک بگیرید . نکته دیگر اینکه تشخیص را فقط به عهده روانپزشک بگذارید . حتی اگر تمام علائم را داشت و حتی اگر در تست های بیش فعالی تشخیص مثبت بود باز هم به کودک انگ نزنید . تشخیص و درمان فقط به عهده پزشک میباشد .


بیشتر بخوانید: نشانه های بیش فعالی در کودکان چیست؟


نشانه ها و خصوصیات کودکان بیش فعال

نشانه ها و خصوصیات کودکان بیش فعال

نشانه ها و خصوصیات کودکان بیش فعال را بازگو میکنیم :

 • کودکان بیش فعال بر رفتار خود کنترل ندارند .
 • کودکان بیش فعال برای چند لحظه هم نمیتوانند یکجا بنشینند
 • کودکان بیش فعال قادر نیستند در کارهای گروهی شرکت کنند .
 • آنها در صف به نوبت نمی ایستند .
 • آنها به نظر میرسد به حرف های طرف مقابل گوش نمیکنند .
 • آنها وسط حرف دیگران پریده و اجازه نمیدهند حرفشان تمام شود .
 • پاسخ سوال ها را پیش از اتمام آن میدهند .
 • همیشه عجله دارند .
 • انرژی آنها تمام شدنی نیست .
 • به کارهای خود نمیتوانند نظم بدهند .
 • نگران هستند و میپندارند هیچکس آنها را دوست ندارد .
 • خواب خوبی ندارند .
 • ممکن است نیمه شب از خانه بیرون بروند .
 • مدرسه را رها میکنند .
 • آنها برنامه های گروهی دیگران را خراب میکنند . ممکن است با دیدن گوهی که فوتبال بازی میکنند به توپ آنها لگد بزند .

از نشانه ها و خصوصیات کودکان بیش فعال گفتیم  اما مردم جامعه باید رعایت حال این کودکان را بکنند . وظیفه انسانی هر آدمی است با دیدن این کودکان آنها را مسخره نکنند و با پرخاش با آنها رفتار نکنند بهبود این کودکان به برخورد مردم با این کودکان ارتباط دارد . مرکز مشاوره آویژه برای همه تندرستی و سلامت آرزومند است .


بیشتر بخوانید: درمان کودکان بیش فعال و کم توجه


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره روانشناسی و خانواده خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره اختلالات کودک آنلاین به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع : The Hyperactive Child: Characteristics, Treatment, and …

براي مشاوره در زمينه خصوصیات کودکان بیش فعال چیست ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!