کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

خصوصیات کودکان بیش فعال چیست ؟

خصوصیات کودکان بیش فعال

خصوصیات کودکان بیش فعال

خصوصیات کودکان بیش فعال را بطور جداگانه ممکن است کودکان دیگر نیز داشته باشند . تفاوت در شدت آنهاست . کودک بیش فعال همه خصوصیات رابا هم دارند اما کودکان بازیگوش یکی از آنها را . کودک بیش فعال رفتار های خود را نمیتواند کنترل کند درحالیکه کودک بازیگوش ممکن است در برخی مکان ها رفتارها رابروز ندهد و کنترل کند . یکی از خصوصیات کودکان بیش فعال فعالیت بیش از اندازه است . همانطور که از نام این اختلال برمی آید این کودکان لحظه ای بدون تحرک نیستند . آنها برای دقایقی هم نمیتوانند در یکجا بنشینند یا آرام بگیرند . یکی دیگر از خصوصیات کودکان بیش فعال عدم تمرکز دراین کودکان است . آنها به دلیل اینکه آرامش ندارند نمیتوانند روی یک موضوع تمرکز داشته باشند . آنها لحظه ای توجه میکنند سپس به سرعت رها میکنند . توجه کردن به مسائل برایشان کار بسیار دشواری است .

یکی دیگر از خصوصیات کودکان بیش فعال در سرعت آنها است . به سرعت میدوند و با سرعت کارشان را انجام میدهند گویی در همه کار عجله دارند . یکی دیگر از خصوصیات کودکان بیش فعال حرف زدن زیاد است . تند تند و بی هدف حرف میزنند در حالیکه حرفهای آنها پراکنده است و درباره یک موضوع نیست . از دیگر خصوصیات کودکان بیش فعال توجه نکردن به جزئیات است . او به همه چیز گذرا و بدون توجه به نکات ریز نگاه میکند . وقتی با او حرف میزنید به نظر میرسد گوش نمیدهد . دستورات شما را درست انجام نمیدهد . او از تحرک زیاد خسته نمیشود ولی از یک موضوع زود خسته میشود . او نمیتواند یک کار را به پایان برساند . چون نمیتواند یکجا بماند . او مدام باید جایش را عوض کند . سردرگم و عجول است .


بیشتر بخوانید: علائم بیش فعالی در کودکان نوپا چیست؟


علائم و خصوصیات کودکان بیش فعال

علائم و خصوصیات کودکان بیش فعال مشخص است . شما در یک مکان عمومی او را ببینید فوری با تعجب خواهید گفت : عجب انرژی دارد . چون او مدام از اینجا به آنجا و از آنجا به اینجا میدود و تغییر مکان میدهد . در عین این بازیگوشی روحیه ای بسیار حساس دارد . زود میرنجد و ناراحت میشود . از علائم و خصوصیات کودکان بیش فعال اینست که در حال حرکت توجهی به دیگران ندارد و ممکن است به آنها تنه بزند بطوریکه پرت شوند . عذر خواهی نمیکنند . او بی ادب نیست ولی روی رفتارش کنترل ندارد . او متوجه نیست که باعث اذیت و آزار کسی شده است . از دیگر علائم و خصوصیات کودکان بیش فعال اینست که نمیتوانند در یک صف نوبت قرار بگیرند . آنها بی توجه به صف نفر اول را کنار زده و جلو میروند . آنها صبور نیستند .

علائم و خصوصیات کودکان بیش فعال

یکی دیگر از علائم وخصوصیات کودکان بیش فعال اینست که آنها رشته سخن شما را پاره میکنند . وقتی خواسته ای از شما دارند صبر نمیکنند حرفتان با دیگری تمام شود . حتی وقتی با خود آنها حرف میزنید وسط حرفتان میپرند . خواسته هایشان باید زود انجام شود . در غیر اینصورت سر و صدا میکنند و مرتب از شما میخواهند که خواسته شان را اجابت کنید . وقتی از او چیزی میپرسید بی صبرانه جواب میدهد و نمیگذارد سوال شما تمام شود . آموزش های شما را یاد نمیگیرد و نسبت به آنها بی توجه است . برخی اوقات احساس میکنید او حرف های شما را نمیشنود . وقتی یک جا مینشیند دست ها و پاهایش را تکان میدهد . او همانطور که نشسته میلولد و تکان میخورد . او دچار اختلال بیش فعالی – بی توجهی است (ای دی اچ دی ) .


بیشتر بخوانید: چگونه با کودکان بیش فعال رفتار کنیم؟


خصوصیات کودکان بیش فعال در مدرسه

خصوصیات کودکان بیش فعال در مدرسه تمام این کنشها و واکنشهای خود را دارند به همراه تکانه های عصبی . علاوه بر این رفتارها خصوصیات دیگری نیز دارند که به اختصار به آن اشاره میکنیم . او در سر صف نمی ایستد . وقتی وارد کلاس می شود در سر راه با یک دو دانش آموز برخورد دارد . از تنه زدن گرفته تا پس گردنی زدن . سرکلاس به حرف های معلم گوش نمیدهد و بدون اجازه از کلاس بیرون میرود . حتی ممکن است از مدرسه بیرون برود . به تذکر معلم اعتنایی نمیکند . او درس معلم را یاد نمیگیرد . تکالیفش را انجام نمیدهد . هنگام بیرون رفتن از کلاس از کسی که کنارش نشسته نمیخواهد که بلند شود تا او برود . به جای این رابطه او را هل میدهد . توجهی به خطر ندارد . ممکن است در راه پله ها بدود .

خصوصیات کودکان بیش فعال در 3 سالگی

از دیگر خصوصیات کودکان بیش فعال در مدرسه اینست که او بی دلیل اجتماع دوستانه همکلاسی هایش را به هم میریزد . که البته این رفتارها ریشه روانشناختی دارد . کودکان بیش فعال به خاطر خصوصیاتی که دارند کمتر کسی با آنها دوست میشود در نتیجه او از این موضوع میرنجد و با اینگونه رفتارها ابراز ناراحتی میکند . در زنگ ورزش وارد بازی های دست جمعی میشود تا بازی آنان را خراب کند . او نه میتواند در بازی های گروهی شرکت کند نه اجازه میدهد دیگران بازی کنند . یکی دیگر از خصوصیات کودکان بیش فعال در مدرسه اینست که به فعالیت هایش نمیتواند نظم بدهد . به همین دلیل از فعالیت های گروهی همیشه محروم میشود که همین مسئله نیز رفتارهای تکانشی به همراه خواهد داشت . در برخورد با این کودکان باید نهایت دقت را داشت زیرا آنها با هر واکنش شما ممکن است دچار اختلال های بعدی شود .


بیشتر بخوانید: راه های درمان بیش فعالی در کودکان چیست؟


خصوصیات کودکان بیش فعال در 3 سالگی

خصوصیات کودکان بیش فعال در سه سالگی زیاد مشخص نمیشود . خصوصیات کودکان بیش فعال در سه سالگی شبیه به کودکان بازیگوش است و این اختلال از شش سالگی و در برخی از سن بلوغ بروز میکند . اما اگر خانواده های عزیز برای کودکان خود مشاوره بگیرند ممکن است روانشناس یا مشاور تشخیص دهد که کودک ممکن است در آینده دچار ای دی اچ دی شود . همیشه با یک مشاوره کودک میتوان یک قدم چلوتر بود . مشاوره اختلالات کودک بروز هرگونه اختلال را تذکر میدهد . بدین ترتیب شما میتوانید زودتر اقدام کنید . در یک اختلال تشخیص ، اقدام به موقع و درمان به شما نتایج خوبی ارائه خواهد داد . در اینگونه موارد از خانواده های گرامی تقاضا میشود با کودک مانند یک کودک بی ادب برخورد نکنید . تا جایی که امکان دارد به او آرامش دهید .

نکته دیگر حتما درمان را تحت نظر یک روانپزشک شروع کنید . داروهای او را به موقع و به اندازه بدهید . همزمان با روانپزشک با یک متخصص روانشناس و مشاور در ارتباط باشید . برای تربیت کودک از یک مشاور خانواده کمک بگیرید . نکته دیگر اینکه تشخیص را فقط به عهده روانپزشک بگذارید . حتی اگر تمام علائم را داشت و حتی اگر در تست های بیش فعالی تشخیص مثبت بود باز هم به کودک انگ نزنید . تشخیص و درمان فقط به عهده پزشک میباشد .


بیشتر بخوانید: نشانه های بیش فعالی در کودکان چیست؟


نشانه ها و خصوصیات کودکان بیش فعال

نشانه ها و خصوصیات کودکان بیش فعال

نشانه ها و خصوصیات کودکان بیش فعال را بازگو میکنیم :

 • کودکان بیش فعال بر رفتار خود کنترل ندارند .
 • کودکان بیش فعال برای چند لحظه هم نمیتوانند یکجا بنشینند
 • کودکان بیش فعال قادر نیستند در کارهای گروهی شرکت کنند .
 • آنها در صف به نوبت نمی ایستند .
 • آنها به نظر میرسد به حرف های طرف مقابل گوش نمیکنند .
 • آنها وسط حرف دیگران پریده و اجازه نمیدهند حرفشان تمام شود .
 • پاسخ سوال ها را پیش از اتمام آن میدهند .
 • همیشه عجله دارند .
 • انرژی آنها تمام شدنی نیست .
 • به کارهای خود نمیتوانند نظم بدهند .
 • نگران هستند و میپندارند هیچکس آنها را دوست ندارد .
 • خواب خوبی ندارند .
 • ممکن است نیمه شب از خانه بیرون بروند .
 • مدرسه را رها میکنند .
 • آنها برنامه های گروهی دیگران را خراب میکنند . ممکن است با دیدن گوهی که فوتبال بازی میکنند به توپ آنها لگد بزند .

از نشانه ها و خصوصیات کودکان بیش فعال گفتیم  اما مردم جامعه باید رعایت حال این کودکان را بکنند . وظیفه انسانی هر آدمی است با دیدن این کودکان آنها را مسخره نکنند و با پرخاش با آنها رفتار نکنند بهبود این کودکان به برخورد مردم با این کودکان ارتباط دارد . مرکز مشاوره آویژه برای همه تندرستی و سلامت آرزومند است .


بیشتر بخوانید: درمان کودکان بیش فعال و کم توجه


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره روانشناسی و خانواده خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره اختلالات کودک آنلاین به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع : The Hyperactive Child: Characteristics, Treatment, and …

براي مشاوره در زمينه خصوصیات کودکان بیش فعال چیست ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور